Traian Basescu, noi atacuri la procurori, acuzati iar de guantanamizare: "Ar trebui sa avem o lege a raspunderii procurorilor. Niciodata nu s-a actionat cu salbaticie, procurorii sa-si puna scalpuri la cingatoare

de R.M.     HotNews.ro

Traian Basescu a criticat din nou luni seara "moda arestarilor preventive" si a pledat pentru adoptarea unei legi a raspunderii procurorilor, in conditiile in care acestia au ca prim reflex "sa bage la arest". El a mentionat ca "au fost exemple si in trecut de arestari abuzive, dar niciodata nu s-a actionat cu oarecare salbaticie, procurorii sa-si puna scalpuri la cingatoare".

"Imi pare rau, dar legea raspunderii magistratilor trebuie sa existe, atit timp cit primul reflex al procurorilor e sa bage la arest. Acest proces de guantanamizare trebuie sa se opreasca", a spus Basescu, invitat la B1 TV.

Fostul presedinte a denuntat "niste excese ale procurorilor cu arestarile preventive" in conditiile in care in mandatele sale "denunturile erau foarte putine, procurorii munceau pas cu pas, si mai puneau in dosar si elementele favorabile acuzatului".

In opinia sa, "este un tip de justitie care se face sub o presiune formidabila":
"Se face iesirea triumfala din arest pe durata emisiunii unui anumit realizator. Apoi se duce la arestare, dar intre timp se da la presa elemente din dosar. Cine a creat isteria in opinia publica? Procurorii care dau din dosare", acuzat el.

In opinia sa, un om arestat care "are pe capul sau SRI, DNA, Curte de Conturi, presa" "nu are nici o sansa" iar "denuntul a dobandit valoare de proba aproape".

"Eu nu pentru tipul asta de justitie am luptat. Nu am explicatie de ce s-a ajuns la asta", a subliniat fostul presedinte.

"Stiti cum vad eu omul dus la arestare? Ca o musca care are pe umerii sai toate institutiile statului. Am vazut si declaratiile doamnei presedinte al Inaltei Curti, care a spus ca va fi un partener al DNA. Zau? Ce sanse are acuzatul cind stie ca presedintele Inaltei Curti a spus ca e partenerul DNA?", s-a intrebat el.

Traian Basescu nu a exclus "posibilitatea sa se creeze condamnari nedrepte".

"Nu pot sa spun de exemplu la Sova, care a distrus probe, asta e elementara ca a distrus probe. Sau la Vilcov, nu mai ai ce sa faci, unde au gasit tablouri. Dar arestarile in vederea obtinerii marturisirilor incalca drepturile omului si dreptul la demnitate", a continuat acesta.

Fostul presedinte a precizat ca astfel de lucruri nu se intamplau in mandatele sale, reamintind ca Voiculescu, Nastase, Fenechiu, Remes, Muresan - toti au fost cercetati in stare de libertate.

"Moda arestarilor a inceput dupa finalul mandatului meu. Moda arestarilor e o pasiune a sefilor ca sa-si mai ia un mandat la DNA sau mai stiu eu unde. Astfel de abordari va face un deserviciu institutiilor, le va decridibiliza", a concluzionat el.
























Citeste pe Stirile ProTV

Un indian a cunoscut o romanca pe net, s-a indragostit de ea si a cerut-o de sotie. Ce facut tanara dupa ce a primit inelul

Dragostea n-a fost doar oarba, ci si paguboasa pentru un barbat stabilit in Dubai, caruia i-a furat inima o tanara olteanca. Credul, omul a cerut-o de nevasta si i-a facut daruri scumpe, dar ea era interesata numai de portofelul barbatului.

3850 vizualizari

  • -8 (30 voturi)    
    Prea tarziu (Luni, 6 aprilie 2015, 19:38)

    Cine altul? [anonim]

    Prea tarziu te-ai trezit. Tu si Monica Macovei ati creat monstrul asta. Enjoy.
    • +2 (16 voturi)    
      mda (Luni, 6 aprilie 2015, 21:33)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Cine altul?

      daca asta e monstru, sa vina ditamai balaurul si zmeul zmeilor ca e mare nevoie in tara asta.

      asta e penal, el de fapt o apara pe udrea. adica stie el ce a facut sova, dar stie ca udrea nu a facut. idiotenii.
    • +1 (11 voturi)    
      Monstrul e coruptia!!! (Luni, 6 aprilie 2015, 23:23)

      wanderer04 [utilizator] i-a raspuns lui Cine altul?

