Metroul din Drumul Taberei ar putea fi gata abia in 2018 si nu la finalul acestui an

de Victor Cozmei     HotNews.ro

Magistrala M5 de metrou - Drumul Taberei - Tunelul in constructie
Foto: Hotnews
Magistrala 5 de Metrou din Drumul Taberei pana la Eroilor ar putea fi gata abia in primul trimestru din 2018 si nu la finele acestui an asa cum in repetate randuri au anuntat in trecut oficialii de la Transporturi. Anuntul a fost facut de directorul Metrorex care spune ca sunt probleme si in privinta achizitia materialului rulant pentru noua magistrala, existand varianta ca initial pe Magistrala 5 sa circule trenuri vechi.

"Metrorex continua proiectul intr-un ritm accelerat si sustinut si, ca solutie de accelerare a procesului, a demarat deja achizitia sistemului de siguranta, cu utilizarea materialului rulant existent si montarea echipamentelor pe trenurile din flota sa. Finalizarea lucrarilor este estimata pentru primul semestru al anului 2018", a declarat pentru Economica.net Marin Aldea, directorul general al Metrorex.

El a mai spus ca motivele de amanare a termenului propus sunt independente de societate. Astfel, principalele trei cauze care ar putea duce la amanarea inaugurarii acestui tronson in 2017 ar fi: atingerea parametrilor proiectati pentru instalatii pe parcursul probelor tehnologice dupa terminarea lucrarilor, contractarea cu intarziere - din cauza unor contestatii in procedura de achizitie - a sistemului de siguranta a traficului si finantarea insuficienta a lucrarilor pe anul 2017.

Bugetul solicitat catre Ministerul Transporturilor, pentru executia Magistralei 5 de metrou in 2017, este de 846,98 milioane de lei, a precizat seful Metrorex.

Economica.net mai scrie ca oficialul Metrorex sustine ca nu exista datorii catre constructor, exceptand unele sume "care necesita reglementare contractuala, in legatura cu care se poarta discutii".

Pe 29 decembrie anul trecut, Tribunalul Bucuresti a dat castig de cauza constructorilor Astaldi - FCC Construccion - Delta ACM 93 - AB Construct intr-un litigiu cu Metrorex. Instanta a obligat compania de metrou la plata catre reclamanta a sumei de 15,12 milioane de lei fara TVA reprezentand ajustari de pret aferente perioadei 1 aprilie 2012 - 31 octombrie 2013.

De asemenea, reprezentantii Metrorex au mai vorbit despre impactul conditiilor meteo din ultima perioada asupra evolutiei lucrarilor la metroul din Drumul Taberei.

"Conditiile meteorologice au afectat semnificativ realizarea tuturor lucrarilor de suprafata. In ceea ce priveste zona supraterana, constructorii fac toate eforturile pentru inlaturarea efectelor produse de caderile masive de zapada si de temperaturile scazute. Legat de lucrarile care se executa in acest moment in subteran, conditiile meteorologice din ultima perioada nu au avut un efect semnificativ asupra evolutiei lor", a explicat Marin Aldea.

Acesta declara anul trecut ca Metrorex intentioneaza sa achizitioneze 26 de trenuri pentru doua tronsoane de pe Magistrala 5, Eroilor-Raul Doamnei si Eroilor-Iancului. Pana cand se va rezolva problema legata de achizitia de trenuri, pe tronsonul Eroilor-Raul Doamnei a fost luat in calcul transportul cu 10 trenuri Bombardier, care se afla in functiune pe Magistralele 1 si 3.

Procedura anterioara de achizitie a 51 de trenuri, in valoare de circa 400 milioane de euro, a fost suspendata in urma unei anchete DNA. In decembrie 2015, procurorii DNA l-au trimis in judecata pe Valeriu Picu, angajat al Metrorex SA, membru al comisiei de licitatie, in dosarul privind achizitia de trenuri noi de metrou pentru Magistrala 5 Drumul Taberei ¬ Pantelimon. El este acuzat ca a transmis informatii in scopul adjudecarii licitatiei de catre firma spaniola CAF.

DNA mentioneaza ca firma respectiva a fost desemnata castigatoare, insa contractul de atribuire nu a fost incheiat din cauza ca, in prezent, procedura este suspendata. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bucuresti.


Citeste mai multe despre   























8870 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Si mai sigur... (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:34)

    Johanis [utilizator]

    in 2019-2020. treba romaneasca, licitatie aiurea, constructori asisderea..
    asa-i cand intereseul e altul.
    si asta apartine cand era era infractiune furtul....sa vezi in viitor cum va fi. ciordesti 44.000 de euro si nici macar nu-i infractiune!
  • +20 (22 voturi)    
    Ne-am saturat de haos si mizerie! (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:41)

    poatedapoateba [utilizator]

    Este inadmisibil modul in care a fost gestionat acest proiect!
    Datorita lui, cartierul Drumul Taberei s-a transformat dintr-un cartier decent intr-o mahala murdara.
    Proiectul a inceput in 2010/2011 (chiar daca multi incerca sa ne pacaleasca ca s-a inceput mai tarziu). Opt ani de zile inseamna enorm.
    Iar proiectul initial era ca traseul sa mearga pana in Pantelimon, si nu pana la Eroilor, asa cum a ajuns acum.

