Laura Codruta Kovesi: Nu o sa putem lucra la fel de eficient, exista riscul ca activitatea noastra sa fie blocata

de D.T.     HotNews.ro


"Nu o sa putem lucra la fel de eficient si exista riscul ca activitatea noastra sa fie blocata. De exemplu, banii pentru cheltuieli materiale, nu o sa mai putem solutiona dosarele in care avem expertize dispuse", a declarat procurorul sef DNA Laura Codruta Kovesi pentru HotNews.ro, nemultumita ca DNA nu a primit in proiectul de buget fila distincta, ci doar o fila centralizatoare pentru intregul Minister Public. Ea a mai spus ca DNA a primit in fiecare an fila distincta, deoarece asa prevede art 4, alineatul 4, din OUG 43/ 2002.

"In primul rand, bugetul DNA trebuie sa aiba o fila distincta de buget asa cum  prevede legea, ceeae ce inseamna ca pentru a asigura fondurile DNA nu trebuie sa taiem de la alte parchete, ci trebuie sa primim bani direct de la bugetul de stat. Noi in acest an am solicitat 25 de milioane de euro, buget minim pentru a putea functiona fara sa ne blocam activitatea", a explicat Laura Codruta Kovesi.

DNA a constatat ca valoarea bugetului pentru Ministerul Public este cu 31, 94% mai mica decat executia bugetara pe 2014, ceea ce inseamna Tiberiu Nitu ar trebui sa taie de la alte parchete pentru a acorda procurorilor anticoruptie bugetul solicitat. Or, DNA nu sustine o astfel de masura, ci revendica fila proprie de buget, conform legii.

Intrebata cum isi explica ca in acest an n-au primit buget separat, sefa DNA a declarat: "Nu as putea sa va dau un raspus, pot sa va spun ca am facut mai multe demersuri scrise atat la ministrul justitiei cat si la ministrul delegat pentru buget. Am semnalat aceasta problema de cand au intrat codurile in vigoare, s-a introdus o dispozitie potrivit careia trebuie sa admitem toate solicitarile de expertiza pe care le fac persoanele cercetate".  

Laura Codruta Kovesi mai spune ca bugetul DNA nu este mare in raport cu sumele indisponibilizate in cadrul anchetelor. "In anul 2013, procurorii din DNA au indisponibilizat bunuri si valori in valoare de 300 de milioane de euro. In acest an, pana in 30 noiembrie, aproximativ 200 de milioane de euro, deci raportat la aceste sume evident ca bugetul DNA nu este foarte mare".

Pe de-o parte statul taie din bugetul pentru justitie, dar pe de alta parte nu face nimic sa recupereze prejudiciile aduse statului de infractori condamnati definitiv si sa puna in aplicare hotararile judecatoresti. Potrivit unor analize realizate de ExpertForum, procentul de punere in aplicare a acestor hotarari definitive este intre 5 si 8%. Or, este vorba de sume de sute de miliioane de euro. Intr-un interviu recent, Kovesi declara ca prejudiciile aduse statului se ridica la un sfert din bugetul sanatatii pe un an.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8327 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    vin alegeri (Joi, 11 decembrie 2014, 12:41)

    xanti [utilizator]

    Poate chiar anticipate PSD isi consolideaza baza de votanti fideli antena3.
    Johannis este solutia ,sunt curios daca bugetul va fi aprobat de catre acesta,avand in vedere puzderia de penali din PNL.
    • +19 (19 voturi)    
      E o neintelegere declara ministrul lui ponta (Joi, 11 decembrie 2014, 13:18)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ponta nu a vrut sa le dea mai putin, a vrut sa le ia toti banii.
      • +5 (5 voturi)    
        corect !:)) (Joi, 11 decembrie 2014, 15:08)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Nu a intels maimutoiul de la buget ca Tonta ar vrea sa taie cu 99% bugetul,nu doar cu 31%.
        Ce porcarie!
        Astia au inceput sa sape la DNA.Base pleaca si nu are sens sa dea acum in presedintie.
        Si fara Base cine sa mai fac scandal si pe faza asta?! O sa traim in liniste si armonie deplina.
        Dormiti linistiti,Ponta vegheaza!
    • +6 (8 voturi)    
      Tocmai (Joi, 11 decembrie 2014, 13:59)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pai tocmai, vin alegeri si astia n-au inteles nimic. Se pare ca li s-a facut iar de niste iesiri in strada.
      • +3 (3 voturi)    
        Il defineste pe Ponta (Joi, 11 decembrie 2014, 15:39)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui benicio

        Micsorarea bugetelor DNA, Presedintie, ICCJ si cresterea senat, camera deputatilor si orice alta zona din care se poate fura, se pot plimba alesii, ei bine, vor creste. Plagiatorul e zero barat. Nu intelege nimic din ceea ce se intampla.
  • +13 (17 voturi)    
    Republica Cleptocrata Rromania. (Joi, 11 decembrie 2014, 12:43)