      Coruptia a cuprins Romania ca o cangrena iar basescu ataca coruptia pentru o blonda corupta...Jenant...Alloooo, oare nu stii ca procurorii nu aresteaza, ci numai judecatorii???? Unde este abuzul, cand decizia de arestare este supusa si unui recurs analizat de un alt judecator???
    • -1 (3 voturi)    
      nu e prea tarziu... (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:46)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Cine altul?

      T Basescu in 2015 NU mai e basist!!!
      Asta-i de fapt situatia, azi T Basescu e "antenist", maine poimaine il vor invita alde Gadea si Ciuvica la Antena 3 sa atace "salbaticia" Justitiei!!
      SILA.
  • +4 (24 voturi)    
    nesimțire maxima (Luni, 6 aprilie 2015, 20:57)

    Vasili Zaitsev [utilizator]

    nu e derapaj, e fix acelasi sistem din timpul mandatului tau,doar ca acum are tupeu sa puna mana si pe fosti PDL-isti asta e singura diferenta acum functioneaza corect.
  • +3 (23 voturi)    
    ce spui matale?! (Luni, 6 aprilie 2015, 20:59)

    evoque [utilizator]

    procurorii trebuie sa raspunda?
    La naiba, cat timp ai fost presedinte nu ai fost preocupat despre raspunderea procurorilor, atunci era important sa ajunga opozantii la inchisoare. Acum ai o mare revelatie, mare tupeu.
    propaganda platita cu 50 de bani ne scuipa aici pe toti care am sesizat faptul ca procurorii nu au nici o raspundere si eram acuzati ca suntem pro-ponta sau pro-psd, ca sa nu facem referire la invective.
    Jalnic, asa ramaneti.
    • +2 (10 voturi)    
      __ (Luni, 6 aprilie 2015, 22:16)

      v [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Daca ai sa cauti in arhive, vei vedea ca Base a propus legea cu responsabilizarea procurorilor cu ani inainte sa-si termine mandatul. Deci argumentul tau nu sta.
  • +4 (12 voturi)    
    orice abuz trebuie pedepsit (Luni, 6 aprilie 2015, 21:27)

    sebastian [anonim]

    Sunt total pro-vest, si trebuie apreciati in primul rand americanii pt ca ne protejeaza de rusi, dar pt "domnii" care trebuie sa auda -> deja in Romania sunt premisele abuzurilor ! avem zeci (fara exagerere) de cazuri de persoane arestate PREVENTIV ! DNA-ul doamnei KOVESI defileaza doar cu arestati preventiv !

    Ok, eu sunt un om care nu are legatura cu statul, deci sansele sa fiu anchetat vreodata de DNA sunt aproape inexistente, dar acest mod abuziv de a face justitie poate inspira si procurorii de la alte parchete si acestia pot face abuzuri.

    Cine ii opreste ? CSM-ul ? adica amicii lor ? intr-o seara domnul Danilet (de care atunci cand colegii lui judecatori de la AMR vroiau sa-l suspende, imi pare rau si incercam sa-l sustin prin comentarii) se lauda ca se afla la restaurant cu procurori si judecatori -> ce incredere pot eu sa am ca el ii va judeca corect pe acestia daca eu ii voi reclama vreodata ?!?!

