Traian Basescu acuza interventiile in forta ale institutiilor statului: Oare singura modalitate de a guverna tara este instituirea spaimei de descinderi?

de G.S.     HotNews.ro

Imaginea de profil de pe pagina de Facebook a lui Traian Basescu
Foto: Facebook
 De sase luni, in Romania, toata lumea descinde, acuza pe pagina sa de Facebook Traian Basescu, fostul sef al statului spunand ca "trebuie sa ne dorim o tara in care institutiile statului sa fie in primul rand respectate si mai putin temute." 

"DNA-ul descinde cu armate de mascati si zeci de cameramani pentru a ridica un “guler alb”

DIICOT-ul descinde cu armate de mascati si zeci de cameramani (singurii la care prezenta masiva a mascatilor este justificata).

Politia descinde cu mascati si cameramani; 

Jandarmeria insasi descinde cu mascati si cameramani; 

ANAF-ul descinde peste micile chioscuri cu coloane de masini si armate de cameramani; 

Ministrii descind in marile magazine insotiti de armate de cameramani; Si toti interpreteaza legea "de la caz la caz"", acuza Traian Basescu in postarea sa de pe Facebook. 

"Oare singura modalitate de a guverna tara este instituirea spaimei de descinderile institutiilor statului?", intreaba fostul presedinte. "Atentie, spaima vine in acelasi timp cu ura. Trebuie sa ne dorim o tara in care institutiile statului sa fie in primul rand respectate si mai putin temute", mai scrie Traian Basescu 























6540 vizualizari

  • +20 (58 voturi)    
    Raspuns (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:35)

    silmix [utilizator]

    DA
    • +4 (6 voturi)    
      mai tineti minte (Duminică, 3 mai 2015, 9:42)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      Cand Boc a pus mai multe institutii sa mearga sa verifice contractele de munca pentru reducerea muncii la negru ? Atunci Basescu ii lauda. Nu l-am sustinut niciodata pe Boc, dar cred ca aia a fost o masura buna si rezultatul a fost incheierea a nush cate noi contracte de munca. Legea e la fel pentru toti. Acum Basescu vrea sa preia o categorie din electoral: cei care fac invarteli.
    • +3 (9 voturi)    
      Oare...singurul lucru care ne-a mai... (Duminică, 3 mai 2015, 11:47)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      ...ramas de facut in tara asta, este sa comentam ce mai spune ,,maini tremurande'' asta? Oare, daca n-ar fi in parnaie madam Elena si cativa din ,,convietuitorii'' epocii portocalii, l-ar mai interesa DNA-ul, DIICOT-ul, Politia, Jandarmeria, ANAF-ul, ministrii, arestarile, descinderile, presa (,,zeci de cameramani''), spaima si ura? Apropo...spaima cui? ...cumva...a lui?

      ,,Oare singura modalitate de a guverna tara este instituirea spaimei de descinderi?''

      Nu! si Da! : Nu e singura, dar este una din formele de GUVERNARE (nu in sensul pe care cred ca-l da el) A LEGII !

      ,,...spaima vine in acelasi timp cu ura.''

      Corect! In acelasi timp cu ura MEA, vine si spaima TA!

      Basescu! Ti-e frica? Ai o spaima? Te cred! Si mai
      cred in axa Scrovistea - Targsor - Rahova....
  • +22 (64 voturi)    
    E rau ca infractorii tremura ? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:40)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu e rau . Dar ne surprinde ca fostul presedinte nu pare sa mai aiba alte preocupari decit confortul infractorilor . Ca sa ne pese si noua de infractori ar trebui sa avem fiecare cite un infractor in familie . De unde sa-l luam , daca cei apropiati noua sunt niste mototoli care nu stiu sa fure ?
    • +19 (57 voturi)    
      Justiție vs.circ mediatic (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:07)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Nu, infractorii nu tremură. Infractorii care au susținerea potrivită își văd liniștiți de treabă mai departe.

      Tot circul ăsta e propagandă electorală în favoarea lui Victor Ponta. Oamenii simpli trebuie să rămână cu impresia că ”se face curățenie”, în timp ce băieții deștepți își văd de treabă mai departe.

