T. Basescu la B1 TV: ANRP-ul a fost creat fiindca Justitia nu a fost capabila sa faca dreptate/ Nedreptattile Justitiei au nascut smecheri

de Ionut Baias     HotNews.ro

Traian Basescu
Foto: B1 TV
Dupa interventia telefonica de la Nasul TV, Traian Basescu a intervenit telefonic si la B1 TV (a doua interventie in doua zile) unde a vorbit despre Justitie. In realitate, fostul presedinte a reluat declaratiile din ultimele zile sustinand ca el a fost si este un sprijinitor al Justitiei, dar ca aceasta institutie este departe de a fi perfecta asa cum ar incerca liderii ei sa o prezinte.

Declaratii Basescu:
  • ANRP-ul a fost creat fiindca Justitia nu a fost capabila sa faca dreptate
  • Nu sunt de acord sa dai o maciuca in gura oricui vorbeste despre Justitie
  • Au fost facute numeroase retrocedari ilegale in Justitie
  • Sunt dator fata de tara mea sa spun ca avem probleme inca in Justitiei si in sistemele de securitate nationala
  • Daca trebuie sa lasam discretionalismul arestarilor la mana unor procurori....
  • Am lasat in urma mea niste institutii, cum ar fi si Justitia, care  au facut niste progrese enorme, dar sunt institutii care au nevoie mare de progres.
  • Luati dosarele de retrocedare care treneaza mai mult de 5 ani in Justitie si dati-i afara pe acesti magistrati fiindca ei sunt care incurajeaza aceasta mafie a retrocedarilor

interventie telefonica in curs




















2727 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    CORECT! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 22:40)

    HardCorePolitics [anonim]

    Tot ce a zis e corect. punct.
    • +2 (4 voturi)    
      S-ar putea crede (Joi, 30 aprilie 2015, 9:51)

      PetruLuca [utilizator] i-a raspuns lui HardCorePolitics

      foarte usor ca esti un "postac".... La cat de repede te-ai grabit sa pui "punct" .....!!!!!
      De ce nu lasati oamenii sa citeasca ceva si sa gandeasca ce vor ....?????
  • -6 (14 voturi)    
    DESTUUUUUL !!! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 23:38)

    Azra [utilizator]

    Nu-l mai tot scoateti din groapa pe asta; lasati-l sa moara in padurea lui de la Scrovistea, politic si cum o mai vrea el. Drestul! Ne-am saturat de el.Nu-l mai vrem de nici o culoare!
    • 0 (6 voturi)    
      Corect, (Joi, 30 aprilie 2015, 9:40)

      PetruLuca [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ne-am saturat de el si "manipularile" lui.
  • -2 (12 voturi)    
    nu aveti dreptate! (Joi, 30 aprilie 2015, 0:06)

    GABRIEL [anonim]

    Arestarile nu sunt "la indemana " procurorilor ci la propunerea lor si la decizia judecatorilor! Domnule fost presedinte care "lideri" ai justitiei romane au prezentat-o ca fiind perfecta? Apelati la un joc manipulator,murdar si degradant pentru ca Elena Udrea v-a amenintat ca nu mai rezista mult, nu-i asa? Sunteti pur si simplu disperat.
  • 0 (8 voturi)    
    anonim (Joi, 30 aprilie 2015, 4:32)

    den [utilizator]

    sunt pareri care s-au format gresit. eu am inteles ca se incearca din 2004 sa se reformeze justitia intr-o justitie corecta si transparenta pt toata lumea. nu inteleg de ce vor unii sa acopere meritele lui TB pt ca ele sunt reale. eu cred ca cei din justitie,nu chiar toti ,dar din pacate o mare parte, lasa impresia ca totul este perfect. de ce si pt cine? nu cred ca piedica este fostul presedinte -pe care nu l-am votat,dar am votat cu d-l care este acum in functie, si care lasa impresia ca nu isi da seama unde a ajuns si ce. poate un "pamatuf" ? dar pamatuful cui?
  • -2 (4 voturi)    
    MINCIUNI (Joi, 30 aprilie 2015, 7:04)

    san [anonim]

