Drumul de mare viteza spre Moldova bate pasul pe loc: Licitatia pentru proiectare inca nu trece de faza de evaluare a ofertelor, la un an de la lansare si dupa zeci de amanari

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:37 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole

Drumul de mare viteza spre Moldova
Foto: Hotnews
Licitatiile pentru studiul de fezabilitate si proiectarea drumului de mare viteza de aproape 330 de km - autostrada sau drum expres - pe ruta Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani bat pasul pe loc, desi au fost lansate de aproape un an. Desi initial cu un termen foarte scurt pentru depunerea ofertelor, licitatiile cu o valoare totala de circa 29 de milioane de euro au suferit nu mai putin de 15 amanari, ofertele fiind depuse intr-un final abia in iulie. De atunci, insa, si pana in prezent Compania de Autostrazi n-a reusit sa atribuie nici unul dintre contracte.

In noiembrie 2016 Compania de Autostrazi lansa in SEAP cele patru licitatii pentru studiile si proiectarea drumulului de mare viteza - autostrada sau drum expres - pe ruta Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani (330 km).

Initial cele patru licitatii aveau un termen foarte scurt pentru depunerea ofertelor - pe 5 ianuarie 2017 - lasand putin timp la dispozitia companiilor interesate sa formuleze o oferta. A urmat insa o serie incredibila de amanari.

Toata procedura a fost amanata de nu mai putin de 12-15 ori (in functie de contract), cand termenul final de depunere a ofertelor a tot fost schimbat din ianuarie pana, intr-un final, in iulie 2017. Ofertele pentru cele patru contracte au fost depuse si deschise in luna iulie, insa nici pana azi Compania de Autostrazi nu a reusit sa atribuie vreunul dintre contracte.

Practic, la aproape un an de la lansarea lor, licitatii inca nu au fost atribuite, iar contractele sunt inca departe de a fi semnate, mai ales daca luam in calcul si posibilele intarzieri cu contestatiile de dupa anuntarea castigatorilor.

Intarzierea cu care Compania de Drumuri deruleaza proiectul este cu atat mai greu de inteles cu cat realizarea SF-urilor si proiectarea au un termen de 24 de luni, iar executia propriu-zisa a autostrazii sau drumului expres ar urma sa fie licitata ulterior si va insemna alti ani buni care se vor consuma pe licitatii, contestatii si lucrari. Asta desi proiectul drumului expres de mare viteza spre Moldova e unul dintre principalele proiecte ale Romaniei pentru finantare in cadrul financiar european 2014 - 2020, program trecut deja de jumatatea planificarii.

Cele patru licitatii si amanarile succesive (informatii centralizate aici de comunitatea forum.peundemerg.ro)

1. Proiect - "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Ploiesti - Buzau"

Data lansarii licitatiei: 24.11.2016:

Termene amanate pentru depunerea ofertelor:  05.01.2017; 17.01.2017; 16.02.2017; 02.03.2017; 16.03.2017; 30.03.2017; 12.04.2017; 24.04.2017; 05.05.2017; 17.05.2017; 26.05.2017; 07.06.2017; 19.06.2017; 30.06.2017;

Oferte deschise in: 06.07.2017

2. Proiect - "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Buzau - Focsani"

Data lansarii licitatiei: 24.11.2016:

Termene amanate pentru depunerea ofertelor: 05.01.2017; 17.01.2017; 31.01.2017; 16.02.2017; 02.03.2017; 16.03.2017; 30.03.2017; 12.04.2017; 24.04.2017; 05.05.2017; 17.05.2017; 26.05.2017; 07.06.2017; 19.06.2017; 30.06.2017;

Oferte deschise in: 13.07.2017

3. Proiect - "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Focsani - Bacau"

Data lansarii licitatiei: 24.11.2016:

Termene amanate pentru depunerea ofertelor: 05.01.2017; 17.01.2017; 16.02.2017; 02.03.2017; 16.03.2017; 30.03.2017; 12.04.2017; 24.04.2017; 05.05.2017; 17.05.2017; 26.05.2017; 07.06.2017; 19.06.2017; 30.06.2017; 12.07.2017;

Oferte deschise in: 12.07.2017:

4. Proiect - "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani"

Data lansarii licitatiei: 24.11.2016:

Termene amanate pentru depunerea ofertelor: 05.01.2017; 17.01.2017; 20.02.2017; 02.03.2017; 16.03.2017; 30.03.2017; 12.04.2017; 24.04.2017; 05.05.2017;17.05.2017; 26.05.2017; 07.06.2017; 09.08.2017

Oferte deschise in 09.08.2017

---

Cele patru contracte licitate in noiembrie 2016 aveau o valoarea maxima estimata de 29 milioane de euro si o durata de implementare de 24 de luni de la semnarea contractului.

