Tariceanu ii cere lui Klaus Iohannis sa le inlature pe Laura Kovesi si pe Livia Stanciu de la sefia DNA si a Inaltei Curti, la cateva ore dupa ce DNA ii ceruse ultimativ documente in cazul Sova

de Red. Stiri     HotNews.ro

Calin Popescu Tariceanu
Foto: captura Antena 3
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, ii cere intr-o scrisoare deschisa presedintelui Iohannis sa le inlature "prin demitere ori demisie" pe sefa DNA, Laura Kovesi, si sefa Inaltei Curti, Livia Stanciu. Tariceanu o acuza pe sefa DNA ca a arestat-o preventiv pe nedrept pe Mariana Rarinca in urma unui "denunt calomnios" al Liviei Stanciu, pentru ca ulterior sa fie declarata nevinovata de instantele de judecata.

UPDATE Presedintele Senatului a facut in fata presei cateva precizari pe acest subiect:
  • Ne-am adresat presedintelui pentru ca noi consideram ca suntem in fata unei situatii extrem de grave.
  • In conditiile in care presedintele ICCJ acuza un cetatean obisnuit - atentie, aici nu mai vorbim de politicieni, si alte categoii sus-puse - acuza un simplu cetatean si se pune in miscare probabil intr-o maniera nu foarte transparenta Parchetul si dispune arestarea acelei persoane, care este privata de libertate peste 6 luni, in conditiile in care acuma avem o hotarare definitiva din partea Curtii de Apel Bucuresti ca este nevinovata, atunci incepem sa ne intrebam ce se intampla cu unele persoane, nu vorbesc de intreg sistemul de justitie, care sunt in varful a doua institutii cheie - ICCJ si DNA. Daca prin complicitatea lor ajungem la un astfel de abuz de putere de care vorbesc in continuu de cateva vreme incoace si iata se dovedeste ca asa este, atunci cred ca trebuie sa recunoastem cu totii ca problema nu este doar una marginala, care vizeaza anumite categorii, ci oricare cetatean.
  • Justitia nu este intarirea institutiilor represive care pot sa duca la astfel de abuzuri.
  • Este un semnal de alarma pe care ni l-m permis sa il tragem.
  • Este vorba de intreaga societate, de societatea civila care trebuie sa actioneze in fata unor astfel de abuzuri grave.
  • Arestarea, in loc sa se produca pe baza unor dovezi concludente, s-a produs pe baza unor suspiciuni, asa cum scrie in Codul Penal. Despre ce vorbim aici?
  • Aceasta scrisoare am facut-o alaturi de colegii mei senatori liberali.
  • Ceea ce face Senatul ca institutie este cu totul si cu totul altceva.
Tariceanu i-a mai cerut lui Iohannis sa solicite CSM inceperea unei anchete disciplinare la adresa lui Kovesi si Stanciu.

Tariceanu a semnat scrisoarea alaturi de alti parlamentari din partidul sau, printre care Daniel Barbu si Ioan Ghise. Reamintim ca DNA a cerut Senatului pana maine toate documentele legate de cazul Dan Sova, aparat din rasputeri de insusi Calin Popescu Tariceanu.

"Intr-o asemenea situatie, in care drepturile si libertatile fundamentale ale unui cetatean obisnuit au fost incalcate de catre doi inalti magistrati in mod deliberat si cu rea credinta, ve cerem, Domnule Preseditne, sa folositi atat instrumentele constitutionale si legale de care dispuneti, cat si autoritatea morala inerenta institutiei Presedintelui Romaniei pentru a le inlatura, prin demitere ori prin demisie, din functiile pe care le ocupa in mod nedemn pe doamnele Livia Stanciu si Laura - Codruta Kovesi", se arata in scrisoarea semnata de senatorii PLR Călin Popescu-Tăriceanu, Daniel Barbu, Petru Ehegartner, Ioan Ghişe şi Nicolae Nasta.

"Exista in acest moment atat suspiciunea rezonabila, cat si indicii temeinice ca Presedintele ICCJ si Procurorul Sef al DNA au utilizat abuziv intregul dispozitiv al puterii represive a statului impotriva unui cetatean obisnuit doar pentru atingerea unui interes privat de natura patrimoniala", au mai scris Tariceanu si colegii in scrisoarea publica.

Mai mult, Tariceanu ii cere lui Iohannis sa se alature Parlamentului in incercarea de mutilare a Codului de Procedura Penala, prin care mai multi parlamentari cer eliminarea arestului preventiv pentru infractiunile comise fara violenta si a inlocuirii "suspiciunii rezonabile" prin "indicii temeinice" ca preconditie pentru inceperea actiunii penale.



In curs de actualizare


Cazul Mariana Rarinca


Reamintim ca Mariana Rarinca, femeia acuzata de DNA ca a santajat-o pe sefa Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, a fost achitata de judecatorii de la Curtea de Apel Bucuresti pe 21 mai. Curtea de Apel a admis apelul femeii, dupa ce aceasta fusese condamnata in decembrie 2014 de Tribunalul Bucuresti la trei ani inchisoare cu suspendare.

Mariana Rarinca a fost trimisa in judecata de procurorii DNA pe 1 iulie 2014, ea fiind acuzata ca a santajat-o pe Livia Stanciu, presedintele ICCJ.

In rechizitoriu, procurorii au retinut ca, in perioada august/septembrie 2013 - 3 iunie 2014, Mariana Rarinca a amenintat-o pe Livia Stanciu, cu darea in vileag a unor fapte imaginare, compromitatoare pentru aceasta si pentru sotul acesteia.

Potrivit DNA, in schimbul nedivulgarii catre presa a acestor informatii, presupus compromitatoare, Mariana Rarinca i-a pretins sefei ICCJ suma de 20.000 de euro.

"Amenintarile cu divulgarea catre presa a unor informatii presupus compromitatoare la adresa persoanei vatamate, respectiv cererea de a-i da 20.000 de euro drept compensatie pentru 'datorii' platite de inculpata in numele sotului persoanei vatamate, au fost transmise unei rude de-a acesteia. In perioada aprilie 2014 - 3 iunie 2014, persoana vatamata a primit amenintari prin intermediul unei convorbiri telefonice si prin mesaje tip SMS. Inculpata a amenintat-o pe persoana vatamata cu divulgarea catre presa (un post important de televiziune) a unor date compromitatoare despre persoana vatamata si familia acesteia", arata DNA la 1 iulie.

Procurorii mai sustineau ca faptele pe care femeia intentiona sa le divulge cu privire la Livia Stanciu si la membrii familiei acesteia sunt imaginare, intrucat nici sefa ICCJ, nici sotul acesteia nu au avut si nu au vreo datorie fata de Mariana Rarinca.

Vom reveni cu amanunte




















22165 vizualizari

  • +113 (137 voturi)    
    DIZOLVAREA PARLAMENTULUI ! (Marţi, 26 mai 2015, 17:23)

    un domn [utilizator]

    Motocicleanu este de o Obraznicie fara Margini !!!! OAmeni Iesti In STRADA si sa ne luam Tara Inapoi !..penele/pece/iudemere taiatori de paduri/pedele/p$d..NUMAI LEPRE !!!!
    • -18 (48 voturi)    
      .pentru un domn (Marţi, 26 mai 2015, 19:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui un domn

      - mai omule tu stii ce scrii?,
      -in acest caz, ratatul prim-ministru, care a influientat bursa cu patriciu, actiunile petrom, taxa auto, vinzarea petrolui din Marea Negra inainte de hotarirea Tribunalului de la HAGA, a distrus impreuna cu psd economia ROMANIEI in 2008, a cheltuit fara noima banii de pe BCR, a cheltuit cresterea economica de 8.5%, a risipit peste 6 miliarde de euro de la diaspora ca-n final sa lase tara intr-un -5.5% arucind-o in criza din dorinta de a cistiga alegirile din 2008, criza din care am iesit pe spinarea noastra, are DREPTATE, cum sa arestezi o persoana, o tii in arest sase luni, fara motiv
      -daca documentul aparut in presa si neluat in considerare de procurorii lui peste, este adevarat, cine plateste, pentru administrarea afacerilor familie stancu?
      • +9 (9 voturi)    
        ti-as fi dat cu plus (Miercuri, 27 mai 2015, 9:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        pana am ajuns la ultimul paragraf
        Din cate stiu eu nu procurorii stabilesc starea de arest preventiv a unui suspect ci un judecator. Procurorii propun iar judecatorii dispun sau nu pe baza probelor.
        Referitor la denuntul preuspus calomnios sau nu al Dnei Stanciu inteleg ca o prima instanta i-a dat dreptate. Iar achitarea dnei Rarinca nu inseamna automat ca aceasta e o floricica nevinovata.
        Deci dl Tariceanu ramane asa cum l-ai descris, un fariseu si o unealta a lui PSD-ului(se stia din 2006)
      • +9 (9 voturi)    
        praf in ochi (Miercuri, 27 mai 2015, 9:45)

        caprairinucai [anonim] i-a raspuns lui anonim

        motocicleanu uita sa spuna ca tanti respectiva a fost condamnata in prima instanta-chiar daca cu suspendare.si mai uita sa spuna ca presedintele nu are atributiuni legate de demiterea magistratilor.Dc nu-i cere parerea presedintelui in cazul sova?plm dac prezidentul are astfel de atributiuni...
    • +63 (79 voturi)    
      Ce e Tariceanu pentru noi? (Marţi, 26 mai 2015, 20:34)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Raspuns: E o punga de gunoi!
      • +17 (23 voturi)    
        CEL MAI BUN PRIM MINISTRU (Marţi, 26 mai 2015, 20:48)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Pe Băsescu l-au suspendat după doi ani, pariem că Iohannis nu rezistă un an? Vă place cum lovește Plăgiuță din Albania, țara mumă, cu motoreta liberală?
      • -9 (27 voturi)    
        Bine, asa sa fie (Marţi, 26 mai 2015, 23:12)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Dar un om a stat 6 luni in arest nevinovat. Pentru asta cineva trebuie sa plateasca. E clar ca e un abuz de putere la mijloc. Iar abuzul nu e facut de Parlament aici.
        • +15 (19 voturi)    
          Colonel degradat...... (Miercuri, 27 mai 2015, 3:44)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          intrebare ! Oare este singura sau prima eroare juridica?In plus ce vina are Kovesi ? decizia arestarii vine dela un JUDEĂTOR ! SI NU DELA UN PROCUROR .
        • +6 (8 voturi)    
          marcel tundrea (Miercuri, 27 mai 2015, 7:55)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          a stat 12 ani in inchisoare, nevinovat, condamnat pentru o crima pe care nu a facut-o.
          abia dupa 12 ani s-a constatat nevinovatia lui si a fost eliberat.
          la el nu au mai fost suspiciuni temeinice cand a fost condamnat. ci au fost dovezi temeinice, nu?
          a cazut vreun cap? au fost schimbati sefi de institutii? nu.
          dar, daca e atacat parlamentul lui ali tonta baba si cei peste 400 de hoti, trebuie musai sa-i indepartam pe cei care ar putea sa bage tot parlamentul la beciul domnesc. nu?
          te apuca scarba si de ipochimen si de cei ce-i iau apararea.
        • +6 (8 voturi)    
          ce treaba are Parlamentul cu demisia ? (Miercuri, 27 mai 2015, 8:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          in ce calitate cere motocicleanu acest lucru ? este boier de Romania ? latifundiar de Romania ?
        • +3 (5 voturi)    
          Ba da (Miercuri, 27 mai 2015, 12:08)

