​FOTO VIDEO Turcia a inaugurat cel de-al treilea pod peste Bosfor: Un pod hibrid hobanat-suspendat, cu patru benzi pe sens si cale ferata, construit in doar trei ani

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Al treilea pod peste Bosfor
Foto: 3kopru.com
Turcia a inaugurat, vineri, cel de-al treilea pod peste stramtoarea Boosfor. Denumit "Yavuz Sultan Selim", podul  are o structura hibrida intre un pod hobanat si unul suspendat, are o latime de 59 de metri si este cel mai lung pod de acest tip care are si infrastructura feroviara. Constructia podului lung de 1,4 km a inceput in 2013 si a costat circa 3 miliarde de dolari.

Al treilea pod peste Bosfor care leaga partea asiatica de cea europeana a Istanbulului a fost inaugurat vineri de catre autoritatile din Turcia. Podul are o lungime de 1,4 km, o latime de 59 de metri, este prevazut cu linie de tren si are cei mai inalti piloni laterali din lume ajungand la 322 de metri inaltime.

Podul are patru benzi rutiere pe fiecare sens si cate o linie de cale ferata in fiecare directie.  Structura podului este una aparte, constructia fiind una hibrida intre un pod hobanat si un pod suspendat.

Constructia podului a inceput in mai 2013, la un an dupa ce consortiul turco-italian Ictas-Astaldi a castigat licitatia, roiectul fiind unul de tip "Constructie-Operare-Transfer". Dupa finalizarea executiei, consortiul condus de Astaldi va opera activitatea podului timp de 10 ani, doua luni si 20 de zile.

Taxa de trecere este de trei euro pentru vehiculele care circula dinspre continentul European spre partea asiatica, in timp ce pe sensul invers nu va fi perceputa taxa de trecere, scrie Novinite.com citand agentia turca Anadolu.




















TIMELAPSE realizat de ESA din 2015 pana in 2016:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11978 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    Imposibil (Vineri, 26 august 2016, 16:17)

    HP [utilizator]

    Turcia, o tara de teroristi (fiind musulmani, sunt automat teroristi) - sa reuseasca o asemenea realizare ?
    • -3 (5 voturi)    
      Pai (Vineri, 26 august 2016, 17:57)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui HP

      la cate atentate sunt in ultima vreme in Turcia, ai cam nimerit-o.
  • +1 (5 voturi)    
    Frmuos, dar.... (Vineri, 26 august 2016, 16:28)

    ddanny [utilizator]

    Vorba mosului de la starsitul filmuletului: "I wonder what the Turks (suna a "trucks" cum zice el) are up to next".

    Sper ca tot ceva asemanator au de gand sa faca si nu sa desfaca alte cele prin alte parti.
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 august 2016, 16:30)

    [anonim]

    • -3 (7 voturi)    
      cinste lor (Vineri, 26 august 2016, 17:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui

      sunt obisnuiti din evul mediu cu constructiile rapide...una doua, faceau o cetate
    • +3 (5 voturi)    
      constructiile grandioase (Vineri, 26 august 2016, 18:22)

      adma [utilizator] i-a raspuns lui

      se fac mai usor sub o dictatura pentru ca banul nu trebuie justificat unde merge. de accea si Ceausescu a reusit Palatul Parlamentului, canalul Dunare-Maarea Neagra, lucruri pe care in ziua de azi nu le-am face decat in zeci de ani
      • +3 (3 voturi)    
        similar si in china... (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:42)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui adma

        ...unde stim bine ca infrastructura se dezvolta in ritm alert.

        in astfel de tari (autoritare/totalitare) nu exista discutii plicticoase intre comitete si comitii despre prioritati in alocarea banilor, nu se fac contestatii, expropierile se fac cu buldozerul fara amestecul justitiei...totul pt. ca asa a hotarat un om (tarul sau sultanul) sau partidul (consiliul celor 9 in China).

        astfel ca este explicabil cum tari precum US sau Germania, merg mult mai greu in acest domeniu.

        tehnologie + autoritate = rezultatele spectaculoase din china, turcia, rusia.
        au cam uitat de cetateni si lege, in rest totul e ok.