      Nu ar trebui să-ți pese de infractorii arestați, ar trebui să-ți pese de infractorii liberi. Poți explica de ce Dinu Pescariu și Claudiu Florică nu au fost acuzați de nimic? Au dat mită câteva milioane de dolari fără niciun scop? Pur și simplu nu mai știau ce să facă cu banii? Ți se pare normal ca ei să păstreze beneficiile aduse de mita respectivă?
      • -2 (34 voturi)    
        Pot explica (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:58)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Persoanele la care te referi sunt ofiteri acoperiti si au fost folosite ca momeala pentru prinderea infractorilor veritabili . Elementar , draga Watson !
        • +6 (8 voturi)    
          ofiteri acoperiti cu bani (Duminică, 3 mai 2015, 11:08)

          roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

          1. Daca au fost ofiteri acoperiti, au voie sa ramana si cu banii furati, ii acopera in continuare "Binomul"? Pe banii cui?
          2. Vom asista oare la acelasi circ mediatic cand vor fi perchezitii si anchete la Parchetul din Iasi, care a musamalizat ani de-a randul matrapazlacurile infractorului Nichita? Acolo nu-s infractori?
          3. Cine isi asuma raspunderea pentru toate astea, nu ar trebui s-o faca justitia, care nu e nici pe departe perfecta, asa cum ne demonstreaza in fiecare zi pe langa "tzafnele" nejustificate?
      • +4 (8 voturi)    
        SUBSCRIU. (Duminică, 3 mai 2015, 7:43)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        multi nu s-au prins de deturnarea atentiei.
        Si-mi place mult reclama lu' ANAF: Plateste-ti impozitele ca sa aiba ce fura guvernantii.
      • +3 (7 voturi)    
        @Harald (Duminică, 3 mai 2015, 11:45)

        Ivan [anonim] i-a raspuns lui Harald

        acuzi interventia selectiva, dar esti de acord ca trebuie intervenit in forta,pentru ca mecanismele care corup au acaparat de fapt toate palierele administratiei.

        ultimul caz_primar care pune pe bani publici sa ii fie urmarita amanta si care suna la clanuri de interlopi sa ii goneasca adversarii pretendenti la fundul alesei.
        cu astia cum ar trebui facut, Harald?
        sa le trimita o adresa sa ii roage frumos sa se ocupe de primarie in loc sa se comporte ca adolescentii intarziati?
        crezi ca interlopii aia fac ceva fara sa ceara nimic in schimb?

        naivule.
        • +4 (8 voturi)    
          Am trăit 40 de ani în Iași, (Duminică, 3 mai 2015, 12:25)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

          îți pot spune despre Nichita zeci de lucruri care nu au apărut și nu vor apărea niciodată în ziare. Îți pot da detalii din plângerile penale îngropate de DNA Iași, detalii provenite chiar de la oamenii care le-au depus.

          Însă Traian Băsescu are dreptate de data asta, indiferent de posibilele lui motivații personale. Victor Ponta își consolidează puterea folosiondu-se de un populism ieftin, ”justiția” făcută de DNA și SRI prin descinderi teatrale în fața camerelor TV.

          Iar când puterea lui Victor Ponta o să fie pe deplin consolidată și vor începe iar să dispară sau să fie bătuți ziariști, la fel ca pe vremea lui Adrian Năstase, o să vedem atunci cine era naivul.
    • +4 (8 voturi)    
      mda, tremura (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      tremura mana cand intra in punga statului, si intra parca mai adanc. in ideia ca daca apuci mai mult, cu mai mult ramai. si;ti cumperi si cativa ani la mititica, in conditii borcea.

      sa fim seriosi cu tremuratul. aia barosanii sunt aparati de catuse, camera si jihadisti chiar de palavrament. acolo este cloaca.

      si pe aia nu'i desfiinteaza dna, sri sau anaf.
      pe aia ii putemm desfiinta noi.

      iar noi, astia mici, noi suntem speriati de mascati mai rau ca marii hoti.
      nu mai misca nimeni in front, nu mai iese nimeni in strada. ori totul e bine, toata lumea multumita, ori am ajuns ca inainge de decembrie, cand spuneam bancuri si ne duceam crucea.

      la viktoria nu mai protesteaza nimeni, la dormitroul din deal, barlogul hotilor, la fel.

      cat de cotrocesti, ne era frica ca va dormi kkrau acolo. nu e pentru cine se pregateste.

      iar, intre timp, obraznicul dottore se lauda cu "realizrili" pe b1,
    • +1 (11 voturi)    
      Ipocrizia lui Basescu (Duminică, 3 mai 2015, 3:51)

