CSM sesizeaza Inspectia Judiciara pentru verificari in cazul procurorului-sef al DIICOT, in urma fotografiilor in care apare alaturi de Elena Udrea

de I.R.     HotNews.ro

Alina Bica (imbracata in negru) si Elena Udrea
Foto: joscenzura2014.wordpress.com
Conducerea Consiliului Superior al Magistraturii sesizeaza Inspectia Judiciara pentru a face verificari in cazul procurorului-sef al DIICOT, Alina Bica, privind semnalarile din presa despre deplasarea acesteia la Paris cu liderul PMP, Elena Udrea, au precizat vineri pentru Agerpres oficiali CSM.

Potrivit unui comunicat al CSM citat de Agerpres, Consiliul a sesizat Inspectia Judiciara in vederea efectuarii unor verificari atat privind cererea de aparare a reputatiei profesionale formulata de procurorul Alina Bica, cat si prin raportare la Codul deontologic al judecatorilor si procurorilor, ca urmare a aspectelor mediatizate in legatura cu deplasarea la Paris, in luna februarie, a procurorului-sef al DIICOT.

Sefa DIICOT, Alina Bica, a precizat, intr-un comunicat difuzat joi, ca nu comenteaza in spatiul public "aspecte care tin de viata privata" si ca a solicitat CSM sa deruleze verificari cu privire la imaginile difuzate de un site si preluate in cursul zilei de mai multe televiziuni.

"Procurorul sef al DIICOT, Alina Bica, intelege sa nu comenteze in spatiul public aspecte care tin de viata privata, desfasurate in cadrul efectuarii unui concediu de odihna. De altfel, procurorul sef al DIICOT a solicitat astazi Consiliului Superior al Magistraturii sa declanseze, de indata - prin Inspectia Judiciara a CSM - verificari privind imaginile difuzate de site-ul www.Joscenzura2014.wordpress.com, preluate de mai multe posturi de televiziune in data de 30.10.2014, precum si comentariile efectuate in spatiul public cu acest prilej, de natura a aduce atingere reputatiei profesionale", se arata intr-un comunicat al DIICOT.
























Citeste pe Stirile ProTV

Un indian a cunoscut o romanca pe net, s-a indragostit de ea si a cerut-o de sotie. Ce facut tanara dupa ce a primit inelul

Dragostea n-a fost doar oarba, ci si paguboasa pentru un barbat stabilit in Dubai, caruia i-a furat inima o tanara olteanca. Credul, omul a cerut-o de nevasta si i-a facut daruri scumpe, dar ea era interesata numai de portofelul barbatului.

4667 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    ce vor sa verifice? (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:10)

    mos ion roata [utilizator]

    daca a fost? da,a fost. Sau incalcarea dreptului la intimitate al celor in cauza?
    • -1 (5 voturi)    
      bine face (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:26)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      sa afle si poporul daca e normala expunerea respectiva la shopping
    • -7 (13 voturi)    
      păi (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:30)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Vor să verifice de ce Udrea stătea în centru, Bica la dreapta și Topoliceanu la stânga. Poziția celor trei matracuci nu este întâmplătoare.
    • +3 (9 voturi)    
      pozele le-au surprins pe strada (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:08)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      deci in spatiul public prin urmare nici nu se pune problema incalcarii intimitatii
  • +2 (6 voturi)    
    multumim, Dan Tapalaga! (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:19)

    outside_the_wall [utilizator]

    or fi citit articolul HN de ieri si s-au simtit cu nasul gros. :))
    • 0 (0 voturi)    
      Fiat lux !!! (Vineri, 31 octombrie 2014, 18:05)

      GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Alina Bica chiar a avut, impreuna cu un coleg intrevederi cu Europol si alte structuri la Amsterdam, dar si la Haga, deci nu e nimic de gluma...faptul ca a petrecut cateva zile la Paris cu doua amice nu mi se pare ceva iesit din comun...e barfa unor nevolnici...important e aflarea pozarului si a celui care a obtinut pe rand documente din arhiva hotelului Bristol din capitala Frantei...am convingerea ca foarte curand vom afla toata povestea si nume grele vor pica sub securea faptelor comise...
  • -2 (8 voturi)    
    A3 (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:28)

    verid [utilizator]

    CSM face o mare gresala,pentru a da satisfactie unor indivizi de teapa lui Dan Tapalaga sau Dana Grecu.Mai bine ar inainta un protest ferm la adresa ambasadei franceze ,care a indraznit sa se amestece in alegerile din Romania.
    • +4 (8 voturi)    
      + ONU si NATO (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui verid

      sa nu ne limitam la Franta, ce dra.cu
    • +4 (8 voturi)    
      la ONU trebuia sa se adreseze (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:49)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui verid

      sa vina castile albastre!
  • +1 (11 voturi)    
    Rusine B1tv (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:44)

    derblauereiter [utilizator]

    bine ca a remarcat cineva asta: e o rusine ce face azi B1tv.

    o tin langa cu viata privata:

    isi mai aminteste cineva de Mona Pivniceru care se plimba prin Bucuresti cu masina fiului lui Nastase? a fost o mizerie ca Ponta a numit-o la ministerul justitiei dar nu-mi amintesc sa fi spus B1 atunci ca individei i s-a incalcat viata privata;

    nici sa fi iesit B1 sa-l apere pe Geoana pe motiv ca vizita la Vantu ar fost una privata nu-mi amintesc;

    e ridicol, rusine B1.
    • 0 (12 voturi)    
      rusine tie! (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:24)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      udrea nu era in campanie electorala, nu era cu vreun infractor, nu era parte din guvern sau mai stiu eu ce serviciu de informatii si detinea nu stiu ce secrete, asa ca totul a fost premedidat si tinut la pastrare pentru a putea santaja sau discredita ulterior...
      asemenea metode sunt cunoscute serviciilor secrete si multor psd-isti-securisti-comunisti penali inclusiv agentului ponta...
  • -4 (10 voturi)    
    Cu cat v-a platit Ponta ??? (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:45)

    RusuVictor [anonim]

    cine altcineva in afara de agentul 0,00007 alias "ursu" din Guvern sa arunce o propaganda dintrasta de parca ar fi facut-o de pe wc intr-un moment de concentrare maxima !!! PoAta am auzit ca la Rahova WC-urile nu sunt prea curate asa ca e nevoie de o interventie din partea ta... i-al si pe neamt sa te ajute si pe macovei sa mature :)))
  • 0 (10 voturi)    
    Zornait de.. (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:08)

    Radomir [utilizator]

    Zornaie ceva la urechea ta Nuti ?
  • -1 (7 voturi)    
    abuz al serviciilor (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:13)

    MirunaIacob [anonim]

    CSM trebuie sa faca lumina in acest caz super mediatizat doar pentru ca este implicata Udrea. Daca era Macovei care se plimba cu o prietena de-a ei care acum ocupa aceasta functie, nu ar fi fost problema asa discutata. un lucru este cert, viata privata a nimanui nu trebuie sa fie filata, decat in cazurile in care persoana in cauza este cercetata, iar cazul elenei nu se incadreaza in peisaj. hai sa ne schimbam prietenii care au functii, doar ca sa nu fim victime ale unei tentative de santaj mediatic in plina campanie. ce a patit udrea, putem pati oricare dintre noi daca vom indrazni sa aspiram la functii inalte in care barbatii cred ca doar lor le este locul. nu trebuie sa ne descurajam, asa cum nici elena nu se lasa ingenuncheata. inca o data dovedeste ca este o femeie puternica.
    • +1 (5 voturi)    
      te contrazici singura (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:31)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui MirunaIacob

      pe de o parte zici ca "Monica nu ar pati nimic, doar marea udrea" dar pe de alta parte "putem pati oricare dintre noi daca vom indrazni sa aspiram la functii inalte in care barbatii cred ca doar lor le este locul."
      Monica nu ar pati nimic tocmai pentru ca, DESI FEMEIE, nu s-ar preta la faze de-astea.
      Si apropo, csm se baga pentru ca e vorba de bica, nu de udrea.
    • 0 (2 voturi)    
      Macovei (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:17)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui MirunaIacob

      nu ar ajunge in situatia asta, nu e blonda.....
  • +3 (9 voturi)    
    ce poate fi mai frumos?!? (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:26)