          pepeman [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Prietene, şi aici abuzul vine tot de la parlament, care nu are prerogativa de a se amesteca în treburile Justiţiei (că obstrucţionează anchetele penale e cu totul altceva). Pe Liana Stanciu o poate demite, din câte ştiu eu, doar preşedintele şi doar la propunerea CSM.
          Atunci când o persoană e achitată, şi vorbesc aici de Mariana Rarinca, nu înseamnă neapărat că nu e vinovată ci doar că nu există suficiente probe care să-i dovedească culpa. Dacă a fost nedreptăţită, d-na Rarinca are posibilitatea de a o acţiona în judecată pe L.S. Ce treabă are în chestiunea asta flagelul de Tăriceanu, în afară de a găsi argumente, fie şi ridicole, în lupta pentru a salva pielea lui Şova? Istoria ne-a demonstrat, de 25 de ani încoace, că la electoratul PSD ţine tactica prafului în ochi. Cam asta cred eu că ar fi miza, CPT se mai scaldă o dată în hârdăul cu scârnăvie de dragul unui alibi, aşa penibil cum e el.
      • 0 (6 voturi)    
        dar (Miercuri, 27 mai 2015, 3:38)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        plina de puroi !
    • +18 (26 voturi)    
      De buna voie (Marţi, 26 mai 2015, 22:32)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      astia nu pleaca. Iar Johanis se prezinta pina acum ca o papusa , nu are "boase" ,(l-am votat in turu 2 ca pe "dotore" chiar nu puteam) e din acelasi material ca si Constantinescu (apropo mai stie cineva cine a fost? ) , Cind a fost faza cu Sova in strada am fost 50-100 de oamenii . O tara de lasi ,lepre care asteapta ajutorul de la stat, condusi de hoti. Un gunoi care plagiaza e prim ministru , din 582 de parlamentari jumatate is in diferite procese, si pulimea doarme . Acest neam nu merita decit sa dispara , si la cum pleaca cei care pot si care vreau ceva in viata din Ro . in o suta de ani nu mai e cine sa stinga becu.
      • 0 (0 voturi)    
        atac preventiv (Vineri, 29 mai 2015, 9:05)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui falcoind

        Teama lui Motocicleanu este ca-i va veni randul ca ANI si DNA sa-i "scarpine" colectiile de masini ,case si terenuri . toate dintr-un modest salariu de ministru sau parlamentar .
    • +9 (11 voturi)    
      Ros de dorinte! (Miercuri, 27 mai 2015, 6:49)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Lui Motocicleanu ii sta pe limba sa spuna si : 'Sa plece Iohannis, sa ma lase pe mine presedinte', iar cea de a cincea mea nevasta sa fie "Prima Doamna a Tarii'!
    • +4 (6 voturi)    
      Tuie motocicleanu (Miercuri, 27 mai 2015, 8:04)

      eraZnus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tu-ți tupeul de borfaș trădător, marș la pârnaie!!!
  • +62 (80 voturi)    
    Tariceanu si Ghise (Marţi, 26 mai 2015, 17:25)

    axismundi [utilizator]

    Lolek si Bolek...
    • +28 (38 voturi)    
      Chiar Lolek si Bolek! Buna gaselnita. (Marţi, 26 mai 2015, 20:02)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      Sper ca dl. Presedinte sa arunce la cosul de gunoi tampeniile scrise de Lolek si Bolek.
  • +73 (87 voturi)    
    Chiar asa sa fie ?? (Marţi, 26 mai 2015, 17:25)

    gica43 [utilizator]

    Barbatii care au cel putin 5 neveste se tampesc complet ???!!!
    • +45 (51 voturi)    
      Prostia (Marţi, 26 mai 2015, 19:52)

      BogdanCur Ly [anonim] i-a raspuns lui gica43

      Cred ca e invers, trebuie sa fii timpit sa te insori de 5 ori.
      • +17 (19 voturi)    
        sau (Marţi, 26 mai 2015, 21:43)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui BogdanCur Ly

        sa te mariti cu unul ce s-a insurat de inca 4 ori
    • +6 (10 voturi)    
      noooo, (Miercuri, 27 mai 2015, 7:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      nu de la a 5-a nevasta i se trage.
      i se trage de la andropauza, scleroza, alzheimer, statul degeaba si incasatul multilor bani de senator de pomana, etc.
  • +69 (75 voturi)    
    2016 (Marţi, 26 mai 2015, 17:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu-i uitati cand votati!
  • +66 (82 voturi)    
    Obraznicie maxima de la parlamenhoti (Marţi, 26 mai 2015, 17:26)

    OmulNou [utilizator]

    Asa ne arata tradatorul Tariceanu cat de deranjati sunt mafiotii politici de actiunile DNA si cat de importanta este DNA pentru libertatea noastra, a celor neafiliati hotilor profesionisti din parlament si guvern.

    Traiasca DNA, institutia care lupta impotriva coruptiei la nivel inalt!
    • +17 (21 voturi)    
      Motocicleanu stie... (Marţi, 26 mai 2015, 22:16)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Da. Stie ca a facut buba cu cazul Sova.

      Stie ca in parlament se dau lupte de culise/negocieri pentru motiunea de cenzura, ce-i drept halucinant rastrabitzata.

      Stie ca Dna Kovesi il poate incomoda grav.

      Stie ca fara manevre tipice, majoritatea parlamentara de astazi va dispare sau va fi pusa serios in discutie, iar scaunul lui se clatina si mai si...

      Deci, incearca orice!
    • -10 (20 voturi)    
      auzi, ai citit articolul ? (Marţi, 26 mai 2015, 23:14)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      O femeie nevinovata a stat 6 luni in arest din cauza pilelor cuiva din justitie. Ce treaba are asta cu teama politicului de actiunile DNA ? E clar ca trebuie schimbati niste oameni din justitie, mai exact, toti cei vinovati de cele 6 luni petrecute de acea doamna in arest.
      • +8 (14 voturi)    
        A vorbit Col Turcescu (Miercuri, 27 mai 2015, 0:33)

        MyGame [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        A vorbit, i-au mai dat 50 de centi, si-a mai luat o bere la plastic. Pai bai colonele, cand ti l-au luat pe Varan ai zis ca justitia nu este corecta. Acum cand au lasat-o libera pe aceasta doamna Rarinca, justitia a facut ce trebuie. Poate te hotarasti. Pai bolsevicilor, noi nu va stim? Atunci cand ceva ce nu vreti sa functioneze, dar in ciuda voastra functioneaza, ce faceti? Ce stiti mai bine! Sabotati. Va puneti oamenii sa dea doua solutii controversate si cereti scurt demisia celor care chiar fac ceva pentru justitie. Imi este sila de oameni ca voi!
      • +5 (5 voturi)    
        tov. colonel, (Miercuri, 27 mai 2015, 7:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        gandesti?
        unul care a incalcat constitutia are pretentii asupra a doua posturi cheie in statul roman, pentru ca un judecator a decis sa aresteze preventiv o persoana asupra careia existau suspiciuni ce-l indemnau sa faca acest lucru.
        faptul ca persoana respectiva nu a fost condamnata ci eliberata, urmare judecatii altui judecator, te indeamna sa-i dai dreptate ipochimenului?
        persoana respectiva poate sa dea statul in judecata si sa si castige daune, astfel incat acesteaq sa compenseze ceea ce a pierdut ca urmare a celor 6 luni de arest preventiv.
        in cazul celui care a fost condamnat pe viata pentru o crima pe care nu o facuse, eliberat dupa ani grei de puscarie, nu te-ai mai oripilat atata. nici tu nici ipochimenul de tontoliceanu.
  • +51 (65 voturi)    
    a ramas cu sechele grave dupa accident (Marţi, 26 mai 2015, 17:28)

    mnicku [anonim]

    Demisia= act unilateral de vointa.
    Pt restul persoanelor exista legi si reguli de nimire in functie.
    De la Marinescu nu se sesizeaza nimeni ? pina nu-l iau la beciul domnesc
  • +58 (72 voturi)    
    cate ipocrizie... (Marţi, 26 mai 2015, 17:30)

    liviu_ [utilizator]

    da tovarasu care INCALCA CONSTITUTIA CU BUNA STIINTA (a se citi sova) de ce nu pleaca?! ar trebui sa-i atraga atentia iohannis asupra acestui fapt... psd nu numai ca si-ar revenit din socul alegerilor , dar au primit mult prea mult tupeu
  • +51 (67 voturi)    
    nu sunt jurist, dar ... (Marţi, 26 mai 2015, 17:36)

    seven [utilizator]

    nu e destul de grava imixtiunea asta? Mie cel putin asa mi se pare ...
  • +54 (62 voturi)    
    Zise el (Marţi, 26 mai 2015, 17:39)

    omezu [utilizator]

    In mod normal m-as enerva, dar imi dau seama ca n-ar fi atat de disperati daca nu ar simti ca se apropie de funie. Zbateti-va cat mai puteti, borfasilor!
  • +52 (66 voturi)    
    Si eu va rog (Marţi, 26 mai 2015, 17:39)

    gigifisiune [utilizator]

    sa dizolvati parlamentul.

