ANAF a recuperat integral prejudiciul de peste 1.800.000 de lei de la Adrian Nastase in dosarul "Zambaccian I"

de Red. Stiri     HotNews.ro

Adrian Nastase
Foto: Agerpres
Statul roman a recuperat integral suma de 1.824.303,72 lei in dosarul "Bunuri din China (Zambaccian I)", in care sotii Nastase au primit o condamnare definitiva si irevocabila din partea judecatorilor ICCJ, la inceputul acestui an, potrivit raspunsului oficial comunicat de reprezentantii ANAF reporterului HotNews.ro.

Amintim ca in perioada 2002 – 2004, in calitate de premier al Romaniei, Adrian Nastase a garantat pentru numirea si mentinerea in functia de director al Inspectoratului de Stat in Constructii, a Irinei Jianu, pentru care a primit drept mita bunuri importate din China si alte foloase necuvenite in valoare de aproximativ 630.000 de Euro.

Asadar, in dosarul in care a prejudiciat statul roman cu suma de 1.824.303,72 lei, completul de 5 judecatori au decis definitiv pe 6 ianuarie 2014 ca fostul premier Adrian Nastase sa fie condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare pentru luare de mita in forma continua, interzicerea drepturilor prevazute de art.64 lit.a teza a II a, b si c din Codul penal pe o perioada de 5 ani si alti 3 ani cu suspendare pentru santaj.

Alaturi de Adrian Nastase, au fost condamnate si Dana Nastase, care a primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru complicitate, in timp ce Irina Jianu a fost condamnata la 4 ani de inchisoare cu executare.

Totodata, instanta de judecata a decis, in acelasi dosar, confiscarea de la sotii Nastase a sumei de 1.824.303 lei, iar de la Irina Jianu sumele de 80.489 dolari si 5.000 euro, echivalentul in lei.

Urmarirea penala a inculpatilor din acest dosar a debutat pe 7 februarie 2006, iar la inceputul lunii noiembrie, a aceluiasi an, inculpatii din dosarul “Zambaccian I” au fost trimisi in judecata. Dosarul a fost finalizat in 3240 de zile de la inceperea urmaririi penale, prin condamnarea inculpatilor si recuperarea prejudiciului adus statului.























7326 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    0,72 lei ...wow... (Miercuri, 31 decembrie 2014, 12:41)

    TeodorGligor [anonim]

    Poate recupreaza si miliardele (de dolari) din "privatizarile strategice" din 2000-2004 ale lui Nastase (industria metalurgica, Electroputere-Craiova, IPRS-Baneasa, etc.) ...poate redeschide si dosarul Flota, au disparut 288 (!) de nave totusi..din care 110 navigheaza si azi pe marile lumii, e vorba de miliarde nu de "scobitori" de 1.8 milioane...ramane Basescu fara casa din Mihaileanu dar ce conteaza, doar ne-a explicat chiar Basescu sa nu ne "atasam" de casa ci sa facem ca americanii care migreaza unde gasesc de lucru...ii gasim si lui Basescu de lucru pe la vre-o brutarie, cu cazare si masa.
  • +8 (10 voturi)    
    deci se poate. (Miercuri, 31 decembrie 2014, 12:59)

    ouyang [utilizator]

    e un inceput bun. sa le uram un calduros "la mai mare!"
    • 0 (4 voturi)    
      Bani;bani si iar bani!!! (Miercuri, 31 decembrie 2014, 14:07)

      GeoGeo1 [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      Fiti impartiali cu toti hotii aciuati in fruntea tarii si care au devastat cum au vrut ei.Pe cand randul lui base;udrea si toti ceilalti care de fapt sunt toti burdusiti cu sume pe care noua oamenilor de rand nici nu le putem inchipui la asa ceva.De ce numai ei???????????
  • +3 (7 voturi)    
    Niste acte doveditoare nu exista? (Miercuri, 31 decembrie 2014, 13:54)

    vali47 [utilizator]

    Poate ne dumirim de ce in cazul lui Voiculescu,Copos,Becali,etc.spun ca nu au solutii.
  • +7 (7 voturi)    
    Au recuperat un mizilic !!! 0,1% din cit a furat ! (Miercuri, 31 decembrie 2014, 15:27)

    andreesanu [utilizator]

    Bai ciocoflenderilor ,Nastase asta a furat cit Carol al ll lea !!!,ce-ati recuperat voi este 01% din prapadul facut de Nastase ,asta-i praf in ochii prostilor .
  • +3 (3 voturi)    
    bun (Miercuri, 31 decembrie 2014, 18:28)

    gopo111 [utilizator]

    a-ti recuperat bani, acum dobinda pe bani aia, ca daca ii punea statul la banca scotea profit pe ei, deci cu 25% dobinda, speram sa mai scoatem ceva bani de la nastase, are de unde da, ca iau ramas o gramada dupa atitea furaciuni
  • +1 (3 voturi)    
    Anaf prejudiciu Năstase (Miercuri, 31 decembrie 2014, 18:51)

    Liviu50 [utilizator]

    CITESC ŞI MĂ UIMESC. Asta e 0,0000000000001% din ce s-a furat din ROMĂNIA. Am citit pe net că în ROMĂNIA s-ar fi furat 250 de miliarde de euro de la revoluţie pînă în prezent. Dacă socotim valoarea privatizărilor, valoarea întreprinderilor, ce a încasat statul de la revoluţie pînă în prezent constatăm că Năstase , Becal şi alţi erau ,,ELEVI,, în a lua.
    • +4 (4 voturi)    
      S-a furat mai mult, s-a furat si viitorul tarii (Joi, 1 ianuarie 2015, 2:19)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Liviu50

      Intr-o tara normala toti astia ar infunda puscariile si absolut toata averea lor confiscata.
      Nu e loc in puscarii? Pai se pot inchiria spatii la aia de-s mai cinstiti si e loc, cu riscul depopularii, mai bine scapi de cotoarbe decat de cei care merita tara.
      Ce folos ca aia buni au plecat si au ramas borfasii? Astia trebuiau alungati din tara, sa traiasca undeva in Pigmeea in stilul feudalo-tribal care-i caracterizeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Aditza,mai au ce numara dupa EADS ? (Vineri, 2 ianuarie 2015, 21:06)

    Plagarus [utilizator]

    Nastase Adrian si pupilul lui, micutul Titulescu Copy-Paste vor avea timp si spatiu sa se cunoasca mai bine, mai intim!
    Ce bine se potriveste acum sloganul: “Ti-am pregatit un pat la noi in celula”!(codulluioreste.ro)