    Minciuni, ANRP a fost creat de o gasca de evrei in frunte cu bogdan olteanu la care au aderat si hoardele fara neam care ne conduc pt a crea FONDUL PROPRIETATE pe care l-au topit imediat in buzunarele lor ! JUSTITIA de stat avea ORDIN sa nu retrocedeze nimic ! si in special la cei de rand !
  • -2 (6 voturi)    
    revelatiile tarzii ale lui T Basescu... (Joi, 30 aprilie 2015, 8:06)

    lili [anonim]

    NU l-am auzit niciodata in cei 10 ani de mandat cu vreo vorba despre Justitia lui in afara de LAUDE peste laude, laude care evident i se datorau lui, ca doar el este tatucul Justitiei libere si independente!
    Dupa arestarea favoritei prezidentiale, E Udrea, subit si dintr-o data l-au apucat revelatiile pe T Basescu si a descoperit(!!!) ca Justitia lui libera si independenta nu e libera, nu e independenta, nu e perfecta, ca "NU a fost capabila sa faca dreptate" in retrocedari si d-aia PDLIstii au creat monstrul corupt numit ANRP(a-propos, l-ati uit vreodata in cei 10 ani de mandat sa spuna ca ANRP a fost creat din acest motiv??!!!!!!), ca se aresteaza oamenii la discretia unui procuror(!!!) ??!!
    Nimic din toate astea in cei 10 ani de mandat cand Justitia era perfecta, era laudata zi de zi de T Basescu la ora 18:30 dandu-le in cap celor de la Antena 3 cu maretele lui "performante" realizate de Justitia lui libera si independenta!!
    Azi, T Basescu vorbeste despre aceeasi justitie la fel ca Antena 3, atacand zi de zi procurorii DNA, pe dna Livia Stanciu de la ICCJ, pe Codruta Kovesi de la DNA, pe Coldea de la SRI !
    Maine poimaine il vom auzi si vedea in direct la Antena 3, alaturi de Gadea, Ciuvica si Mircea Badea, invitati-l la Antena 3, sa completati echipa de atac la adresa Justitiei!
    Rusine T Basescu, sa-ti fie rusine si sa te vedem si pe tine la beciul domnesc in prima faza, ca mult nu mai este...
    Si sa te vedem si la Targsor, in vizita la E Udrea, acolo o vor duce zilele astea(cu geanta de crocodil, oare?!) "succesuri" !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Corect, (Joi, 30 aprilie 2015, 9:47)

      PetruLuca [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Basescu s-a "trezit" si ataca tot ce "misca" in justitie de cind Udrea e la zdup.....
      De ce nu zice nimic despre referendumul organizat pentru reducerea numarului de parlamentari.....????
      Basescule, eu te-am ales atunci presedinte si pentru ca ,se parea, ca-ti doresti reducerea numarului de hoti din parlament..... M-ai pacalit Basescule, dar alta data nu mai "pun bot "!
  • 0 (4 voturi)    
    Petru Luca (Joi, 30 aprilie 2015, 12:33)

    anonim [anonim]

    anonim, catre Petru Luca, nu Basescu trebuia sa respecte rezultatul referendului VALIDAT, ci parlamentul care nu a tinut cont de VOINTA poporului si nu a organizat alegeri parlamentare anticipate, pentru PALAMENT unicameral cu maxim 300 de parlamentari.
    • +3 (3 voturi)    
      refendum (Joi, 30 aprilie 2015, 13:10)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      scuze, sunt la primul meu cometariu si din cauza emotiilor inerente incepatorilor am gresit, corect: rezultatul referendumului validat de ROMANI la initiativa D-lui BASESCU TRAIAN PRESEDINTELE ROMANIEI prin referendum(am sa scriu referendum pina o sa scriu coret) va multumesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Hotnews, nu-l mai promovati! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:42)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Nu ne intereseaza aberatiile lui basescu! Acest individ nu mai poate ajuta societatea romaneasca, dimpotriva! Prin ceea ce face acum ataca statul de drept! Ne pune aceeasi placa zilnic, eu si alti fosti sustinatori ai lui am incetat de mult sa-i mai citim elucubratiile...Va rog nu-l mai promovati, nu-i mai faceti reclama, el asta cauta, se roaga de unul altul sa-l cheme pe la tv, sa-l publice in ziare...cine vrea sa citeasca il gaseste pe FB....Adio basescu, esti TERMINAT!