VIDEO Imagini din drona: Cum arata "ciotul" de autostrada A3 care intra in Bucuresti si portiunea ce ar putea fi deschisa traficului pana la finalul anului

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:15 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole

Autostrada A3 la intrarea in Bucuresti
Foto: Captura YouTube
Pana la finalul anului Compania de Drumuri ar vrea sa deschida traficul pe o bucata din "ciotul" din A3 Bucuresti - Ploiesti. MAie xact, vorbim de aproape 3 km de la Soseaua de Centura pana in Strada Popasului, acolo unde mai sunt de finalizat circa 500 de metri. O filmare cu drona realizata de Asociatia Pro Infrastructura (API) arata care e stadiul lucrarilor si cum arata traseul autostrazii care va intra in Capitala prin zona Gherghitei-Petricani.

"Lucrarile progreseaza la intrarea in Bucuresti a autostrazii A3, dar inca nu s-a eliberat autorizatia de construire intre km 1,6 si 2,4. Proiectul este unul important, deoarece va creste utilitatea celor 56km din A3 intre Centura Bucuresti si Ploiesti deschisi traficului in anul 2012", scriu cei de la Asociatia Pro Infrastructura pe contul oficial de facebook.

Pana la minutul 2:30 se vad ce lucrari mai sunt de executat pentru a putea finaliza si deschide traficul pe sectiunea din Centura pana in Soseaua Popasului.



O deschidere pe un tronson pana la final de 2016?

"Am evaluat si posibilitatea sa dechidem traficul. Din punct de vedere tehnic se poate. Vor fi circa 2,5 km din contractul vechi finalizati in momentul de fata si circa 500 de metri din contractul nou cu descarcare la Popasului", a explicat in septembrie Catalin Homor, directorul CNADNR, intr-un interviu pentru HotNews.ro.

---

"Ciotul" de autostrada care se chinuie sa ajunga in Bucuresti


In iulie 2012 au fost deschisi traficului cei circa 60 de kilometri de autostrada de la Soseaua de Centura si pana la Ploiesti, ramanand insa nefinalizati ultimii 6 km spre Capitala si nodurile rutiere.

Pe primii 19 km a lucrat consortiul italian Impressa Pizzarotti/Tirrena Scavi, iar termenul pentru finalizarea tuturor lucrarilor si a nodului de la Moara Vlasiei a fost atunci impins treptat ajungandu-se la anul 2015 pentru terminare. Chiar si asa, lucrurile au inghetat cu totul pe santier si, in urma neintelegerilor cu constructorul, contractul a fost reziliat.


In decembrie 2015 a fost recontractata realizarea ultimilor km din A3 spre Capitala. Contractul de proiectare si executie a fost atribuit Asocierii Asocierii Aktor - EuroContruct Trading 98  pentru 129.180.727,51 lei fara TVA. Contractul vizeaza sectorul de autostrada Bucuresti - Ploiesti, km 0+000 (Intersectie Petricani) - km 3+325, Nod Centura Bucuresti si Nod Moara Vlasiei.


Citeste mai multe despre   























23668 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Se vede clar (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:30)

    nick24 [utilizator]

    că trebuie făcute ieșiri pe lângă calea ferată spre strada Berca și spre Colentina, numai spre str Glucozei nu e suficient pt autostradă.
    E absurd să aduci tot traficul spre centru.
    • +9 (9 voturi)    
      va mai dura 2 ani (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:14)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      sunt absolut convins ca in 2018 NU se va circula pe din Petricani pe autostrada.
      Asa cum a stat podul peste centura, asa vor astepta si ultimele doua...
      • -3 (5 voturi)    
        Pro-Infrastructura = grup de amatori nepregatiti (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:01)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Pro-Infrastructura este un grup de amatori, niște neprofesioniști nepregătiți care fac filme și poze în neștire și baneaza userii ce, de exemplu, încearcă sa le explice ca Romania nu are nevoie acum de autostrăzi ca A0 (un alt inel de centura al Bucureștiului).și asta bazat pe hărțile de trafic Google Maps, adică argumentat.

        Daca le zici ca actualul DNCB lărgit la 4 benzi este suficient ți se răspunde ca în citatul de mai jos și te baneaza imediat.

