ACTUALIZAT

Proiect de lege pentru penali: Finul lui Victor Ponta vrea ca apelul de la completul de 5 judecatori de la Inalta Curte sa poate fi declarat doar in favoarea inculpatului/ Deputatii juristi au respins proiectul. Livia Stanciu: Este neconstitutional si discriminatoriu

de Iulia Rosca     HotNews.ro

Marius Manolache
Foto: Camera Deputatilor
Comisia juridica din Camera Deputatilor a respins, in unanimitate, proiectul de lege al deputatului PSD Marius Manolache, finul lui Victor Ponta, care vrea modificarea Legii 304/ 2004 privind organizarea judiciara. Modificarea ar face ca apelul de la completul de 5 judecatori de la Inalta Curte de Casatie si Justitie sa fie formulat doar in favoarea inculpatului. Cu alte cuvinte, daca in prima instanta un inculpat e achitat, procurorii nu vor mai putea face apel la decizie.

Presedinta Inaltei Curti, Livia Stanciu, prezenta la sedinta comisiei pentru acest proiect, a afirmat ca modificarea este "neconstitutionala" si "discriminatoriu", intrucat "creeaza un privilegiu" pentru demnitari, cei care sunt judecati in prima instanta la Inalta Curte.

"Din punctul meu de vedere si punctul de vedere al Inaltei Curti, proiectul contine o solutie discriminatorie pentru persoane aflate in situatii identice" a declarat Livia Stanciu in cadrul sedintei comisiei, referindu-se la persoanele care sunt judecate in prima instanta la judecatorii sau curti de apel, spre deosebire de cei care au functii de demnitari si care sunt judecati in prima instanta la Inalta Curte.

In plus, mai spune Stanciu, aceasta propunere "este din start neconstitutionala" intrucat incalca Art 16 alin 1 din Constitutie care prevede ca "toti cetatenii sunt egali in fata legii."

"Solutia pe care ati propuse creaeaza un privilegiu pentru persoanele care sunt judecate in prima instanta de Inalta Curte fata de persoanele care sunt judecate in prima instanta de Judecatorii sau Curti de apel" a mai punctat ea.

La randul sau, presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Marius Tudose a precizat ca CSM a dat aviz negativ acestui proiect inca din luna mai si ca "evident ca este discriminatoriu si evident ca nu scapa de critica de neconstitutionalitate."

In interventia sa, Manolache a aminit ca el a dorit sa puna in acord legislatia romana cu protocolul 7 CEDO, mai precis articolul 2, care se refera la "Dreptul la nivel dublu de jurisdicţie în materie penală" si care prevede astfel:

"1. Orice persoană declarată vinovată de o infracţiune de către un tribunal are dreptul să ceară examinarea declaraţiei de vinovăţie sau a condamnării de către o jurisdicţie superioară. Exercitarea acestui drept, inclusiv motivele pentru care acesta poate fi exercitat, sunt reglementate de lege.

2. Acest drept poate face obiectul unor excepţii în cazul infracţiunilor minore, aşa cum acestea sunt definite de lege, sau când cel interesat a fost judecat în primă instanţă de către cea mai înaltă jurisdicţie ori a fost declarat vinovat şi condamnat ca urmare a unui recurs împotriva achitării sale."

In replica, presedintele CSM a declarat se vorbeste de niste exceptii si ca in acest articol CEDO face o recomandare lasand la latitudinea statelor suverane sa decida in acest sens.

Manolache mai vrea si infiintarea unei sectii in cadrul Parchetului General care sa investigheze infractiunile savarsite de procurori si judecatori, altele decat cele in competenta DNA si DIICOT.
Premierul Victor Ponta s-a ferit sa comenteze pe marginea acestei propuneri legislative, spunand ca nu o cunoaste si refuzand sa-i fie prezentata de jurnalistii ce doreau o declaratie.

"Am foarte multi colegi si fiecare dintre ei, din cate stiu, e major. Nu trebuia sa-mi ceara voie sa faca ceva. Nu cunosc (propunerea n. red.). Nu vreau sa-mi explicati, nu este atributul primului ministru", a spus Victor Ponta.

Pe de alta parte, presedintele PSD Liviu Dragnea a anuntat ca partidul nu sustine acest proiect.