    Evident ca toti hotii vor sa dispara Kovesi.
    • +13 (19 voturi)    
      Da ! (Marţi, 26 mai 2015, 21:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      E greu de suprtat acest parlament al hotilor. Johannis trebuie sa initieze un Referendum pentru dizolvarea acestui parlament. Nu se mai poate !
  • +51 (61 voturi)    
    Mars, taricene! (Marţi, 26 mai 2015, 17:40)

    FPop2003 [anonim]

    Mars acasa, crai batran si incapabil sa isi tina femeile!
  • +50 (54 voturi)    
    de ce nu l-am reabilita si pe ceausescu (Marţi, 26 mai 2015, 17:45)

    rov [utilizator]

    poate si pactul de la Varsovia.
    La ce capacitate de interlegere are poporul nostru, se pare ca poate inghitii orice ii este servit.
  • +74 (84 voturi)    
    maimuta lui Tonta... (Marţi, 26 mai 2015, 17:45)

    Cristi [anonim]

    ...isi face numarul.
    Intrucat ii lipseste creierul, ii este imposibil sa priceapa ca daca ceri demisia unui procuror pt. ca unul din cei pe care i-a inculpat a fost achitat in instanta, ar insemna sa desfiintezi meseria de procuror.
    Nicaieri in vreo tara civilizata nu exista rata de condamnare de 100% din dosarele trimise in instanta; o parte din inculpati sunt achitati.
    In tarile civilizate, rata de achitare se invarte in jurul a 25% din dosarele trimise in judecata. DNA are performante net superioare (dosare construite f. minutios cu probe puternice) cu procente ce urca spre 90%.
    Dar dupa cum ziceam maimuta din fruntea Senatului nu are cum sa priceapa asa ceva, motiv pt. care, de fapt, ea este cea care trebuie demisa.
    • +24 (26 voturi)    
      Bravo Cristi ai pus " . " pe i (Marţi, 26 mai 2015, 19:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      si e bine sa stim si noi, sa avem argumente sa le dam la cap bestiilor nesatule.
    • +5 (11 voturi)    
      . (Marţi, 26 mai 2015, 23:22)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Corect doar ca uneori mi se pare ca prea repede se trece la arestare preventiva chiar si pentru oamenii care nu sunt un pericol pentru societate. Un om care este acuzat de viol il arestezi pentru ca reprezinta potential pericol pentru societate, un om care face amenintari cu moartea (vezi Vantu) la fel il arestezi pe loc. Sunt total impotriva coruptiei si total deacord cu condamnarile cu executare pentru coruptie dar cred ca ar fi mai ok si util ca cercetarea lor sa se faca in libertate sub control judiciar (sa nu poata parasi tara, sa se abtina de la declaratii etc) si apoi sa se treaca la arestare cand exista sentinta definitiva (vezi cazul motanului Felix Voiculescu). Imaginati-va cum era daca Voiculescu era arestat preventiv si prin ceva minune l-ar fi declarat instanta suprema nevinovat, Va dati seama cum se isterizau antenele si cum ar fi dat palme repetate DNA-ului?

      Repet arestarile acestea preventive si cand nu e cazul nu fac decat rau justitiei pentru ca omul de rand nu prea accepta ca procurorii sa mai si greseasca uneori...
      • 0 (0 voturi)    
        e valabil si pentru Elena Udrea? (Miercuri, 27 mai 2015, 14:42)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        sau numai pentru pesedisti-uselisti si cei care le pot fi utili?
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Joi, 28 mai 2015, 9:17)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

          Sa fim seriosi, toti politicienii iau spaga. Cine ar fi prost sa lucreze in domeniul public "pentru binele tarii"? Sunt convins ca si Udrea a luat spaga si Basescu si Ponta si Motocicleanu si Boc si Ungureanu si Dragnea si toti mai marii politicii. Diferenta probabil ca este in valoarea spagilor, metoda prin care incaseaza (cat sunt de lacomi astfel incat sa se expuna riscurilor) etc.
          • 0 (0 voturi)    
            tot n-ai raspuns la intrebare (Joi, 28 mai 2015, 14:40)

            Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui calin22

            indiferent ce crezi fara dovezi...
            Intreb din nou: e valabil si pentru Udrea chestia cu arestarea preventiva, sau ea e vinovata inainte de proces?
  • -56 (72 voturi)    
    Nici un comentariu, (Marţi, 26 mai 2015, 17:46)

    xrogo [utilizator]

    despre aceste doua doamne care formeaza un parteneriat,un parteneriat pentru anchetarea si inchiderea persoanelor vinovate de atingerea augustei lor persoane,auguste persoane care nu trebuie atinse nici cu o floare!!!
    • +29 (35 voturi)    
      nope (Marţi, 26 mai 2015, 19:24)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      niciun comentariu, moshule, ai gresit parcela.

      Noi, astia, nenorocitii care bantuim pe-aici pe HN, suntem de parere ca cele doua doamne abia de au facut 5% din cat ar trebui sa faca pentru a curata societatea de lepre ca cele care iti finanteaza matale postarile.

      Asa ca ia-ti tsambalul si canta la alta masa.
    • +25 (31 voturi)    
      Sictir! (Marţi, 26 mai 2015, 20:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Se vede de la o posta (maritima sau navala) ca esti... partinic! Esti prea vizibil anti ca sa fii luat in seama!
      Peste tot vad pe unii care fiind mazete, kenti, sau cine stie ce "flacai" rosii care incearca sa spele cadavrele lui marx, engels si mai ales... maharajahul dela kremlin... lenin!
      Mie imi este scarba de lene, delatorie si proasta crestere.
      Am definit bine comunistii?!
  • +32 (46 voturi)    
    Slime of the Earth! (Marţi, 26 mai 2015, 17:47)

    CosminMaricari [utilizator]

    Deci Stanciu a făcut un denunț calomnios (allegedly, vreau să văd justificarea ICCJ întâi), așa că hai să o dăm afară pe Kovesi... E logic, nu?
    • -5 (7 voturi)    
      Pai daca Kovesi (Miercuri, 27 mai 2015, 5:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      ii asa meseriasa,de ce nu a vazut calomnia din denunt?
      • +3 (3 voturi)    
        uite de aia (Miercuri, 27 mai 2015, 8:04)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui xrogo

        uite de aia, ca sa se mire astia ca tine!
      • +3 (3 voturi)    
        Nenea postac (Miercuri, 27 mai 2015, 9:49)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dar matale ai impresia că Kovesi se ocupă personal de fiecare dosar?

        Și be) cum anume ”se vede” calomnia dintr-un denunț? Din moment ce denunțătorul a prezentat niște semeseuri cu amenințări și a declarat că a fost amenințată telefonic, ce poate să facă procurorul ca ”să vadă” calomnia?

        Și ce) până nu avem justificarea Înaltei Curți, nu știm de ce anume a fost achitată tanti respectivă. Până una alta, mai multe instanțe au declarat-o vinovată, așa că ar fi de bun simț să ne abținem de la comentarii pe caz până nu avem toate detaliile. Nu să comentăm în orb, ca alde Tăriceanu și gașca lui de hoți.
        • 0 (0 voturi)    
          Bai asta, (Joi, 28 mai 2015, 23:28)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          SMS-urile amintite de tine au existat,dar aratau exact contrariul,ca femeia in cauza nu a cerut cei 20000 euro invocati de mamaia Stanciu,ea cerea doar datoria!!!
  • +41 (55 voturi)    
    si inca ceva... (Marţi, 26 mai 2015, 17:49)

    liviu_ [utilizator]

    ce vina are DNA?! este treaba si jobul lor sa acuze... cei ce vad daca e adevarat sau nu este justitia. este aberant sa ceri demisia unui procuror pentru ca a pierdut un proces...
  • +57 (67 voturi)    
    prostitutia politica nu mai are limite (Marţi, 26 mai 2015, 17:50)

    dadan [utilizator]

    Moliceanu dovedeste cu fiecare zi care trece cat de jos a ajuns, este un politician pus in slujba scursurilor societatii romanesti, avand toate calitatile sa le reprezinte cu toata josnicia posibila... este coada de topor ideala, ii se da dimineata caseta cu discursul si cu programul pe ziua respectiva si el executa... doar Ciorbea mai poate concura de aprope la titlul de taratura, pardon , nevertebrata suprema a politicii romanesti.. tic-tac ... va veni si vremea decontului, ce a patit parlamentarul ucrainean bagat la tomberonul de gunoi si plimbat in piata publica o sa fie parfum...
  • +48 (58 voturi)    
    hopa (Marţi, 26 mai 2015, 17:51)

    oooops [anonim]

    Mbah inima zburdalnica , n-ai mai asteptat motivarea si te-ai grabit la ambuscada , n-asa ?

    Stii ceva ce nu stim noi,molicele?
    Jos labele de pe justitie, cu care mana faceti sex mbah?Sunteti toti stangaci aia de semnarati?
  • +51 (61 voturi)    
    Tariceanu nu e intreg la cap. (Marţi, 26 mai 2015, 17:59)

    minos [utilizator]

    Deci, Tariceanu este un politician, care are nevoie de voturi sa ramana in parlament. Cat de prost politician poate fi, incat sa atace persoanele cele mai bine vazute de electorat? Daca ar fi destept, le-ar lauda, asa pare o portavoce a coruptilor.
    • +17 (23 voturi)    
      Chiar e o portavoce (Marţi, 26 mai 2015, 19:34)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui minos

      nu doar "pare".
  • +40 (52 voturi)    
    Dupa ce a (Marţi, 26 mai 2015, 17:59)

    Alex [anonim]

    disparut din scena Crin Antonescu, Voiculescu a intrat la parnaie, Ponta nu a iesit presedinte, prioritatea mea nr 1 e sa dispara la gunoi si aceasta papusa gonflabila care se numeste Calin Popescu Tariceanu. Sper sa se intample cat mai curand, poate mai devreme de urmatoarele alegeri parlamentare. E mai nociv chiar decat Ponta
  • +40 (50 voturi)    
    Nu te opri Taricene (Marţi, 26 mai 2015, 18:00)

    EMP [utilizator]