      Obiectivul [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Lasa ca Traian s-a ocupat de justitie numai atat cat i-a convenit. A vazut justia numai cand a avut interes personal, lupta contra lui Voiculescu, Patriciu, cand nu i-a convenit a urlat contra ei! E ca si cum am zice ca Lucky Luciano e cel mai cinstit american pentru ca i-a ucis pe alti doi criminali, pe Masseria si pe Maranzano. Dar Basescu nu e decat un simplu politician ipocrit! Ia sa dea lumea o cautare pe Google sa vada mogulul bun al lui Traian Basescu, George Constantin Paunescu ce a facut. Devalizarea Bancorex, contracte grele cu Renel, cu rafinariile etc. Voiculescu, si el un escroc, e mic copil,. Dar asta e bun ca nu are pretentii politice, il lasa pe Traian sa-si faca de cap. Pai asta facea si tov. Iliescu care l-a mentinut minstru dupa mineriada din septembrie 1991 multumire pentru sprijinul acordat. Atunci care e deosebirea dintre ei? Rusine tovarese Basescu! Ai facut partidul si organele care te-au pus sef de ras!
    • +1 (5 voturi)    
      vorbe (Duminică, 3 mai 2015, 9:38)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      si ochelari de cal, Sparafucile....
  • +16 (34 voturi)    
    din pacate da, (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:46)

    Goya [utilizator]

    cu duhul blandetii si in baza constiintei NEVER
  • +18 (68 voturi)    
    Nuti (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:50)

    Chris [anonim]

    Cu cat creste "suferinta" lui Nuti -Elena Udrea- in parnaie cu atat creste si revolta dnului Basescu.
    Prosti sunt barbatii.
    • +1 (7 voturi)    
      in special aia.. (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:38)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Chris

      care au fost marinari si nu prea au avut acces la ...femei...blonde...
  • +31 (53 voturi)    
    E bine (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Intr-o tara de hoti, cu un parlament de mafioti care se apara intre ei si un guvern condus de un plagiator, asa si trebuie. Grupurile de crima organizata rosii sau portocalii au jefuit tara, acum trebuie sa plateasca.
  • +18 (60 voturi)    
    Respect vs autoritate (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    Despre institutiile statului, fostul presedinte trebuia sa foloseasca termenul de autoritate, nu cel de respect. Tocmai pentru ca frica este importanta, nu asa cum sugereaza el. Credeti ca Traian Basescu nu constientizeaza perfect diferenta dintre respect si autoritate? Ba da. Insa omul si-a ales intentionat terminologia.

    In ultimele saptamini piratul a administrat lovituri grele justitiei. De ce? Pai exact pentru a inocula teama justitiei si SRI-ului fata de el. Intr-un fel il inteleg. Omul isi apara familia si protejata, Elena Udrea. Dar, exista si un dar. Fostul presedinte a sarit calul. L-am auzit de citeva ori santajind public in directia SRI si a justitiei cu informatiile pe care chipurile le-ar detine. Asa ceva nu se face. Simpatia mea pentru el se topeste in fiecare zi.

    Intre Traian Basescu si justitia independenta, aleg fara sa clipesc justitia independenta.
    • +2 (8 voturi)    
      Subscriu (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:16)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Subscriu ultimei declaratii. Despre ce justitie independenta vorbim totusi ? :))
    • +4 (8 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:45)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      sunt excesiv de multe cazuri in care magistratii astia independenti intocmesc dosare, aresteaza sau/si condamna pe nedrept; cata vreme nu vor da si ei socoteala in fata altcuiva decat propriii colegi, nici o sansa pentru Dreptate; in tara lui "las ca merge si-asa" nu poti miza decat pe controlul reciproc, nu pe independenta
    • -2 (10 voturi)    
      subscriu... (Duminică, 3 mai 2015, 7:51)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Si ma intreb cum vor arata atacurile lui T Basescu la adresa justitiei cand E Udrea va avea sentinta finala de condamnare definitiva si de vreo 15 ani prin puscariile patriei...
      Sau, poate ca pana atunci si el va ajunge la beciul domnesc...daca Justitia va continua sa curete mizeria si cancerul coruptiei din politica romanesca...
      Uitati-va la Nichita de la Iasi, la ce nivel de coruptie, decadere si penibil s-a ajuns in functii inalte(ca nu-s femei de serviciu!!) ale statului roman....
      Nici o frica, nici o jena, nici o retinere, toti politicienii astia cred ca totul li se cuvine, ca pot face ce vor.....NU le pasa de LEGE...si la fel este si T Basescu.
      T Basescu NU mai vorbeste deloc de LEGE de cand E Udrea a ajuns pe mainile DNA!!
    • +2 (10 voturi)    
      CCARE JUSTITIE INDEPENDENTA? (Duminică, 3 mai 2015, 9:08)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cred ca visezi! Ceea ce vrei tu sa alegi NU EXISTA inca in ROU!
    • -1 (7 voturi)    
      alo (Duminică, 3 mai 2015, 9:48)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      vi se pare ca va intreaba cineva ce sau pe cine sa alegeti?
      Asta va spune Basescu.
  • +3 (9 voturi)    
    vesti proaste de la Targsor? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:51)