Cum vrea sa modifice Manolache legea in favoarea inculpatului:

1. Art. 24 din Legea nr. 304/2004 actualizata, "(1) Completele de 5 judecatori solutioneaza apelurile si cererile in cauzele judecate in prima instanta de Sectia penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si judeca si in alte date in componenta lor prin lege, precum si ca instanta disciplinara. (2) Apelul prevazut la alin. (1) nu poate fi declarat decat in favoarea inculpatului."

Ce spune legea in prezent:

"Art 24:
Completele de 5 judecatori judeca apelurile impotriva hotararilor pronuntate in prima instanta
de Sectia penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitiei, solutioneaza contestatiile impotriva incheierilor
pronuntate in cursul judecatii in prima instanta de Sectia penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitiei,
solutioneaza cauzele in materie disciplinara potrivit legii si alte cauze date in competenta lor prin lege."

Completul de 5 judecatori este cel care da deciziile finale in cazurile de coruptie in care sunt implicati demnitari, asa cum a fost cazul lui Adrian Nastase. Nastase fusese condamnat de completul de trei judecatori de la Inalta Curte, pe 30 martie 2012, la trei ani de inchisoare cu suspendare pentru santaj, fiind achitat pentru luare de mita, insa atat inculpatul cat si procurorii au contestat decizia, iar Completul de cinci a dat o pedeapsa mai mare - patru ani de inchisoare.

Cel mai recent exemplu de proces al unui demnitar in aceasta situatie este Liviu Dragnea, cel care s-a prezentat luni la primul termen din judecarea apelului la completul de cinci judecatori, al carui presedinte este chiar Livia Stanciu. Dragnea a fost condmnat in prima instanta, de completul de trei judecatori, la an de inchisoare cu suspendare in dosarul "Frauda la Referendum", insa procurorii DNA si o parte dintre inculpatii din acest dosar au contestat decizia.

O alta modificare propusa de Manolache se refera la alin 1, art 75 din legea 304/2004.

Art. 75 - (1) Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie are in structura sectii conduse de
procurori sefi, care pot fi ajutati de adjuncti. In cadrul sectiilor pot functiona servicii si birouri conduse de procurori sefi.

Ce modificare vrea sa introduca Manolache:

(1) Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie are in structura urmatoarele sectii:
Sectia de urmarire penala si criminalistica
Sectia judiciara
Sectia parchetelor militare
Sectia de investigare a infractiunilor savarsite de procurori si judecatori, altele decat cele date in competenta DNA si Directiei de Investigare a Infractiunilor de rima Organizata si Terorism
Sectia de resurse umane si documentare.

Cum motiveaza Manolache modificarile propuse:

"Actuala reglementare creeaza posibilitatea unor situatii, sa le numim procesuale, de neacceptat. Astfel, sa presupunem ca intr-o situatie concreta, solutia pronuntata de catre completul de 3 judecatori este una de achitare. Parchetul declara recurs, iar acesta este admis cu majoritate de completul de 5 judecatori, facandu-se doua opinii separate in sensul respingerii recursului. Intr-o asemenea situatie, se constata ca dobandeste autoritate de lucru judecat o hotarare de condamnare data de 3 judecatori din 8, judecatori de acelasi rang si care functioneaza in cadrul instantei supreme, adica in cadrul celei mai inalte jurisdictii in stat. Exemplul dat tine de interpretarea ad absurdum a normei de drept, iar concluzia nu poate fi decat in sensul ca daca aceasta lasa posibilitatea nasterii unor solutii absurde ea trenuie suprimata."

Despre a doua modificare: "Solutia legislativa se impune data fiind ineficienta dovedita a mijloacelor legale si procedurale existente in legatura cu investigarea infractiunilor savarsite de magistrati in exercitarea profesiei. Numarul solutiilor definitive de achitare pronuntate de magistrati constrasteaza flagrant cu numarul de dosare penale in care acestia sunt investigati pentru fapte savarsite in exercitarea profesiei (represiune nedreapta, cercetare abuziva)".

Camera Deputatilor este prima camera sesizata, Senatul este decizionala.
