    Ca orice meserie si procurorii trebuie sa raspunda si trebuie sa aiba obligatii ! si un medic raspunde pt pacient, si o asistenta (vezi cazul celei inchise de la maternintatea giulesti), si un sofer raspunde pt pasagerii din autobuz ! si un procuror si un judecator TREBUIE sa raspunda pt ABUZURI !
  • 0 (22 voturi)    
    E turbat de cand pupila lui e la arest... (Luni, 6 aprilie 2015, 21:36)

    dadan [utilizator]

    Multi oameni mari si-au facut praf cariere sau destine din cauza unei fuste.... pacat ca si Base se lasa tras in jocul blondei... se pare ca il are la mana si astuia ii frica sa nu ciripeasca asa ca face si el ce poate , preia de la Ponta&Co mesajele de denigrare a justitiei, ca sa simta blonda ca nu a ramas si fara bani si ne.. consolata... cum sa acuzi procurorii cand judecatorii sunt cei care judeca arestul preventiv? S-a si spus de nenumarate ori ca pe denunturi nu se aresteaza, denunturile sunt pistele care duc la seifuri, tablouri, genti cu bani.... astea sunt probe si pe astea se aresteaza....
  • +3 (13 voturi)    
    procurorii își fac treaba (Luni, 6 aprilie 2015, 21:39)

    DanM [anonim]

    Judecătorii decid dacă este necesară arestarea preventivă. Asta de obicei înseamnă că sunt destule motive pentru arestare.
    • +3 (11 voturi)    
      sa-ti explic (Luni, 6 aprilie 2015, 23:16)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui DanM

      sefa iccj a zis ca e partenera dna
      daca zicea ca e partenera avocatului elenei udrea cred ca exploda toata presa
      desi dna si avocatii apararii ar trebui sa fie egali in fata judecatorilor nu unii parteneri si unii nu
      ai inteles?
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Miercuri, 8 aprilie 2015, 19:56)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui DanM

      oricum pana nu avem o sentinta de confiscare a averii lui Udrea, hoardele de postaci o sa inunde forumul la orice articol despre Udrea, Base, sau procurori dezinformand ca procurorii te salta si te baga la beci dupa bunul lor plac... eu ma simt foarte protejat si atat timp cat muncesc cinstit si traiesc din salariul meu nu ma tem ca ma salta vreun procuror, pe politicieni ii inteleg ca sunt nelinistiti caci stiu toti ca au furat la un moment dat si tresar la orice bataie la usa cu gandul ca urmeaza ei...
  • +3 (13 voturi)    
    Denuntul fara probe e denunt calomnios! (Luni, 6 aprilie 2015, 21:44)

    Alui [utilizator]

    Intr-o justitie dreapta cel care ar face asa ceva ar trebui sa raspunda penal. Doar la comunisti se arestau oameni doar pe baza unui denunt, nazistii aveau bunul simt sa probeze acuzele!
    • +4 (10 voturi)    
      Sa fie clar, Udrea mi-e antipatica (Luni, 6 aprilie 2015, 23:37)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Insa ma enerveaza heirupistii. Astia vor trimite sigur la inchisoare pe cineva nevinovat mai devreme sau mai tarziu!
      Ce e asa greu sa aduca dovezi paplabile impotriva Elenei Udrea? Unde sunt extrasele de cont, inregistrarile audio, filmarile cu camera ascunsă, acte semnate de ea, etc, care sa dovedeasca vinovatia Elenei Udrea fara putinta de tagada?
      • -2 (4 voturi)    
        Ai citit... (Marţi, 7 aprilie 2015, 7:35)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        ... tu dosarul sa vezi ca NU au adus?
        • +2 (4 voturi)    
          Acuzatului i se aduc la cunostinta probele (Marţi, 7 aprilie 2015, 7:53)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui rcb

          ... impotriva lui. Daca Elenei Udrea i se prezentau probe "beton", mai comenta ea ceva?
          • +2 (4 voturi)    
            da (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:23)

            freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            pentru ca asa fac toti. comenteaza orice si se dau victimele sistemului. pana primesc cativa ani cu executare. Fenechiu si acum spune ca este o eroare.
            • 0 (0 voturi)    
              In alte cazuri probele au fost publicate in presa (Marţi, 7 aprilie 2015, 20:27)

