Tariceanu, noi atacuri la procurori

de Iulia Rosca     HotNews.ro

Calin Popescu Tariceanu a atacat din nou procurorii DNA in discursul sustinut in parlament cu ocazia motiunii de cenzura a PNL. "Sper sa nu ajungem in situatia in care sa cerem permisiunea procurorilor in legatura cu oportunitatea unei decizii politice. Separatia puterilor in stat inseamna echilibrul intre puteri, ma intreb daca puterea judecatoreasca nu s-a transformat intr-o super putere, dincolo de ceea ce isi doreste Constitutia", a spus Tariceanu.

"Puterea judecatoreasca inseamna numai judecatori, Ministerul Public nu face parte din puterea judecatoreasca, sunt sub autoritatea Ministerului Justitiei. Procurorii sunt agenti ai statului si sunt putere executiva.... Parlamentul ce face? Nu modifica legile. Avem nenumarate articole din Codul de procedura penala declarate neconstitutionale, si nu se modifica in parlament pentru ca s-a dat ucaz sa nu ne atingem de coduri", a mai spus presedintele Senatului, membru al coalitiei de guvernare in calitate de presedinte al ALDE.

"Procurorii DNA si DIICOT au statut de Inalta Curte fara sa dea un examen. Cei din DNA SI DIICOT sunt la discretia sefilor lor. Si ne intrebam de ce risca abuzuri. Legea trebuie sa intervina", a mai spus Tariceanu.























3267 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    am vaga impresie (Marţi, 29 septembrie 2015, 11:43)

    eGerula [utilizator]

    ca Tariceanu a mirosit ca DNA-ul ii sufla in ceafa si incearca sa fie vocal acum ca apoi, dupa ce e saltat, sa spuna ca e lucrat pentru ca a fost impotriva. O lichea mizerabila - scuzati pleonasmul.
  • +8 (10 voturi)    
    Astept cu interes (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:03)

    SergiuPanait [utilizator]

    si atacul procurorilor la marioneta asta corupta pana in maduva oaselor
  • +6 (6 voturi)    
    Senatorul melcilor (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:07)

    marius [anonim]

    Tariceanu considera ca un parlamentar este un fel de zeu . Intangibil . Din pacate cei care au facut abuz de putere sub toate formele sunt politicienii .
  • +6 (8 voturi)    
    tariceanu vrea procurori care sa-i dea raportul (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:41)

    Georgescu [anonim]

    Marele pericol pe care-l reprezinta nenea tariceanu este ca loveste in zona care deja se clatina din justitie. Atacurile repetate ale politicienilor la procurori cat si dorinta de a-i incadra in zona executivului, o zona subordonata politic, vor genera o mega coruptie in tara!
    In clipa in care procurorii vor trebui sa dea raportul guvernului Romania va deveni patria hotilor! Tariceanu proiecteaza acum planul potrivit caruia in viitor va fi acoperit in fata unor eventuale anchete oricate matarpazlacuri ar face, Isi pregateste loviturile viitoare in care traficul de influenta si legile facuta cadou prietenilor de afaceri nu vor mai putea fi anchetate de procurori.
  • +3 (3 voturi)    
    asha, bre... (Marţi, 29 septembrie 2015, 13:00)

    Codruta N [utilizator]

    Scoateti voi niste legi cf. carora sa puteti fura cat incape - si dupa aia ziceti ca a fost "decizie politica"! :P

    Si dupa aia plangeti-va de "ingerintele DNA in pulitica"! :P
  • +1 (3 voturi)    
    Pai puteti (Marţi, 29 septembrie 2015, 13:09)

    SignorRossi [utilizator]

    Lua decizii politice, cine va impiedica.
    Dar daca decizii politice inseamna furt din banul public, atunci e bun un DNA pe urmele voastre.
    Auzi neobrazare.
    • 0 (2 voturi)    
      Decizii ...politice ca : insula Serpilor cedata (Marţi, 29 septembrie 2015, 22:04)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

      OMW de catre tariceanu inainte sa vedem si noi cateva imagini , fara sa stim absolut nimic despre asta ? Contracte secretizate si disparute ca Bechel ? Cap de pod si-a pierdut capul ? Adica numim coruptia din contractele Romaniei cu EADS si Microsoft decizie politica ? Te crezi imparat ?! Si regele da socoteala, cere acordul parlamentului, informeaza cetatenii ca uite in conditiile cutare, cutare , am identificat trei variante si imi asum sa aleg cutare varianta ...Zat potaie rosie !
  • +2 (2 voturi)    
    opotunitatile politice, (Marţi, 29 septembrie 2015, 13:24)

    vasile [anonim]

    se iau in cadrul legal, daca aceste initiative de afaceri cu statul nu respecta legile inclusiv mult trimbitatul cod fiscal, se numesc furt din banul public si trebuie aplicate legile, ca doar n-o fi stina fara ciini,
  • 0 (2 voturi)    
    Hai DNA! (Marţi, 29 septembrie 2015, 13:30)

    parol_monsher [utilizator]

    Curata-i pe corupti din tara!
  • 0 (2 voturi)    
    Cap de pod nu stie ca CSAT a stabilit (corect) (Marţi, 29 septembrie 2015, 21:42)

    deval [utilizator]

    de 10 ani (si a reconfirmat anul asta) ca coruptia e amenintare la siguranta nationala ?! Mai concreta ca terorismul !!
    In acest context SRI are si el atributii in identificarea surselor de instabilitate, generatoare de coruptie !!! Apoi, daca dati DNA nu 50 ci 500 de procurori si mijloace tehnice probabil ca se pot lipsi de ajutorul SRI numai ca atunci ar insemna ca SRI-ului ii este amputata principala functie !
    Ii spun celui de-al doilea om de la coada de la aprozarul numit psd(care parca nu mai rezista psihic in asteptarea DNA) ca DNA se ocupa de furturile politicienilor si ale functionarilor publici (cand sunt sistematice) si nu de portarii institutiilor statului, si ca sunt singura institutie in care cetatenii au incredere !! Cadoul facut Munai Gaz de monta sau moscheea au fost decizii politice ? Daca da, de ce nu s-au dezbatut (...) in parlament ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ia-uzi ! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:34)

    TRABI [anonim]

    O fraza similara pe care am mai auzit-o :
    Domnule tariceanu ......cine va credeti ?

    De altfel , vi se pare ca se mai poate continua cu procedee si limbaj de lemn in continuare ?
    Achtung ! se strange funia .........