Citeste pe Stirile ProTV

Un indian a cunoscut o romanca pe net, s-a indragostit de ea si a cerut-o de sotie. Ce facut tanara dupa ce a primit inelul

Dragostea n-a fost doar oarba, ci si paguboasa pentru un barbat stabilit in Dubai, caruia i-a furat inima o tanara olteanca. Credul, omul a cerut-o de nevasta si i-a facut daruri scumpe, dar ea era interesata numai de portofelul barbatului.

7688 vizualizari

  • +46 (48 voturi)    
    Tara de hoti (Luni, 28 septembrie 2015, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Parlamentul e doar o adunatura de hoti care isi dau pensii NESIMTITE si voteaza pentru gasca lor de mafioti. JUSTITIA in Romania e doar de fatada, hotii o duc bine mersi. Pina ce nu vor fi laungati cu pietre din Casa Poporului, acesti golani vor continua sa fure in voie.
    • +2 (2 voturi)    
      3 din 8 (Luni, 28 septembrie 2015, 14:52)

      Close [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar omul are perfecta dreptate cu o singura chichita. Reversul este la fel de probabil. Adica decizia poate sa fie favorabila sau defavorabila cu 3 din 8 voturi. Ceea ce face ca singura "solutie" sa fie schimbarea modului de calcul si a compozitiei completului sau eliminarea totala a apelului.

      Asa cu jumatati de masura nu se rezolva nimic decat daca esti un avocat semi-competent, mediocru si cu valente infractionale care vrea sa isi paveze drumul catre verdicte favorabile in cazul infractiunilor comise pana acum sau de acum incolo.
  • +20 (22 voturi)    
    anthem for P$D (Luni, 28 septembrie 2015, 13:13)

    un domn [utilizator]

    In Shpagas We Trust !!! and We love Mujicia !
  • +48 (48 voturi)    
    Vaaai..! (Luni, 28 septembrie 2015, 13:14)

    Anna O. [utilizator]

    ..Si destept, si cinstit si fotogenic! Manca-l-ar mama pe el de fin de premier!
  • +39 (39 voturi)    
    I-auzi (Luni, 28 septembrie 2015, 13:16)

    mitg [utilizator]

    Ce fata care cere Articolul 93 din Codul Penal are domnul asta.
    Hai sictir cu propunerile tale. La ghilotina.
    • +5 (9 voturi)    
      Protejat (Luni, 28 septembrie 2015, 14:17)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Al Mossadului. Are rude in Israel
  • +30 (30 voturi)    
    Oamenii astia sunt chiar nebuni!!! (Luni, 28 septembrie 2015, 13:17)

    gica43 [utilizator]

    Dar,totusi,vinovatii cei mai mari suntem noi,romanii care am inghtit si probabil vom mai inghiti orice porcarie !!!Mi-e rusine sa spun ce fel de popor suntem,evident incluzandu-ma si pe mine !!!~
  • +35 (35 voturi)    
    ce pregatire are aceasta maimuta (Luni, 28 septembrie 2015, 13:21)

    Sile [anonim]

    cata vreme o sa mai platim analfabeti in parlament care cred ca pot sa invarta legile si sa le croiasca pe placul lor.

    NU exista in nici o tara civilizata asa o concentrare de dobitoci ca in parlamentul acestei legislaturi.
  • +28 (28 voturi)    
    ponta are chilotii uzi de frica (Luni, 28 septembrie 2015, 13:21)

    mihai [anonim]

    ponta are chilotii uzi de frica
  • +12 (14 voturi)    
    Alina Bica are dreptate (Luni, 28 septembrie 2015, 13:23)

    dandra [utilizator]

    la naiba cu vremea de afara: ne vedem in parc.
  • +16 (16 voturi)    
    Alina Gorghiu are dreptate (Luni, 28 septembrie 2015, 13:24)

    dandra [utilizator]

    la naiba cu vremea de afara, ne vedem in parc.
  • +25 (25 voturi)    
    Respingator personaj (Luni, 28 septembrie 2015, 13:25)

    radu.a [utilizator]

    Este vb de deputatul care nu se considera "egal cu un cetatean normal, fie el muncitor, inginer sau medic".