              Alui [anonim] i-a raspuns lui freestyle

              Era vorba de contracte, facturi, etc(acte comerciale) in majoritatea cazurilor.
              Vreau sa văd si eu probele concrete in cazul Elenei Udrea. Sunt secrete? Nu cred. Judecătorul trebuie sa aprobe arestul preventiv bazat pe probele prezentate de procurorul care cere arestarea. In orice caz, probele sunt făcute publice. In cazul Udrea singurele "probe" făcute publice au fost denunțurile.
      • 0 (2 voturi)    
        nu, nu e clar ca udea ti-e antipatica (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:41)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        chiar nu
        • -1 (1 vot)    
          Indiferent cum mi-ar fi, prefer sa fiu corect (Marţi, 7 aprilie 2015, 20:29)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

          Eu unul nu judec oamenii bazat pe propriile simpatii.
  • +4 (6 voturi)    
    "atacuri" (Luni, 6 aprilie 2015, 21:59)

    victor L [utilizator]

    DEX-ul are cuvinte destule pentru a relata ce voia sa spuna piratul.
    Caci nu era un "atac", ci o atentionare doar. Asupra unor fapte. Dar pentru cine vrea singe acum si cit mai mult, sa nu se vaite cind ajunge el "donator".
    Ca si in Justitie sint romani, nu sint cazuti de pe Luna.
  • +1 (21 voturi)    
    Rusine traian basescu!! (Luni, 6 aprilie 2015, 22:29)

    wanderer04 [utilizator]

    Ai ajuns varanul 2!!! Acum un an ma juram ca nu se poate intampla asa ceva dar uite ca ai ajuns vuvuzeaua coruptilor!!! Ce iesire rusinoasa din scena politicii!!!
    • 0 (12 voturi)    
      ce vrei, asa e .. (Luni, 6 aprilie 2015, 22:50)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui wanderer04

      la batrinete cind ..iubesti...
  • +2 (24 voturi)    
    ...ce mic incepi sa fii.. (Luni, 6 aprilie 2015, 22:32)

    badia [anonim]

    Draga domnule Basescu, incepi sa semeni tulburator de mult cu Emil Constantinescu. Cum care Constantinescu?....ala care a fost si el presedinte si nimic nu se mai stie de el. Dumneata incepi sa dai cu tirnacopul in bruma de lucruri bune facute in timpul mandatului. Poate va invita Gadea, sa faceti impreuna o emisiune impotriva magistratilor, caci vad ca stilurile incep sa semene.
    Sic transit gloria mundi.
  • +7 (11 voturi)    
    imi place cati justitiari nervosi sunt pe aici (Luni, 6 aprilie 2015, 23:03)

    dorel [anonim]

    de ce orice alta functie trebuie sa fie sub controlul cuiva insa functiile din justitie nu pot fi controlate ?
    Mai mult, discutam despre niste indivizi care prin natura meserie lor dispun de OAMENI si de viata lor !

    Lasand politica deoparte, sunt convins ca 90-95% dintre politicienii anchetati sunt vinovati, dar ce te faci cand abuzurile lovesc intre noi oamenii normali ... priviti aici : http://www.hotnews.ro/stiri-dosare_juridice-19816338-dosarul-maternitatea-giulesti-asistenta-florentina-cirstea-fost-condamnata-2-ani-doua-luni-inchisoare-executare.htm

    Femeia e in inchisoare pt 4 minute de stat la toaleta in conditiile in care nu exista asistenta de backup ! NU imi pasa ce spuneti toti "justiarii" de pe acest site ! EU CONSIDER ACEST CAZ UN ABUZ ! si procurorul de mana cu judecatorul ar trebui sa raspunda ! cine ii judeca pe ei acum ? CSM ? adica colegii lor care sunt votati de ei sa ajunga acolo ?!
  • +2 (10 voturi)    
    Dovezi sunt: extrasele de cont, actele semnate, (Luni, 6 aprilie 2015, 23:43)

    Alui [utilizator]

    inregistrari audio-video, bani marcati, etc!
    Denunturile n-au nici o valoare daca nu sunt acoperite de probe! In cazurile in care nu se aplica principiul asta este un abuz clar! Udrea castiga sigur la CEDO! Justitia nu se face pe vorbe si antipatii!
  • +2 (6 voturi)    
    diplome la comanda (Marţi, 7 aprilie 2015, 0:01)

    roman diaspora [utilizator]

