VIDEO Disputa la Cotroceni intre Basescu si Kovesi pe subiectul dosarelor Mineriadelor si Revolutiei: Au murit 1.600 de oameni la Revolutie, iar voi inchideti dosarul. Va impune realitatea sa spuneti daca s-au impuscat singuri oamenii aia sau au fost impuscati

de I.C.     HotNews.ro


Traian Basescu, septembrie 2009
Foto: Captura Facebook
Fostul presedinte Traian Basescu a postat pe pagina sa de Facebook o inregistrare realizata la Cotroceni in data de 9 septembrie 2009 in care are o discutie aprinsa cu procurorul general al Romaniei de la acea vreme, Laura Codruta Kovesi, la ora actuala procuror sef al DNA, cu privire la situatia dosarelor Mineriadelor si Revolutiei.

Postarea lui Basescu vine la cateva zile dupa cea in care fostul presedinte ataca Parchetul General, invocand actiuni politice indreptate impotriva sa si afirmand ca ii pare rau pentru cele 127 familii din comuna Nana care au sechestru pe terenurile agricole restituite in perioada 1996-2010 si suporta astfel consecintele acestor actiuni politice. Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat, luni, Inspectia Judiciara in cazul afirmatiilor fostului presedinte Traian Basescu despre sechestrul pus de procurori pe terenuri din comuna Nana.



Segmentul video postat de fostul presedinte incepe cu o inregistrare din 2005 in care fostul presedinte Ion Iliescu afirma intr-un interviu pentru TVR 1 ca revolutionarii "s-au impuscat intre ei". Secventa este urmata de o scena desfasurata la Cotroceni in 2009 in care Traian Basescu ii cere procurorului general de la acea vreme, Laura Codruta Kovesi, sa ii dea "o speranta" ca dosarele vor fi solutionate.

Kovesi ii raspunde sefului statului de la acea vreme ca nu poate promite solutie si ca nici nu poate sa indrepte "ce timp de 18 ani nu s-a facut" adaugand ca va exista o solutie cat de repede se poate.

Basescu ii raspunde, vizibil iritat: "Nu ma confundati cu un ziarist caruia ii faceti o declaratie! Vorbiti cu seful statului, care va spune asa: au murit 1.600 de oameni la Revolutie, iar voi inchideti dosarul (...) Au murit oameni la mineriada din 13-15. Ce vreti sa-mi spuneti, ca va impun o solutie? Va impune realitatea sa spuneti daca s-au impuscat singuri oamenii aia (facand trimitere la afirmatia lui Ion Iliescu - n.red.) sau au fost impuscati".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27696 vizualizari

  • +51 (71 voturi)    
    Aici Kovesi ia un mare minus! (Miercuri, 11 martie 2015, 0:01)

    cititoare [utilizator]

    Oare ce e mai grav? Sa furi citeva milioane de euro sau sa omori 1500 de oameni nevinovati?? Cine trebuie judecat mai repede si bagat in inchisoare?? Pe cuvintul meu, parca nu se mai cunosc prioritatile in tara asta!
    • -18 (44 voturi)    
      Coruptia (Miercuri, 11 martie 2015, 0:35)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Pentru Romania actuala si pentru cea viitoare, coruptia e mult mai nociva decat faptul ca Iliescu, si ai sai, scapa de judecata.
      Ce e mai important pentru tine? Sa-ti insanatosesti copilul bolnav de cancer, sau sa afli cine ti-a impuscat tatal?
      Coruptia este cancerul societatii romanesti, este inclusiv cauza prelungirii la nesfarsit a gasirii vinovatilor din 89.
      O societate sanatoasa ar fi judecat si condamnat deja vinovatii.
      • +16 (20 voturi)    
        Hmm... (Miercuri, 11 martie 2015, 9:11)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        copilul este bolnav de cancer tocmai datorita faptului ca cineva i-a impuscat bunicul.
        O cauzalitate mai directa nici ca exista...
        • +11 (15 voturi)    
          Intrebari! (Miercuri, 11 martie 2015, 10:44)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Daca ar fi avut un viciu de procedura cum spune Kovesi, ce a oprit-o sa redeschida din nou dosarul si sa-l faca conform cerintelor??? De ce a trebuit sa asteptam alti 5 ani pana ce CEDO ne-a obligat sa o facem??? Cine de fapt e vinovat pentru inchiderea dosarului si de ce??? Kovesi, aud???
      • +9 (11 voturi)    
        nu crezi ca faptasul e acelasi? (Miercuri, 11 martie 2015, 10:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ???
      • +4 (4 voturi)    
        Nu-i chiar asa (Miercuri, 11 martie 2015, 13:00)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ambele sunt importante.

