Statiile de metrou Laminorului si Straulesti, facute cu bani de la UE, se deschid vineri

de Red. Stiri     HotNews.ro


Decorul din statia de metrou Straulesti
Foto: Hotnews
Cele doua noi statii de metrou, Laminorului si Straulesti, aflate pe tronsonul Parc Bazilescu - Lac Straulesti, Magistrala 4, se deschid vineri, 31 martie, anunta Ministerul Transporturilor si Metrorex.

Calatorii vor putea folosi acest nou tronson din zona de nord-vest a Capitalei dupa terminarea ceremoniei festive (ora 14.00).

Sectiunea de metrou Laminorului - Straulesti are in total o lungime 2,1 kilometri. Proiectul de investitii are doua componente:
- extinderea retelei cu cele doua statii Laminorului si Straulesti;
- realizarea unui Depou Intermodal si a Parcarii Straulesti.

Lucrarile pentru extinderea Magistralei 4 au inceput in anul 2013 si au costat 1.115 mil. lei, proiectul beneficiind de finantare europeana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18753 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    In sfarsit pot si israelienii de la AFI Europe (Joi, 30 martie 2017, 15:10)

    MasP [anonim]

    sa-si construiasca mega-proiectul de 1700 de apartamente pe platforma Laromet cu vreo 20 de blocuri de 20 de etaje. Ca doar nu crede cineva ca prelungirea M4 s-a facut ca statul roman nu mai putea de grija locuitorilor din Bucurestii Noi. AFI Europe a investit o gramada de bani in terenul de 13 ha si evident a pompat o gramada de bani in "convingerea oficialilor romani" sa prelungeasca M4 cu 2 statii de metrou intr-o zona de case cu densitate redusa a populatiei. Si chiar azi au anuntat ca vor incepe proiectul : http://www.zf.ro/companii/afi-ataca-piata-rezidentiala-bucurestii-1-700-apartamente-2-000-locuri-parcare-david-hay-ceo-afi-europe-faza-obtinere-autorizatiilor-speram-incepem-anul-acesta-constructia-16213290
    • +8 (12 voturi)    
      corect (Joi, 30 martie 2017, 15:46)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      extinderea era in plan, insa probabil nu grija locuitorilor din zona a incurajat realizarea.

      proiectul AFI e aceeasi magarie facuta si in alte parti, blocuri de 15 etaje intre case. Practic traficul la Podul Constanta si asa infernal va fi sufocat.

      Parca de mall-uri am duce lipsa, nu de spatii verzi.
    • +7 (9 voturi)    
      Ai dreptate. Am citit si eu:)) (Joi, 30 martie 2017, 16:02)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Ma si miram cum de autoritatile romane puse pe furat au apelat la proiecte europene unde nu prea reusesti sa cirdesti baban.
    • +5 (5 voturi)    
      stai linistit (Joi, 30 martie 2017, 16:11)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui MasP

      pe Sisesti se pregatesc de construit o gramada de altii; pentru ei toti s-au facut cele 2 statii cu capat in camp.
    • +8 (8 voturi)    
      Da... (Joi, 30 martie 2017, 16:34)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Din partea mea sa vina si martienii sa ne determine sa facem metrou / autostrazi numai sa fie facute.
      • +6 (12 voturi)    
        Da, sa ne determine sa facem (Joi, 30 martie 2017, 16:59)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Dar nu sa faca 8000 de apartamente pe o suprafata de 1/10 din cartierul Damaroaia si zeci de blocuri turn de 20 de etaje intr-o zona in care sunt numai locuinte de maxim P+3. Intelegi care e problema ? Daca locuiesti acolo si te trezesti ca in 2 ani iti toarna numai betoane in jur si genereaza un trafic infernal, si toti incep sa parcheze pe stradutele din cartier pentru ca nu au destule locuri de parcare in super complexul de locuinte, aia nu e dezvoltare durabila, aia e o mizerie care genereaza un dezastru urbanistic. Nu spune nimeni sa nu construiesti dar poti construi astfel incat sa se incadreze in arhitectura zonei si in limitarile urbanistice impuse de zona. Ca sa acomodezi 8000 de noi locuitori intr-o zona unde nu sunt locuri in gradinite si crese, iar in scolile din zona se invata in trei schimburi, asta se numeste iresponsabilitate din partea primariei.
        • 0 (0 voturi)    
          ..... (Vineri, 31 martie 2017, 12:03)

          albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          ai dreptate,

          sper ca data viitoare sa te mobilizezi si sa te duci la vot......
    • +5 (5 voturi)    
      Legal, nu se poate (Joi, 30 martie 2017, 18:18)

      Derezomov [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Terenul respectiv este parte a Parcelarii Bazilescu, zona protejata in care este ilegala construirea mai mare de 2 etaje + mansarda. Asta e informatie publica, arhi-stiuta si extrem de clara. Nu inteleg exact ce autorizatii vrea AFI si cum se gandesc sa inceapa sa construiasca, mai ales ca in ultima perioada in zona nu prea mai are nimeni tupeu sa construiasca la fel de haotic cum se facea acum 5-10 ani in urma. Si nici atunci nu avea nimeni tupeu sa faca mai mult de 2 etaje + mansarde pe 2 nivele (practic, 2 mansarde, ca sa "respecte" inaltimea la cornisa).
      • +1 (3 voturi)    
        legal e ce stabileste dragnea-psd (Joi, 30 martie 2017, 19:30)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Derezomov

        Ha! PSD, cu labele murdare ale maimutelor din CCR, a reusit sa ingroape deja pe Kovesi si DNA, cu toata sustinerea lor din afara! Cu jidanca isterica nimfomana la Primaria Capitalei si toti primarii si consilierii de sector de la PSD, cine sa se mai opuna? Legea? Asta e chiar o gluma buna! Pai iti dai seama ce foame au indurat ei toti cativa ani? Trebuie sa recupereze urgent! Cu siguranta vor fi si fonduri atrase cumva de la UE, in afara de cele pentru metrou, ca acolo e bataia pestelui, de acolo se ingrasa toti, inclusiv asa-zisii investitori.
  • -2 (14 voturi)    
    2 km de metrou (Joi, 30 martie 2017, 15:13)

    nick24 [utilizator]

    în câți ani?
    De râsul lumii!!!
    • 0 (4 voturi)    
      altii n-au deloc metrou (Joi, 30 martie 2017, 16:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Sarbii, polonezii..
      • 0 (0 voturi)    
        nope (Duminică, 2 aprilie 2017, 2:10)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        polonezii au metrou, insa slab dezvoltat...google it first!
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 martie 2017, 15:31)

    [anonim]

  • -1 (3 voturi)    
    Inca putin (Joi, 30 martie 2017, 21:56)

    Zummm [utilizator]

    Si se intorcea Nea Ceasca sa le termine
  • 0 (0 voturi)    
    Inca 1 km pana la Lacul Chitila (Vineri, 31 martie 2017, 12:42)

    madriano [utilizator]

    Daca se gandeau sa mai sape 1 km pana la Lacul Chitila si sa racordeze linia de metrou la cea de suprafata, aveam metrou pana la aeroport in 2-3 ani. Dar asa mai trebuie sa asteptam vreo 10...
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti (Vineri, 31 martie 2017, 23:54)

    Iorgovan [utilizator]

    Bucurestiul o sa ajunga un oras de betoane intr-o tara pustie. Si, pentru ce?!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Duminică, 2 aprilie 2017, 2:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cum se circula pe tronson: se merge pana la parc bazilescu si apoi schimbi metroul ca sa mergi cele 2 statii noi...inginerii astia mai si gandesc?
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 2 aprilie 2017, 22:57)

    tudorr [utilizator]

    Bani de la UE? Huuooo! :))) Ar trebui fotantzi psd sa nu aiba acces acolo ca doar la latrina 3 s-a dat ca ue e dushmanu poporului dac ortodocs!