    [0] http://www.gandul.info/politica/deputatul-manolache-finul-ponta-explica-intelesul-tuturor-parlamentarii-aiba-pensii-speciale-putem-punem-egalitate-intre-demnitar-cetatean-normal-fie-muncitor-inginer-medic-14460101
  • +17 (17 voturi)    
    Imi place mult :). Booos ! (Luni, 28 septembrie 2015, 13:33)

    clismann [anonim]

    Figura spune totul : un om generos, activ, jovial, onest, cu mintea deschisa spre schimbare :)
    MeMeee ! El este garantia succesului !
    As recomanda sa-si faca repede un doctorat in stiinte juridice si sa candideze la Presedintie. Boooss !
  • +21 (21 voturi)    
    de ce va e frica nu scapati (Luni, 28 septembrie 2015, 13:34)

    mnicku [anonim]

    curind n-o sa avem voie sa va i....... , decit sa va aplaudam mitocaniile, apelul va fi doar in favoarea infractorilor....(neconstitutional)
    urmeaza anularea dreptului de vot daca-i anti psd

    Aminati deznodamintul, atita tot.
  • +15 (15 voturi)    
    Figura de intelectual (Luni, 28 septembrie 2015, 13:37)

    Vlad-I [utilizator]

    Ce fata de intelectual are asta ! caut sa vad cine-i domnul ..... politist la baza: nuntile, mancare buna, dansul si nasii. La Bruxelles sunt inutili din cauza filozofiei neomarxiste si multiculturalismului bolnav si aici sunt prea multi ghertoi care nu vad dincolo de burta lor. Cine sa mai aibe strategie pentru europeni pe distanta lunga, d-zeu cu mila.
  • +16 (16 voturi)    
    eu am avut un dosar (Luni, 28 septembrie 2015, 13:39)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    in care am incercat sa anulez o divizare asimetrică a unei societăți cu capital majoritar de stat din Românica. Pentru că era o șmecherie făcută de FPS-ul lui Radu Sîrbu pe ultima sută de metri a guvernării CDR (în 2000). APAPS-ul lui Mușetescu a dat mandat administratorului special să introducă acțiunea de anulare a divizării ( societatea mamă care era în colaps, după ce ex-directorul general și șeful de sindicat fugiseră cu cireșele de pe tort la societatea pui). Actiunea a mers bine, am cîștigat la Tribunal, Curtea de Apel și la ICCJ. Dup ce a rămas irevocabil decizia de anulare a divizării face o revizuire fostul director general și cîștigă. Mă întoarce înapoi la Curtea de Apel unde după niste aventuri, cîștig din nou. Directorul de tranziție face recurs la ICCJ și pierde. Avocat a fost pentru dînsul o doamnă celebră Claudia Gherbovan Silinescu. Împăratul google vă poate spune cine e...
    După ce am trecut de două ori pe la ICCJ și am cîștigat am zis că pot să bag dosarul la arhivă că am terminat cu el. Eroare... fostul director face o contestație în anulare de jumătate pe pagină, agramată, fără nici o legătură cu textul de lege. Nici n-am vrut să mă duc la o asemenea badjocură dar clientul a insistat. Acolo ce să vezi președinte de complet era domnul Budă Marian, venit din marea cetate a științei juridice Craiova. Bineinteles că a admis contestația la executare și a dat de pămînt cu munca mea de 8 ani de zile. Una din judecătoarele din complet, mai cu frica lui Dumnezeu, a facut opinie separată. Deci domnule Manolache, iată că e posbil ca să ai două complete X 3 judecători de la ICCJ care să confirme o solutie, si după aia, pe o cale extraordinară de atac 2 judecători să dea o solutie mai tare decît șase (3+3). Noi prostimea trebuia să acceptăm inechitatea asta că așa e legea. Acum cînd voi cleptocrația de partid ați ajuns la anaghie nu vă mai place, vreți să schimbați kalimera...
    • -12 (12 voturi)    
      Iata ca (Luni, 28 septembrie 2015, 14:16)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      au fost cei care au castigat mai escroci ca tine.
      • +8 (8 voturi)    
        domnule trol de stânga gicu (Luni, 28 septembrie 2015, 15:05)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui gicu