    Imi vine sa-mi dau pumni in cap ca, in urma cu vreo 10 ani, imi formasem o parere pozitiva despre un politician numit Tariceanu. Acelasi care acum a devenit coada de topor a domnului Ponta. Ce nevoie are omul asta sa se compromita moral dincolo de orice suspiciune de buna-credinta? Avea o imagine publica decenta, de foame nu rabda, sansele sa mai ajunga prim-ministru sunt extrem de reduse ... pur si simpu nu pot sa inteleg ce e in mintea lui.
  • +39 (49 voturi)    
    pe cale de consecinta (Marţi, 26 mai 2015, 18:00)

    goto [anonim]

    cerem presedintelui sa dizolve parlamentul, pentru ca apara hotii (majoritatea din ei fiind hoti), dau legi in favoarea infractorilor si incearca din rasputeri sa se puna deasupra legii. spre deosebire de Kovesi, parlamantarii sunt direct implicati in astfel de masuri. Kovesi e doar una din putinii care li se mai impotrivesc acestor hoti.
    si poate cu ocazia aceasta presedintele le reaminteste acestor parlamentari cateva notiuni juridice: denuntul il face o persoana si aceasta poarta raspunderea declaratiilor facute si nu procurorii; scopul unui proces este acela de a judeca de mai multe instante/persoane daca sunt dovezi ca o persoana a facut sau nu ceva impotriva legii, si ca o consecinta nu toti cei care ajung la judecata sunt gasiti vinovati.
  • +31 (41 voturi)    
    Aoleu, Barbu asta e la PLR acum? (Marţi, 26 mai 2015, 18:02)

    Barbu, lautaru dupe ureche [anonim]

    Deci, în 2012 era la PPDD, de unde a trecut, pe rând, pe la PC, PNL și acum PLR. Patru partide în trei ani.
    Dom' Barbu, mai cu milă, dom'le. E asa săracă România că n-avem noi atâtea partide să acopere toate traseele curvelor politice.
    "Vămumancurdepârțotine" (citez din Zaharia Stancu, nu e nimic de cenzurat aici)
    • +7 (11 voturi)    
      Alt destept (Marţi, 26 mai 2015, 19:41)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Barbu, lautaru dupe ureche

      Aoleu, dar vezi ca esti 'naiv' ? Ala e Tudor Barbu.
    • +14 (18 voturi)    
      Confunzi (Marţi, 26 mai 2015, 19:58)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Barbu, lautaru dupe ureche

      Nu e Tudor Barbu, e Daniel Barbu, un tip cu atat mai de neinteles, cu cat e si ditamai profesor universitar. E ala cu ochelari cu multe dioptrii care-i tine hangul raspopitului de la L3.
  • +41 (49 voturi)    
    schelete prin dulap?... (Marţi, 26 mai 2015, 18:02)

    pehash [utilizator]

    Tariceanu era intr-o vreme om de afaceri cu o avere suficient de mare incat sa-si permita sa vanda tot si sa se mute intr-o insula din Caraibe..
    Astazi este printre cei mai ridicoli parlamentari. In 2007-2008 a fost marioneta PSD. Acum are partid "de buzunar", fuzionat cu partidul lui Voiculescu. Ce alt motiv ar avea sa faca atata scandal daca nu i-ar fi teama ca va sfarsi la fel ca Voiculescu?
    Oare vom afla intr-o zi ca si asta a fost tot un securist care a reusit in decembrie '89 sa-si transfere o parte din activele fostelor firme ale Securitatii?
  • +39 (47 voturi)    
    Hai siktir !!!! (Marţi, 26 mai 2015, 18:10)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    Până nu plecati cu helicopterul din parlament nu vă lăsati .
  • +36 (44 voturi)    
    Demisia ta o asteptam (Marţi, 26 mai 2015, 18:10)

    dana [anonim]

    Nu te mai alege nimeni , omul se baga singur in seama . Nu cunoaste nici procedurile senatului , i-a demonstrat-o CCR. Nu are nici o sansa in alegeri mai are 1 an si scapam de el , poate isi da domnia sa demisia !
  • +33 (41 voturi)    
    Tariceanu este slugoiul Plagiatorului (Marţi, 26 mai 2015, 18:17)

    George [anonim]

    Manechin Motocicleanu inca se afla in libertate? Ciudat. DNA doarme?
  • +31 (39 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 26 mai 2015, 18:19)

    Close [utilizator]

    Inca un cap puturos care ar trebui indepartat. Aia care tipa cel mai tare pentru impiedicarea justitiei sau faultarea ei ar trebui eliminati fara drept de apel.
  • +30 (36 voturi)    
    da (Marţi, 26 mai 2015, 18:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    gunoiul uman tzaraceanu trebuie internat de urgenta la furiosi, cu o funie la indemina si pe marginea piscinei fara apa.
  • +29 (37 voturi)    
    Nu cel ce debiteaza... (Marţi, 26 mai 2015, 18:21)

    luiz [anonim]

    ...asemenea ineptii este vinovat, oameni fara caracter au fost si vor fi intotdeauna...vinovati suntem noi, cei care stam in casa si permitem sa ne conduca si reprezinte astfel de...
  • +26 (34 voturi)    
    tu esti (Marţi, 26 mai 2015, 18:22)

    victor L [utilizator]

    "hotul striga hotii!"
  • +28 (36 voturi)    
    dle ''moliceanu.''... (Marţi, 26 mai 2015, 18:25)

    astronaut [utilizator]

    ce treaba ai matale cu justitia , (cine sa-si dea demisia,
    sau sa fie demis) , sau a cerut justitia sa pleci din fruntea senatului si nu stim noi ? Cred ca in cel mai rau caz ar trebui sa plece cel sau cea care a pronuntat vinovatia cuiva ! asta e la''mintea cocosului''. Dealtfel surprinde rolul dtale de protector al GIO !
    • +3 (9 voturi)    
      de acord... (Marţi, 26 mai 2015, 19:08)

      rochiri [anonim] i-a raspuns lui astronaut

      se constituie parte civila si cere daune daca este cazul.
      Dar cred totusi ca femeia este dusa cu pluta ....ca daca nu apare stim noi la ce televiziuni!
  • -6 (38 voturi)    
    daca femeia respectiva a stat in inchisoare (Marţi, 26 mai 2015, 18:25)

    jeje [anonim]

    6 luni degeaba, si acum a fost absolvita de orice vina (achitata) CINEVA trebuie sa plateasca !

    Imi pare rau ca un personaj sinistru ca Tariceanu o spune, ar fi fost mai ok ca Iohannis sa fi reactionat singur fara sa fie impins de la spate !
    • +3 (19 voturi)    
      Da trist (Marţi, 26 mai 2015, 19:10)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Toate comentariile sar pe atac la persoana la tariceanu. Nici unuia nu i se pare anormal ca o persoana a stat 6 luni arest preventiv ( cat de grav e infractiune acuzatia de santaj de curiozitate pt siguranta publica ) nu mai zic ca a stat degeaba.

      Femeia nu cerea 20 de mii de la Stanciu, ci cerea niste bani pe care Stanciu ii datora lui barbatsu decedat. Au fost dovezi clare in dosar in care femeia a infirmat ca vrea de la ea suma aia fictiva.
      • +3 (5 voturi)    
        Este si nu este (Marţi, 26 mai 2015, 20:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Daca nu ar aparea asemenea cazuri de acuzati inchisi, gasiti ulterior nevinovati la judecata, ar fi mult mai grav. Ar insemna ca odata aprobata arestarea, nu mai ai nici o sansa sa ti se faca dreptate.

        Cat despre zilele nemeritate de arest, ar trebui acordate despagubiri serioase in bani, pentru oricare nedreptatit.
      • +3 (5 voturi)    
        ANI, ANI... (Marţi, 26 mai 2015, 22:44)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        E treaba justitiei, a CSM-ului. Asistam astazi la un croseu politic, unul care incearca sa-si pastreze capitalul politic pe spinarea unui caz din justitie.

        Este o contracare ca subiect de prime time in media, la legea aia votata cu 2 maini astazi, pentru a angaja rude pana la gradul al 2lea si pentru a trece de ANI :D
    • +10 (10 voturi)    
      Da, asa e daca e definitiv judecat (Marţi, 26 mai 2015, 19:26)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Pentru plata exista normal societati de asigurare, plateste statul eventual. Dar NICAIERI in lume nu este pedepsit procurorul, judecatorul, avocatul... Vezi cazuri de eliberati dupa ani multi (unii 20!) de inchisoare, fiindca s-a dovedit ca au fost de fapt nevinovati. Nu am vazut NICI UN JUDECATOR sau PROCUROR pedepsit pentru asta!!
      • 0 (2 voturi)    
        Pai exact asta nu-i normal badie, (Miercuri, 27 mai 2015, 5:52)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        daca gresec si nu platesc se invata rau si nu le mai pasa deca gresesc sau nu!!!
        • +2 (2 voturi)    
          nu pricepi tu (Miercuri, 27 mai 2015, 8:07)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          nu pricepi tu cum sta treaba cu justitia, tocmai de aia mai bine te tii de lucrurile la care te pricepi (daca or exista, ca la ce logica ai, ma indoiesc).

          procurorii sunt una, judecatorii alta. procurorii nu pot fi trasi la raspundere pt ce a decis un judecator. iar faptul ca au zis ca nu e santaj, nu inseamna ca nu a fost neaparat. inseamna ca nu s-a putut demonstra ca a fost. mai citeste!
          • +1 (1 vot)    
            Lasa-l in pace ca nu-l duce capul... (Miercuri, 27 mai 2015, 14:37)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            In toata lumea civilizata e asa, numai el vrea sa fie altfel, cum vrea el. De ce nu vine cu un exemplu unde e asa cum zice el, cu numele statului, lege, articol, etc? Pentru ca nu exista asa ceva in lumea civilizata!
          • 0 (0 voturi)    
            Poate nu pricepi tu, (Joi, 28 mai 2015, 23:34)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            procurorii pot face un dosar cu lucruri inventate si pe baza suspiciunilor rezonabile cer arestarea,judecatorul vede acel dosar si deorece nu se judeca fondul,pe baza celor inventate de procurori pot da arestarea,ei cine crezi ca-i vinovat aici,te duce capul si intelegi au ba.
            In plus procurorii sunt obligati sa ia in consideratie si dovezile in favoarea inculpatului,si in acest caz au existat,dar in nemarginita lor nemernicie nu au tinut cont de ele!!!
    • +12 (16 voturi)    
      Ce legatura are? (Marţi, 26 mai 2015, 19:54)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Te loveste unul cu masina? Jos Kovesi si Stanciu. Au crescut preturile la paine? Jos Kovesi si Stanciu? s.a.m.d. Poate realizezi si tu absurditatea declaratiilor lui Tariceanu.
    • +13 (17 voturi)    
      Vinovatul (Marţi, 26 mai 2015, 20:14)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Acel cineva poate fi judecătorul care a făcut abstracție de anumite probe, nu cele două șefe cărora le cere Tăriceanu demisia. Dar cum la noi nu este încă o lege a răspunderii judecătorești este aberant să demisioneze cele două. Dar de la Tăriceanu mă aștept la orice.
    • 0 (6 voturi)    
      tovarasi sunteti haiosi (Marţi, 26 mai 2015, 21:00)

      jeje [anonim] i-a raspuns lui jeje

      1. Tariceanu si TOTI USLamistii sunt niste sinistrii
      2. O persoana neimplicata politic a fost INCHISA 6 LUNI PREVENTIV. Poate nu realizati pozitia celor 2 magistrate fata de acest caz : Livia Stanciu a facut un denunt in care a FALS (asta spune un judecator definitiv si irevocabil) deci un judecator trebuie sa analizeze situatia daca nu e un denunt calomnios. Kovesi este seful procurorului care a cerut 6 luni de arest preventiv fara sa aiba dovezi. Daca nu stiti un dosar inainte sa ajunga in instanta este semnat si de procuror si de seful lui (nu stiu daca K. e seful direct daca nu atunci nu ea trebuie sa raspunda cu acela).