    Bataie de joc! Mai discutam de aglomeratia din Bucuresti, dar nu facem nimic pentru a ne imbunatati viata.

    Rusine (ar trebui) sa le fie celor care si-au batut joc de noi!
  • +18 (20 voturi)    
    Mai pe seara, mai la vara... (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:44)

    morometu [utilizator]

    Prima grija a lui pinochio ponta atunci cand s-a inscaunat, a fost sa taie investitiile la aceasta magistrala.
    Ca Ciuma rosie stie doar ''sa manance'', nu sa construiasca. Din 1986, randuri succesive de mincinosi, au tot promis. Ei si ??? Ce daca un cartier cat Ploiesti-ul se sufoca ? Cui ii pasa?
  • +19 (19 voturi)    
    haha (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:48)

    mihai.mihaita [utilizator]

    in fiecare an spun ca anul viitor "ar putea fi gata"
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Luni, 23 ianuarie 2017, 16:48)

    SoulSearcher [utilizator]

    traducere libera:

    "exista probleme in achizitionarea materialului rulant, pentru ca nimeni de la partid nu importa sau are legaturi cu astfel de lucruri, nu are cine sa faca procent, asa ca asteptam sa se specializeze cineva, sa-si faca vreo firma prin cipru care sa aduca apoi la pret supra-umflat material rulant de la turci sau din china, ca apoi sa imparta banii la noi toti astia care asteptam"

    daca nu e asa...
  • +4 (8 voturi)    
    ce poate sistemul sa faca in schimb (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:23)

    Ciprian2020 [utilizator]

    -tramvaie noi si mai multe, suficiente, cate 2 pe linia tramvai 1 care face arc de cerc in jurul bucurestiului
    -mai multe autobuze noi RATB inclusiv pe linia 226
    -deratizare la hotii de buzunare din RATB
    -deblocarea liniei de tramvai la 13 septembrie unde se blocheaza totul cand ninge
    -ridicari de masini parcate brambura, mai ales pe sos grivita si defluidizare trafic in zone aglomerate (pod constanta si cotroceni 2 exemple) etc
    -parcari !!!
    -terminare M4 straulesti
    pana sa bage oamenii in subteran, sa faca curatenie suprateran
  • +8 (10 voturi)    
    inca (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:34)

    nahir [utilizator]

    una din promisiunile lui pontanochio.
    asta ca si aia cu autostrada Brasov - Comarnic.
    mai tine minte lumea cum in ciuda dovezilor prezentate in mass media ca lucrarile treneaza, la un moment data nefiind nimeni pe santier, tonta sustinea ca nu e adevarat?
    caracteristic psd. nu ne doare gura sa promitem. nu iese, greaua mostenire e de vina.
  • +3 (5 voturi)    
    Victor Ponta (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:56)

    Casargoz [utilizator]

    Mi-a promis ca in 2014 voi merge cu metroul in drumul taberei.
  • +3 (5 voturi)    
    Penibil (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:01)

    vlad.pe [utilizator]

    Penibil, ar trebui realizata o lista cu proiectele intarziate, as incepe cu pasajul Baneasa.
    Cum adica nu sunt fonduri ? Doar Dragnea a dat 1 milion $ pentru 2 poze cu Trump, nu striga PSD-ul ca sunt bani ?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:08)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    Au coruptii nevoie de bani, mai bine sa mai suga, doi ani decat unul, nu?
  • +2 (4 voturi)    
    ce-o sa zica latrinele?! (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:12)

    liviu_ [utilizator]

    din cauza lui ciolos, nu?!
  • +4 (4 voturi)    
    Ultima data (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:18)

    Casargoz [utilizator]

    Metroul a fost terminat in septembrie2016 ( sau 20-15)
    urmand ca 3 luni pana in decembrie sa fie probe tehnologice.
    Tot ultima oara parca era o mica anchetqa privind masluirea caietului de sarcini pentru trenurile CAF, s-a terminat procesul sau s-a gratiat?
  • +5 (5 voturi)    
    Adica asta (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:23)

    Casargoz [utilizator]

    finantarea insuficienta a lucrarilor pe anul 2017.
    PSD nu da bani pentru metrou.
    Doamna firea ca un adevarat primar ce sa faca si ea?
    Nu zice nici pas:)
  • +3 (5 voturi)    
    Investitie (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:46)

    Celbland [utilizator]

    Ponta a tăiat investiția de la metrou pentru a da de pomană asistațlor sociali votanți, întârziind cca 3 ani construcția.