        Citat:
        "tu esti batut in cap. Eu am stat de mai multe ori personal cate 30-40 minute in coada la Mogosoaia in sensul invers decat spui tu, adica pe sensul de la DN1 spre A1. Si am prins si peste o ora la un moment dat. EU PERSONAL. Intelegi ce spun?"

        Sursa: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=10.msg136011#msg136011

        Nivelul discuțiilor pe forumul Pro-Infrastructura este foarte jos indiferent de topic. Asta este și un motiv pentru care majoritatea ziarelor nu ii bagă în seama.
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:16)

          samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ... în general în România nivelul discuțiilor sunt destul de scăzute. Ține de nivelul de educație.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:53)

      serban_d [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Autostrada asa cum o vad acum se va "descarca" in doua artere inguste si care deja sunt blocate la orele de varf: strada Dna Ghica si bd Lacul Tei. Nu exista nici metrou in zona, cel mai aproape e la Pipera, dar ca sa ajungi acolo intri pe o alta strada ingusta si aglomerata, Dimitrie Pompei.

      Dupa mine, logic ar fi fost sa construiasca intai soseaua care leaga podul Colentina de Baneasa, paralel cu calea ferata.
      • -2 (2 voturi)    
        trebuie daramate (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:18)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui serban_d

        toate blocurile si casele sa facem strazi largi... ce draq mai ne-am tampit cu totii... trebuie sa ai acces pana la intrarea in oras... nu pana in centru... la intrare faci o parcare mare si ii inviti pe soferi sa se dea jos si sa o ia cu ratb sau metrou
  • +8 (8 voturi)    
    nesimtirea (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:53)

    nesuferitu [utilizator]

    CNADNR (a reprezentantilor acesteia) este identica cu cea a ''fostilor''. deci va spun iar: NESIMTITILOR!
  • +6 (6 voturi)    
    aa va rog...o intrebare si eu...multumesc (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:24)

    middle_brick [utilizator]

    la finalul cărui an!?
  • +4 (8 voturi)    
    ma faceti sa rad (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:00)

    transalpinarum [utilizator]

    cine mai cumpara gogosile astea? Pai cum mama ei de treaba sa termini 500m numai cu UN grader care zici ca e pe plaja la Mamaia si "intoarce" nisipul seara. Nu este picior de om pe santier, H(u)omor asta este un nou Benny Hill al CNADR, chiar de crede tampitzi?
    • +5 (5 voturi)    
      Era duminica (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:21)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Era duminica, si cu toate astea grederul era la lucru...
    • +1 (3 voturi)    
      un punct de vedere (Joi, 3 noiembrie 2016, 5:10)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      1.Se vor termina cei 5oo m, probabil la timp; 2.Homor va da drumul la circulatie; 3.da, ne crede tampiti cand ne judeca dupa tine -si are dreptate-;4.chiar daca Ivasile ti-a explicat chestiunea, pentru ca esti asa cum esti, nu te-a dus mintea ca ai putea sa recunosti ca te-a luat gura pe dinainte pentru ca nu prea ai obisnuinta sa gandesti( nu te jignesc, e doar o constatare, scuze); si 5. punctul precedent confirma punctul 3; eu cumpar gogosile astea atat timp cat face ce spune; cand va vorbi doar de dragul vorbelor, l-am sters de la inima- totusi pana acum il creditez pentru ca se vede ca face treaba.
  • -5 (5 voturi)    
    Daca mai ramanea Ludovic Orban ministru: (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:59)

    Miky113 [utilizator]

    acest racord era de mult operational.

    O eroare sistematica , ar trebui sa dea de gandit cuminteniei pamantului !

    Este copyi-peshte la podul A3' peste Gilau.

    Bine macar ca au terminat cu SFurile.

