​Articol actualizat

Directorul Companiei de Drumuri, Catalin Homor, revocat din functie. Corpul de Control al ministrului Transporturilor, trimis la CNAIR

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:41 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole

Catalin Homor, directorul CNAIR
Foto: Hotnews
Directorul Companiei de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR, fosta CNADNR), Catalin Homor, a fost revocat in urma unei decizii a Consiliului de Administratie, potrivit unor surse din Companie citate de Capital. In urma cu o saptamana, primul ministru Grindeanu a cerut noului ministru al Transporturilor, Razvan Cuc, sa-l demita pe Homor, reprosandu-i modul in care a fost realizata deszapezirea pe drumurile nationale si autostrazi. Homor a fost numit sef al CNADNR/CNAIR in decembrie 2015.

UPDATE
Ministerul Transporturilor a confimat intr-un comunicat ca mandatul lui Homor a fost revocat de CA si a anuntat ca a trimis Corpul de Control pentru a face verificari la Companie.

"Ministrul Transporturilor, Razvan Cuc, a dispus Corpului de Control sa efectueze la Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) o verificare a:

- existentei mijloacelor si materialelor necesare deszapezirii (utilaje speciale si starea de functionare a acestora, stocuri de material antiderapant si combustibil);

- situatiei contractelor cu societati private pentru deszapezire;

- modului de fundamentare a ordinului privind utilizarea nisipului la deszapezire".

---

Consiliul de Administratie a revocat contractul de mandat al directorului Catalin Homor. Dupa CA, Adunarea Generala a Actionarilor a aprobat decizia membrilor consiliului de administratie, potrivit Capital care citeaza surse oficiale din cadrul CNAIR.

Dupa deciziile membrilor CA si AGA, noul ministru al Transporturilor, Razvan Cuc are de semnat doar ordinul de revocare din functie a directorului general interimar, al CNAIR, Catalin Homor. Dupa semnarea ordinului de revocare a directorului general al CNAIR, Catalin Homor, tot ministrul Transporturilor, Razvan Cuc este cel care decide cine preia fraiele Companiei de Drumuri, mai scrie publicatia amintita.

La finele saptamanii trecut, premierul Sorin Grindeanu a cerut ministrului Transporturilor, Razvan Cuc, demiterea directorului general al Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Catalin Homor, pe motiv ca ar fi gestionat defectuos activitatea de deszapezire a retelei de drumuri nationale si autostrazi, reprosandu-i in sedinta de guvern, printre altele, ca ar fi cumparat prea multa sare si prea putina cantitate de nisip.

Catalin Homor a fost numit in functia de director general al CNADNR in decembrie 2015, inainte fiind director general la Metrorex.


Citeste mai multe despre   






















4576 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    A inceput marea epurare (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:58)

    JestersTear [utilizator]

    Din ciclul: "Orice mediocru de-al nostru e mai bun decat fiece tehnocrat in functie"
    Si oricum, tehnocratii nu au invatat de la farul calauzitor Dragnea cum se presteaza administratie publica.
    Si nici nu a prestat ode maretului lider, deci out!
    • +7 (7 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:36)

      13adi [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Demiterea s-a facut deoarece pentru "cascaval." - vezi articol Digi 24: Firme apropiate de PSD primesc contracte importante de deszapezire"
  • +25 (25 voturi)    
    cascaval (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:02)

    TrueBlue [utilizator]

    Este vorba doar despre cascaval.
  • +20 (20 voturi)    
    sarea si piperul (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:12)

    greenforest [utilizator]

    Adevarul ca nu s-au descurcat bine. Si nu cu sare si nisip se face dezepezire.

    Dar as vrea sa masoare performanta dezapezirii in Bucuresti cu acelasi cantar. Ca doar vremea a fost cam aceeasi.

    As vrea sa masoare si performanta celor de la CFR.