    - in termen de 14 luni se va realiza Studiul de Fezabilitate Final
    - in termen 6 luni, dupa finalizarea studiului de fezabilitate (20 luni de la incepere) se va realiza Proiectul Tehnic
    - 4 luni pentru pregatirea documentatiei de atribuire a contractului de executie lucrari

In cadrul realizarii SF-ulului, contractantul va studia mai multe variante de traseu si va analiza ambele variante de drum de mare viteza - autotostrada sau drum expres. Ulterior va stabili care este cel mai potrivit din punctul de vedere al raportului cost/beneficiu.

Autostrada sau drumul expres ar urma sa aiba o lungime de aproape 330 km si va avea menirea sa preia traficul pe ruta Nord-Sud, acolo unde se inregistreaza cele mai mari valori a traficului din Moldova si care in prezent se desfasoara pe DN2, un drum national cu cate o banda pe sens si un acostament putin mai lat folosit adesea de catre soferi drept inca o banda de circulatie - unul din drumurile nationale cele mai periculoase dupa numarul de accidente.


Citeste mai multe despre   



















11233 vizualizari

  • -17 (39 voturi)    
    la ce le trebuie drum de mare viteza? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa ajunga voturile PSd-ului mai repede la Bucuresti? Lasa-i sa mearga cu caruta!
    • +27 (37 voturi)    
      . (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:55)

      Numele [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Moldova nu e o tara care vine sa ceara bani Romaniei. Moldova formeaza Romania impreuna cu celelalte regiuni istorice. Nu asa se pune problema: "le dam" sau "nu le dam". Bugetul tarii e comun, nu e al Bucurestiului.
      • 0 (14 voturi)    
        era (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Numele

        o ironie.
      • 0 (10 voturi)    
        ei lasa-i (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:49)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Numele

        multi care vin cu mesaje d-astea nici nu cunosc bine limba romana, primesc si ei textele in plic...

        E o campanie de infierare a romanilor contra romani, din pacate sunt multi nanaci care musca momeala.
      • +2 (8 voturi)    
        de ce au autostrada doar pentru cuibul nocivilor ? (Joi, 19 octombrie 2017, 7:06)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Numele

        de ce au autostrada doar pentru Bucuresti ?
        de ce au autostrada doar pentru cuibul nocivilor ? pentru ca, in momentul cand zic, bucuresti - nu ma refer la bucuresteni ci in SPECIAL LA NOUA CLASA SOCIALA a "demnitarilor politicieni" care -se gandesc doar la interesele lor fara sa tina cont de cetatenii Romaniei !


        Bucuresti - mare, Bucuresti - munte (Pitesti-Sibiu / Ploiesti-Brasov),
        si chiar si "autostrada transilvania" este de fapt Bucuresti-UE !! (Sibiu-Timisoara)

        partea de autostrada Transilvania - ruta Cluj-Napoca zace acolo, se construiesc cate 15-30km fara capat, de nefolosit !!!

        Nu inteleg noi cei din Moldova (de Vest) si restul romanilor SUNTEM CETATENI DE MANA A DOUA ???

        CUM ADICA NU MERITAM AUTOSTRADA ???

        Si se propun niste amarate de drumuri expres ???

        In Master plan erau AUTOSTRAZI de ce il; schimba pentru drumuri expres doar asa ca NU AU BANI pentru ca au cheltuit ei - "demnitarii politicieni" toata averea tarii ????