        in primul rînd că eu aveam de apărat o cauză, nu era afacerea mea personală. Escrocul poate fi cel care te angajează, pentru că lui îi profită sau nu demersul juridic în care se angajează.
        Dacă-i spui cinstit ce șanse are, nu văd o problemă!
        În al doilea rînd pe mine m-au angajat niște contabili promovați peste noapte administratori ca să stingă lumina la societatea mamă (trebuia să sucombe sub executarea silită declanșată de fisc pentru că datoriile istorice au rămas în urma divizării la societatea mamă, puiul a plecat doar cu active și cu o datorie infimă). Oamenilor pur și simplu li s-a făcut frică de Curtea de Conturi (care a și venit in control și a găsit nereguli) și voiau să se delimiteze de malversațiunea vechii conduceri.
  • +13 (13 voturi)    
    .... (Luni, 28 septembrie 2015, 13:56)

    ... [anonim]

    Ar fi de dorit sa iesim in strada, pe forum nu facem nimic. Cat mai putem...
    Altfel PSD-ul (NEOCOMUNISMUL), si serviciile vor avea grija sa creeze o lege care sa ne readuca la tacere cu orice pret.
    Romanie, Romanie, te-am imaginat toti ca gradina a Maicii Domnului iar tu nu esti decat pestera de hoti si talhari...
  • +10 (10 voturi)    
    Dar de ce doar atat? (Luni, 28 septembrie 2015, 14:02)

    xvlad [utilizator]

    De ce sa facem treaba pe jumatate? Eu zic sa se aplice propunerea si in prima instanta, in sensul ca judecatorul sa aiba de ales in a amana cauza pana la prescriere sau a condamna inculpatul.
  • +14 (14 voturi)    
    fotogenicu - le! (Luni, 28 septembrie 2015, 14:04)

    zigot [utilizator]

    cred ca esti prea modest: mai bine sa va votati ( aprobati):
    - alegerea pe viata
    - salariu cat vrea fiecare depu(nc)tat
    - sa fure fiecare (dintre alesi) cat poate fara ca sa fie judecat,
    si mai gasiti voi si altele ca oameni normali nu pot anticipa ce va mai doriti
  • +9 (9 voturi)    
    brazilia (Luni, 28 septembrie 2015, 14:29)

    lau comsa [anonim]

    si uite asa ne aliniem braziliei si argentinei.
    taiwan incepe sa fie atractiv pentru imigrare....
  • +5 (5 voturi)    
    Incredibil ! (Luni, 28 septembrie 2015, 14:44)

    Gila [anonim]

    Cata nesimtire...
    Fotogenicul asta n-are toate tiglele pe casa...
  • +3 (3 voturi)    
    curti cu juri (Luni, 28 septembrie 2015, 15:03)

    marcus crassus [anonim]

    Toti sintem de acord ca politicienii actuali si in special parlamentarii sint toxici pentru Romania.
    Dar ar fi o mare greseala sa-i consideram pe magistrati (procurori si judecatori) niste ingeri care nu-si pot face treaba din cauza intruziuni politicienilor.
    Orice masura care i-ar responsabiliza pe magistrati ar fi binevenit.
    Dar ce ziceti de reintroducerea curtilor cu juri care au functionat in Romania si au fost desfiintate de Carol al 2-lea ?
    Cel putin greselile le-ar face poporul , prin reprezentantii sai , nu niste judecatori prosti sau corupti.
  • +2 (2 voturi)    
    Da-ti o lege ca sa stim o treaba: (Luni, 28 septembrie 2015, 15:58)

    yellowdog [utilizator]

    daca esti parlamnetar sau faci parte dintr-un "partid politic - nu poti fi judecat.

    Daca prin absurd se intampla ori esti achitat in prima instanta ori la recurs.

    Ce le mai scaldati atat borfashirlor nenorociti?
  • +3 (3 voturi)    
    As vrea (Luni, 28 septembrie 2015, 16:21)

    hempli [anonim]

    As vrea sa vad toti politicienii spanzurati de gatul mamelor lor. Parintii, rudele acestor buruieni sunt mandri de ce progenituri au?
  • +1 (1 vot)    
    id. (Marţi, 29 septembrie 2015, 11:05)

    julien [anonim]

    depunerea acestui proiect seamana cu aruncarea in mare a unei pietre de catre un idiot si alti idioti sar in apa sa o scoata.