Reactie nervoasa a unui sef de la Compania de Autostrazi, dupa ce este intrebat de ce s-a acordat fara licitatie un contract unei firme a carui patron a fost condamnat pentru mita: "Bai, eu stiam de la Sova ca voua nu trebuie sa va dea nimeni niciun interviu"

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Florin Dascalu, director in CNADNR, si deschiderea fata de presa
Foto: Digi 24
Florin Dascalu, directorul Directiei Intretinere Autostrazi din CNADNR a avut o reactie nervoasa la adresa unui reporter Digi 24 cand, in timpul unui interviu, a fost intrebat de ce Compania de Autostrazi a atribuit direct, fara licitatie, un contract pentru material antiderapant catre o firma a carui patron a fost condamnat definitiv tocmai pentru ca a dat mita ca sa musamalizeze lucrari de mantuiala facute la drumuri. Directorul din CNADNR a refuzat sa raspunda la intrebare sau sa mai continue interviul, i-a reprosat purtatorului de cuvant al institutiei sa nu mai vina la el cu astfel de jurnalisti. "Bai, eu stiam de la Sova ca voua nu trebuie sa va dea nimeni niciun interviu", a mai spus oficialul.

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale a cumparat, fara licitatie, de la Astor COM SRL material antiderapant in valoare de peste 87.000 de euro. Si asta cu toate ca actionarul majoritar al firmei a fost condamnat definitiv tocmai pentru ca a dat mita ca sa musamalizeze lucrari de mantuiala facute la drumuri, se arata intr-o investigatie Digi 24.

Aceeasi companie, Astor COM SRL, a mai castigat in ultimii trei ani, tot de la CNADNR, alte trei contracte fara licitatie, in valoare de 131.000 de euro pentru livrarea de material antiderapant. Petrica Mihai Sala detine 70% din actiunile Astor COM. Restul de 30 sunt in posesia sotiei lui, Maria Daniela, care este si administrator.

Pe 14 noiembrie 2012, Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat deifinitv pe Petrica Mihai Sala la un an cu suspendare pentru dare de mita, mai informeaza Digi24. El a fost acuzat ca a dat 12.000 de euro unui inginer angajat al unei firme de constructii, care trebuia sa certifice lucrarile ce urmau a fi facute de firma Astor COM. Era vorba despre un proiect finantat prin fonduri Phare - lucrari de reabilitare a drumurilor la Sovata.

Intrebat de aceasta situatie, directorul de Intretinere a drumurilor nationale reactioneaza iritat. Redam mai jos dialogul purtat de reporterul Digi 24 si directorul din CNADNR, asa cum apare el transcris pe site-ul televiziunii:

Reporter: Cum explicati faptul ca....

Florin Dascalu: Bine, va multumesc. Gata! Va rog sa incheiati. Da? Rog sa incheiati discutia.

Purtatorul de cuvant al CNADNR: Daca ne trimiteati inainte intrebarea, ne pregateam cu raspunsul.

Florin Dascalu: Te rog sa inchizi camera! Asta e golanie! Eu am crezut ca facem o discutie asa... Ma bagati pe mine cu ala. De unde dracu' sa stiu cine e ala? Nici nu e treaba mea sa stiu cine e ala. Eu coordonez activitatea de deszapezire.

Reporter: Pai, nu e treaba CNADNR-ului sa stie ca da contracte din bani publici fara licitatie?

Florin Dascalu: Ati incheiat? Va rog sa opriti camera!

Nervozitatea directorului din CNADNR nu se opreste aici. Si gaseste vinovatul pentru situatie.

Florin Dascalu
, catre purtatorul de cuvant al CNADNR: Bai, sa nu mai vii la mine cu astia!

Reporter: Nu aveati cunostinta de patronul firmei ca e condamnat pentru dare de mita?

Florin Dascalu: Mamaaaa! Imi bag....

Reporter: Noi am gasit pe google informatiile astea.

Florin Dascalu: Mai, fratele meu, eu sunt inginer, nu ma ocup cu investigatii.

Florin Dascalu: Bai, eu stiam de la Sova ca voua nu trebuie sa va dea nimeni niciun interviu.

Reporter: De la Sova?

Florin Dascalu: Voi sunteti asa cum sunteti. Uite, veniti cu chestii d-astea. Va multumesc. La revedere. E ultima data cand ne mai vedem.