      E haios cineva spune judecatorul trebuie sa raspunda dar procurorul nu ? AMANDOI trebuie sa raspunda parerea mea ! Nu e normal sa fai decizii aiurea cum nu e normal sa aberezi cu acuzatii ca asa ai tu chef sau ca esti un procuror prost pregatit si nu ai ca scop decat sa iesi bine la o evaluare periodica ca ai arestat preventiv un om fara sa obtii o condamnare !
      • +3 (7 voturi)    
        Bai jeje (Miercuri, 27 mai 2015, 0:47)

        MyGame [utilizator] i-a raspuns lui jeje

        V-am mai spus ca voi postacii sunteti tampiti si lipsiti de imaginatie, va semnati toti cu Gigi, Jiji, Gigi Kent....
        In mintea voastra tampita pentru impotenta voastra fizica si psihica tot Kovesi si Stanciu sunt de vina. Plecati la casa voastra in Rusia si ne lasati.
        • -2 (2 voturi)    
          amice (Miercuri, 27 mai 2015, 10:59)

          jeje [anonim] i-a raspuns lui MyGame

          diferenta intre ceea ce spun eu si modul tau de comunicare (jignind cu spume la gura) denota fie o problema de educatie, fie intelectuala.

          Am discutat cu argumente logice, dar tu nu ai fost capabil sa emiti un rationament care sa coreleze nici macar 2 fapte logice.

          Incerci dar fara sa iti dai seama clar ce vrei sa corelezi niste probleme diferite : pozitionarea geo-strategica a Romaniei versus SUA (care este cea mai buna alternativa viabila in prezent) versus copierea din SUA unor modele de organizare (si daca ne referim la justitie, este total nepotrivit, dar nu am pretentia ca tu sa intelegi de ce, nu stii ca acolo exista un sistem cu jurati, iar aici nu etc). In privinta justitiei modelul european este mult mai potrivit Romaniei.

          Afirmatii ca sunt "postac", le pot intoarce : de unde nu stiu ca seful tau nu este disperat acum ca legea big brother nu ii trece de CCR si te tine aici cu task-uri sa te pregatesti pt momentul cand o sa fie cazul sa o sustii ?!
          • +2 (2 voturi)    
            Are dreptate MyGame (Miercuri, 27 mai 2015, 12:13)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui jeje

            Procurorii nu pot sa acuze 100% vinovati. De-aia se si face judecata! Judecatorul este cel care decide vinovatul. In interventia ta "logica" tu ceri procurorului sa raspunda ca 1 din cei 10 acuzati nu a fost vinovat. Asta denota fie lipsa de logica fie reavointa.
            • 0 (0 voturi)    
              Are dreptate dar limbajul lasa de dorit... (Miercuri, 27 mai 2015, 15:29)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              Pentru ca nicaieri in lume procurorii nu au 100% condamnari (ce rost ar mai avea judecata dar??) Si la fel, nu toate judecatile se termina cu condamnari. Asa ca nici procurorii, nici judecatorii nu pot sa raspunda, si asta e in toate statele civilizate. Daca e ceva cu adevarat grav, o mare nedreptate, statul poate raspunde si plati despagubiri, dar in nici un caz judecatorii sau procurorii. Daca cineva sustine altceva, il rog sa dea un singur exemplu, evident dintr-un stat civilizat, nu o dictatura sau mai stiu eu unde...
  • +23 (29 voturi)    
    Ho ho Taricene, mai usor cu pianul pe scari (Marţi, 26 mai 2015, 18:26)

    Maniu [utilizator]

    c-ai sa cazi pana la urma in cap Humpty Dumpty.
  • +27 (33 voturi)    
    Ticalosul ! (Marţi, 26 mai 2015, 18:26)

    NicolaeA [utilizator]

    Sigur va urma ceva frumos si pentru el; din partea DNA ! O excursie surpriza cu cazare la Rahova, ca prea este agitat !
  • +29 (33 voturi)    
    Moliceanu (Marţi, 26 mai 2015, 18:28)

    Lim Vasy [utilizator]

    Rusine Tariceanu ! Tu lupti impotriva poporului tau aparand couptia si pe corupti, sa-ti fie rusine om de nimik !
  • +28 (32 voturi)    
    Taricene nici nu stii cat de mic incepi sa fii :)) (Marţi, 26 mai 2015, 18:29)

    ionas [anonim]

    Taricene nici nu stii cat de mic incepi sa fii :))
  • +27 (31 voturi)    
    Bai fanariotule (Marţi, 26 mai 2015, 18:30)

    raudegura [anonim]

    Au ajuns prea aproape de tine si-ti tremura chilotzii?
    Tu nu esti un cetatzean de rand - asa cum ai zis - esti un ales al natiei perpetuu !Mai ceva ceva ca senatorii romani!
    Ce faci acum cu biletzelul?e roz sau e ciocolatiu?
    Pariu ca e cacaniu!
    PS.
    Mai ti minte ce zicea taticu adoptiv despre tine?
    Toti parinti au copi frumosi si destepti, numai al meu e frumos !
    Halal sa-ti fie !
    Anul, nunta si divortzul!
  • +25 (31 voturi)    
    nenea ăsta (Marţi, 26 mai 2015, 18:33)

    berenger [utilizator]

    n-are nici cea mai mică idee a ce înseamnă separarea puterilor în stat.
  • +27 (35 voturi)    
    abuz in functie scrie... (Marţi, 26 mai 2015, 18:35)

    ..13 [utilizator]

    Pe fruntea lui Tariceanu...

    PA!
  • +27 (33 voturi)    
    Tariceanu a luat-o rau de tot pe ulei (Marţi, 26 mai 2015, 18:37)

    gigi [anonim]

    Totusi eu sunt curios daca oamenii astia isi dau seama cat de ridicoli sunt si cum de suporta sa se dea in spectacol in halul ista asa in public.
  • +20 (28 voturi)    
    Sa vezi acum . . . (Marţi, 26 mai 2015, 18:39)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . caterinca! Lui Basescu ii cerea traffic de influenta la Iohannes ridica stacheta: II CERE! Sunt curios ce cojones are Prededintele in fata unei asemenea somatii!
  • +24 (34 voturi)    
    În stradă. (Marţi, 26 mai 2015, 18:42)

    Alin D [anonim]

    Asaltul asupra justiției a intrat în ...punctul culminant, ne rămâne doar strada.
  • +25 (31 voturi)    
    mare jurist, mare caracter (Marţi, 26 mai 2015, 18:44)

    Mumulea [utilizator]

    si total pafarist - din ciclul tupeul si prostia nu au moarte.
  • +26 (36 voturi)    
    Hai in Strada!!! (Marţi, 26 mai 2015, 18:47)

    timi [anonim]

    Trebuie aparata Justitia de gasca asta mafiota transpartidica !!! Daca stam in fata televizorului ne meritam soarta!
    • +9 (11 voturi)    
      de ce le mai platiti fotoliile (Marţi, 26 mai 2015, 19:07)

      fanar [anonim] i-a raspuns lui timi

      -sistemul este putred, de ce ii mai sustineti cu bani?
    • +1 (7 voturi)    
      Hai in strada? (Marţi, 26 mai 2015, 22:48)

      Alexandru Roman [anonim] i-a raspuns lui timi

      Nu pot sa am incredere in Tariceanu, Basescu, Ponta, Johannis, Boc etc. Dar vad ca aproape toti spuneti ca trebuie sa am incredere in Kovesi, ca ea nu e om, e sfant!!!
      Si chiar daca nu e sfant, aresteaza corupti, deci ne face bine tuturor! Atunci de ce nu l-am ales presedinte pe Vadim, ca si el ar fi pedepsit si mai multi corupti. Si Basescu a avut "grija" sa pedepseasca multi corupti (dar nu pe-ai lui). Parerea mea e ca s-a compromis justitia si mai mult acum, dar saracii de voi, credeti ca daca am aresta toti parlamentarii s-ar demonstra ca justitia merge bine!
      Cat despre cazul asta cu tipa pedepsita ca si-a cerut banii de la o sefa din justitie pentru care Tariceanu face scandal, replica hotnews-ului este: da pe Sova de ce-l aparati?
  • +28 (34 voturi)    
    Logică de senator: (Marţi, 26 mai 2015, 18:49)

    CosminMaricari [utilizator]

    ”Arestarea, in loc sa se produca pe baza unor dovezi concludente, s-a produs pe baza unor suspiciuni, asa cum scrie in Codul Penal.”

    Cu alte cuvinte, arestarea s-a produs legal... Care o fi atunci vina DNA-ului, că n-am priceput?
    • -1 (1 vot)    
      Va cam contraziceti (Miercuri, 27 mai 2015, 8:17)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Si atunci de ce ati tipat toti cand senatul a propus sa se revina la vechea formulare din codul penal, sa se nu se mai aresteze pe suspiciuni.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine se contrazice? (Miercuri, 27 mai 2015, 9:55)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Peste tot în lume se arestează ”under suspicion”, doar condamnarea trebuie să se bazeze pe indicii temeinice. Prin noua formulare, arestul preventiv devine practic imposibil, permițând influențarea martorilor, distrugerea probelor etc.