    dadan [utilizator]

    duamna da semne ca nu isi mai sacrifica libertatea pentru altii? daca ceva nu se intampla repede in legatura cu arestul ei cred ca incepe sa ciripeasca ... si duduia asta chiar stie toate afacerile din fostul cerc al puterii ... pana una alta Base nu prea poate sa mai faca nimic din postura lui de pensionar sa o apere decat sa posteze prostii pe facebook... urmeaza sa vedem cat valoreaza loialitatea duamnei - o zi la Spa? un arest la domiciliu? pe o pitzipoanca o torturezi daca ii iei fardurile....cred ca Base stie cat de aproape e sa cedeze....
  • +1 (7 voturi)    
    Partial adevarat (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:27)

    anti_q [utilizator]

    - Partea trista e ca reactiile vin de la Basescu. Orice ar spune va fi interpretat pe dos. Chestia cu ANAF-ul la mare (ma umfla rasul), minstru in supermarketuri etc e PRAF IN OCHI. E adevarat ca frica e buna la ceva si nu sunt impotriva unor reactii ferme ale autoritatilor de control. DACA SUNT CONSTANTE. Altfel sunt doar facaturi. In cazul de fata pur ELECTORALE via PONTA. Haideti sa vedem cum stam peste 2 luni si mai vorbim. Garantez insa o liniste totala. Fas.

    - Acum cateva luni am fost in IKEA cu 335. Mare campanie de control a calatorilor. Agitatie. M-am trezit controlat de TREI ori. A trebuit sa ma burzuluiesc la domnii controlori incercand sa-i fac sa inteleaga: ma lasa rece ca au ACTIUNI de genul asta, prefer sa-i vad CONSANT la fiecare 3 zile. Asta ar impiedica furtul, calatoritul ilegal. Chestiuni de-astea de aratat muschii o data la 6 luni, o data la un an e un mare fas. Ca si la mare si oriunde. Baietii destepti or sa-si vada linistiti de treaba dupa ce vor respecta legea FIX TREI ZILE. Pentru ca stiu ca dupa agitatia asta de trei zile nu o sa-i mai vada niciodata.
  • +2 (6 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:33)

    Mazeta [utilizator]

    Peste câteva zile se împlinesc 7 luni de când Băsescu se lăuda că „a îngenuncheat” sistemul.
  • +1 (5 voturi)    
    DESTUL !! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:39)

    Azra [utilizator]

    Mai da-l domnule in....
  • +2 (8 voturi)    
    descinderi (Duminică, 3 mai 2015, 0:15)

    Sara [anonim]

    numai hotii si Koruptii, se tem de descinderi...."Oare singura modalitate de a guverna tara este instituirea spaimei de descinderi?" DA...este singura modalitate sa scapam de Ciuma Koruptiei!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    G.S. (Duminică, 3 mai 2015, 1:02)

    Clop [utilizator]

    Reformulati intro-ul la articol sau, eventual, faceti-l pe Basescu seful statului pe Facebook.
  • +5 (9 voturi)    
    DA, da,da (Duminică, 3 mai 2015, 1:22)

    Ovidiu [anonim]

    Eu asa cred, ca asta e solutia. Sa le fie frica tuturor de justitie, apoi o sa invete si respectul. Marlanii Romaniei nu stiu de respect, trebuiesc educati, si teama de puscarie ar putea fi o solutie. Trebuie facut ceva si cu averile obtinute. Justitia e inca foarte blanda. Toti aia care isi ascund catusele cu sacouri de sute de euro, inca incearca sa manipuleze opinia, pe cei care i-au votat pe functii. Infractorii trebuiesc injositi pana la cea mai mica moneda, sa stie si tanti Ileana din fundu' satului in cine si-a pus ea sperante de mai bine pentru ultimii ani ai batranetii. Frica, rusine, respect
  • +3 (7 voturi)    
    raspunsul este da (Duminică, 3 mai 2015, 1:40)