        Iliescu & Co. sunt la baza coruptiei endemice care macina Romania - ei sunt cei care i-au pus in functie si i-au ridicat pe cei pe care acuma justitia ii culege.

        Daca faci treaba cinstit si bine, e imposibil sa mergi pe fir, sa tot trimiti la puscarie corupti care au escrocat statul din pozitii cheie in cadrul aparatului de stat, si sa nu ajungi sus de tot - la cei care i-au infipt pe corupti acolo de la bun inceput.

        Daca nu se face curatenie pana la capat, si Iliescu & Co. sunt lasati sa scape, e dupa parerea mea foarte nociv - stii povestea romaneasca cu balauru' caruia daca nu-i tai toate capetele deodata creste de trei ori mai multe decat cele taiate in loc.
    • +22 (24 voturi)    
      Poate ca ambii... (Miercuri, 11 martie 2015, 0:37)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Si crimele politice si de sange, si crimele financiare, dar si cei care fac obstructie Justiei prin chiar functia cu care au fost investiti, ar trebui... Nu-i asa?
      • -6 (12 voturi)    
        in principiu ai dreptate (Miercuri, 11 martie 2015, 7:55)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        In cazul concret insa, pozitia dnei Kovesi a fost corecta, iar interventia presedintelui Basescu la limita in forma, si eronata pe fond, in sensul ca nu enunta toate posibilitatile logice.
    • +31 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 martie 2015, 0:40)

      [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      • +13 (17 voturi)    
        asa (Miercuri, 11 martie 2015, 9:08)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui

        degeaba va concentrati pentru ca lumea a vrut sa fie Basescu implicat in inchiderea dosarelor...

        Kovesi trebuie sa raspunda , la fel si Nitu pentru ce face acum.
    • +14 (16 voturi)    
      . (Miercuri, 11 martie 2015, 8:06)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      e mai important sa afli cine a tras dar lucrul asta nu o sa se intample pana cand nu scapi de coruptie. Pentru ca, cei care au dat ordinele, se ascund cu ajutorul coruptiei de judecata.
    • -3 (7 voturi)    
      oare?.. (Miercuri, 11 martie 2015, 10:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      de ce ia Kovesi un minus? e vorba de dosare instrumentate de parchete militare timp de 20 de ani..
    • 0 (2 voturi)    
      de ce (Miercuri, 11 martie 2015, 11:47)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      ar trebui sa alegem intre cele 2? Nu cred ca se exclud. PS: tot am incredere in Kovesi :)
    • -1 (3 voturi)    
      Depinde (Miercuri, 11 martie 2015, 12:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Kovesi, daca inteleg io bine, m-a zis ca n-o sa faca nimic. A zis ca data fiind vechimea cauzei, va fi extrem de dificil sa se faca lumina - afirmatie care mie mi se pare de bun simt.

