Kelemen Hunor la RFI, despre imunitatea lui Laszlo Borbely: Nu e un lucru rau sa existe un filtru parlamentar pentru fostii ministri

de I.R.     HotNews.ro

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Prezumtia de nevinovatie trebuie aplicata in cazul deputatului UDMR, Laszlo Borbely, a declarat la RFI presedintele Uniunii, Kelemen Hunor. Camera Deputatilor a respins miercuri cererea de incuviintare a urmaririi penale in cazul fostului ministru al Mediului.

Kelemen Hunor declara ca "poate, cei care au studiat dosarul si cei care au avut acces la dosar nu erau foarte ferm convinsi ca acel denunt care a aparut in dosar in plus are legatura cu vechiul caz si este convingator".

Intrebat ce efecte va avea votul de miercuri, liderul UDMR a raspuns: "In acest moment nu cred ca are vreun efect. Asa cum acum doi ani a fost un vot asemanator si nu a fost nimic spectaculos, nu s-a intamplat nimic spectaculos, nici acum nu cred ca se va intampla. Sigur, comentatorii politici si cei care analizeaza aceste evenimente din Parlament unii vor spune ca nu e bine, altii vor spune ca daca nu au existat elemente suficiente si a fost doar un denunt care nu are legatura cu cazul, atunci era de asteptat un astfel de vot, dar prea mult eu nu as insista pe acest vot de ieri, nu am ce spune in plus".

Intrebat daca Parlamentul nu s-a transformat in ultimii ani intr-o instanta care stabileste daca un parlamentar este sau nu vinovat, Kelemen Hunor a raspuns: "Nici nu a zis Parlamentul acest lucru, nici in cazul doamnei Udrea sau in alte cazuri unde a dat unda verde la solicitarea procurorilor, nu a spus ca este vinovat sau nu este vinovat omul, nu este o instanta".

Citeste in intregime pe rfi.ro.























2087 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Ungurii (Joi, 12 martie 2015, 12:02)

    andreitr [utilizator]

    fac zid sa-si apere coruptii. PSD a impartit cu UDMR Romania...
    • +7 (7 voturi)    
      baiu ii altu.. (Joi, 12 martie 2015, 12:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      ca zgomotul lui Kerestoy Gaterszag nu se opreshte..padurile romanesti...si nu unguresti..cad secerate..mechanic...si devin Kerestoy
  • +7 (7 voturi)    
    Sigur , asa este !!!! (Joi, 12 martie 2015, 12:13)

    polonyca [utilizator]

    Mai ales pt unguri....nu ??? Ca ei saracii sunt greu asupriti in statul asta islamist.....nu Hunor ??????
  • +12 (12 voturi)    
    sper sa-ti vina si tie randul, (Joi, 12 martie 2015, 12:18)

    __alex__ [utilizator]

    Hunor bacsi. Care e diferenta dintre un ministru care fura si un hot ordinar, exceptand suma?

    As dubla pedepsele pentru parlamentari si ministrii fata de hotii de rand ( aia poate au furat de foame ....)
  • +6 (6 voturi)    
    cum se spune hai sictir (Joi, 12 martie 2015, 12:25)

    sachei [utilizator]

    pe ungureste????
  • +6 (6 voturi)    
    Stai asa... (Joi, 12 martie 2015, 12:25)

    Zummm [anonim]

    Iti vine randul si tie
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Joi, 12 martie 2015, 12:40)

    liviu_ [utilizator]

    deci psd + udmr au fost aia care au votat impotriva...
    bine de stiut pt urmatoarele alegeri...
  • +3 (3 voturi)    
    incredibil (Joi, 12 martie 2015, 13:25)

    bl [utilizator]

    Incredibil tupeul si nesimtirea politicienilor de la noi, dupa ce Borbely este acuzat de nu una, ci 3! fapte de coruptie, si ceilalti banditi din parlament il scapa, hunorka mai are tupeul sa si aprobe treaba asta.
    UDMR-ul nu mai reprezinta demult minoritatea maghiara, reprezinta borfasii unguri! N-au facut nimic in secuime, nici nu au inceput parcurile industriale si dezvoltarea, numai taiat padurile...
  • +2 (2 voturi)    
    atat (Joi, 12 martie 2015, 13:35)

    ion [anonim]

    hrrraaac, haaac, ptiu !
  • +4 (4 voturi)    
    nu a spus nimeni ca este hot Borbely (Joi, 12 martie 2015, 13:41)

    ..13 [utilizator]

    dar exista suficiente motive pentru a incepe o cercetare astfel incat imunitatea personajului trebuie ridicata.