    Adrian [anonim]

    inteleg ca nu e frumos, dar e sanatos.
  • +6 (8 voturi)    
    Da (Duminică, 3 mai 2015, 2:23)

    evoque [utilizator]

    acest lucru se intampla de cand erai "presedinte". Insa mintea inecata in bautura puterii nu discerne. Acum cand gatul este strans de franghia trecutului, iar blonda la targ, dar nu de haine, parca viata nu mai este roz, iar metoda de lucru a organelor a devenit brutala. Nu era brutala, ci chiar benefica cand o utilizai contra opozantilor.
    Roata se invarte. Tic-Tac, parca asa suna refrenul blond.
  • +4 (6 voturi)    
    2 aspecte care don't make any sense (Duminică, 3 mai 2015, 5:05)

    mihai [anonim]

    Cine s-a ostenit sa iasa special la vot si sa o aleaga pe Elena Udrea la Roman ca doar e deputat de Roman. A doua la mana, cine s-a obosit sa o voteze pe EBA la europarlamentare? Cum de au ajuns acele voturi la dansele chiar merita investigat.
  • 0 (10 voturi)    
    Pentru unii,primeaza "principiul" Jos Basescu! (Duminică, 3 mai 2015, 6:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este remarcabil, chiar nostim, cum cei care au respins, fara discutie, legea 'big brother', pentru motivul ca SRI si-ar lua puteri inadmisibile in raport cu cetatenii, le-ar incalca grav drepturile elementare - statuate prin legi internationale -, desi stiau ca tara ramane expusa grav pericolului terorist, sustin acum 100% cresterea necontrolata a puterii SRI, accepta ca aceasta institutie, ca si DNA sa devina 'puteri discretionare, nesupuse controlului sever al societatii'.
    Pentru unii dintre noi, mai presus decat principiul apararii libertatii omului, este principiul : 'Jos Basescu!'.
  • +1 (11 voturi)    
    rusine, T Basescu ! (Duminică, 3 mai 2015, 7:24)

    lili [anonim]

    Pe tine te "doare" ca institutiile statului descind, NU te doare ca aceleasi institutii reusesc in sfarsit sa intre in mafia asta care a distrus Romania in 25 de ani FURAND banii publici si tinand Romania in SARACIE lucie, pe ultimul loc in UE la nivel de trai, la salarii, la pensii, la nivel de educatie si de dotari in scoli, la nivel de sanatate si de dotari ale spitalelor, la nivel de Km de autostrazi(rusine, cum arata drumurile Romaniei cu un Presedinte fost Ministyru la Transposturi acre ne spunea ca Romania NU are nevoie de autotrazi fiind o tara mica!!!), la nivel de dezvoltare, determinand MILIOANE de romani sa PLECE in lumea larga, lasandu-si copilasii singuri, scarbiti de voi, politicienii!
    Voi v-ati imbogatit, voi si copiii vostri, ati furat 25 de ani fara sa va intrebe nimeni nimic si azi te deranjeaza ca institutiile statului DESCIND si-i salta!
    Foarte bine, sa va salte pe toti HOTII care ati FURAT Romania, la puscarie cu voi!
    La Jilava sau la Targsor!
    Acolo meritati !!
    Succes DNA, succes Codruta, la puscarie cu penalii astia!
    Codruta, sa nu pleci la Brussels, cum se zvoneste, astia nu m-ar mira sa te trimita la Brussels pe vreun post acolo, ca sa scape de tine si sa aduca o marioneta in mana lui Ponta si a politicienilor care se tem de DNA !!
    Rusine, T Basescu, ii aperi pe penalii astia in frunte cu E Udrea, stii tu de ce!
    Stim si noi si abia asteptam sa ajunga DNA si la tine si familia ta!

    Hotnews, sper sa dati comentariul!
    La ce scrie zi de zi T Basescu, pot sa scriu si eu asa!
    • +1 (3 voturi)    
      "Codruta", daca pleci (Duminică, 3 mai 2015, 14:51)

      roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui lili

      "Codruta"...vezi, daca pleci la Brüxell, lasa dosarele REVOLUTIA 1989 si MINERIADA acasa! Am auzit ca stii cine le-a "camuflat". Abia astept sa-l vad pe magistratul VINOVAT, luandu-l mascatii cu camere de filmat, cerandu-si scuze public!
  • +3 (7 voturi)    
    Buna Dimineata, Soare! (Duminică, 3 mai 2015, 7:27)

    tsunami [utilizator]

    Sa traiti tovarase secretar general!