      Basescu, pe de alta parte, s-a comportat cam populist, chestie care de obicei nu-i sta in fire. Una e sa ceri din pozitia de simplu cetatean o chestie concreta, si fezabila, si alta sa dai cu pumnu' in masa cand nu numai ca n-ai nici o autoritate, dar mai si intr-un fel contrazici ceea ce ai sustinut vreme de doua mandate - independenta justitiei.
  • +59 (79 voturi)    
    Cand am spus eu ca a fost cel bun presedinte al RO (Miercuri, 11 martie 2015, 0:05)

    Excelsior [utilizator]

    ...degeaba multi inepti sau emotivi nu inteleg situatia de criza majora in care a bagat Tariceanu Romania si a obligat la masuri extreme....desi il injura si blesteama astia in loc sa ii ceara socoteala Moliceanului, el ramane cel mai bun presedinte de pana acum al Romaniei!
    • -11 (23 voturi)    
      Cabotinaj in context (Miercuri, 11 martie 2015, 8:54)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Vedeti si contextul intalnirii. Acolo erau prezente asociatiile victimelor. Atitudinea presedintelui era destinata acestora. 2009 era parca si an electoral. In fine, Basescu e vulpe batrana. Nu tot ce afirma, crede sincer. Enervarea lui pare oricum "jucata"
    • -11 (23 voturi)    
      Președinte bun? (Miercuri, 11 martie 2015, 9:58)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Mă îndoiesc. De ce apare înregistrarea din 2009 acum peste 6 ani tocmai când se apropie lațul de el și apropiații lui?

      De ce dosarul lui Ponta că a lucrat la SRI a apărut chiar în campania electorală când Băsescu a spus că știa din 2013?

      La fel s-a întâmplat și cu bilețelul lui Tăriceanu a fost dat publicității mai târziu când i-a convenit.

      Părerea mea este că s-a folosit de toate informațiile primite de la SRI să șantajeze iar pe cine nu putea controla pac cu justiția. A dat liber la justiție iar acum când vede că începe să o ia înspre el încearcă să o oprească.
      • -3 (3 voturi)    
        Momentul oportun (Miercuri, 11 martie 2015, 12:21)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        In 2009 TB avea nevoie de orice vot, victoria nu era sigura deloc. Exista electorat care e sensibil la subiectul 1989.

        2005 - 2009 pauza
        2009, cu 3 luni inainte de alegerile prezidentiale
        2009 - 2015 -pauza
        martie 2015 - inca nu stim motivul atacului, putem doar sa -l banuim

        Cam putin pentru un decident care a stat 10 ani in cea mai inalta functie a statului. Vi se pare ca i-a pasat cu adevarat de aflarea adevarului Revolutiei?
        • +4 (4 voturi)    
          Stiti dvs ce a facut el? Eu nu, nici acest clip nu (Miercuri, 11 martie 2015, 18:05)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

          il stiam. De unde stiti ca nu a mai cerut si alte lucruri bune? Chibiti sunt multi se pare...
          Si ce vroiati sa faca mai mult? Sa impuna solutii? Adica sa influenteze justitia?
          E bine sa fim corecti doamna.
          PS: Daca sunteti bugetar va inteleg, hihihi
  • +64 (84 voturi)    
    un presedinte adevarat!!! (Miercuri, 11 martie 2015, 0:19)

    robertto_ [utilizator]

    Basescu a fost un presedinte cu adevarat patriot!
    din pacate cu ''normalitatea" lui Johanis nu vad deocamdata nimic altceva decat un nou Constantinescu cu toate ca sper sa ma insel!
    • -3 (37 voturi)    
      ... asteapta! (Miercuri, 11 martie 2015, 0:12)

      kubbity [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

      Nici Băse nu a fost asa cum a fost in ultimii ani!
      (oricum, in ultimele luni de mandat a luat-o rau pe aratura ...)

      faptul ca acum are o super experienta in politica? da, trebuie sa recunosc ca e adevarat.

      asa ca: "Ai puțintică răbdare și cu Iohannis. E din Ardeal doar" :)
      • +30 (34 voturi)    
        Traian s-a dezlantuit dupa episodul cu "suvita" (Miercuri, 11 martie 2015, 0:45)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui kubbity