        Este J I G N I T O R !
        • -2 (2 voturi)    
          intrebare: (Joi, 19 octombrie 2017, 14:23)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          aceste drumuri de mare viteza, nu sunt de fapt de tipul lui DN2?( unde aproape ca nu e saptamana sa nu moara cineva in accident).
          daca da, mai bine ne lipsim de ele....astea cu o banda si jumate pe sens nu sunt drumuri.
    • -10 (14 voturi)    
      Dar tie de ce ti-ar face cineva autostrada ? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 21:12)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru a sparge seminte si a bea bere la PET in fata blocului nu ai nevoie de autostrada
    • +5 (7 voturi)    
      cine (Miercuri, 18 octombrie 2017, 21:19)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      va indrazni sa finalizeze autostrada va fi expluzat direct in Siberia ! Hahahaha !
    • +3 (9 voturi)    
      De ce voteaza moldovenii PSD? (Joi, 19 octombrie 2017, 9:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Chiar nu inteleg.Moldova a devenit cea mai inapoiata economic regiune.Lipsa unei infrastructuri rutiere isi arata roadele,investitorii evitand zona.Ba moldoveni,daca sunteti prosti si votati de-a-lde Dragnea si borfasii lor aveti viata pe care o meritati.
  • -22 (34 voturi)    
    Moldovenii nu protesteaza (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:49)

    dexpropriat [utilizator]

    La cate secole au trait sub teroarea otomana, chiar nu vor ca turcii sa aiba pe unde veni. Ei si acum se gandesc la ieniceri si spahii. Ei nu sunt convinsi nici acuma ca am intrat in NATO.
    • +15 (19 voturi)    
      Încă suntem liberi si ai și tu dreptul la o opinie (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:39)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Ești sigur că nu protestează? Ia interesează-te un pic înainte să-ți dai cu părerea!
    • +15 (17 voturi)    
      . (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:49)

      Numele [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21994468-mars-protest-masini-traseul-iasi-targu-neamt-targu-mures-initiatorii-marsului-cer-inceperea-lucrarilor-autostrada-dintre-moldova-trasilvania.htm
    • +11 (15 voturi)    
      unii ar zice ca.. (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:33)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      daca nu rezistau moldovenii tu erai turc acum
    • +5 (7 voturi)    
      mda (Joi, 19 octombrie 2017, 7:57)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      culmea ca moldova a fost singura tara romaneasca care a rezistat mai mult fara ocupatie straina...

      inclusiv in primul razboi mondial, era singurul pamant neinvadat de nemti...

      asa ca mai citeste niste istorie
  • +27 (35 voturi)    
    Niciodata nu se gasesc bani pentru Moldova (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:10)

    galeo [utilizator]

    Niciodata nu se gasesc bani pentru Moldova, mereu sunt alte prioritati, de parca in aceasta regiune nu ar locui tot romani.
    Nu inteleg de unde atata ura fata de locuitorii ce locuiesc in acea zona.

    Si mereu a fost asa, pe 27 ianuarie 1937, ziarul Tempo titra „Moldovenii cer şosele moderne”.
    Moldova era atunci „singura provincie unde nu s'a construit un metru de şosea asfaltată”.
    • -11 (17 voturi)    
      vorbesti aiurea (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:33)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Deciziile astea se iau in spatele usilor de catre sforari..ca si Crimeea, Ucraina si Moldova este un teritoriu de interes pt unii
  • +22 (22 voturi)    
    Star Trek (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:12)

    Unromanoarecare [utilizator]

    Pana sa avem in Moldova autostrada , transportul il facem prin teleportare . De domeniul SF - ului , sau Studiu de fezabilitate ....
  • -10 (22 voturi)    
    Re (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:27)

    vtoader [utilizator]

    Dupa voturi si rasplata,cand vreodata regiunea a avut alta culoare rosie majoritara la voturi.
    • +12 (18 voturi)    
      . (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:56)

      Numele [utilizator] i-a raspuns lui vtoader

      PSD nu a ajuns la putere doar cu voturile din Moldova.
      • +15 (17 voturi)    
        exact (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:26)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Numele

        polul saraciei e in Sud, fief ul lui Lidero Maximo.
    • +3 (9 voturi)    
      Păi, (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:07)

      gorky.park [utilizator] i-a raspuns lui vtoader

      mai țineți vreo 20 de ani Moldova în izolare și o să pățiți ca Spania cu Catalonia. Deși clar este vorba de situații total diferite.
      • -5 (5 voturi)    
        . (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:01)

        Tomato [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

        Cu mica diferenta ca Moldova beneficiaza de platile de la bugetul central in timp ce Catalonia plateste.
  • -2 (26 voturi)    
    Dar cand a facut Bucurestiul ceva pentru Romania?? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:03)

    Habermas [utilizator]

    Chiar si drumurile spre Vest le-ar fi facut prin Serbia daca ar fi putut, numai sa evite Transilvania.