Citeste mai multe despre   


















11852 vizualizari

  • +61 (61 voturi)    
    Ce fata de borfas (Vineri, 6 martie 2015, 16:52)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pai bai, io stiam ca voi lucrati pentru cetateni, nu invers, borfasilor!
  • +51 (51 voturi)    
    DNA-ul? (Vineri, 6 martie 2015, 16:55)

    Close [utilizator]

    Unde-i DNA-ul?
    • +17 (17 voturi)    
      dl director a mai fost pe la DNA (Vineri, 6 martie 2015, 18:49)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Close

      parese ca in 12 aug 2014 nu mai stia domnul Dascalu cum sa ocoleasca jurnalistii de la usa DNA.

      http://www.sursazilei.ro/seful-intretinerii-drumurilor-din-cnadnr-florin-dascalu-audiat-la-dna/
  • +45 (45 voturi)    
    vai mama noastra.. (Vineri, 6 martie 2015, 16:56)

    marius [anonim]

    Domnul se crede pe mosia lu masa....sa si bage ce vrea el .....dar cred ca astia se cred stat in stat.
    nu se poate asa ceva pe banii nostrii...trebuie facut ceva cu acesti bivoli pusi sa mestece si sa rumege banii nostri. UN IDIOT.
  • +32 (32 voturi)    
    In mod normal... (Vineri, 6 martie 2015, 17:00)

    sile [anonim]

    ...ar trebui sa-i pice numai bine week-end-ul: are timp sa-si actualizeze CV-ul pe bestjobs. In speranta ca-l mai cauta cineva.
    • +12 (12 voturi)    
      da, il va cauta DNA (Vineri, 6 martie 2015, 19:59)

      villa [utilizator] i-a raspuns lui sile

      am auzit ca angajeaza noi clienti
  • +30 (30 voturi)    
    se vorbeste tot timpul.. (Vineri, 6 martie 2015, 17:00)

    exilatul [utilizator]

    numai de minstrii, vice-minstrii, secretari de stat, ..adica cei de sus....nimeni nu arata ca si BAZA este la fel..numai escroci parveniti prin pile si relatii, functionari care nu mai stiu cum sa profite de locul pe care il ocupa in adm centrla sau locala....asa ca nu va mai mirati...
    • +13 (13 voturi)    
      re exilatul (Vineri, 6 martie 2015, 20:55)

      eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ai perfecta dreptate.Adaug ca nici un sef mare nu poate face nimic fara subalterni, din care multi sunt cam asa cum zici, macar daca ar fi cat de cat profesionisti!
  • +30 (30 voturi)    
    Micul dictator (Vineri, 6 martie 2015, 17:02)

    fane_grija [utilizator]

    Se simte zeu pe tarlaua lui platit din banii nostrii.

    Numai si pentru atitudine ar trebui sa fie zburat din pozitia pe care o ocupa.
    • +1 (1 vot)    
      Atitudinea primeaza (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:02)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Pe orice pozitie de conducere, atitudinea conteaza. In ziua de azi nimeni nu mai are nevoie de sbiri... numai ascultati-l pe 'mnealui cum ii dadea comenzi jurnalistului... ti se face sila si te intrebi nu numai cine l-a pus pe scaunul ala, dar te intrebi si cum de il suporta angajatii.
  • +35 (35 voturi)    
    "Mama !! Imi bag.....!!!"...... (Vineri, 6 martie 2015, 17:14)

    lili [anonim]

    Limbaj de mahala, NU de sef de INSTITUTIE publica!
    "De unde dracu' sa stiu eu.."??!!
    Si alte exprimari perfect INCOMPATIBILE cu o FUNCTIE PUBLICA, unde dumnealui este OBLIGAT prin LEGE sa raspunda la intrebarile presei, sa comunice!
    "Baga-ti" DEMISIA urgent!
    Dl Prim Ministru Ponta, asta merita sa fie in functia aia platita din BANII nostri?!
    Daca NU-l demiteti urgent, inseamna ca raspunsul Dvs este DA!
    Cat despre "profesorul" Sova de la care stia ce stia, nu ma mir ca a ajuns intr-o asemenea situatie...
    Asta-i fauna ce colcaie in institutiile publice ale statului roman!
  • +34 (34 voturi)    
    Petitie (Vineri, 6 martie 2015, 17:30)

    societatea_civila [utilizator]

    Hai sa nu ne plangem, si sa facem sa cerem informatii si demisia.Asta nu e atitudine de director care sa gestioneze banii publici.In firma lui sa faca asa dar nu in autoritati de stat unde suntem obligati sa cotizam ROVINIETE pentru niste drumuri de cacao.

    Jos toate lichele, fir-ati ai naibii de jegosi.Burtosi pusi pe parveneala.
  • +26 (26 voturi)    
    ...mi-e jena ! (Vineri, 6 martie 2015, 17:31)

    Matusalem [utilizator]

    si cand ma gandesc ca banii din taxe si impozite platite de noi toti, alimenteaza astfel de indivizi pe care nici ma car nu pot sa le fac o descriere. Intradevar ... borfasi !
  • +29 (29 voturi)    
    Bai (Vineri, 6 martie 2015, 17:32)

    KostasP [utilizator]