    Pentru linistirea dronei: rabele de la giratoriu fac parte din flota 13 de dezapezire.
  • +3 (3 voturi)    
    mafie (Joi, 3 noiembrie 2016, 6:21)

    toxx [utilizator]

    birocratie, si nepasare. nu conteaza ca e un om care are buna vointa si vrea sa fie gospodar, daca i se pun betze in roate nu poate face mare lucru. Eu sunt de 1 an jumate in Dubai si ma uimesc astia cu viteza constructiilor, ceea ce ma face sa cred ca in Romania de fapt nu se VREA. Ca idee, ultimul proiect inaugurat aici este extinderea unui curs de apa prin downtown, ceea ce a necesitat construirea unui pod pt soseaua principala care are 6 benzi pe un sens (deci de facut un pod cu 12 benzi + 2 de urgenta) , sapat in nisip, betonat malurile si peretii. Acum 2 zile au dat drumul la apa si se intoarce inapoi in golful persic. practic, 100km2 din Dubai sunt insula acum. Totul a durat 2 ani. Iar noi nu suntem in stare sa facem un pasaj la piata sudului.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:04)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      La Piata Sudului au dat de tevi cand au inceput sa sape, habar nu aveau ce e in pamant acolo. Nu ii scuz, doar explic. Probabil mai sunt si alt emotive.
      In c epriveste hartile cu traseele utilitatilor - ei bine asta nu se doreste. Prefera sa tina echipe intregi care trebuie sa mearga pe teren, sa analizeze, sa ia o spaguta pentru fiecare amarata de autorizatie de construire. Daca era informatizat era prea simnplu si transparent.
      Frumos ce zici despre proiectul din Dubai. Nimic senzational insa. Aminteste-ti de p[odul Roman de la Tr Severin. In ce epoca a fost construit, cu ce fel de utilaje,... . Poate de ai anu am fost noi niste mari cuceritori. Ne pierea elanul la primul fir de apa intalnit si ne intorceam acasa blazati :)
  • +5 (5 voturi)    
    mari realizari ale socializmului... (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:22)

    louisjr [utilizator]

    asta e marea realizare a USL-ului si-a mascaricilor ponta-antenescu. a taiat panglica lui boc in 2012 pe 54km pana la ploiesti..printre lovituri de stat si suspendari...si dupa aia n-a mai fost in stare..timp de 4 ani..pana in 2015 sa faca 3km de autostrada. ne-a umplut de comarnic-brasoave..cu penalu shova in cort pe valea prahovei...astea-s marile realizari ale socializmului.
  • 0 (0 voturi)    
    spellchecker și diacritice (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:13)

    samuraijack [utilizator]

    "MAie xact" - voi chiar nu puteți folosi un spellchecker când scrieți articolele?
    Și alte greșeli care nu mă obosesc să le indic.

    În plus de asta limba română conține diacritice. Dacă nici voi nu le folosiți cine să le mai folosească?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg cum nu e gata (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:09)

    Je2 [utilizator]

    Caci, dupa cum se vede in imagini, se lucreaza "in draci" !?
  • +1 (3 voturi)    
    Daca era filmat pe planeta Marte, arata fix la fel (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:11)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Deci autostrada asta e in halul asta de ani de zile si noi avem la lucru doua utilaje amarate ?
    Americanii au in acest moment doi roboti care merg zilnic pe solul planetei Marte, zilnic trimit imagini cu roci, cu analizele laser facute rocilor etc.
    Back to Romania, Earth planet, october 2016.
    Spunea cineva ca era duminica. Nu exista duminica sau post negru sau ce mama ma-sii se mai poate inventa, exista infrastructura deficitara, oameni care mor in accidente pe sosele ca urmare a acestor lipsuri, lipsa de productivitate, timp si nervi pierduti.
    Tinand cont de uriasele probleme de trafic la nivelul capitalei ar fi trebuit sa vedem 50 de muncitori, 20 de utilaje si toate astea filmate si transmise in direct pe siteul CNANDR.
    Problema generala este ca cerem putin si primim nimic.
    La fel e si pentru centura de vest a capitalei, la fel e si la metroul din Drumul Taberei, la fel e si la acesta bucatica de autostrada.
    Mentalitate de sclavi, de sluga, de om care pleaca capul ca sabia sa nu i-l taie.
    Propun ca pe siteul Ministerul Transporturilor sa fie, pe langa camere se video streeming live, fiecare santier cu numarul de muncitori aflati live pe santier si numarul utilajelor care lucreaza.
    Am vazut ceva similar in Chile, acolo nu se joaca pentru ca au probeleme uriase cu cutremurele.