        Dar na, Tăriceanu se simte oropsit de mult-prea-viguroșii procurori DNA, așa că vrea să le mai taie din elan.
  • +31 (35 voturi)    
    SAGETICA (Marţi, 26 mai 2015, 18:51)

    Taboo [utilizator]

    cam asta esti tu tradus in limbaj de strada, Tariceanule!
    Cazul Sova ii produce insomnii prim-plagiatorului???
    Este DNA-ul bau bau-ul care nu va lasa sa furati, pardon sa dormiti linistiti???
    O sa va sune ceasul la toti, rand pe rand, cat de curand!
  • +24 (34 voturi)    
    BINE LUCRAT (Marţi, 26 mai 2015, 18:56)

    timp tamp [utilizator]

    plăgiuță lovește bine pe la spate cu mobra limberală.
    pe Băsescu l-au suspendat după doi ani, pe ficus î-l erbicidează în mai puțin de un an!
  • +13 (15 voturi)    
    Asa. (Marţi, 26 mai 2015, 19:15)

    mcv [utilizator]

    Da-i bice dle Papion, caci presa din tara asta are alta treaba, aceeasi treaba: Basescu.
  • +15 (17 voturi)    
    Afacerea salvari licitatie CITROEN ! (Marţi, 26 mai 2015, 19:16)

    SRA [anonim]

    Daca este vorba de a deschide dosare va rog deschideti dosarul Citoren in afacere salvari in Bucuresti : Decizia si controlul licitatie a fost sub controlul TARICEANU
  • +14 (16 voturi)    
    Motociclene, DNA e pe cale sa puna mana pe tine (Marţi, 26 mai 2015, 19:23)

    George [anonim]

    Motociclene, problemele din Justitie ca si problemele tuturor oamenilor ajunsi in Justitie se rezolva exclusiv in Justitie. Nu la Senat si nici in mediul politic, oricare ar fi acela. Motociclene, nici macar n-ai asteptat motivarea instantei care a achitat-o pe suspecta de santaj... Funia iti este extrem de aproape de gat si d-aia esti asa turbat, ticalosule! DNA e pe urmele tale, Motociclene!
  • +16 (18 voturi)    
    taricene nu vrei sa-ti termini mandatul (Marţi, 26 mai 2015, 19:24)

    deval [utilizator]

    la termen ?! Chiar ne obligi sa iesim in strada sa te oprim sa ne mai scuipi ?! Cat poate fi de prost/bandit va puteti da seama daca cititi scrisoarea ! Intre altele : nu asteapta motivarea instantei pentru decizia data (martorii pot sa-si schimbe declaratiile etc), confunda (deliberat) masura arestarii preventive cu arestarea de dupa decizia de vinovatie finala , se face ca nu intelege ca procurorul e avocatul statului care poata sa ceara orice judecatorul decide(el dispune sau nu arestarea), pune egal intre demitere si demisie ca si psd&haita/fonta !!
    Sunt sigura ca se apropie DNA si de partidul "fantoma" al lui "cap de pod"si astia il preseaza ca n-or fi intrat acolo degeaba ! Tot sigura sunt ca scrisorica a fost "cu voie" de la Fonta....tariceanu fiind traficant vechi de influenta pentru puscariabili !!!!!!
  • +16 (18 voturi)    
    presedintele senatului infractorilor... (Marţi, 26 mai 2015, 19:29)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...ajunge sa ceara demiterea sefei DNA si a ICCJ??? In ce tara traim??? Cat ii mai suportam pe acesti infractori??? Aceste larve care nu fac nimic ba dimpotriva, actioneaza numai in interesul lor propriu si impotriva interesului national...E regretabil ca o persoana a fost arestata si apoi achitata, dar e clar ca individul acesta inima zburdalnica profita de un caz singular, care nu este nici primul nici ultimul, pentru a-si atinge scopul lui murdar si anume de a ataca justitia...
  • +13 (15 voturi)    
    Un manechin (Marţi, 26 mai 2015, 19:35)

    zyk [utilizator]

    marioneta.
  • -7 (19 voturi)    
    cazul Rarinca (Marţi, 26 mai 2015, 19:57)

    demaGOGU [utilizator]

    va ajune cu siguranta la CEDO si vom plati toti cu varf si indesat.

    cineva trebuie sa isi asume raspunderea la varful parchetului/dna.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce, ca asa vrei tu? (Marţi, 26 mai 2015, 20:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In primul rand, la CEDO se ajunge daca i s-a incalcat vreun drept. Din articol si scrisoare nu reiese asa ceva. In ce priveste raspunderea, nu e treaba parchetului sau a DNA, ci cel mult a judecatorului care a semnat mandatul de arestare, presupunand ca a facut ceva ilegal (ceea ce iarasi nu cred). Parchetul sau DNA pot cere arestarea, dar nu ei si decid... In rest, citeste ce i-am raspuns eu si altii lui "jeje".
    • +3 (7 voturi)    
      Vei plati (Marţi, 26 mai 2015, 21:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      doar tu , Gogule. ! Pentruca postezi ineptii !
  • +15 (19 voturi)    
    gunoi politruc (Marţi, 26 mai 2015, 20:10)

    verdeata [anonim]

    sper sa infunde si individul asta inchisoarea cu ocazia incercarii de spalare a lu Sova
  • +20 (24 voturi)    
    taricene ametitule.. (Marţi, 26 mai 2015, 20:12)

    nescu [utilizator]

    1. Mandatul de arestare preventiva este semnat de un judecator nu de seful DNA sau ICCJ.

    2. In orice tara democratica exista doua variante de solutionare a unui proces: condamnarea sau achitarea. Sunt tari occidentale care au procentul de achitari mai mare decat Romania, iar asta nu inseamna ca justitia este represiva sau face abuzuri, din contra.

    3. In cazul achitarilor statul isi asuma plata daunelor, daca e dat in judecata, nu judecatorul care a semnat mandatul, nici procurorul care face dosarul.

    4. Ca sa ceri demisia celor doua persoane trebuie sa existe suspiciuni rezonabile taricene ca dosarul a fost "fabricat", ceea ce nu o sa vezi neam.

    Si nu in ultimul rand, taricene nesimtitule, cel care abuzeaza de putere si trebuia sa isi dea demisia esti tu ...de nspe ori numai daca luam in considerare tergiversarea interpretarii rezultatului la votul din senat in cazul sova.
    De asemenea, pt faza cu biletelul "roz", trebuia sa faci parnaie tzspe ani sau macar sa nu mai scoti capul afara.
    Macovei spunea cum ii cereai sa te informeze daca justitia se ocupa de dosare de coruptie fata de oamenii din guvern - pac pac - inca tzspe ani pentru abuz.

    La naiba, cat crezi ca o sa te mai suportam cu mizeriile, cu laturile, cu voma asta?
    • 0 (2 voturi)    
      tembelii au și șefi (Marţi, 26 mai 2015, 20:55)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui nescu

      Uiți neicușorule că toți tembelii au un șef, și când împricinatul e chiar șefu' ce crezi că va face tembelu'
  • +17 (19 voturi)    
    CONU FANICA (Marţi, 26 mai 2015, 20:16)

    zapciu [utilizator]

    Derbedeul asta de Tariceanu sa ne spuna mai bine cum a vandut el, cand era PM , pe sub mana lui Sterling perimetrul marin castigat de Aurescu pentru Romania la Haga . Nici nu trecusera cateva ore de la verdict si am aflat ca teritoriul a fost deja concesionat cu contract secret ! Stie el de ce cere demisia lui Kovesi si Stanciu !
    • -1 (3 voturi)    
      și alți PM (Marţi, 26 mai 2015, 20:59)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      Au dat pe nimic țara: petrom, Petromidia, cfr, bcr, combinatele siderurgice, petrolul, și nu au plătit un cent, mafia roșie triumfă acum și zburdă liberă
  • +8 (10 voturi)    
    recurs? (Marţi, 26 mai 2015, 20:18)

    Adrian [anonim]

    sentinta este definitiva sau se poate face recurs?
  • +13 (15 voturi)    
    Un nou plan? (Marţi, 26 mai 2015, 20:22)

    EllySt [utilizator]

    Aceasta "intamplare"cu scrisoarea transmisa de parlament ma duce cu gandul la anul 2012.
    Pare ca este parte a unui nou plan de asalt asupra statului de drept.

    Nu stiu de ce, dar achitarea persoanei despre care este vorba mi se pare foarte ciudata. In fapt este ciudata si actiunea respectivei persoane. Dupa cativa ani revendica niste bani de la d-na Stanciu. Imi este greu sa cred ca d-na Stanciu nu achita o datorie de 2500 EUR a sotului, daca persoana in cauza aducea dovezi ca a facut acele plati.