        Johannis ....??? Cand taie motul?
  • -22 (48 voturi)    
    dupa razboi (Miercuri, 11 martie 2015, 0:23)

    xanti [utilizator]

    Multi viteji se arata.10 ANI nu ati facut nimic in acest sens.
    • +39 (41 voturi)    
      Pai dupa 10 ani s-a ajuns aici (Miercuri, 11 martie 2015, 1:15)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si mafia pesedista vrea sa-i puna capac. Just think.
    • +23 (25 voturi)    
      Intrebare (Miercuri, 11 martie 2015, 7:45)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Bre, voi de la 'scoala pesedista' ati invatat sa numarati doar pana la 10?

      Pe bune, n-aveti pic de rusine?!

      Adica voi ati omorat, ati furat, dar ceilalti sunt de vina ca nu v-au prins?

      Bai frate dar irationali mai sunteti!
  • -37 (49 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 martie 2015, 0:27)

    [anonim]

    • +39 (41 voturi)    
      hm (Miercuri, 11 martie 2015, 0:43)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui

      pai a fost acuzat ca i-a cerut lui kovesi sa inchida dosarul mineriadei.
      mi se pare normal sa dovedeasca contrariul daca are argumente, si uite ca are.
      mergi mata pe siteul lui nasu si vezi toata daravera..
  • +14 (20 voturi)    
    doamne-ajuta! (Miercuri, 11 martie 2015, 0:40)

    aresul [utilizator]

    De acum, copiii celor ce s-au ,,impuscat singuri" in cele doua ambuteiaje sociale sunt oameni in toata firea. Nu mai avem nevoie de mascarade politico-mediatice tardive. Stim cine sunt adevaratii responsabili. Stim de ce nu pot fi adusi in fata justitiei. Unii dintre acestia, in viata, nu au avut macar bunul simt de a parasi aceste meleaguri.
    Romanii au o vorba in care io nu cred.
    • +3 (5 voturi)    
      Pedeapsa Divina nu trebuie sa fie singura speranta (Miercuri, 11 martie 2015, 10:14)

      lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui aresul

      Trebuie sa vrem, sa credem, sa cerem, etc..
      pedepsisea, de catre instantele pamantene Romanesti.
      Cu cat mai repede cu atat mai bine.
  • +40 (42 voturi)    
    CSM-eu' (Miercuri, 11 martie 2015, 0:51)

    rutger [utilizator]

    unde-i csm-eu" ?? Ex-presedintele a stresat-o pe codruta noastra si posteaza iar pe feisbuc !! tov.nitu sa ia masuri, raspunde tov.pontachio si cu popa sarbu ! Se va infiera cu maxima operativitate activitatea ex-dictatorului si de suparare nu-i mai dam vila de protocol gratis, sa vanda mosia de la Nana si sa-si ia 2 camere la bloc vechi !
    • +9 (9 voturi)    
      nu are csm-ul nici o "onoare" de reparat (Miercuri, 11 martie 2015, 7:10)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      stai linistit ca acolo-s fete mari toti .

      Cum au o problema cu adevarat importanta sint pe spate toti ca virusii .

      Problema mare in RO este sistemul juridic care permite astfel de porcarii
  • -16 (40 voturi)    
    Manipulare! (Miercuri, 11 martie 2015, 1:03)

    MyGame [utilizator]

