VIDEO Filmare cu drona: Cum arata in prezent cei 8,7 km din autostrada A3 Gilau - Nadaselu aflata in constructie langa Cluj-Napoca

de Victor Cozmei     HotNews.ro

A3 Gilau - Nadaselu - februarie 2016
Foto: Captura YouTube
Noi imagini filmate din drona cu cei 8,7 km din Autostrada A3 ce se construiesc langa Cluj Napoca, intre localitatile Gilau (Cluj vest) si Nadaselu, au fost publicate de catre fost Asociatia Pro Infrastructura (API). Filmarea surprinde evolutia lucrarilor pe acest tronson unde pe mai multe zone deja au fost asternute primele straturi de asfalt, iar structurile viaductelor au prins contur. Tronsonul este unul care ar trebui sa fie finalizat pana la sfarsitul anului in curs.



Sursa: Asociatia Pro Infrastructura via forum.peundemerg.ro

A3 Gilau (Cluj Vest) - Nadaselu


Lugime: 8,7 km

Cost: 59 milioane euro (de la bugetul de stat)

Constructor:
UMB-Tehnostrade

Termen contractual de finalizare: aprilie 2016

Stadiul lucrarilor (ianuarie): 66,46%

Stadiu financiar (ianuarie 2016):
43,78%


Detaliat despre autostrada, pe pagina speciala dedicata proiectului in sectiunea "Monitorizari. Proiecte de Infrastructura":



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
27799 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    . (Luni, 8 februarie 2016, 12:35)

    radukku [utilizator]

    Dar nu se mai pomeneste nimic despre podul de 700 metri, nelicitat, care ar face acest ciot inutilizabil.
  • +8 (8 voturi)    
    Se instaleaza un BAC eventual (Luni, 8 februarie 2016, 13:20)

    Je__ [utilizator]

    Nu se va face nimic. Se va termina si va sta doi - trei ani nefolosita in stilul dulce romanesc, al lucrurilor fara cap si fara coada.
  • +4 (8 voturi)    
    SESIZARE (Luni, 8 februarie 2016, 13:22)

    titiacs [utilizator]

    In articol s-a strecurat o mica greseala : Termen contractual de finalizare: aprilie 2016 !? Cred ca e vorba de anul 2316 sau 2016 dupa iliescu ! Eu zic ca mai degraba e prima varianta , ce naiba sunt doar 8 Km fara podul peste Somes care va necesita inca citeva sute de ani. In a doua varianta autostrada nu va fi de folos nimanui ca ilici ne ingroapa pe toti ! Nu?
  • -4 (6 voturi)    
    las-o ca macane (Luni, 8 februarie 2016, 14:23)

    nesuferitu [utilizator]

    si aceasta filmare cu drona e asa o ''mandrie'' pentru acest CNADNR sau ce? sa fie ridicati in slavi atunci cand vom vedea o astfel de filmare pe o intreaga autostrada terminata, nu ''pe bucati'' ca impotentii!
    • +5 (5 voturi)    
      API nu CNADNR (Luni, 8 februarie 2016, 15:14)

      popadrian [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      te uiti doar la poze totdeauna? mai sunt si chestii scrise
    • +3 (5 voturi)    
      nici-o mandrie (Luni, 8 februarie 2016, 15:22)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Filmarea nu este realizata de CNADNR ci de (vezi in articol) Asociatia Pro Infrastructura (API). Scopul nu este nici pe departe de a lauda cumva CNADNR ci de a arata realitatea din teren care de multe ori este diferita de ceea ce ne comunica cei responsabili cu infrastructura.
  • +7 (7 voturi)    
    Mie imi place... (Luni, 8 februarie 2016, 14:38)

    midufi [utilizator]

    ...cum zac in ploaie si vant cei 3,175 km de langa centura Bucuresti, stagiu de realizare 98.5% !!
    Mai draga tovarasi si rude de la CNADNR, parlament si guvern, dormiti, dormiti...
    Iar noi astia, prostii, platim dari...
    • 0 (0 voturi)    
      nu zac, se dergadeaza!!! (Marţi, 9 februarie 2016, 10:31)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      In mod normal, ar fi doar o intarziere suparatoare: autistrada este gata, racordul e gata, mai lipses doar ultimii 3Km.
      Insa la noi, asa cum s-a vazut cu autostrada Orastie-Sibiu, drumurile sunt persiabile, se degradeaza extem de repede - o autostrada inaugurata in Nov 2014 trebuie inchisa in Sept 2015.
      Asa ca si aici linga Buc, si acolo la Cluj, pina sa fie gata, se strica tronsoanele deja realizate!
  • +2 (2 voturi)    
    indoiala (Luni, 8 februarie 2016, 21:42)

    IliesIoan [anonim]

    si cum se vor fa dezapezirile in unele locuri?
  • 0 (0 voturi)    
    utilaje (Marţi, 9 februarie 2016, 17:00)

    MizziBlaky [anonim]

    cu 3 utilaje nu se face o autostrada
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada e gata (Miercuri, 10 februarie 2016, 19:29)

    SorinDaniel [anonim]

    Ce rai sunt oamenii. Numai sa arate ca nu se face, ca se sta. Autostrada e gata. Filmarea e difuzata de la coada la cap, cu etapele de constructie. Ce naiba! Si aia de la Brasov e gata. Dar n-a aparut filmarea. Si portiunea care s-a surpat e gata. Mii de km sunt gata. Dar acoperiti cu o prelata, secret, ca sa nu iasa lumea in strada de fericire. Cine mai munceste daca ies toti sa se bucure, a??