    Pentru turcii (care se pretind Romani) din Bucuresti, nu exista Romania, nu exista Moldova, Transilvanie etc. Exista Bucuresti si atat. Micul Istanbul, si acolo se simt ei ok, in groapa lor de gunoi, si nu vor sa auda de altceva. Vor distruge Romania complet si nu-i urnesti nici un milimetru.

    Cat timp capitala ramana la Bucuresti, Romania va fi blocata. Trebuie mutata in alt oras, undeva mai spre centru-nord.

    Pe urma, Romanii ar trebui sa inconjoare Bucurestiul cu transee si puncte de control, si sa instituie o blocada cu taxa de import-export de 400 la suta din valoarea bunurilor. Apoi sa-i lase pe Bucuresteni timp de 6 luni sa fuga dar cu conditia sa nu se stabileasca niciodata in Romania (sa se duca dracului in Turcia). Apoi trebuie scoase obiectele de arta din oras (cu exceptia celor turcesti) si depozitate pentru a se decide mai tarziu ce este de facut cu ele. Apoi orasul trebuie bombardat-ras hectar cu hectar si arat, cum a facut Romanii in Cartagina, si apoi cultivat floarea soarelui.

    Din momentul ala vom putea reconstrui Romania.
    • -3 (9 voturi)    
      Bine spus! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Ai un plus de la mine.
    • +9 (13 voturi)    
      Ce aberatii debitati! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:34)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Cu ce se schimba compozitia guvernului, a parlamentului etc daca se muta capitala in alta parte? Voi chiar nu puteti sa ganditi un metru dincolo de nas? Credeti ca la Cluj sau la Alba-Iulia nu ar fi dictat tot Dragnea si Tariceanu, psd-ul, alde si udm-reul? Pe c elume traiti? Iesiti la vot cand trebuie, dati dovada de constiinta si reponsabilitate civica atunci cand tara o cere si nu va mai fofilati dupa tot felul de scuze. Eu ma deplasez 200 de km de fiecare data cand sunt alegeri prezidentiale sau parlamentare si voi nu puteti sa va miscati doi km pana la o sectie de votare. V-au fost mai importanti carnatii la gratar decat alegerile,iar acum aveti tupeul sa-i acuzati pe molodveni sau munteni de viata pe care-o duceti. Mutait cpaitala oriunde vreti ca tot lichelele vor conduce Romania cata vreme nu aveti constiinta civica. Ma uit cu tristete (de la 9000 de km distanta), cum mana de eroi care a mai ramas in demonstratia "rezist" este pe cale de a fi complet anihilata si voi stati ascunsi dupa ferestre hranindu-va cu aere de ardeleni, o specie aparte. Nu moldovenii, nu regatenii sunt de vina ca doar 18% din electorat a iesit la vot. Vinovati sunt toti cei ce n-au iesit din intreaga tara, adica si cei din Ardeal si Banat! Ca o tata ca Firea conduce Buucrestiul nu este din cauza cello 14% care au ales-o ci din cauza celor 86% care n-au catadicsit sa-si exprime parerea. Asa ca terminati debitatul de tampenii ca e sufocata viata romanului oricum de nemernicia celor care-l conduc.
      • -1 (1 vot)    
        :) nene, ai gresit tinta (Joi, 19 octombrie 2017, 14:47)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

        De unde stii tu ca eu nu votez? Ba votez!
        De unde stii ca sunt Ardelean? Ba sunt Moldovean!
        De unde stii ca stau cu gratarul la nas si nu am constiinta civica? Dai cu presupusu si esti si sigur ca esti singurul virtuos. Nu cumva esti Bucurestean? Ca ai atitudinea "corecta" pentru un bucurestean.