    Sa scoti acum dupa 6 ani o inregistrare, cand esti in razboi cu DNA de partea Elenei Udrea, suna a manipulare! Azi a fost pe GSP acum pe HN, probabil ca si alte site-uri. Hei, manipulatorilor, doar atat puteti? Domnule Basescu, v-am votat de fiecare data, dar cand sunteti in razboi cu Justitia, doar ca sa faceti pe plac Elenei Udrea, eu sunt de partea Justitiei! Comentariile sunt favorbile lui Basescu si mai putin lui Iohannis, sa nu uitam ca din 2009 pana in 2015, nimic nu s-a schimbat, iata ca a venit "mutul" si s-a schimbat! In vara vom avea si o lege cu 300 parlamentari la cativa ani de la referendum! Vreti sau nu, meritele vor fi ale lui Iohannis! Basescu a stat ani de zile pasiv!
  • +10 (14 voturi)    
    Unele seminte semanate de DD incoltesc! (Miercuri, 11 martie 2015, 5:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    La un post TV, un avocat care si-a pus, si el, de-un partid nou, impreuna cu oportunista 'gura-sparta', cea care , pana mai ieri isi incepea oratoria politica, la TV, cu : 'partidul meu PPDanDiaconescu', acest avocat - Daniel Fenechiu -luptatorul impotriva 'ciocoilor', il acuza pe Traian Basescu de amestec in 'puterea judecatoreasca', atunci cand presedintele tarii o certa pe Kovesi, el - Traian Basescu - facand parte, cum ne invata Daniel, din cu totul si cu totul alta putere - cea 'executiva'.
    'Avocatul acuzator de presedinti' parea, din cand in cand, om serios. Acum, intelegand ca partiduletul pe care l-a croit din ruinele (cenusa?) PPDD nu va fi luat in serios de catre alegatori, deci nu va lua mai mult de 0,2% la alegerile din 2016, face ce fac si alte firimituri din politica : il ataca pe Traian Basescu, sperand sa se puna bine cu dusmanii de moarte ai acestuia "USL" -ul acela serios (PSD + PNL-ul ingrasat artificial de PSD).
    Asa a facut (ca oportunistul avocat) si cel care i-a deschis un drum in politica, care l-a bagat in parlament - Marele Santajist Ordinar DD., care si el - santajistul - s-a declarat dusman al lui Traian Basescu, intinzand astfel o mana 'prietenoas-oportunista' unui alt 'ciocoi' - Ponta.
    Daca nu castiga destul ca avocat, desi are destui clienti - pietarii care se cearta pe tarabe -, Daniel si-a ales o cale mai usoara si mai aducatoare de profituri - bani si putere, pensie mare asigurata, notorietate printre micii procesomani, etc. - politica.
  • -4 (8 voturi)    
    ... mama! (Miercuri, 11 martie 2015, 7:34)

    Observatore [utilizator]

    ... dar ce activ devine .... .
  • -7 (15 voturi)    
    Adica acum scoate (Miercuri, 11 martie 2015, 7:43)

    xrogo [utilizator]

    aceasta inregistrare,dar daca a vazut ca Luluta nu face nimic cu dosarul,de ce a mai propus-o la DNA in cardasie cu Ponta?
    Vorbe,numai vorbe!!!
  • -6 (12 voturi)    
    defense (Miercuri, 11 martie 2015, 7:56)

    Mendebilul [utilizator]

    începe să-și pregătească apărarea pentru când va fii inculpat. deja sugerează că dna Kovesi e câh... începe să sune a Udrea, sigur dna-ul era bun și corect atât timp cât ancheta pe dușmanii lui politici iar atunci când începem să ne uităm la finanțarea campaniei electorale din 2009... nu mai e bine, adică corupții lor erau nașpa, că erau niște psd-iști îngălați, noi am corupt înspre binele țării. de exemplu cand eba isi lua range rover din salariul de bugetar creștea pib-ul...
    • +1 (1 vot)    
      Care salar de bugetar la EBA? (Miercuri, 11 martie 2015, 18:48)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Mendebilul

      La tine nu contează faptele, important e să arunci cu ceva noroi, nu? De unde primea EBA salariu de bugetar?
  • -6 (10 voturi)    
    Si TB trebuie sa raspunda (Miercuri, 11 martie 2015, 8:39)

    M.aura [utilizator]

    De ce Traian Basescu are relatii cordiale cu criminalii din 1989? Stanculescu pare favoritul.