    Este rândul lui Dragnea să întârzie construcția metroului prin subfinanțare și furt.
  • +3 (3 voturi)    
    Metroul din Drumul Taberei (Luni, 23 ianuarie 2017, 21:42)

    quietguy58 [utilizator]

    "Veşti bune pentru bucureştenii originari din Drumul Taberei care vor să-şi petreacă vacanţa în cartierul natal! Până la finalizarea metroului, compania aeriană Tarom va opera curse săptămânale Drumul Taberei - Bucureşti şi retur, cu escală în Militari, scutindu-i pe călători de drumul de 12 ore cu troleibuzul sau maşina personală.
    Amintim cititorilor că o pistă de aterizare a fost construită recent în parcul Moghioroş, fiind folosită până acum doar pentru transportul de mărfuri către îndepărtatul cartier unde locuiesc zeci de mii de români.
    “De săptămâna viitoare, primul terminal de pasageri al Aeroportului Internaţional Moghioroş va fi deschis publicului, deservind aeronavele Boeing 737 ale companiei Tarom şi, curând, şi pe cele ale operatorului low-cost DrumTab-Air”, asigură Decebal Popescu, căpetenie locală.
    Zborul Drumul Taberei - Bucureşti va dura circa trei ore, timp în care călătorii se vor bucura de o privelişte deosebită asupra cartierului Cotroceni, a Academiei Militare şi a Grădinii Botanice, au adăugat reprezentanţii Tarom."
    via TNR
  • +1 (3 voturi)    
    15 lucruri care se vor întâmpla... (Luni, 23 ianuarie 2017, 23:48)

    quietguy58 [utilizator]

    15 lucruri care se vor întâmpla înainte de terminarea metroului din Drumul Taberei:
    • Se va finaliza Catedrala Mântuirii Neamului;
    • Atlantida va ieşi la suprafaţă;
    • Piramidele vor dispărea, din cauza eroziunii;
    • Oprescu va termina autostrada suspendată;
    • Numărul ţiganilor îl va depăşi pe cel al românilor;
    • Numărul ţiganilor îl va depăşi pe cel al chinezilor;
    • Bucureştiul va fi doar un cartier mărginaș al Rahovei, Capitala Romaliei;
    • Dracula Park va fi inaugurat;
    • Geoană va câştiga alegerile prezidenţiale(atât seara, cât şi a doua zi) şi va deveni şi Secretar General NATO;
    • Aniversarea de 10 ani de la finalizarea exploatării aurifere Roşia Montană;
    • Ponta va recunoaşte că a plagiat şi va preda diploma de doctor;
    • Băsescu va finaliza lectura cărţii “Levantul”, de Mircea Cărtărescu;
    • Între evrei şi arabi va fi pace deplină, iar tratativele Galaţi-Brăila vor fi şi ele într-un stadiu avansat;
    • Vor fi terminate magistralele de metrou New York-Rio de Janeiro, New York-Paris şi Mogadishu-Antananarivo;
    • RIP Ion Iliescu.
    via TimesNewRoman
  • +2 (4 voturi)    
    Barbatii cand iubesc nu mai promit (Luni, 23 ianuarie 2017, 23:49)

    quietguy58 [utilizator]

    Barbatii cand iubesc nu mai promit luna de pe cer ci metrou in Drumul Taberei.
  • +1 (1 vot)    
    Lucrările la metroul spre Drumul Taberei merg (Luni, 23 ianuarie 2017, 23:50)

    quietguy58 [utilizator]

    Autorităţile spun că lucrările la metroul spre Drumul Taberei merg repede. Practic, cu viteza cu care merg maşinile în intersecţie la Răzoare.
    • +2 (2 voturi)    
      @quetguy58 (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:18)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Stii care e faza misto? Ca din Intersectia de la Razoare, scapi dupa 30-40 minute... metroul tot nu trece :)))

      Daca ar sapa o lungime de Varvara la 2 zile si tot ar fi terminat tunelurile din 2010 si pina acum...

      Viteza medie a fost de 15 (!!!!) metri pe zi (cu atit se laudau constructorii)* 2190 zile sunt 32 de km de tuneluri. Toata magistrala 5 are 7 km...

      Deci sunt bani de sifonat la greu.
  • +1 (1 vot)    
    metrou???? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:13)

    CalinutzuCalin [anonim]

    Puteti avea toti banii din lume cea mai mare forta de munca din lume,...orice dorit....ce lipseste????Lideri .conducatorii!!intr-o tara condusa numai pe relatii de rudenie sau prietenii si e valabil pt orice domeniu,....cam asta e rezultatul ....sunt convins ca nici in 2018 nu e gata!!O tara minunata condusa de niste ratati !!!!6km de metrou cu Ceausescu la conducerea tarii in max 2 ani era functionala si cu bani din tara nu din afara!ROMANIA are nevoie de Dictatura ca sa functioneze normal...din pacate!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    asta e prima "realizare" (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:02)

    kokos [utilizator]

    a guvernului grindeanu(dracnea):daca alocau prin buget bani suficienti , metroul era gata macar anul asta (nu in 2014 cum anunta mickey mouse ponta). Insa de unde bani pentru investitii cand trebuie marite pensiile si salariile votantilor psd asa cum le-au promis in campanie?!
  • +1 (1 vot)    
    Pod centura Domnesti (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 20:18)

    Melinte [utilizator]

    Si podul de la centura domnest tot an de an e gata.