    Numa bine
    • 0 (0 voturi)    
      Homor (Joi, 12 ianuarie 2017, 9:40)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

      Deszapezirea intr-o iarna , totusi, de exceptie sa fie oare criteriul hotaritor al competentei ? Homor a asigurat refacerea autostrazii "demolate" Sibiu-Sebes in regie proprie, grabind semnificativ darea ai in functie. Prevedea renuntarea la unele licitatii pentru lucrarile lpe care Drumurile le puteau face in regie proprie, extinzand acest procedeu. Fapt care a suparat societatile "de partid' abonate la contracte ...
  • +19 (19 voturi)    
    alta fortare de demisie marca PSD ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:16)

    Ed___ [utilizator]

    demiterea oricarui care nu este PSDist prin orice mijloace
  • +25 (25 voturi)    
    Acest om a miscat ceva la CNADNR/CNAIR (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:31)

    alexander the great [utilizator]

    1. In noiembrie 2016 s-a stabilit traseul final pentru autostrada SIBIU - PITESTI, urma incheierea studiilor si demararea licitatilor
    2. Pe parcursul anului 2016 s-a lucrat intens pe DN76, Deva-Oradea, drum in reabilitare multi ani. In 4-5 luni s-a lucrat ce nu s-a facut in 8 ani.
    3. Largirea la patru benzi a Centurii Capitalei intre Chitila (DN7) şi Chiajna (A1) pana la sfarsitul anului 2016
    • +2 (2 voturi)    
      ... evident ..... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:13)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui alexander the great

      Catalin Homor a fost cel mai competent si dedicat director al CNAIR, Este pierderea noastra, a tuturor. Tehnica de conducere a PSD nu se dezminte - competenta nu conteaza, PSD-ist sa fie !
  • +19 (19 voturi)    
    Ce inteleg eu (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci dam afara pe cineva ca sa vina un pesedist, Adica e rost de furat la greu la CNADNR - deci reduta trebuie recucerita de ciumati și de clientela lor. A REÎNECPUT DOMNIA BORFASILOR si asta se vede cu ochiul liber, atât timp cât tara e guvernata din umbra de un hot condamnat penal. Orice ziar din strainatate asociaza ROMANIA cu termeni ca hoti, corupti, servicii secrete infiltrate peste tot si Justitie aflata in slujba mafiei (PSD+ALDE+UDMR). Nu pe degeaba, cred.
  • +15 (15 voturi)    
    another one bites the dust (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:36)

    averageJoe [utilizator]

    sau ziua si revocarea. Smantana PSD iese acum la iveala. De ieseit nu se iese in strada pe vremea asta.. asa ca e momentul propice pentru arogante, ca de tupeu nu duceti lipsa ;).
  • +21 (21 voturi)    
    acelasi film in care a jucat capabilul Sova (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:40)

    MirceaCristian [anonim]

    De departe Catalin Honor e cel mai bun manager pe care l-a avut CNADR. Viziune, pragmatism, experienta si capacitate de management.

    Este iar sezonul episoadelor de tip Sova & Co, in regia PSD.
    Actori prosti, regia proasta, sunet si lumini execrabile.

    Tinta este FURTUL !
  • +13 (13 voturi)    
    sa ghicesc.... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:45)

    liviu_ [utilizator]

    nu era de la psd?!

    o sa-mi rezerv comentariile acide la adresa hotilor idn psd pentru urmatoarele lui (ca vara se fac gropi, iarna nu se deszapezesc etc) cand o sa fie peste tot sefi psd si nu o sa fie demisi pentur fix aceleasi probleme

    am o intrebare .... acu ca inafar a de dna, procuratura, csm, sri si presedinte... TOT restul e al psd (sau urmeaza in scurt timp sa fie)... pe cine or sa mai dea vina?!
    nu dealta da e aiurea sa dai vina pentru lipsa de lucrari la infrastructura, deszapezire etc pe presedinte si dna.... sau o sa spuna ca sri are pile la domane doamne sa dea mai multa ninsoare ca e psd la guvernare?!
    • +4 (4 voturi)    
      Fii pe pace (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:40)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Motive, tertipuri si alte vrajeli similare se vor gasi tot timpul. Cat timp omul si-a facut prioritate zero din a explica oamenilor de ce e ok sa scoti plafonul CAS si CASS, dar a respins vehement ideea de impozit progresiv (o solutie de altfel de bun-simt, daca e aplicata corect), pregateste-te sa vezi inovatie marca PSD.
  • +20 (20 voturi)    
    ce nenorociti (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:45)