    Dai un ban si-ti cumperi un loc de studiu, o diploma. Unde doresti: la drept sau la medicina sau jurnalism. Tot asa si licenta, masteratul, doctoratul. Nu conteaza ca habar nu ai ce ar trebui sa stii ca proprietar al diplomei...Este asta oare efectul diplomelor pe banda rulanta, dragi romani? Asa au aparut proprietari de diplome si de posturi pe bani. Daca parintii au vrut diploma academiei pentru odrasla au cumparat-o. Eu ii doresc fiecarui parinte care a cumparat diploma copilului sa ajunga pe mana unui doctor cu diploma cumparata, pe mana unui judecator cu diploma cumparata, etc ...Poate asa s-o trezi si societatea noastra civila din indiferenta. E clar ca mediocri sunt peste tot, vedem acum efectul in justitie, dar mortii din morgi, ii cauta cineva? copiii nedreptatiti de invatatori-profesori mediocri ii despagubeste cineva pentru timpul din viata furat? am ajuns sa circ pe paine, DNA concureaza Antena 3???
  • -1 (9 voturi)    
    Traian B. presat de Udrea sa atace DNA-SRI-ICCJ (Marţi, 7 aprilie 2015, 0:25)

    mihai [anonim]

    Elena Udrea il preseasa pe fostul Presedinte cu desvaluiri penale in caz ca nu o ajuta sa scape de Dosare DNA !

    Elena Udrea la avertizat pe fostul Presedinte ca il va da pe mana DNA ca sa primeasca rabat de ani daca nu intervina pentru ia .

    Traian Basescu ramane santajat si nu are incotro !!!
  • -2 (8 voturi)    
    Basescu vandut - Elena Udrea il are la mana ! (Marţi, 7 aprilie 2015, 0:49)

    ion [anonim]

    Traian Basescu este Presedintele vandut la mana Elenei Udrea si la clanul Cocos !

    Udrea la avertizat pe Presedinte ca il va da pe mana DNA daca nu intervine pentru ia inpotriva Justitiei .

    Acuma ataca Presedintele vandut la Mafia Cocos/Udrea fara precedent DNA-SRI-ICCJ-Magistrati si presa libera precum Justitia in general si Statul de Drept in special ,mai rau ca condamnatii Dan Voiculescu si Bercia Mondial in timpurile lor bune .

    Coruptia la captat si pe ex Presedinte al Romaniei Traian Basescu , acuma nu mai iasa si cade tot mai adanc !
  • -1 (7 voturi)    
    Exclusivitate la scalpuri (Marţi, 7 aprilie 2015, 1:05)

    Boe [anonim]

    Mda, pe cand dl Basescu domnea peste tara avea exclusivitate la scalpuri. Nici un procuror si nimeni altcineva nu putea macar indrazni sa-si aroge coproprietatea unor scalpuri pentru ca intra imediat in dizgratia comandantului suprem.
    Acum cand incep sa apara la cingatoarea jusitiei si scalpuri dragi dlui Basescu totul i se pare insupoetabil si nedemocratic. Cam asa gandesc toti cei bolnavi de putere, dictatori ce au impresia ca buzurile facute de ei au aura divina.
    Iete ca nu-i asa si din fericire justitia incepe sa-si pastreze scalpurile si nu le mai inchina umila politicienilor.
    Dl Basescu e penibil si daca nu avea noroc de sustinere din artea stapanilor carora le face jocurile in zona atunci scalpul domniei sale ar fi devenit extrem de ravnit prin justitie.
  • +2 (6 voturi)    
    Cea mai buna dovada! (Marţi, 7 aprilie 2015, 8:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ceea ce delireaza fostul presedinte dovedeste inca o data ca schimbarea din Romania nu i se datoreaza, probabil se datoreaza SUA!
    Cat despre domnul protector de infractori Traian Basescu , a ratat o excelenta sansa de a tacea, evident, daca nu cumva fura si el bani negri cu sacii, ca restul cleptocratilor, nu m-ar mira in viitor sa aflu si despre el acelasi lucru!
  • +3 (5 voturi)    
    dle basescu... (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:14)

    astronaut [utilizator]

    dezamagesti pe zi ce trece ! , ce ar fi , daca ai afla ca Nu-i treaba matale ce face Justitia , sau e musai sa-i ATACI , altfel ''femeea popeea'' ??
  • +2 (6 voturi)    
    Dle presedinte pute ceva ??,ceva fiori reci ? (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:34)

    andreesanu [utilizator]