    Sa vedem cand te-o vizita dna-ul daca mai esti tot asa de artagos. Nici o grija, vine, ai putintica rabdare.
  • +23 (23 voturi)    
    Informatii despre petitie (Vineri, 6 martie 2015, 17:33)

    societatea_civila [utilizator]

    http://www.mt.ro/web14/despre-noi/contact

    Aici se poate depune petitie.
    Sunt in subordinea Ministerului Transportului.
    Haideti sa facem macar 20 de petitii in care sa cerem socoteala si schimbarea din functie a domnului.
  • +22 (22 voturi)    
    Niste cretini conduc institutii de stat (Vineri, 6 martie 2015, 17:36)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Prostia la putere...
  • +21 (23 voturi)    
    inginer (Vineri, 6 martie 2015, 17:48)

    buncrestin [utilizator]

    daca e "doar" inginer, domnul respectiv nu are ce cauta in vreo functie de conducere a CNADNR. Daca este director este imposibil sa nu aiba cunostinta despre contracte. acolo e management, nu inginerie. DNA trebuie sa verifice imediat astfel de personaje care inca se mai cred in anii 90. dispretul acestui domn este extrem de suspsect
  • +16 (16 voturi)    
    Licitație târzie (Vineri, 6 martie 2015, 18:08)

    Furnicuta [utilizator]

    Întreb și eu, de curiozitate: de ce nu s-a organizat acea licitație în vara anului trecut astfel încât să fie gata la momentul începerii sezonului rece? Îngtrebarea este și pentru CNADNR, dar putea s-o pună și un jurnalist respectabil.
  • +10 (10 voturi)    
    fețe-fețe (Vineri, 6 martie 2015, 18:12)

    NoFive [utilizator]

    are moacă de pușcăriabil ciocoiul vechi și nou ăsta
  • +15 (15 voturi)    
    Petitie depusa! (Vineri, 6 martie 2015, 18:14)

    _cutare [utilizator]

    Sa depunem cat mai multi petitii pe http://www.mt.ro/web14/despre-noi/contact !

    Sunt obligati sa ne raspunda.
  • +12 (12 voturi)    
    Derbedeu (Vineri, 6 martie 2015, 18:50)

    Ricochet [utilizator]

    Comunismul a ramas in istorie ca epoca ticalosilor.
    Democratia actuala va ramane ca epoca derbedeilor.
  • +12 (12 voturi)    
    cura de slabire (Vineri, 6 martie 2015, 19:19)

    Kpriciu [utilizator]

    Pentru sanatatea Dvs, Umflatule, iti recomand plimbari lungi, in noapte, pe Podul Grant, cu sau fara ucraineanca la brat.
  • +11 (11 voturi)    
    Omul lui Sova (Vineri, 6 martie 2015, 20:46)

    Maniu [utilizator]

    vorbeste asa, ca din haznaua in care s-a nascut si-a trait . Cum vorbeste Sova? A, parca mi-amintesc boss.
  • +11 (11 voturi)    
    Contracte din bani publici fara licitatie beton (Vineri, 6 martie 2015, 20:54)

    Clop [utilizator]

    Asta este sinteza si ideea de baza.

    Purtatorul de cuvant al CNADNR: "Daca ne trimiteati inainte intrebarea, ne pregateam cu raspunsul..."

    Da' cine-s majestatile astea? Cum adica, sa pregatesti dinainte raspunsul? Ce conferinta de presa e asta?!

    Ce cauta ceafa aia fara os la conducerea unei institutii extrem de importante din Romania? Este acesta limbajul tehnic al unui manager dintr-o institutie adminstrativa a Statului Roman?!

    Se vorbeste de sus, se face criza de nervi via aroganta, cu presa? Dar unde se credea? la carciuma cu convivii?!...

    Sper sa se tina altii de cuvant pentru dl. inginer, daca nu se trezeste chiar el cu demisia.
  • +4 (4 voturi)    
    Un prim-ministru onest l-ar fi demis imediat (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:31)

    neagoe [utilizator]

    ... dar daca mafia il are la mana cu ceva, nu poate sa o faca.
  • +2 (2 voturi)    
    pana cand?! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:54)

    vladutzferoviarul [utilizator]

    Eu v-as sugera sa mergeti pana in panzele albe cu CNADR si cu toate specimenele de genul care fac parte din el!
    De atat de mult timp aceasta institutie nici macar nu se sinchiseste sa dea comunicate de presa sau sa isi explice actiunile atunci cand este cazul. Nici sa nu mai pomenesc de scopul existentei lor si ceea ce fac!
    Chiar nu este admisibil ca astia sa nu raspunda niciodata in fata presei! Mai gata cu izul asta comunist!
  • +2 (2 voturi)    
    averea "inculpatului" si inginerului (Duminică, 8 martie 2015, 9:46)

    Regensburg [utilizator]

    sa-i verifice cineva averea
    http://www.cnadnr.ro/docs/declaratii/dascalu-florin.PDF
    asta e declaratia lui, a trudit ceva pt. ea