    Nu cred ca se intampla altfel cand Basescu era presedinte. Personal ma bucur ca infractorii sa aiba frica-n oase si sa fie mediatizat cat mai mult, chiar si conditiile din inchisoare.
    Cred ca in momentul de fata grijania ORICARUI ROMAN fie el fost presedinte sau nu TREBUIE sa fie reducerea numarului parlamentarilor, reducerea numarului camerelor legislative si RIDICAREA IMUNITATII parlamentarilor.
    ATAT!
    De circul fricii nu-mi pasa, chiar ma bucur.
  • 0 (6 voturi)    
    primar (Duminică, 3 mai 2015, 8:05)

    gelu [anonim]

    ..era si chioscuri darama...teroare semana
  • +3 (7 voturi)    
    infractorii nu au respect (Duminică, 3 mai 2015, 9:31)

    Kentt [utilizator]

    lor trebuie să le fie frică

    din frica infractorilor faţă de autorităţi vine respectul cetăţenilor faţă de ele
  • +1 (7 voturi)    
    cand (Duminică, 3 mai 2015, 9:41)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Sunteti recompensati da nu intelegeti nuantele?
    Foarte bine...
    Va dores ca "beneficiati" de justitia actuala...
  • +2 (10 voturi)    
    Nuti din puscarie (Duminică, 3 mai 2015, 9:42)

    robert [anonim]

    Domnul Basescu face valuri astfel incat Nuti din puscarie sa fie convinsa ca-i tine partea si sa nu se apuce sa vorbeasca in mod razbunator. E simplu. Domnul presedinte vorbeste tare impotriva justitiei sa-l auda Nuti din puscarie.
  • 0 (8 voturi)    
    e naiv... (Duminică, 3 mai 2015, 9:44)

    demaGOGU [anonim]

    ...cine crede ca e dispus sa distruga tot ce a construit de dragul Elenei:

    se au reciproc la mana, iar sansele ca doamna sa inceapa sa vorbeasca cresc cu fiecare zi in plus petrecuta la tuhaus.
  • 0 (6 voturi)    
    actiuni (Duminică, 3 mai 2015, 9:50)

    Vlad [anonim]

    Actiunile, acoperirea mediatica excesiva indica spre o telejustitie la comanda. Puterea se vrea in intregime ... cu tot cu aparatul judiciar ... Nu cred ca tranzitia e completa dar cu siguranta asta se intampla. Serviciile cu legaturile lor nevazute in media isi folosesc tehnicile de dezinformare pentru a intretine starea de panica populara, in timp ce isi vad in continuare de obtinerea controlului complet asupra societatii, pe care o vad controlata si urmarita.
  • +4 (12 voturi)    
    eu te-as crede daca, (Duminică, 3 mai 2015, 10:06)

    Absurdistanul [utilizator]

    Base', eu te-as crede daca nu ai viza in toate declaratiile "frumoasa din padurea adormita".
    ea sufera acum ca a procedat intocmai cum a decalarat prin semne de jmenari, ca nu a "ciripit" nimic despre matale.
    clar astia aplica metode securiste sa adune dovezi impotriva matale, dar supararea ta inseamna ca ei stiu ce ai facut doar ca le trebuie o "piesa de calibru" care sa te infunde. si cine e mai pretabil decat febletea matale. las-o ca rezista, doar e de la tara!
    Raul, se plateste, intotdeauna, e doar chestiune de timp!
  • +1 (13 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 3 mai 2015, 10:14)

    vioridix [anonim]

