Petre Roman si-a pierdut mandatul de deputat

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 19:32 Monitorizari | Sentinte definitive - ANI

Petre Roman
Foto: AGERPRES
Plenul Camerei Deputatilor a luat act luni de incetarea mandatului lui Petre Roman, transmite B1TV.

Agentia Nationala de Integritate a constatat pe 14 martie 2014 ca Petre Roman se afla in stare de incompatibilitate incepand cu data de 20 decembrie 2012, pentru ca detinea simultan, functia de deputat si calitatea de persoana fizica autorizata.

ANI a trimis Camerei Deputatilor mai multe solicitari de revocare din functie a deputatului Petre Roman, ca urmare a ramanerii definitive a raportului de evaluare al inspectorilor ANI, prin necontestare.

Stirea se actualizeaza























7944 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Mai avea putin si termina mandatul (Luni, 9 februarie 2015, 19:42)

    CristiC. [utilizator]

    In care a fost incompatibil. Super! Bravo! Parlamentari de 2 bani.

    Cine recupereaza salariile luate ilegal din 2012 pana in 2015? Si toate celelalte cheltuieli pe care le-a facut ca parlamentar.
    • +1 (1 vot)    
      totul pana la bani ! (Luni, 9 februarie 2015, 20:42)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      Chiar nu ne-am invatat ca noi, prostimea, platim tot ?

      Chiar si cand Statul Roman este condamnat la CEDO sa plateasca fel si fel de despagubiri, tot prostimea plateste !

      De ce !? Pentru ca asa este sistemul "democrtic parlamentar"!
  • +5 (5 voturi)    
    Am o presimtire (Luni, 9 februarie 2015, 20:12)

    Mirobo [utilizator]

    Ca va fi coleg cu domnul din platoul tv .Ala din 1989.
  • 0 (2 voturi)    
    nu vrem Kent ! (Luni, 9 februarie 2015, 20:24)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    nu vrem valuta !
    vrem pe Roman sa ne ... muta !
  • 0 (0 voturi)    
    Bravos...... (Luni, 9 februarie 2015, 21:02)

    polonyca [utilizator]

    Mai scapam de un derbedeu iresponsabil......!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Petre duba-i gata !!! (Luni, 9 februarie 2015, 21:53)

    andreesanu [utilizator]

    Asteptam sa intre in dezbatere si dosarele evenimentelor din decembrie 89 !,poate gasim un loc mai racoros si pentru aia de-au furat puterea si apoi au furat si libertatea si viitorul romanilor .
  • +1 (1 vot)    
    jeg (Luni, 9 februarie 2015, 21:58)

    tatoi [anonim]

    un alt jegos fara nimic in cap care si`a batut joc de noi cateva zeci de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa mult timp (Luni, 9 februarie 2015, 22:16)

    Azra [utilizator]

    In sfarsit.
  • -2 (2 voturi)    
    ce mahnire (Marţi, 10 februarie 2015, 3:33)

    RoPe [utilizator]

    totusi, Petre Roman a avut un rol important in zilele Revolutiei si a fost PM in vremuri grele pentru Romania. Chiar nu conteaza asta?!
  • 0 (0 voturi)    
    banii inapoi (Marţi, 10 februarie 2015, 7:12)

    tba [utilizator]

    bineintekes ca, fiind incompatibil, ar trebui sa returneze toti banii incasati ca deputat.
    dar asta nu se pune la deputati!
    numai pensionarii tre sa returneze banii incasati din greseala sau ilegal