        In rest, nu-ti raspund ca n-am ce sa-ti raspund. Ai inteles pe dos.

        Dar am sa-ti raspun la o chestie: nu te lua de Ardeleni, ca te iei si de mine. Moldovenii si Ardelenii sunt Romani Adevarati, nu molifte turco-otomane din Bucuresti care inteleg si fac totul pe dos.

        Iar Ardelenii, in special Clujul a salvat onoarea Romaniei, intr-o perioada in care tara balteste sub mafia otomano-bucuresteana care suge Romania pana la epuizare.
    • -1 (3 voturi)    
      uiti un amanunt: (Joi, 19 octombrie 2017, 14:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      in Bucuresti traieste o zecime din populatia Romaniei, si orasul produce un PIB pe locuitor mai mare decat media europeana (131% fata de media europeana) , aproape de cel al Berlinului. Restul tarii produce 51%, fata de media eurpeana...
      Cele mai multe investitii straine sunt in Bucuresti, cele mai multe firme sunt in Bucuresti, e logic ca in Bucuresti sa se investeasca cat mai mult.
      Deciziile de investitii se iau cu capul, nu cu inima.
      daca un investitor vede o zona saraca, in cel mai bun caz zice ,,ce mila imi e de tine'', dar nu isi investeste banii acolo. Banii se investesc unde sunt alti bani, ca sa se multiplice.
      • -2 (2 voturi)    
        Bucurestiul nu "produce" nimic (Joi, 19 octombrie 2017, 18:00)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Doar profita de statutul de capitala.
        Nu uit nimic.
  • +9 (9 voturi)    
    he he :) (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:23)

    Ingwar [utilizator]

    care drumuri ? doar astia din PSD au nevoe de a-si mentine electoratul marind nejustificat indemnizatiile sociale, dar stiti ce sume uriase cer baronii, primarii si golanii PSD lunar ? toate acestea numai ca partidul mafiot sa se mentina la putere. cei ce muncesc si platesc impozite sa-si puna pofta in cui ca banii lor se duc la cei ce nu muncesc iar poftele lor cresc.
    Pacat de asa noutate ca partea de est a tarii este subdezvoltata insa are potential mare, drumurile sunt ca vasele sangvine pentru economie. Bucurestiul mereu a "descriminat" estul tarii care de asta si e sarac, iar apoi cineva se mai intreaba de ce asa probleme sunt acolo
    • -6 (6 voturi)    
      Si mai vor sa o lipeasca si pe Republica Moldova! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:50)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Si mai vor sa o lipeasca si pe Republica Moldova, sa-și bată joc de ea!
  • +5 (5 voturi)    
    Doar cu dronele se va mai putea circula in RO (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:57)

    Plagarus [utilizator]

    Daca solul este " impropriu " se va putea apela la solutia H.Coanda ( nn aerotubexpresul, un mijloc de transport care putea atinge 500 km/h.!! )
  • +12 (12 voturi)    
    Revenirea brutala la realitate (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:58)

    n.dumiritu [utilizator]

    La inceputul anului:
    Decl.de presa Min. de Finante (agerpress)
    https://www.youtube.com/watch?v=lChcjR87Jvg
    Buget la Transporturi 13,7 mld. Cu "credite de angajament" pina la un total de 32 mld.

    Astazi:
    La ultima rectificare a bugetului s-au taiat 6,3 mld. de la Transporturi. Din bugetul initial de 13,7 au ramas 7,4 mld. Mai putin cu 13% decit cei 8,5 mld din 2016. Si s-au taiat de la investitii, pt. ca chelt. administrative au crescut, au fost crescute subventiile (incl. cu calatoriile pe CFR ale studentilor), costurile pt. paza etc.