    Recunosc ca am fost ceea ce antenele numesc cu dispret ,,basist".Ce face acum fostul presedinte imi provoaca o mare dezamagire.El loveste in justitie mai ceva decat Ponta si toata gasca lui de corupti.Omul acesta nu mai este deloc cel in care am crezut si pentru care am luptat in felul meu.
    • -2 (10 voturi)    
      păi (Duminică, 3 mai 2015, 11:51)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Și cum îți explici că 7,4 mil români sunt cu 3 ani mai deștepți ca tine?
      • 0 (6 voturi)    
        Ma lasi! (Duminică, 3 mai 2015, 13:15)

        vioridix [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Nene Mazeta, idiot spalat pe creer de antene si de propaganda ruseasca,eu chiar daca nu mai sunt basist cum am fos,t n-am sa fiu niciodata atat de prost incat sa cred in povestea antenelor cu cei 7.4 milioane de romani buni si drepti.Eu nu m-am dus la vot si cred ca am procedat corect.
        • 0 (2 voturi)    
          spune-i pe nume (Duminică, 3 mai 2015, 14:55)

          roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui vioridix

          Nea Mirele...alde "Pufulica".
  • 0 (12 voturi)    
    Mr. Prez, (Duminică, 3 mai 2015, 10:43)

    John M. [utilizator]

    Lucrezi tare la demolarea a ceea ce ai construit. Se vede asa de tare unde bati ca ai devenit jenant. Mi-e jena ca te-am sustinut 10 ani (ca sa nu-ti mai spun cate am facut sa fii ales, reales si impotiva suspendarii).

    P.S. Postaci- liber la minusuri ! Ma doare-n ...
  • +3 (11 voturi)    
    Acest penibil a fost... (Duminică, 3 mai 2015, 11:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Acest penibil a fost timp de 10 ani Presedintele Romaniei. Incredibil!

    Dupa ce 10 ani a aplaudat descinderile (vezi vami, arestari din restaurante cu mascatii samd), metodele DNA (pe vremea lui mai degraba interceptarile sifonate la presa, acum denuntul), dupa ce timp de 10 ani ne-a spus ce justitie minunata a construit el, dupa cum ne-a spus ca el, in calitate de membru al puterii executive a facut "echipa" cu reprezentanti ai puterii judecatoresti (Kovesi, Stanciu), afirmatie de o gravitate fara precedent data fiind inexistenta separatiei puterilor in stat in cei 10 ani acum a intors-o ca la Ploiesti. Cea mai neagra pata din istoria Romaniei post decembriste, "deceniul pierdut".
  • -3 (11 voturi)    
    frica (Duminică, 3 mai 2015, 11:32)

    xanti [utilizator]

    De catuse de arest i-a luat mintile.
    In sfarsit vedeti si voi fanaticii basisti reala diferenta intre Basescu si Voiculescu ,cel din urma de o mare valoare si corectitudine inchis pe nedrept.
    In timp ce Voiculescu scrie carti toata viata lui,profesor universitar ,om de cultura,,Basescu va scrie etichete de bautura.
    Chiar nu isi da seama ca devine din ce in ce mai penibil.
    Ponta nu va avea liniste pana ce nu-l vede la bulau si pe buna dreptate.
    Cand fratele face afaceri cu clanuri mafiote si presedintele stie dar tace asa se intampla.
    Vom invinge si va fi dreptate pana la capat.
  • +3 (9 voturi)    
    Da (Duminică, 3 mai 2015, 11:45)

    Dani [anonim]

    Da Herr Kapitan! Justitia era buna cand curata din tabara adversa. Acum cand au inceput sa curete din tabara matale te deranjeaza. Ma al dracului dublu standard! Da si doar asa se rezolva totul intr-un stat mega-corupt cum este Romania. Urmatorii 5 ani trebuie urgie impotriva coruptieisi a coruptilor. Sa geama puscariile !
  • -2 (6 voturi)    
    SUPRACORUPTIA ataca zilnic JUSTITIA ! (Duminică, 3 mai 2015, 13:02)

    ion [anonim]

    Cate Dosare PENALE are Familia Basescu pe rol ???


    Cate Dosare PENALE are apropiatii lui Traian Basescu pe rol???

    Asadar o luat-o Traian Basescu inpotriva Statului de Drept si ataca pe fecebook zilnic Justitia in general iara SRI-DNA-ICCJ-CSM in special !

