Vasile Astarastoae a demisionat din functia de rector al UMF Iasi

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 13:47 Monitorizari | Sentinte definitive >> Articole

Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Vasile Astarastoae, rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie Gr.T. Popa din Iasi a anuntat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca demisioneaza din aceasta functie de conducere, scrie Agerpres. Atributiile specifice acestei functii, sustine Astarastoae, sunt preluate pana la organizarea de noi alegeri in cadrul universitatii, de prorectorul Dragos Pieptu.

Prof. Vasile Astarastoae va ramane membru in Senatul UMF Iasi si presedintele Colegiului Medicilor din Romania

Amintim ca DNA a dispus inceperea urmaririi penale pentru abuz in serviciu in cazul refuzului conducerii UMF Iasi de a dispune demisia lui Vasile Astarastoae, rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi, institutie implicata in ultima perioada in mai multe cazuri de coruptie si abuz in serviciu.

Conducerea UMF Iasi a refuzat sa puna in aplicare decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prin care, in iulie 2014, se stabilea definitiv ca Vasile Astarastoae a fost in conflict de interese, angajandu-se pe sine si pe fiica sa in mai multe proiecte europene derulate chiar de institutiile pe care le conducea.

Desi Ministerul Educatiei a inceput procedura de demitere a lui Vasile Astarastoae din functia de rector al UMF Iasi, la 8 luni de la decizia celei mai inalte instante judecatoresti din Romania Vasile Astarastoae se afla inca in functia de rector.

In octombrie 2014, membrii senatului UMF Iasi au fost amendati cu cate 2000 de lei pentru ca au refuzat sa puna in aplicare decizia instantei. Senatul a decis doar retragerea calitatii de ordonator principal de credite detinuta de Vasile Astarastoae.

Conducerea UMF Iasi a refuzat aplicarea deciziei celei mai inalte instante din Romania deoarece considera ca, potrivit legislatiei in vigoare, functiile detinute de Vasile Astarastoae nu au caracter de functie publica, astfel ca nu li se poate aplica regimul conflictului de interese. Un membru al Senatului UMF Iasi a declarat pentru HotNews ca deciziile din Senat nu sunt luate la nivel individual, acestea avand caracter colectiv.
























7348 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Daca mai sta mult DNA pe capul lor (Vineri, 6 februarie 2015, 13:48)

    HotDog [utilizator]

    nu mai merge spaga ca unsa!! Se scapa de "bolovani" ca sa nu ia corabia apa si sa ramana conturile goale :))!

    Nu se va schimba nici preacurvia si nici spagaria din universitate indiferent cine va fi viitorul rector !!

    Cat despre colegiul medicilor..... sa nu ne asteptam la minuni caci corb la corb nu-si scoate ochiil!!
    • +10 (12 voturi)    
      Speranţa moare ultima (Vineri, 6 februarie 2015, 14:47)

      Alexei___ [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

      Oricum, merită sărbătorit puţin. Cine ar fi crezut că poate părăsi funcţia altfel decât cu picioarele înainte?
  • +10 (12 voturi)    
    Ura! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:52)

    Ogica [utilizator]

    Măreț ești, Doamne!
    • +3 (9 voturi)    
      Va bucurati degeaba (Vineri, 6 februarie 2015, 13:54)

      HotDog [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

      Nimic nu se va schimba!! Nici in acea universitate si nici in invatamantul superior din Ro!!
      Este o batatlie castigata dintr-un razboi pierdut!!
      • +11 (13 voturi)    
        Totuși! (Vineri, 6 februarie 2015, 14:10)

        Ogica [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        Speranță, prietene! (Să ai) speranță!
        • +6 (8 voturi)    
          Speram taica speram!! De dupa rivolutia di 89 (Vineri, 6 februarie 2015, 14:15)

          HotDog [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

          tot speram!! Pe vremea lui Ceasca spaga se lua numai de la straini si de atata speranta azi se ia si de la romani!!
          De cand a cazut Ceasca tot speram sa avem si noi parte de niste servicii medicale de calitate si nespaguite si uite ca azi ne dorim MACAR sa fie ca pe vremea lui Ceasca!!

          Bag seama ca noi cu speranta asta am ajuns mai rau! Dar... insistam poate ajunge si speranta in vreun punct critic si o ia indarat spre mai bine :))
          • +4 (4 voturi)    
            Corect (Vineri, 6 februarie 2015, 14:36)

            Ogica [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

            Înțeleg ce spui, dar nu tre' să se schimbe de-acuma planetele din Sistemul Solar pentru a se realiza ceva. ;)

            Atât timp cât depunem oricât de mult efort am putea, pentru a schimba ce s-ar putea schimba, eu sunt mulțumit.

            De exemplu, un prim pas ar fi ne-darea de mită și mustrarea celor ce-ar face-o.
            • +3 (3 voturi)    
              Continuare (Vineri, 6 februarie 2015, 15:36)

              Ogica [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

              Un alt pas: denunțarea la DNA a oricărui profesor ce îndrăznește să se mai șpăg-uiască.
              Ș.a.m.d.
              Și uite așa s-ar curăți și Iadu' de la UMF.
        • +9 (9 voturi)    
          Continuare (Vineri, 6 februarie 2015, 14:25)

          Ogica [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

          Nimic nu se schimbă cu atitudinea de neputincios. ;) Trebuie să facem orice am putea să continue astfel de reușite.
  • +9 (11 voturi)    
    a ramas proteza agatata dE functii (Vineri, 6 februarie 2015, 14:07)

    horace [utilizator]

    ce credibilitate sa mai ai sa iti judeci colegii de breasla cand tu te stii asa dalmatian...
  • +4 (4 voturi)    
    Nea Vasile, hai, ca bani de avocati ai (Vineri, 6 februarie 2015, 15:26)

    Maniu [utilizator]

    un Mateut iti recomandam.
    • +1 (1 vot)    
      Numele lui... (Vineri, 6 februarie 2015, 23:24)

      Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... corect e Rateuț! :)
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Vineri, 6 februarie 2015, 18:05)

    Azra [utilizator]

    Stie cineva si vreun frizer?