    Uitati-va ce promitea ministrul in ianuarie. Uitati-va ce basme povestea. Nu sint decit 9 luni de atunci. Nu a fost nici un cataclism intre timp. In ce fabulatie trebuia sa functioneze realitatea? Unde s-a produs ruptura dintre 32 si 7? Sa ni se spuna, rugam frumos, daca sintem luati de idioti, daca sintem toti un public credul ascultatori de basme.
  • +16 (16 voturi)    
    aproape zilnic se produc accidente pe E85 (Miercuri, 18 octombrie 2017, 21:56)

    N.S. [utilizator]

    iar anual mor sute de oameni datorita acestor hoti care de aproape 30 de ani nu se mai opresc din furat!
  • +10 (10 voturi)    
    :-) (Miercuri, 18 octombrie 2017, 22:54)

    Dedalus [utilizator]

    Drumul accelerat spre Moldova bate pasul pi loc.
    • -1 (1 vot)    
      Ba nu, sta pe loc in mod accelerat :) (Joi, 19 octombrie 2017, 14:51)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Lasand gluma la o parte, de fapt drumul accelerat spre Bucuresti nu este o prioritate. Mai bine o autostrada Moldova-Transilvania decat drum accelerat Moldova-Bucuresti.

      Bucurestiul stie numai naveta catre Istanbul. Ar trebui sa le facem cale sa se duca acolo si sa nu se mai intoarca. Ieftin. Cu pluta, pe Dambovita -> Dunare -> Marea Neagra -> Istanbul -> La Dracu.
  • +2 (8 voturi)    
    Sud-istii n-au vrut si nu vor sa avem autostrazi (Joi, 19 octombrie 2017, 9:26)

    Entiu [utilizator]

    Sud-istii n-au vrut si nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina, au grija lor, sa fie numai la ei. Toate proiectele sunt focusate pe Sud.
    Pentru Moldova nu se gasesc niciodata fonduri ca, deh, nu-s bani! Moldova este lasata mereu in saracie, pentru ca moldovenii sunt blegi si tac!
    Ei isi fac acolo in SUD tot ce vor: autostrazi, constructii deosebite in detrimentul moldovenilor care totusi au cersit sa se faca unirea la 7/19 august 1858.
    In Moldova foarte rar se face cite ceva, aproape nimica...totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.
    Aeroportul de la Salcea a ,,inghetat”, soselele peste tot sunt subdimensionate, la autostrazile spre Cluj si Iasi s-a renuntat pentru totdeuna!
    Pina acuma numai Flutur a avut curajul sa-i infrunte cu proiecte si sa se bata pentru implementarea lor!

    Flutur este cel care a incercat o schimbare de atitudine si a avut si curaj, a adus cum a putut ceva bani! Dar cu o floare nu se face primavara!
  • +1 (9 voturi)    
    nu conteaza (Joi, 19 octombrie 2017, 10:00)

    un oarecare [utilizator]

    moldovenii PSD voteaza
    • 0 (0 voturi)    
      Si ardelenii la fel, numai gura e de ei! (Joi, 19 octombrie 2017, 20:08)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Alba
      Rezultate SENAT PNL 36.9%, PSD 36.9%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR PNL 37.1%, PSD 35.7%
      Arad
      Rezultate SENAT: PSD 35.4%, PNL 32.4%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 34.7%, PNL 32.7%
      Bihor
      Rezultate SENAT: PSD 33.5%, PNL 27.7%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 33.7%, PNL 27%
      Bistrita Nasaud
      Rezultate SENAT: PSD 45.4%, PNL 24.7%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 45.5%, PNL 24.3%
      Brasov
      Rezultate SENAT: PSD 37.6%, PNL 21.8%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 36.7%, PNL 21%
      Hunedoara
      Rezultate SENAT: PSD 53.1%, PNL 20.9%
      Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 53.2%, PNL 21.7%

      Asta in timp ce diaspora vota intr-o proportie de 80% impotriva psd-ului.

      Iar pt habarnistiii care afiram ca Bucurestiul nu produce nimic, am o recomandare: puneti mana pe carte, invatati sa cititi niste statistici, altfel veti continua sa va scaldati in penibil. Bucurestiul e cel mai mare contributor la bugetul de stat al tari, urmat de atentie, judetul CONSTANTA si nu de Cluj cum se infoia unul pe-aici!
  • +1 (1 vot)    
    autostrada (Joi, 19 octombrie 2017, 19:33)

    Elfu [utilizator]

    la valorile de trafic ce se inregistreaza pe DN2 ar trebui autostrada... restul e prostie.