Tariceanu despre CSM: Comportament autist

de Red. Stiri     HotNews.ro

Calin Popescu Tariceanu, presedintele Senatului, a declarat joi ca CSM are un "comportament autist", potrivit Agerpres. El a criticat si presupusele "derapaje, abuzuri si excese" din lupta anticoruptie, in cadrul unei dezbateri pe care a organizat-o sub titlul "Guvernarea reprezentativa si separatia puterilor sub imperiul democratiei".

"Orice afirmatie este considerata un atentat la independenta Justitiei si de aici decurge si comportamentul lor, care este unul autist", a spus Tariceanu despre CSM.

"Situatia pe care noi am discutat-o aici, si vi se pare ca este dezechilibrata din punct de vedere al prezentei si asa este, nu este aceea legata de amploarea masurilor de combatere a coruptiei luate de DNA cu ajutorul neprecupetit al SRI. Pe mine ma deranjeaza ce vad, ma deranjeaza pentru ca si imaginatia mea este depasita cand vad care este nivelul coruptiei in Romania, la toate nivelele. La nivel politic, in administratia centrala si pana jos de tot. Deci nu acesta este lucrul care ma preocupa, pentru ca aceasta operatiune este necesara. Pe mine ma preocupa ceea ce inseamna dincolo de acest fapt, derapajele, abuzurile, excesele", a mai spus Tariceanu, citat de Agerpres.

El a criticat si absenta de la evenimentul pe care l-a patronat a reprezentantilor CSM si ai Curtii Constitutionala, dar si absenta unor lideri politici importanti, care "au evitat sa vina", desi acestia ar fi fost invitati.

Cu o zi inainte, Tariceanu facuse declaratii si mai dure la adresa justitiei, despre care a spus ca a fost folosita ca "arma politica" cu scopul preluarii puterii prin eliminarea adversarilor politici, iar dosarul in care premierul Victor Ponta este trimis in judecata reprezinta un "exemplu relevant".























1968 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Pff (Joi, 24 septembrie 2015, 18:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Cand dracu dispare imbecilul asta de pe scena politica romaneasca?!
    • +8 (8 voturi)    
      ce poti sa spui???? (Joi, 24 septembrie 2015, 18:58)

      rochiri [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cum sa dispara de pe scena politica...cel mai bun presedinte PNL din ultima vreme???? Nu o zic eu ..ci chiar doamna Alina G.!
    • +8 (10 voturi)    
      Nu e doar imbecil (Joi, 24 septembrie 2015, 19:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Daca ar fi imbecil, inca nu ar fi grav. Sa nu uitam de biletel... asta e unul din mafiotii care a fost complice la furturile din Romania, un virf de lance al coruptieie cripto comuniste si securiste. Speram sa ajunga unde ii este locul - la PUSCARIE
    • -1 (1 vot)    
      Cand o sa mergem la vot (Joi, 24 septembrie 2015, 20:08)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si Dolj, Gorj, Olt, Mehedinti o sa stea acasa.
      N-ai sa vezi asa ceva!
  • +8 (10 voturi)    
    adica NU a prea venit nimeni la evenimentul lui! (Joi, 24 septembrie 2015, 18:39)

    lili [anonim]