    Acest caz, ca si cel cu Bercea si fratele presedintelui, mi se par niste actiuni care sunt dirijate cu multa migala si pricepere, pentru a destabiliza anumite institutii ale statului.
  • +17 (19 voturi)    
    se apropie (Marţi, 26 mai 2015, 20:23)

    zigot [utilizator]

    si de tine? te ia cu fiori?
    urmareste-l pe sova, stii cate vorbe slobozea contra
    fostei opozitii (am zis vorbe) si uite acum, tace
    si ce entuziast era in ignoranta sa!
  • -7 (21 voturi)    
    adevarul doare, hotii si-au luat tara inapoi (Marţi, 26 mai 2015, 20:37)

    dfg [anonim]

    Daca libertate inseamna ca o persoana nevinovata trebuie sa stea in puscarie 6 luni atunci vreau comunism!
    • +4 (6 voturi)    
      No, meri in coreea de N (Marţi, 26 mai 2015, 21:24)

      fodor [anonim] i-a raspuns lui dfg

      Nu-i bai, sau in putinistan
    • +4 (8 voturi)    
      mars in Coreea de Nord (Marţi, 26 mai 2015, 21:36)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui dfg

      te primesc aia cu bucurie.
    • +1 (7 voturi)    
      Mai dfg (Marţi, 26 mai 2015, 21:43)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dfg

      Tu de unde ai iesit ? Tu ai habar cate persoane nevinovate au fost inchise in timpul comunismului ?
      Si nu 6 luni ? Si nu in conditii moderne, europene.
      Multi au murit la canal. la Aiud, la Gherla, la Pitesti, etc.
      Despre " fenomenul Pitesti " ce stii ?
      Despre conditiile din inchisorile comuniste , ce stii ?
      Aveau calorifere? Cat de cald era iarna in celule ?
      Ce mancare primeau ? Care era asistenta medicala la care aveu acces ? Bataia era permisa ?
      Nu ai vrea sa te documentezi mai intai si apoi sa postezi ?
    • +1 (5 voturi)    
      Bati campii! (Marţi, 26 mai 2015, 22:17)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dfg

      Cine spune e e corect ca cineva sa stea nevinovat in puscarie sau ca nu trebuie compensat pentru asta? Arata-mi unul singur care sustine asa ceva! Tu ai citit cele spuse sau dai din gura ca sa te afli in treaba?
    • +1 (5 voturi)    
      Am uitat sa adaug: (Marţi, 26 mai 2015, 22:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dfg

      Deci preferi ca nevinovatii sa nu stea 6 luni ci cu anii, si chiar sa fie omorati? Bravo, bine mai gandesti!!
    • +2 (8 voturi)    
      Gresesti (Marţi, 26 mai 2015, 22:47)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui dfg

      Pentru ca si in comunism multime de nevinovati stateau in puscarie la bunul plac al procuraturii, vezi cazul elitelor intelectuale, in timp ce propagandistii si pleava societatii aplauda frenetic. Ca si acum. Deci comunismul nu e o optiune. Ramane demersul democratic de indreptare a legii, initiat de Tariceanu, caci situatia a aparut din cauza arestului preventiv pe baza suspiciunilor rezonabile. Oricum, achitarea femeii este proba indubitabila ca Livia Stanciu a savarsit infractiunea de denunt calomnios si este pasibila de condamnare la inchisoare. Iar inlaturarea ca proba in proces a procurii de plata a utilitatilor de catre femeie pentru sotul Liviei, dovedeste savarsirea infractiunii cu premeditare, in intelegere cu procurorul care a inlaturat proba. In rest... multa sanatate, dupa ceea ce citesc pe acest forum, e mare nevoie.
  • +5 (5 voturi)    
    nu hotii si-au luat tara inapoi, (Marţi, 26 mai 2015, 21:07)

    anonim [anonim]

    ...ci cele 7.4 milioane de prosti li-au dato,
  • -5 (11 voturi)    
    Stanciu si Kovesi: DEMISIA ! (Marţi, 26 mai 2015, 21:18)

    CICEROnescu [utilizator]

    Un om a stat 5 luni in puscarie NEVINOVAT !
  • +7 (9 voturi)    
    Prin... demisie? (Marţi, 26 mai 2015, 21:19)

    ady624 [utilizator]

    Stimate domnule Tăriceanu,

    Vă rog din suflet să-mi explicați cum ar putea fi o persoană dată afară prin "demisie" altfel decât ilegal, prin constrângere (fizică, psihică, etc.)? Cumva instigați la fapte ilegale?

    Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns,
    Adrian
  • -6 (12 voturi)    
    Vad ca multi urla contra Tariceanu (Marţi, 26 mai 2015, 21:52)

    Je__ [utilizator]

    Dar aici chiar are dreptate.
    CSM trebuie sa ancheteze sa vada daca a fost abuz de putere.
    CSM imediat sare de fund la Basescu, ca a declarat nu stiu ce...acum trebuie sa investigheze si sa ia masuri.

    Daca CSM constata ca s-a facut abuz de arestari...atunci da Kovesi si Stanciu trebuie sa plece!
  • +1 (3 voturi)    
    Mie imi e teama ca asta e o fumigena... (Marţi, 26 mai 2015, 22:14)

    LiviuX [utilizator]

    La urma urmei, desi e complet aiurea ce vrea, impactul poate fi minimizat prin numirea tot a cuiva competent sau si mai bine prin ignorarea cererii. Nu obliga nimeni Presedintele sa-i dea curs...
    Eu cred ca de fapt se vrea abaterea atentiei de la legea alegerilor!! Ca se ignora total referendum-ul PERFECT VALABIL si LEGAL stabilindu-se un numar de parlamentari cu peste 50% mai mare decat s-a votat si pastrand si doua camere, care la modul actual de functionare a parlamentului sunt complet inutile si nu fac decat sa se piarda timp si bani.
  • +4 (6 voturi)    
    sterlingene (Marţi, 26 mai 2015, 22:36)

    Shark [anonim]

    ia spune tu sterlingene cum e cu podu' de la agigea mai bine ... de ce sa le dea pe alea afara ? au inceput si dosarul sterling ? si ce alte dosare au mai inceput ? mai stii cate broaste in chiloti mai ai ma, fotomodelule ?
  • -2 (20 voturi)    
    Mariana Rarinca (Marţi, 26 mai 2015, 22:37)

    freejack [utilizator]

    a stat 6 luni in puscarie fara motiv. Si voi discutati despre una, alta. Ca Tariceanu a avut nu stiu cate neveste, ca e bandit, ca e...ce o mai fi. Dar despre ce i s-a intamplat d-nei Mariana Rarinca, simplu cetatean roman, cand discutam? Cine plateste pentru porcaria asta? Nimeni, ca de obicei? Faptul ca femeia asta a fost achitata arata ca justitia romana are si slujitori demni. Cei nedemni trebuie sa plece. Indiferent de numele lor.
    • 0 (12 voturi)    
      mare dreptate ai (Miercuri, 27 mai 2015, 0:53)

      Sycka [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Mi se pare inadmisibil ceea ce a facut sefa ICCJ. Nimeni nu se gandeste ca un sef (mai ales cel in discutie) trebuie sa fie un exemplu pentru subalternii sai si in cazul de fata chiar si pentru societate prin profesionalism, bun simt si moralitate. Numai prin faptul ca a facut un denunt calomios din punctul meu de vedere o descalifica pe aceasta doamna nu mai vorbim despre ceea ce s-a intamplat mai departe.
      Majoritatea incearca sa curete cacao de pe DNA improscandu-l pe Tariceanu cu noroi si dand vina pe judecatori dar uita de faptul ca denuntul a fost facut tocmai de seful judecatorilor si nu se gandesc la presiunile la care or fi fost supusi cei care au judecat cauza.
      Daca voi credeti ca in justitie nu se fac trocuri cu procese pentru promovare sau pentru a evita anumite conflicte in urma presiunilor venite de mai sus sunteti niste naivi!
      Sa va fereasca Dumnezeu sa ajungeti pe mana lor si sa ajungeti sa cunoasteti cu adevarat sistemul acesta inca putred.
      P.S: Nu uitati ca Livia Stanciu vine de la Galati si din aceeasi breasla cu Mihail Boldea. Nu vreti sa stiti ce retea mafiota a fost pusa la cale acolo chiar in sistemul de justitie care a nenorocit o gramada de oameni simpli pentru anumite terenuri intravilane.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu stii sa citesti? (Miercuri, 27 mai 2015, 14:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Articolul este despre srisoarea lui tariceanu, nu despre ce i s-a intamplat ei. Iar daca ai fi citit, ai fi vazut ca nimeni nu contesta dreptul la despagubiri. Sunt contestate caile de obtinere si cine trebuie sa raspunda intr-un stat de drept.
  • +3 (9 voturi)    
    mars (Marţi, 26 mai 2015, 23:06)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Dar pe asta cand il ia?
    Alooo! DNA! Energy Holding!
    Go go go!!!
  • -1 (13 voturi)    
    e periculos pt noi (Marţi, 26 mai 2015, 23:14)

    zorel [anonim]

    Pt ca in cazul mentionat a fost un abuz REAL al DNA si al sefei iccj ...dar doar niste lepre au folosit in interesul lor.
    Pe oamenii normali care stau 6 luni degeaba in inchisoare pt moftul lui tanti Stanciu cine ii apara !?
    • 0 (2 voturi)    
      Care noi ? (Miercuri, 27 mai 2015, 7:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui zorel

      Poate pentru tine ! Chiar crezi ca au gresit sau te prefaci ? E posibil ca : martorii (platiti sau carora le-a fost mila ) si-au schimbat marturia ,ca judecatorul sa nu ia in consideratie doar proba inregistrarii, ca judecatorul sa fi fost mituit etc. Credeti ca daca un presupus corupt e declarat nevinovat , acesta e sigur nevinovat ? In democratie e foarte greu sa obtii probe si dupa ce le-ai obtinut sa le "pastrezi" pana la sfarsitul procesului cu deosebire in cazul coruptiei ! Ca sa intelegeti : exact ca la mafie !
  • -4 (8 voturi)    
    ne (Marţi, 26 mai 2015, 23:36)

    looser72 [anonim]

    nici actuala nu-l mai poate satisface pe asta ?:-( jenabil...
  • -4 (6 voturi)    
    kk (Marţi, 26 mai 2015, 23:45)

    looser72 [utilizator]

    asta care nu a fost in stare sa-si gestioneze 4 relatii familiare (momentan 4) isi asuma gestionarea problemelor statului roman ??? jalnic...
  • +2 (6 voturi)    
    prost nu e Tăriceanu că face ce face (Marţi, 26 mai 2015, 23:57)

    Kentt [utilizator]

    proşti suntem noi că-i permitem asta
  • -3 (11 voturi)    
    Exact ceea ce spuneam cu ceva timp inainte: (Miercuri, 27 mai 2015, 0:17)

    newlook [utilizator]