        sincer prefer romania asta corupta (mai putin in ultimii ani de cand justitia arunca la bulau gunoaiele precum vanghelie, fenechiu, vantu, nastase si lista e f. lunga), traiului in china, rusia, china, unde ii rog pe admiratorii lor sa se care, daca li se pare ca e asa misto.
    • 0 (0 voturi)    
      totusi... (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu viteza de construieste este importanta - cred ca importanta este calitatea lucrarilor -

      a intretine acest pod cred ca nu o sa fie o treaba prea usoara - am vazut cat de fdificil este sa dfie mentinut in RO podul de la Cernavoda...
  • +9 (9 voturi)    
    L-a inaugurat... (Vineri, 26 august 2016, 16:31)

    dragos_k [utilizator]

    ...cumva Oprescu?
    • +7 (7 voturi)    
      De acolo începe. (Vineri, 26 august 2016, 18:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      Autostrada lui Oprescu!
  • +17 (17 voturi)    
    Inca o stire depresiva (Vineri, 26 august 2016, 16:38)

    Martinezu [utilizator]

    Dati si voi stiri despre proiecte care zac de ani de zile sa avem si noi termene de comparatie.
    Tunelul din Elvetia, podul asta, cel din China....e prea mult sa mai suportam.
    Ceva din Africa , America de Sud, unde mai sunt tari ca a noastra nu aveti? Sau nu mai sunt?
    Acum inteleg de ca unii zic ca Romania e buricul pamantului. Il confunda cu altceva.
  • +15 (15 voturi)    
    Mai la Nord de Turcia, in 3 ani (Vineri, 26 august 2016, 16:47)

    R.Stoian [utilizator]

    PMB a facut orasul praf. Ai nostri in 3 ani fac studiul de pre-fezabilitate. Go Romania! (unde vrei tu),
  • +1 (7 voturi)    
    dA (Vineri, 26 august 2016, 16:57)

    Babilou [utilizator]

    Yavuz Sultan Selim cunoscut ca Selim I a fost fiul lui Baiazid, cunoscutul nostru. A cucerit in orient Persia, Siria, Palestina , Egiptul. Practic a triplat suprafata Imperiului Otoman. dar macar tarile romane, Balcanii si Europa au avut un respiro in timpul domniei sale.
    Ca sa ajunga sultan si-a otavit tatal si si-a condamnat la moarte cei doi frati precum si nepotii. In buna traditie otomana. Asadar in prezentul trend dorit al Turciei de "rising force" , numele ales pt pod nu e de mirare.
    • +1 (1 vot)    
      minusuri... (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:44)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      ...de la admiratorii "civilizatiei" otomane
  • +8 (8 voturi)    
    Doar comparati cu pasajul Basarab (Vineri, 26 august 2016, 18:16)

    Savitar [utilizator]

    ca sa intelegeti jumuleala lui dom doctor.
  • +3 (3 voturi)    
    S.F. (Vineri, 26 august 2016, 20:02)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Pentru noi, cei din Romania, a face o asemenea lucrare in 3 ani este ceva de domeniul S.F. Din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      si pt. americani sau nemti e la fel (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:44)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      explicatiile sunt mai sus
  • +7 (7 voturi)    
    trei ani (Vineri, 26 august 2016, 20:16)

    nedumeritul [utilizator]

    trei ani dureaza certificatul de urbanism si autorizatia de construire....apoi rezilierea contractului....
    • +1 (1 vot)    
      Pai, dupa buna traditie turceasca actuala, (Sâmbătă, 27 august 2016, 9:04)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      multe dintre investitiile astea de rasunet nici nu au certificat de urbanism si autorizatii de constructie. F. misto podul, inginerie, ce mai, dar in materie de urbanism, dezastrul din Istanbul facut de autoritati cu ignorarea cu buna stiinta a regulilor de urbanism constituie deja o problema majora, care se va mai acutiza chiar, in timp. https://www.youtube.com/watch?v=maEcPKBXV0M Iar la noi, la fel ca la ei.
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 26 august 2016, 21:11)

    Kpriciu [utilizator]

    Cam tot 3 ani au reparat si romanii la podul de la Agigea, pana au renuntat.
  • +2 (2 voturi)    
    Popescu T,hobanatul nostru penal,a participat ? (Sâmbătă, 27 august 2016, 13:25)

    Plagarus [utilizator]

    "Doctorul " Ponta Viorel a fost oare insotit de ce-l ce " duduie " de cate smenuri a facut ?