    Lasa-i sa-si faca treaba ,lasa-i sa afle macar adevarul !
    orcum se pare ca unii intra prin spate si ies prin fata zimbind .
    Orcum ceva tot nu-i in ordine cind pedepsele sunt modice pentru dezastre economico-financiare ,procesele se judeca pina la prescrierea faptelor,puscaria se face in regim de hotel de 3 stele cu termen de efectuare de 1/3 din pedeapsa.
    Recuperarea pagubelor un moft ,sume recuperate canci.
    Justitie de spectacol madiatic cu multa butaforie ,poate se mai schimba ceva !!!.
  • +1 (7 voturi)    
    delir... (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:08)

    lili [anonim]

    De cand DNA a bagat-o la beciul domnesc pe Udrea, Basescu e-n delir contra "statului" de drept, proprietate personala, va amintiti nu?!
    Va mintiti cum ne spunea el ca "e tatucul statului de drept", pe care acum il ucide, pruncucidere, dle Basescu, asa se cheama !
    Sila.
    Un bolnav in fruntea tarii, sila!
    O rusine de om.
  • 0 (6 voturi)    
    TB (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:48)

    kronk [utilizator]

    Cu cit latra mai mult cu atit se apropie de BD.Gura bate curul si tacerea e de aur.Matrozelului matolit ii e dor de toapa de ples-coi.Cit de curind as vrea sa-i vad impreuna dupa gratii.
  • 0 (6 voturi)    
    Mr. Ex-Prez, (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:50)

    John M. [utilizator]

    Te faci de ras cu fiecare zi petrecuta de Nutzi la parnaie. Ea va face puscarie. Garantat Justitie. Nu te mai agita ca te paraseste si nevasta pe care ai umilit-o atatia amar de ani aducand-o pe fufa aia la fiecare eveniment al familiei tale! Lasa sticla! Du-te la pescuit! La urma urmei, exista si dragoste platonica: tine un jurnal, scrie-i scrisori parfumate, scrie-i poezii, dar pentru numele lui D-zeu, nu ma face sa cred ca am sustinut 10 ani un bufon bataran!
  • +1 (5 voturi)    
    Nostalgia basista (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:28)

    RaduMiron [utilizator]

    Imi amintesc cum plangeau unii dupa Basescu cand Iohannis a setat justitiei ca obiectiv ridicarea MCV. No comment...
  • 0 (0 voturi)    
    Astept raspuns, multumesc (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:27)

    avint [utilizator]

    Hotnews spune ca "Platforma de monitorizare a atacurilor la adresa justitiei va cuprinde declaratii sau actiuni ale Executivului, Parlamentului, politicienilor si are in vedere mai buna cunoastere de catre publicul larg, in special de catre justitiabilii, a efectelor negative pe care acest fenomen il poate avea asupra independentei justitiei si a magistratilor din Romania".

    Sa-mi spuna si mie Hotnews cum pot afecta negativ independenta justitiei opiniile unui cetatean numit el chiar si Traian Basescu.
    Oare Hotnews nu a aflat ca Basescu nu se mai inscrie in categoria "Executivului, Parlamentului, politicienilor" si deci nu mai are parghii de a influenta independenta justitiei?
    In tara asta nu mai avem dreptul la opinie chiar si despre Justitie? Asa se intampla in comunism, nu aveai voie sa critici PCR-ul si preaiubitul conducator.

    Si poate ne spuneti si noua cine/ce este R.M.?
    Sunt cititor al Hotnews din 2009 si nu stiu cine scrie articolele semnate R.M.
    Multumesc.