    Marionette [utilizator]

    Parca acum cateva zile John Kerry avertiza cleptocratiile ca sunt vanate! Vanati-i si pe ai nostri, ACUM, in astfel de situatii avem nevoie de SUA, de UE, cand se conditioneaza supravietuirea institutiei de acceptarea mafiei politice! Puneti un criteriu de finantare al DNA legat de banii pe care-i aduc la buget! Nu permiteti mafiei cleptocrate sa decida despre DNA care ii biciuieste! Este absurd!
    • +5 (5 voturi)    
      Republica Cleptocrata Rromania (Joi, 11 decembrie 2014, 14:13)

      corectul1974 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Eu cred ca bani nu aduce DNA... pune sechestru si ministerul de finante nu face nimic.... eu de ce trebuie sa platesc pentru puscariasi.... mai intai sa recupereze banii si apoi sa ne puna pe noi sa platim....puscariasii...
  • +34 (40 voturi)    
    2% pentru DNA (Joi, 11 decembrie 2014, 12:45)

    derblauereiter [utilizator]

    Eu sunt gata sa donez, facem noi o fila separata de buget pt. DNA;

    cel mai simplu e cu cei 2% pe formularul 230, stiu, DNA nu e organizatie nonguvernamentala dar nu e anticonstitutional sa facem un ong de fundraising pt. DNA.

    Puie Monta!
    • +19 (21 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 11 decembrie 2014, 13:11)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

    • +2 (2 voturi)    
      Prefer sa finantez un partid nou si curat (Joi, 11 decembrie 2014, 13:30)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Dar acel partid mai trebuie sa mă și convingă că e curat și că poate veni cu câțiva ministri competenți.
    • +6 (6 voturi)    
      O alta posibilitate (Joi, 11 decembrie 2014, 13:41)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Pentru ca DNA e institutia centrala in MVC, de ce nu sa fie finantata direct de UE?

      Avand in vedere sumele indisponibilizate in cadrul anchetelor, acestea ar putea trecute la fonduri de coeziune UE. Guvernul Romaniei ar primi cadou 300 milioane de euro pe an fara a cheltuii nimic.

      Trecerea DNA sub finantarea UE e o oferta pe care guvernul nu poate sa o refuze.
    • +4 (6 voturi)    
      de acord (Joi, 11 decembrie 2014, 15:12)

      FlaviaFabrini [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

      .. in totalitate. Cred ca suntem destui care am dona macar cei 2%, ceea ce nu poate fi decat bine pt DNA. Sper sa publice cont spre care sa pute vira banii. Cu toate astea, bugetul nu e corect si nu putem accepta de la marlanii astia de la guvernare alte umilinte si furturi pe banii nostri. Cam toata clasa politica trebuie remaniata, facuta curatenie bine de tot. E deja prea mult. N-au inteles nimic
  • +15 (15 voturi)    
    DNA (Joi, 11 decembrie 2014, 12:56)

    verid [utilizator]

    Este singura noastra speranta.Guvernul Ponta si PSD incearca sa blocheze dreptatea.Daca sunt bani putini,inainte de toate e obligatoriu sa se aloce un buget substantial pentru DNAsi apoi sa se imparta ce a ramas celorlalti.In caz contrar eu nu imi voi mai plati impozitele.
  • -17 (31 voturi)    
    totusi... (Joi, 11 decembrie 2014, 12:57)

    republicanu [utilizator]

    ...pe de a lta parte mi s-ar parea corect,din punctul de vedere al contribuabilului,sa se reduca acest buget! Pai PSD-ul este in puscarie ce sa mai faca cu atatia bani! Ca n-o sa bage si Maretul PNL in puscarie!
    • +2 (2 voturi)    
      "Pai PSD-ul este in puscarie"? Pai ponta mai e (Joi, 11 decembrie 2014, 17:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      prim ministru. Sau ai ceva informatii . . .
  • +13 (15 voturi)    
    mizerie (Joi, 11 decembrie 2014, 13:22)

    traiang [utilizator]

    Mizerie de nedescris cauta orice mijloace sa desfiinteze DNA-ul singura care a mai ramas eficienta in lupta cu coruptia Nu raman decat 2 solutii Una sa ne organizam prin manifestatii consitente si alta f buna remarcata de mai multi sa donam 2%- 10 euro desi bugetul asta nu este cu banii lui Ponta sau Valcov ci tot din banii contribuabilului Pe mine ma oftica ideea ca banii veniti de la populatie sunt furati pur si simplu pentru scopurile mizerabile ale PSD-eului
  • +7 (7 voturi)    
    pai asta si urmareste, (Joi, 11 decembrie 2014, 13:27)

    Ponta [utilizator]

    Carlanul plagiator si gasca lui de penali. Vor prin orice mijloace sa blocheze drumul lor spre parnaie.
  • +8 (8 voturi)    
    Și-au revenit prea repede (Joi, 11 decembrie 2014, 13:37)