    Exact ceea ce spuneam cu ceva timp inainte:
    Daca abuzurile DNA - in special "arestarea preventiva" sunt tolerate, ba chiar incurajate de catre societate, cei care au cel mai mult de suferit sunt oamenii de rand, nu politicienii. Oamenii de rand sunt arestati cate sase luni ..."preventiv" ,...ca apoi DNA sa zica "oups, scuzati, am vrut sa facem Justitie".
    • +2 (2 voturi)    
      Cap ai, minte ce-ti mai trebuie... (Miercuri, 27 mai 2015, 15:03)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Auzi la el: "Daca abuzurile DNA - in special "arestarea preventiva" sunt tolerate, ba chiar incurajate de catre societate, cei care au cel mai mult de suferit sunt oamenii de rand..." De cand DNA se ocupa de oamenii de rand? Nu am auzit de nici unul (de ex hot de buzunare) sa fie arestat de DNA. Tu stii ce e DNA, cu ce se ocupa, sau vorbesti asa, doar ca sa te afli in treaba? Nu mai spun ca eu de ex sunt foarte linistit, nu am nici o treaba cu DNA si nici nu mi-e frica ca ar putea veni sa ma aresteze, mai ales fara motiv. Si sunt sigur ca mai sunt o multime ca mine. E drept, singura conditie e sa fii cinstit, corect si sa respecti legile. Dar cine se simte cu musca pe caciula, evident cauta tot felul de motive si scuze...
  • +3 (5 voturi)    
    e timpul (Miercuri, 27 mai 2015, 1:21)

    tz3p3s [utilizator]

    sa explodeze mamaliga...
  • +2 (4 voturi)    
    Asta se crede in harem. (Miercuri, 27 mai 2015, 2:03)

    quietguy58 [utilizator]

    Tăriceanu este mire pentru a cincea oară.
    Ăsta pe la 80 de ani, când va avea insomnii, va adormi încercând să-și numere nevestele.
  • +6 (8 voturi)    
    Aventurile lui Tariceanu (Miercuri, 27 mai 2015, 2:05)

    quietguy58 [utilizator]

    O doamna, in Piata Victoriei, se impiedica si cade. Intamplator, Tariceanu vede faza din masina, opreste si se repede sa o ajute.
    - Cum as putea sa va multumesc? intreaba femeia.
    - Votand PLR la alegeri!
    - Ma scuzati... m-am lovit la genunchi, nu la cap!
  • +6 (8 voturi)    
    Echipa parlamentara a lui Tariceanu (Miercuri, 27 mai 2015, 2:06)

    quietguy58 [utilizator]

    Echipa parlamentara a lui Tariceanu s-a gandit sa aduca 12 experti japonezi.
    Iata cele 12 nume
    1. Nimika Nuymoka
    2. Yaspaga Shidute
    3. Wreypostu Daybanu
    4. Undeypliku Katesparg
    5. Skimbaley Inparay
    6. Winoakuma Kosuma
    7. Furatzara Kutotu
    8. Bagabany Labayatu
    9. Totkumita Madeskurk
    10.Nufurytu Furyo
    11.Latrukasa Wikushpaga
    12.Yopapnumay Kiolanu
    • -1 (3 voturi)    
      Echipa (Miercuri, 27 mai 2015, 8:40)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Pe astia ii stie toata lumea, erau in echipa comuna a aliantei DA, Base-Tari. Cand s-au despartit, astia au plecat toti cu Base-Udrea&Monica.
  • +2 (2 voturi)    
    Responsabili (Miercuri, 27 mai 2015, 6:57)

    Jaj [utilizator]

    D-lu presedinte.
    Nu cedati presiunilor. Nu ati avut nevoie de ei sa va sustina pentru a fi votat, noi am fost cei care au votat si fratii din vest, un miracol pentru tara asta, va rog nu lasati ca asta sa dispara. Sa nu va fie frica de suspendare, si basesc a fost salvat, si d-voastra veti fi salvat daca ramaneti pe calea corecta.
  • +2 (2 voturi)    
    Romanii ... (Miercuri, 27 mai 2015, 7:32)

    HAHA [anonim]

    Vreau sa spun ca in SUA se sta fara cautiune luni intregi la unii oameni si chiar daca sunt gasiti nevinovati asta e, ghinion nu primesti nimic...

    Primesti daune doar daca esti condamnat si dupa aia se demonstreaza ca esti nevinovat...

    Asa ca gura mica, Base la puscarie !
  • +2 (2 voturi)    
    "COSA NOSTRA "-de asta data prin tradiceanu (Miercuri, 27 mai 2015, 7:38)

    deval [utilizator]

    se da in stamba iar ! Tradicene, in cazul CORUPTIEI, care e una din formele de manifestare a CRIMEI ORGANIZATE ! Coruptia a fost recunoscuta de Romania ca fiind amenintare la siguranta nationala si statul de drept si vedem in fiecare zi amplitudinea fenomenului ! In loc ca presedintele, partidele, parlamentul si noi-in strada-sa cerem sporirea pedepselor si restituirea de 10 ori a prejudiciului pentru coruptie, ce faci tu gunoiule ?! Cu PLR-ul tau fantoma care e de fapt aripa a psd 100% infractoare !!
  • +2 (2 voturi)    
    biata Romanie.. (Miercuri, 27 mai 2015, 8:03)

    lili [anonim]

    Pe mana cui ai ajuns...de 25 de ani, pe mana coruptilor si a penalilor imbogatiti din banii publici si liberi sa zburde in Parlamentul Romaniei....
    Tariceanu cere demiteresa sau demisia celor 2 sefe de la Justitie, Ponta isi freaca mainile de bucurie, Basescu face si el la fel(desi nu m-ar mira sa apara deseara la B1 Tv sa-l infiereze pe Tariceanu!!), penalii din toate partidele jubileaza iar Johannis probabil se "gandeste" sa poarte discutii si pe subiectul asta!
    Asaltul acestor penali este oricum prea mult pentru el, nu s-ar parea deloc ca are consilieri pe masura situatiei, ceea ce ne-a mai ramas sunt ambasadele straine si UE si NATO!
    Penalii astia in frunte cu mizeria numita Tariceanu se agata de orice ca sa decredibilizeze si sa slabeasca ofensiva Justitiei, care oricum imi pare ca a cam lasat-o mai moale....
    Greu de anticipat cum vor arata aceste institutii peste cativa ani, dar ceea ce vad este o reactie inexistenta a romanilor, eu nu cred ca la Bucuresti ar iesi bucurestenii sa apere Justitia , asa cum am vazut mai zilele trecute in capitala Macedoniei, de exemplu....
    Macedonenii au iesit sa protesteze cu mic cu mare contra coruptiei, pe bucuresteni nu ii vad iesind.
    D-aia s-au instalat penalii astia confortabil la butoane si fac ce vor.
    Marsavia lui Tariceanu nu are limite, asta arata teama ca oricand Justitia poate ajunge si la el.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai de noi! (Miercuri, 27 mai 2015, 8:29)

    Nosferatu [anonim]

    Taricene, o jigodie mai mare cu o minte atat de perversa nici ca puteam avea in fruntea Senatului !
    Tu, cu toata sleahta ta de politicieni avizi de avere si putere , esti cancerul acestei societati ! Voi nu realizati sau nu vreti sa realizati ca deciziile voastre influenteaza milioane de destine. In rau nu in bine!
    Esti o lepra , tata! O lepra.
  • +2 (2 voturi)    
    OH. (Miercuri, 27 mai 2015, 8:52)

    letsoc [anonim]

    Bai vere , Tariceanu il zgandarea si pe Basescu . Acum il zgandareste pe Klaus . Tariceanu a uitat de biletelul roz ? A uitat de chemarea acasa a politiei sa-i preschimbe buletinul pentru una dintre n neveste ? De ce dragi jurnalisti si moderatori nu aveti curaj sa-i spuneti astea toate cand ii puneti intrebari la interviuri ? Nu vedeti ca lui Tariceanu ii place sa dea indicatii precum un dictator. Nu inteleg chestia asta , ca el este al 3-lea om in stat . Acest podium cati oameni cuprinde , sunt egali , exista o ierarhie , al 3-lea este peste primul , al 7-lea este peste al 3-lea ? Daca tot nu se respecta ierarhia , demite-le tu mai Taricene pe cele doua , convoaca parlamentul , propuneti in numele interesului national ( Oprea e cu voi ) , ridicati manutele si pac , pac s-a rezolvat . Ce mare branza ! Bai popor , nu vrei sa intelegi ca , chiar daca ai fost manechin in tinerete , la o anumita varsta nu mai tine sa iesi pe scena ? Costumul este nou , dar sub el s-a uzat masinaria . Cu stima si regrete , NC .
  • +1 (1 vot)    
    Istorioare mai vechi si mai noi! (Miercuri, 27 mai 2015, 19:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vizita fulger!
    Tariceanu a asteptat la usa premierului Victoras pana i-a spus usierul : 'poti sa intri, batrane, ca nu mai e nimeni la domnu' premier, tocmai a iesit, prin usa secreta, ungurul - consilierul sau personal de taina, prin usa secreta'.
    Batranul, morfolindu-si in maini palarioara, a intrat tiptil, tiptil, timid, transpirat de emotie si s-a asezat cu spatele lipit de usa pe care a inchis-o meticulos, ca si cum ar fi fost facuta din sticla de doi mm.
    A asteptat cu capul aplecat, pana cand premierul Victoras a considerat ca e frezandat destul si i s-a adresat cu : 'ia zi, batrane, ce problema ai!'.
    Batranul : 'stiti, domnu' premier, am venit pentru postu' pe care mi l-ati pregatit, asa cum mi-a spus domnu' purtator de de cuvant Mirel, printr-un secretar de-al dansului'.
    Premierul Victoras : 'uite ce e, batrane, daca pui repede de-un nou partidulet liberal, vreo 'aripa tanara', ca alea din anii '90, te fac presedintele tarii, ca te stiu mort dupa postu' asta. Asta e decizia, deja sfintita,a lu' tata-socru si a lu' nea Hrebenciuc am nevoie de un L sa il pun dupa US, ca sa nu ii dezamagesc pe 7,44; ce zici, batrane, te-inhami la treaba asta?; daca iti convine, iesi, ca am treaba si spune-i lui Mirel sa te treaca pe locul unu, pe lista aia lunga, cu candidati pentru postul de presedinte. Hai, valea!.
    Actuaizare : Tariceanu si-a facut un partidulet pe care il poarta Viorel la butoniera; postul de presedinte al tarii fiind ocupat de unul cu neamuri la Ierusalim (pardon, Berlin), Tariceanu a fost nevoit sa se (ne)multumeasca doar cu postul de sef al senatulu (al doilea om in stat); isi indeplineste riguros sarcinile primite de la Viorel; ultima : sa nu lase justitia sa il atinga pe Sova nici macar cu o floare ; cu sfantul mir are voie, daca este original, din sticlute sigilate, procurate direct de la colega lui de senat.