Contractul pentru 2 km de centura ocolitoare la Comarnic, acordat unei companii din Italia si unei firme de apartament pentru 17 milioane de lei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 14:12 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole

Trafic total blocat
Foto: USER UPLOADED
Compania de Drumuri a anuntat ca a atribuit contractul pentru proiectarea si executia centurii ocolitoare a orasului Comarnic. In fapt, asa-zisa centura ocolitoare va fi un drum de doar 2 km si cu cate o banda pe sens pentru viteze maxime de 50 km/h, iar licitatia fost lansata in urma cu doi ani. Asocierea Next Level Europe SRL - Eurostrade Srl - Groma Societa di Ingegneria a castigat contractul cu o oferta de 17 milioane de lei. Durata proiectului va fi de 3 luni pentru proiectare si 4 luni pentru executie.

Potrivit Digi24 care citeaza informatii ZF, firmele din asocierea ce au castigat contractul ridica semne de intrebare.

"Compania Next Level Europe a avut anul trecut o cifra de afaceri de 0,5 mil. lei si a fost infiintata in 2015, avand anul trecut un numar mediu de 18 angajati. Actionari sunt italienii Andrea si Francesco Palla. Compania are sediul la etajul al doilea intr-un bloc din sectorul 3, pe strada Brailita. Potrivit declaratiilor facute in cadrul licitatiei, publicate pe situl e-licitatie.ro, Eurostrade SRL este o firma din Sicilia, localitatea Grammichele. Cifra de afaceri a acesteia este deasemenea modesta, respectiv pana in 500.000 de euro. A treia societate, Groma Societa, este o firma mica italiana de proiectare, cu pana in 10 angajati infiintata in 2014", potrivit sursei amintite.

Asa-zisa centura Comarnic a fost scoasa la licitatie tocmai in noiembrie 2015. In fapt este vorba de o strada cu cate o banda pe sens care sa preia o parte din traficul de pe DN1. Drumul va avea o lungime de circa 2 km. 

Descriere proiect:

    - Lungime: 2,8 km
    - parte carosabila 2X3,5 m = 7,00 m
    - benzi de incadrare: 2X0,5m = 1,00 m
    - acostamente: 2X0,5m
    - 1 structura: Pod Batraioara, km 2+800
    - viteza de proiectare: 50km/h




















3183 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Ma bucur (Miercuri, 6 decembrie 2017, 14:45)

    Anonym [utilizator]

    Pare o treaba f serioasa :)
    Oricum trebuie sa fii tampit sa te prinda traficul pe DN1 cand ai atatea optiuni, gen sa te trezesti dracu de dimineata, sa mergi cu trenul, sa o iei pe rute alternative sau evident sa nu te duci la tristetea numita V Prahovei (o relicva comunistoida)
    • -3 (3 voturi)    
      gica (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:17)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ... contra ...
    • 0 (4 voturi)    
      exact! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:00)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      da' ce sa faca si el, bucuresteanu', saracu', daca Valea Prahovei e cel mai aproape de el - sau, cel putin, asa cred, ca in orele pe care le petrece pe DN1, ajungea in Nordul Moldovei :D:D:D
    • 0 (2 voturi)    
      nu mai bine (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:36)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      se duce bucuresteanul in Bulgaria?! ce sa petrecem atatea vacante in Romania? Btw, ca sa ajungi in Nordul Moldovei (zicea cineva mai jos) mergi pe E85 - panarama aia de drum cu o banda jumate pe sens si cu cele mai multe accidente mortale si, daca e vreun eveniment in trafic, nici in Nordul Moldovei nu ajungi prea repede.

      acum, legat de Valea Prahovei si de rute alternative. cam care sunt alea? bucuresti - ploiesti - valenii de munte - cheia? bucuresti - pitesti - campulung - rucar - bran? sa fim seriosi. mersul cu trenul - ar fi alternativa daca ar fi cat de cat confortabil si raportul calitate / pret destul de bun. altfel ... de ce?!

      trezit si plecat de dimineata. tu ori nu ai copii, ori dimineata ii trezesti si nemancati plecati la drum.

      acum, nimeni nu se leaga de gibonii care nu prea stiu sa circule in coloana, de intersectiile blocate, de trecerile de pietoni puse din 50 in 50 de metri.
  • +4 (4 voturi)    
    le-au trebuit 20 de ani de gandire (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:15)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa isi dea seama ca o centura a Comarnicului rezolva 40% din problemele de pe V. Prahovei.
    Inca una la Busteni si s-a mai rezolvat 40%.
  • +1 (1 vot)    
    Ati incurcat datele articolului: (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:37)

    Speedmaster1861 [utilizator]

    Varianta de Ocolire Comarnic (km 0+000-km 2+850) - 31 luni, din care perioada de proiectare - 3 luni, perioada de executie - 4 luni, iar perioada de garantie - 24 luni.

    Valoare estimata: - intre 22,173,000 si 22,284,000 RON

    Descriere proiect:

    - lungime: 2,8 km
    - parte carosabila 2X3,5 m = 7,00 m
    - benzi de incadrare: 2X0,5m = 1,00 m
    - acostamente: 2X0,5m
    - 1 structura: Pod Batraioara, km 2+800
    - viteza de proiectare: 50km/h

    PREMIUL PE GALAXIE SE ACORDA CELOR CARE OCOLESC O DREAPTA DE 5.5 CU O CURBA DE 2.8.

    PS: acu sa va vad daca stiti matematica
    PS2: @hotnews: cat era de greu sa folositi GoogleMaps 5 minute si sa descoperiti absurdul situatiei?!?!
    PS3: sper ca nu ati uitat ca Busteni va fi ocolit cu un drum de 1km. din aceeasi sursa putem afla ca localitatile Poiana Tapului - Busteni sunt traversate de DN1 cu un traseu de 6km un pic mai serpuit .... in mod sigur cu 1 km se pot face 2 centuri concentrice
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie: (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:21)

      Speedmaster1861 [utilizator] i-a raspuns lui Speedmaster1861

      Comarnic e localitate de deal, mai mult lunga decat lata pe sensul S - N. Este impartita in 2 pe axa longitudinala de DN1 si Prahova. Lungime DN1 de la intrare pana la iesire din localitate: aprox 5.5 km.

      Doar in Star Trek se poate ocoli o dreapta de 5.5 km cu o curba de 2.8 .... cu ajutorul curbarii spatiului.
  • 0 (0 voturi)    
    gluma ? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:19)

    Elfu [utilizator]

    asta e o gluma ?

    viteze maxime de 50 km/h ?