    Fisherman [utilizator]

    Nu trebuie lăsați să distrugă DNA.
  • -5 (7 voturi)    
    Oh, da.. (Joi, 11 decembrie 2014, 13:39)

    NinaGeorgescu [anonim]

    Stire in curs de actualizare....voi chiar luati de bun tot ce apare? Asteptati sa termine discutiile cu Valcov, cand o sa se lamureasca d-na Kovesi cum e de fapt treaba. Pacat ca nu au comunicat dinainte si pacat ca DNA-ul se repede cu capul inainte, fara sa discute cu ministrul bugetului, sa afle ca nu au nimic taiat. Ar fi normal sa iasa apoi ambii in presa cu clarificari.
  • +2 (2 voturi)    
    event pt donatie (Joi, 11 decembrie 2014, 13:40)

    ToXRM [anonim]

    https://www.facebook.com/events/774269115973874
  • -5 (5 voturi)    
    ete na! (Joi, 11 decembrie 2014, 14:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca nu aveati mancarimi sa-i arestati pe psdisti si luati doar din tabara opusa aveati buget dublu , asa ca ciocu mic!
    • +2 (2 voturi)    
      Desteapta-te (Joi, 11 decembrie 2014, 17:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Hotii trebuie saltati de pretutindeni.
      ponta incearca sa isi apere socrul
      2% pentru DNA e solutia.
  • +4 (4 voturi)    
    GO DNA (Joi, 11 decembrie 2014, 14:58)

    DragoşBoţcău [anonim]

    Am făcut această pagină cu scopul de a arhiva toate articolele referitoare la activitatea DNA. Vă rog să dați like la pagină.
  • +2 (2 voturi)    
    NU EZITATI !! (Joi, 11 decembrie 2014, 15:24)

    fostcaghebe [utilizator]

    Iesim in primul rând in strada, democratic, sa nu uitam ca împreună avem forta di nu ne pot ignora, ca dee prostit, nu va mai fi vorba. Treaba e simpla, pesedistii se răzbună prin aceste tăieri de fonduri către DNA, dar societatea civila s-a desteptat parca. Pontaaa, fa-ti bagajelu', da pune acolo di cartile de septică, cică Dragnea si Corlatenu sunt morti dupa jocu' asta .
  • -6 (6 voturi)    
    mai bine... (Joi, 11 decembrie 2014, 15:27)

    tontu [utilizator]

    Poate asa o sa mai linisteasca si astia de la parchet, DNA, DIICOT, etc si o sa inceteze "vanatoarea de vrajitoare" Atunci cand nu exista un echilibru intre institutiile statului - lucru de care ar trebui sa se ingrijeasaca presedintele - iar una dintre ele actioneaza "cu forta disproportionata", asa cum face acum justitia, lucrurile tind sa ia o turnura periculoasa.
    In acest moment justitia( in sens generic) distruge capitalismul autohton, submineaza autoritatea institutiilor publice( guvern, parlament, consilii judetene, primarii,etc.) si da impresia ca in Romania sunt numai hoti si banditi. Si atunci iti pui intrebarea pentru ce sa mai platesi taxe si impozite, ca sa-i fure unii si altii? Justitia ( cu toate componentele ei) este o institutie a statului roman si trebuie sa-i slujeasca interersele. Nu putem avea acum in Romania aceleasi legi si acelasi mod de a le aplica ca statele dezvoltate din UE pentru simplu motiv ca suntem in alt stadiu de dezvoltare.
    • +5 (5 voturi)    
      ai ratat ocazia perfectă să taci (Joi, 11 decembrie 2014, 16:01)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      1. Președintele nu are cum să fie un factor de echilibru, pentru că el n are putere de execuție; această putere este în mâna guvernului; că Președintele numește niscaiva oameni, este irelevant pt că acești oameni raportează Prim-ministrului, în cazul de față Plagiatorul Șef;
      2. Justiția trebuie să fie atentă 24/24/7/365, indiferent de cine guvernează; că are mult de lucru arată clar că societatea romănească este profund; dacă această realitate te deranjează, te rog să emigrezi, pt că din postul tău reiese că te temi de justiție;
      3. vorbind de lup, marea problemă o constituie judecătorii coprupți; aceștia trebuie transformați în viețași, averea confiscată integral, și membrii familiei deposedași de orice drepturi profesionale și morale; e clar că un judecător corupt nu și-a educat copii în mod corespunzător profesiei sale; asta dacă tot vorbim de demnitatea profesiei...
      4. orice infractor treebuie să se teamă!
    • +3 (3 voturi)    
      Hai ca esti nostim! (Joi, 11 decembrie 2014, 18:10)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Procuroarea Bica si sefii Consiliilor judetene, aia pusi politic sunt "capitalistii autohtoni"?
      Iar luatul spagii in purcoaie de euro puse in cutii de whischy e presupun activitatea "de productie", nu?