    "Traian Băsescu l-a invitat la recepția de 1 decembrie 2014, de la Palatul Cotroceni, organizată în cinstea Zilei Naționale a României, pe generalul de armată, Victor Atanasie Stănculescu, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare pentru că a ordonat uciderea românilor la Revoluția din 1989."

    "Traian Băsescu semnează zeci de decrete de decorare pe final de mandat, iar printre cei onoraţi de preşedinte se numără şi colonelul Nuţu Dorel-Marian, de la SPP, un personaj controversat după ce a fost acuzat că, după revoluţia din 1989, el a aruncat în canal cenuşa a zeci de martiri.
    Colonelul Nuţu Dorel-Marian de la SPP, devenit acum general de brigadă din ordinul lui Traian Băsescu, a recunoscut în mărturiile date în Procesul Comunismului că, în urmă cu 25 de ani, a fost unul dintre cei care au luat de la crematoriu cenuşa morţilor de la Revoluţia din Timișoara, depozitată în pubele, şi a aruncat-o într-o gură de canal.

    Declaraţia sa a fost consemnată în stenogramele procesului comunismului: "Cpt. Nuţu Dorel Marian, care a arătat că, din ordinul col. Moraru Petre, în dimineaţa de 20 decembrie 1989 s-a deplasat cu o autospecială TV la crematoriul uman, unde a preluat de la col. Baciu Ion patru pubele cu cenuşa rezultată de la incinerarea cadavrelor, pe care a aruncat-o la o gură de canal (filele 167-170 vol. V), gură de canal identificată ulterior de procuror".

    "Fostul director al Serviciului Român de Informaţii, Virgil Măgureanu, a declarat la ieşirea de la reuniunea Clubului Politic, desfăşurată la Palatul Cotroceni, că întrunirea nu a avut ca scop sprijinul pentru un partid politic sau pentru un candidat anume, ci a fost o discuţie legată de necesitatea unei implicări mai ample a elitelor în politică."(2014)

    In ce tara normala criminalii, unii chiar condamnati, sint onorati cu receptii la nivel inalt si decoratii?
  • +17 (19 voturi)    
    manipulati, nu se stie de (Miercuri, 11 martie 2015, 9:06)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Basescu a reclamat baza politica de la care a pornit NANA : corpul de control al lui Ponta si comisia Nana;

    Inregistrarea arata o intalnire cu mai multe persoane, nu doar cu Kovesi.

    Kovesi are de raspuns Romaniei pentru inchiderea dosarelor .

    Cred ca cineva v-a pus ochelari de cal de nu mai vedeti evidenta.
  • +5 (11 voturi)    
    Mda. (Miercuri, 11 martie 2015, 10:16)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Daca vrem sa fim corecti si obiectivi trebuie sa recunoastem ca ne place sau nu faptul că TRAIAN BASESCU a fost SINGURUL PRESEDINTE al Romanie care a condamnat public comunismul. Din scurta inregistrare mai vedem ceva, ce nu am știut până acum: FAPTUL că, cozile de topor ale comuniștilor sunt cei care au dorit si doresc sa nu se afle ADEVARUL despre Decembrie 1989 si mineriade. aici ESTE MANA lor CLAR. Este MANA COMUNISTILOR EXTREMISTI-FANATICI. Este mana SISTEMULUI comunist care încă mai guvernează această țară. Toate nenorocirile din tara asta petyrecute in ultimii 25 ani au un singur autor moral, un singur păușar: VECHILE STRUCTURI ALE SISTEMUL COMUNIST care rețineți: NU AU MURIT! Este clar că, din acest punct de vedere, păpușari au sau au avut niște fire întinse și la...Koveși
  • +8 (10 voturi)    
    Poate inca nu s-a aflat...... (Miercuri, 11 martie 2015, 10:38)

    8736 [utilizator]

    ........ dar adevarul despre Revolutie a fost gasit: militia a tras in aer, armata a tras in aer iar revolutionarii au tras aerul in piept. Fiind iarna si frig au murit de pneumonie.
  • +5 (9 voturi)    
    Kovesi salveaza presedinti(1) (Miercuri, 11 martie 2015, 10:46)