    Absurdistanul [utilizator]

    ce vedeti voi iesit din comun?
    un procuror sef DIICOT se plimba cu o candidata la presedentia tarii, ex-ministru al tarii si actual deputat al tarii.
    si unde se plimba?
    in afara tarii, pe strada in vazul lumii.
    ce discutatu?
    ori despre rufe de achizitionat, ori despre boarfe de arestat.
    ce rai sunt unii dom'le! nu lasa bietele femei sa se plimbe una cu alta!

    Deontologia = Compartiment al eticii care se ocupă cu studiul normelor și obligațiilor specifice unei activități profesionale. ( sursa: dexonline.ro)
    • +2 (2 voturi)    
      Gresit (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:14)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Udrea era doar membru PMP!
      Daca au fost prietene si una a ajuns in magistratura ar trebui sa nu isi mai vorbeasca , sa se prefaca a nu se cunoaste?
      Daca e asa Ponta nu ar trebui sa mai vorbeasca cu Cazanciuc si Maior decat in cadru oficial!
      • -1 (1 vot)    
        conform uzantelor, DA (Vineri, 31 octombrie 2014, 16:26)

        Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        cei care detin functii pot vorbi cum doresc. importnat e ca trebuie sa dea socoteala cand sunt "surprinsi" impreuna, pe perioada unor vremelnice pozitii in prima ierarhie a unei tari!
        asa se defineste corectitudinea si impartialitatea.
        • 0 (0 voturi)    
          Adica mai pe intelesul (Vineri, 31 octombrie 2014, 17:32)

          Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Absurdistanul

          meu sa ne ascundem de ochii lumii!??
          Ei , uite cele 3 au incercat sa se ascunda in Paris dar nu au reusit!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai nu? (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:20)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Chiar ca eşti Absurdistan: Udrea nu era candidata la preşedintie şi nici nu era sau este urmarita de DIICOT (crima organizata adica....). Orice persoana poate fi urmarita/filata , asta inseamna ca oamenii aia care lucreaza in acele structuri specializate sa nu aiba nici un prieten.
      Deontologia nu intra in discutie cu ce s-a intamplat acolo, vezi ce am scris mai sus. Şi da, chiar nu vad nimic ieşit din comun!
      Hai mai, ce naiba, hai ca puteti mai mult!
      • -1 (3 voturi)    
        tu cat poti? (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:34)

        Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        sunt de acord cu tot ce spui. sunt obligat de bunul simt.
        insa repet (sic) intrebarea: De ce un procuror DIICOT e normal sa se plimbe in vazul lumii cu deputata, ex-ministra si candidata la presedentia tarii?!?

        si adaug alta: si alti nu au voie? - pentru ca le sar in cap, unii care se cred mai ....... altfel decat egali :)
  • 0 (0 voturi)    
    Udrea Presedinte (Vineri, 31 octombrie 2014, 18:57)

    RusuVictor [anonim]

    Nu vad nimic semnificativ, prin publicarea acestor poze. Ce daca a fost fotografiata la Paris, intr-o scurta vizita. Elena Udrea este un om important, si este normal sa aibe si prieteni de acelasi calibru. Iar cei care vin cu mizeria asta pe media sunt penibili, disperati, le este teama de Udrea si de asta incearca sa o intimideze, sa o faca sa taca. Reprezinta un pericol pt. planul lor.