    IulianVacaru [anonim]

    Catalin Homor a facut la CNAIR ce nu se facuse niciodata. Reforma reala si eficentizare. Disperati sa isi pusa oamenii lor sa reinceapa mafia generalizata in CNAIR sa se fure din nou la maxim fara sa se faca nimic.
  • -25 (25 voturi)    
    acesti asa-zisi technocrati... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ..au fost o catastrofa ptr Ro. poporul i-a citit insa si i-a eliminat ca pe o masea stricta.
    • +5 (5 voturi)    
      Degeaba (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:31)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca schimbi o masea stricata cu alta masea stricata, ce ai rezolvat de fapt?
    • +9 (9 voturi)    
      Daca tot esti atat de patriot (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Scrie macar numele tarii ca lumea ! E Romania nu Ro / Romanica sau mai stiu eu ce altceva delirati agramat.
    • +7 (9 voturi)    
      pai normal (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Poporul cum vede pe unu' care a reusit ceva in viata, deja l-a catalogat sorosist, tocilar, sluga imperialistilor, etc. Poporului ii place sa fie condus de romani verzi, asha ca Dragnea, fara scoala, dar cu mult tupeu.
    • +8 (8 voturi)    
      Mai gogu DEMA ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:17)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tie-ti dau minus fara sa mai citesc !
      • +3 (3 voturi)    
        pacat (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        ca nu-l citesti.
        e dea dreptul hilar. te poate binedispune.
  • +17 (17 voturi)    
    Pe dos (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:12)

    jolian [utilizator]

    Mai intai l-au demis apoi au comandat o ancheta in privinta dezapezirii. Nu l-au demis in urma anchetei.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai cu vreo cativa ani inainte s-au deschis doua (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:36)

    ty [utilizator]

    stadioane. Unul la Bucuresti cu 210 milioane euro de 70000 spectatori si altul la Cluj cu 35 milioane euro de vreo 35000 spectatori. Ghiciti unde a fost trimis corpul de control a premierului ponta?
  • +5 (5 voturi)    
    a mai ramas: (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:44)

    zigot [utilizator]

    1. sa il aduca inapoi pe petrache la COR
    2. sa ne demonstreze ca moare in picioare,
    si scamatoria e gata
  • +4 (4 voturi)    
    nuuuuuuuu (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:09)

    spiridusa [utilizator]

    nu se poate asa ceva, au demis un om competent si inteligent.. si aratos pe deasupra. Ce fosila ciumata oare vor pune ?
  • +1 (3 voturi)    
    Trebuie schimbata si denumirea companiei ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:35)

    Miky113 [utilizator]

    Dintr-o privire trebuie sa intuiesti ce se intampla acolo: "Route 69 Bug Mafia" .

    Oricum demisia e simbolica; doar vacanteaza postul si primeste fotoliul pentru alta directie din firma (adica tot derector ramane, si tot cu acelasi salar) !

    Apropo: pambllcile au ramas do-site in sertarul pariaorului Montake alliaass Shovaielnic'xt .
  • +2 (2 voturi)    
    Demitere CFR Chiper Marius (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:54)

    petru2002 [utilizator]

    dar pe porcul ala de la cfr, chiper marius, mare psd ist, de ce nul demite dl ministru al transporturilor?? nu, el are culoarea rosie!!

    la cfr nu e dezastru nu?