    Daca penalii apara pe alti penali - ceea ce este normal si omenesc si de inteles - asta nu inseamna ca personal trebui sa fiu de acord cu cei care resping aprioric cercetarea unui deputat/senator/ministru.

    Daca este sa fie egali si asa ar trebui sa fie oamenii in drepturile si obligatiile lor atunci cum la Nutzi s-a putut sa se poate si la domnul Laslo Borbely.

    Se stiu destule si despre Nutzi si despre Borbely numai ca insa instantele nu s-au pronuntat si pot sa fie in continuare considerati nevinovati, dar....

    Cum rata de succes la cercetari depaseste 90% exista, cel putin teoretic, probabilitatea ca 90% Borbely si Nutzi sa fie vinovati si 10% sa fie curati ca lacrima - statistic analizand...

    In rest, este loc de dreptate pentru amandoi si de aceea sa fie primiti si cercetati!

    Din dragoste de viata!
  • +5 (5 voturi)    
    Maghiarii au intrat în rahat. (Joi, 12 martie 2015, 13:56)

    vali47 [utilizator]

    Mi-mi pare că Parlamentul se bagă în ciorba altuia,iar maghiarii au intrat într-un rahat.Este o lege care trebuie respectată și aplicată tuturor.Au votat împotriva legii votate de ei,UDMR și PSD-PC-UNPR o alianță- care a fost mulți ani la guvernare și a nenorocit România și care își apără cu înverșunare escrocii.Sper că maghiarii din România vor înțelege că nu românii le fac rău ci proprii parlamentari care în loc să le apere interesele se ocupă de hoții și nerespectarea legii.
  • +4 (4 voturi)    
    penale (Joi, 12 martie 2015, 14:07)

    dumy [anonim]

    Dece EU care i-am ales si votat.pot fi cercetat si uneori arestat direct. (pentru o banuiala de furt ), dar nu si un parlamentar , dovedit HOT ?
  • +4 (4 voturi)    
    va aparati (Joi, 12 martie 2015, 16:05)

    zigot [utilizator]

    inca, mai poate dura o luna , doua, dar va vine randul si voua, borfasilor de limba maghiara la fel ca si celor de limba romana
  • +4 (4 voturi)    
    Trimite-l la Buda sau Pesta ,bey Kelemen (Joi, 12 martie 2015, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Sa-l declare UDMR-ul nevinovat si sa-l bage in formol in Ungaria vecina si "pretena " !
  • +1 (1 vot)    
    Daca aveam vreo indoiala, acum a disparut (Joi, 12 martie 2015, 18:25)

    Razvan_M [utilizator]

    Era posibil ca Borbely sa fie nevinovat, iar acuzatiile cum ca ar fi un ciorditor ordinar sa fie false. Dar acum nu mai am nicio indoiala: exista dovezi impotriva lui, iar partenerii de ciordeala din UDMR si PSD il protejeaza de sfanta parnaie.
  • +1 (1 vot)    
    Eu . . . . . (Joi, 12 martie 2015, 19:32)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . stau si gandesc la rece, ce o fi in capul acestor parlamentari, care prin votul lor sfideaza bunul simt si pe intreaga Europa politica. Toata Europa e cu ochii pe Romania si coruptii lor, sanctionand prin MCV si ei pur si simplu vor sa ne arate ca putin le pasa. Si apoi eu consider ca un parlamentar care se straduieste din rasputeri sa determine pe ceilalti sa se opuna trimiterii lui in fata anchetatorilor este in mod sigur vinovat. Unul care nu are nimic de ascuns renunta la imunitate(asa cum a facut Basescu in dosarul flota sau mai nou Doamna Mizil) nu se milogeste ca ultimul lipsit de onoare si raspundere, oferind spectacole absolut grotesti la tribuna parlamentului(Vosganian, Borbely,Akos Moros si multi altii)!