    Oare de ce, dle Tariceanu?!
    Pentru ca la ce coruptie colcaie in tara asta, cum sa ai curajul ca om de bun simt sa mai zici ceva despre Justitia care-i ancheteaza si-i trimite dupa gratii, desi trebuia sa faca asta de 25 de ani de cand furati cat vreti voi!
    Pentru ca desi spui ca vezi ce coruptie colcaie in tara asta, pe matale te preocupa abuzurile, excesele, care abuzuri, mai Taricene?!
    Azi Ambasadorul SUA a felicitat-o pe dna Livia Stanciu si "si-a reafirmat sprijinul pentru eforturile Romaniei de respectare a statului de drept precum si pentru puternicele si independentele institutii romanesti de aplicare a legii si organisme judiciare".
    Nici un cuvant despre abuzuri, despre excese, despre "autismul" de care vorbesti dta, desi e grav la nivelul functiei pe care o acupi sa foloesti acest cuvant in sensul peiorativ in care-l folosesti aici, chiar sper ca ONGurile care sprijina copiii si persoanele cu autism sa faca o sesizare la Consiliul pentru discriminare!
    Rusine, un ins uns cu toate alifiile, pe care nu-l intereaza decat sa fie la putere!
    Sila!
    • +1 (3 voturi)    
      Lili, (Joi, 24 septembrie 2015, 19:41)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Exprimi un punct de vedere personal dar asta nu inseamna ca ai si dreptate si ca poti ofensa un om cu o functie importanta in stat numai pentru ca ,el la randul lui, exprima o opinie personala. Mai degraba sau mai tarziu se vor limpezi apele si cu privire la exprimarea parerilor fata de justitie. Justitia nu este stat in stat si nici nu este o institutie perfecta, dar se comporta ca stat in stat.CSM-ul ar trebui sa sanctioneze drastic derapajele din justitie unde nivelul ilegalitatilor este la fel de mare ca in orice domeniu din Romania si este foarte grav.Prevederea constitutionala privind controlul reciproc al puterilor in stat nu functioneaza.Justitiabili se inflameaza foarte repede cand cineva critica derapajele din justitie invocand independenta.Mai mult ieri, pe Hotnews,
      un grup de justitiabili vine cu o idee trasnita privind salarizara justitiei, in conditiile in care ei sunt platiti cu salarii si pensii net superioare altor categorii de
      bugetari platiti din banul public.
  • +9 (11 voturi)    
    Vad ca (Joi, 24 septembrie 2015, 18:51)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "autist" devine epitetul preferat al celor de la putere. Ministrul de Externe, acum nea podul-gresit. O fi conform vorbei "cine spune, ala este" ?
    • +1 (3 voturi)    
      deci mi se pare trist... (Joi, 24 septembrie 2015, 20:57)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ca in ultimele 2 saptamini, si presedintele tarii si ministrul de externe si presedintele senatului, au folosit acest cuvint 'autist'. Dupa ei e chiar la moda acest cuvint! Daca ar fi avut un copil autist in familie, nu ar mai folosi acest cuvint intr-un asemenea sens. Unde sint ONG-urile cind e vorba de discriminarea unor copii nevinovati???
  • +6 (8 voturi)    
    Trahanache (Joi, 24 septembrie 2015, 19:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-a trezit vorbind. Complicitatea lui cu mafia rosie si functia de sef al unei gasti de hoti si complici la jaf, numita Senat, ar trebui sa-l faca sa taca. Dar unde nu e bun simt. nu e.
  • -1 (1 vot)    
    Comportament autist (Joi, 24 septembrie 2015, 19:33)

    daniela [anonim]

    Sa stiti ca cei care au in familie copii sau nepoti autisti se simt jicniti cand se fac asemenea afirmatii.
  • +1 (1 vot)    
    Manipularea vulgului (Joi, 24 septembrie 2015, 19:36)

    MosTeaca_ [anonim]

    Eu n-as felicita CSM. Pentru ca in cazul violatorilor din Valeni (Vaslui), s-a "autosesizat" numai dupa 23 iunie 2015 (oribilele fapte penale au fost savarsite in 10 nov. 2014), atunci cand a fost urechiat de un ONG si de Societatea civila, care protestau impotriva smenurilor procuror(i)-judecator(i). Ori, speta (pricina) este una foarte grava si, mai mult, pedepsele sunt prea usoare.

    Si, pentru ca e pomenit si DNA, ma intreb, dece DNA a inceput sa se tureze puternic numai inainte ca Basescul sa plece din scaunul pe care l-a calarit 10 ani ?

    Dece, pentru ca a inceput sa ancheteze fapte penale din 2008-… ?

    Dece, cand rezulta ca aceste fapte penale, luate sub lupa din a 2-a parte a anului 2014, au fost documentate (numai de SRI ?) cu mult timp inainte ?

    Dece, Romania trebuie sa stea mereu cocosata (nu cocosita) ?

    Dece ?

    P.S. Nu va inflamati, ca nu sunt amic PSD ! D’al lui Tariceanu Frizeru’, nici un mai vorbesc !
  • 0 (2 voturi)    
    dezbatere (Joi, 24 septembrie 2015, 20:08)

    silviust [utilizator]

    Ăsta are timp de dezbateri aiurea-n tramvai în loc să-și pregătească un portofoliu solid de boli și alte probleme de sănătate. Nu mai e altă scăpare, nu se vede?
  • 0 (0 voturi)    
    Propun (Vineri, 25 septembrie 2015, 11:51)

    soringusar [utilizator]

    sa isi faca documentatie pt 5 infarcturi si 3 convulsii si 2 beri :))
    Poate sa isi faca si documente pt b Alzheimer ( asta chiar este real ).