    Bravo Traiane - ti ai dat DEMISIA ca fost Presedinte curat si stai acuma pe partea Hotilor alaturi de Dan Voiculescu!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    dar de victime (Duminică, 3 mai 2015, 13:08)

    coloneze [utilizator]

    basescu niciodata nu a vorbit de victimele infractorilor. cand udrea fura basescu le taia 25 la suta. esti penibil monser.
    tie niciodata nu ti a pasat de victima, ai tinut tot timpul cu calaul pt ca ai FOST UN CALAU.
  • +4 (8 voturi)    
    Asta cam așa e... (Duminică, 3 mai 2015, 13:26)

    marki [utilizator]

    „De sase luni, in Romania, toata lumea descinde”.
    În timp ce, tot de șase luni încoace, „gura nu-i mai tace” guralivului nostru ex-președinte :) .
    Să vă mai amintim că acum șase luni erați încă „președintele-reformator” al acelorași instituții pe care le înfierați astăzi cu mânie proletară? Cunoaștem toți (din păcate pentru d-voastră!), ce nume poartă acest război absurd pe care-l duceți, domnule Băsescu! Vi s-a făcut dor de scandaluri, de gălăgia, de veninul pe care le-ați revărsat cu generozitate, timp de zece ani, pe scena politică?
    Nouă, nu.
    p.s. Am mai scris pe aici, cumpărați-vă o undiță și meditați la toate acestea, pe malul unei ape liniștite umbrite de sălcii pletoase...
  • +5 (9 voturi)    
    Un sfat! (Duminică, 3 mai 2015, 13:42)

    Bebe [anonim]

    Basescu ar trebui sa se lepede de Satana (Udrea) si sa mearga la o spovedanie. Din Basescu cel care o arunca peste bord pe madam dupa gafa de la Turcescu, avem acum un Basescu care care este in stare sa-i aduca pe punte pe toti infractorii dovediti de o justitie pe care a creat-o, cu o singura conditie: ca printre aceste mii sa se afle si Udrea. Base ar trebui sa inteleaga un lucru simplu: politica romaneasca are multa nevoie de el. Acum intrebarea este: va alege intre altruism sau egoism? Eu unul mai am inca rabdare pana cand il voi auzi ca Felix este o victima. De ce oare nu spune asa: bai fratilor SRI, DNA si ICCJ, cand a fost condamnat Nastase era crize de catuse si acum aveti supra stoc? Poate cu asa discurs i-as mai trece cu vederea dorul de Nuti!
  • +3 (5 voturi)    
    Base a luat-o razna. (Duminică, 3 mai 2015, 14:01)

    Irizat [anonim]

    Zici ca-i infectat cu Antenita.
  • +2 (2 voturi)    
    Grija Hotului! (Duminică, 3 mai 2015, 14:18)

    iudita [anonim]

    Nu credeam sa gasesc in Romania atatea minti bolnave de ura, la fel cu cea a doctorului plagiator care a indus de fapt acest virus al urii si pe forumurile unor ziare precum HOTNEWS, ADEVARUL, ROMANIA LIBERA (pe celelalte nu le citesc de mult). Tristetea devine si mai mare cand realizez ca aceste ziare alaturi de EVZ erau singurele ziare inteligibile si a caror colective le apreciam a avea un inalt nivel de educatie si cultura. O dezamagire! Se pare ca incepe o noua era ceausescu cand nu mai mai deschideam tv-ul si nu mai citim nici un ziar.
  • 0 (0 voturi)    
    si (Duminică, 3 mai 2015, 14:31)

    SRA [utilizator]

    https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/p526x296/11169868_683454351777080_1940041461818112527_n.jpg?oh=c618fa09a94c9dbf903d0abd240160e5&oe=55C95DDD&__gda__=1440507195_eb7783c50e60a9907c715237a6c60dcd
  • 0 (2 voturi)    
    Fiecare cu ce-l doare! (Duminică, 3 mai 2015, 18:16)

    EllenaS [utilizator]

    Cum se face ca DNA-ul a facut si face sapaturi "adanci" pentru fraudele electorale, doar de la referendumul din 2012, cand partea lui Basescu n-a mers la vot? La celelalte alegeri ce s-o fi intamplat? Oare s-au desfasurat toate in conditii perfect legale? Pentru mine bate la ochi aceasta insistenta care miroase a indicatie cotrocenista!
  • 0 (0 voturi)    
    va place, nu va place, (Duminică, 3 mai 2015, 22:47)

    floresy [anonim]

    Politica agresiva, ca a fost vorba de strategii de politica fiscala,economica,sociala,etc, NU a fost si NU va fi apreciata si acceptata niciodata pentru ca nu este normala! Spectacolul grotesc la tv cu catuse, masini Anaf, etc este mai mult intimidant decat constructiv. Pe mine personal ma intereseaza recuperarea prejudiciilor decat catusele si reconstructia societatii politice. La ce imi folosesc miile de ore tv despre ce face udrea sau Voiculescu in puscarie, mie la nimic. In schimb as dori sa vad ca se naste o noua clasa politica!