    M.aura [utilizator]

    "Ion Iliescu a fost salvat de la urmărire penală de nimeni alta decît Codruța Kovesi, la vremea respectivă Procuror general al României. Mai precis, așa cum arată prima și ultima pagină din Rezoluția semnată de mînuța Codruței Kovesi, Dan Voinea, procurorul de caz în Dosarul Mineriadei, a dispus începerea urmării penale împotriva lui Ion Iliescu. Ion Iliescu a făcut plîngere la Codruța Kovesi. Iar Codruța Kovesi a dispus pur și simplu NUP în dosarul instrumentat de Dan Voinea.

    Dosarul, la care Dan Voinea lucrase mai mulți ani și care însuma peste 200 de volume, e trimis Secției de Urmărire Penală și Criminalistică a Parchetului General. In 3 septembrie 2008, SUPC anunță decizia de Neîncepere a Urmării Penale a lui Ion Iliescu în Dosarul Mineriadei."
  • -3 (7 voturi)    
    Kovesi salveaza presedinti(2) (Miercuri, 11 martie 2015, 11:02)

    M.aura [utilizator]

    "Evenimentul asupra căruia nu s-a insistat atunci, deşi a fost anunţat prin comunicat oficial, a fost că şefii ierarhici ai lui Iacobescu i-au luat dosarul la care lucra şi l-au atribuit altui procuror. De asemenea, se neglijează că Parchetul General condus la vremea respectivă de Laura Codruţa Kovesi a dat în 24 martie 2011 un comunicat în care se afirmă: „La Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt şi parchetele subordonate nu se află înregistrat şi nu există în lucru la procuror vreun dosar în care să se efectueze cercetări faţă de BĂSESCU MIRCEA, pentru infracţiunea de trafic de influenţă sau alte infracţiuni. (www.mpublic.ro)
    Aşadar, în ciuda faptului că procurorii aflaseră că exista o conexiune între Sandu Anghel şi Mircea Băsescu şi că erau temeiuri serioase să se creadă că era vorba de mită şi trafic de influenţă, Parchetul General condus de Laura Codruţa Kovesi a muşamalizat întreaga afacere. Procurorul Iacobescu a trecut drept un nebun sau un agent lipsit de scrupule al adversarilor politici, iar Mircea Băsescu a fost scos basma curată."

    http://www.dw.de/cine-continu%C4%83-s%C4%83-mint%C4%83-%C3%AEn-cazul-bercea-b%C4%83sescu/a-17738087
  • -3 (13 voturi)    
    2009 era an electoral si strangea voturi (Miercuri, 11 martie 2015, 11:02)

    jackalphonse [utilizator]

    acumincearca sa recastige simpatii pentru ca justitia cu care si-a fugarit inamicii, il fugareste pe el.
    asa a facut mereu, scoate cate o "barfa" inregistrata cand ii convine.
  • +3 (5 voturi)    
    colosal base!!! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:55)

    den [utilizator]

    ''depinde ce intelegeti prin speranta'' :)))
  • -3 (7 voturi)    
    realitatea e cruda (Miercuri, 11 martie 2015, 12:26)

    EllenaS [utilizator]

    Oameni buni, chiar sa nu vedem ca de 10 ani acest om nu face decat sa ne invrajbeasca? Are o putere malefica asupra noastra din dorinta lui de a ne arata ca e cel care detine supremul adevar! Acum e incoltit si se comporta ca sarpele care iese la drum! Viata pe mare l-a dezumanizat, exacerbandu-i dorinta de inavutire, iar acesti 10 ani de presedintie, cand practic si-a atribuit puteri nelimitate, au facut din el un neom! Cu cat vede ca nu mai are parghii de putere, cu atat e mai disperat. Puterea i-a fost ca un drog, iar acum e in sevraj! Si cred ca acesta e doar inceputul!