​Articol actualizat

Seful Companiei de Autostrazi, Narcis Neaga, a fost demis dupa dezastrul din ultimii ani. Noul sef este Catalin Homor, actualul director interimar la Metrorex

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 12:57 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Narcis Neaga
Foto: Hotnews
​Narcis Neaga, seful Companiei Nationale de Drumuri Nationale si Autostrazi (CNADNR), a fost demis astazi de ministrul Transporturilor, Dan Costescu, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale. Noul sef interimar al CNADNR este Catalin Homor, in prezent director interimar la Metrorex. Neaga a patronat in ultimii trei ani un dezastru complet in privinta proiectelor de mare infrastructura rutiera.

Actualizare ora 13.06: Ministrul Transporturilor, Dan Costescu, a confirmat intr-o conferinta de presa ca l-a demis pe Narcis Neaga din fruntea CNADNR: "S-a hotarat (in Adunarea Generala a Actionarilor - n.red.) ca dl director general Neaga sa ii inceteze preluarea de atributii pentru functia de director general, atributii care vor fi transferate dl Catalin Homor".

Imediat va fi demarata si procedura de selectie a noului management privat al CNADNR, a mai anuntat ministrul Costescu, care va fi urmata de o reformare a Companiei Nationale de Autostrazi.

"Am vrut sa am propriile mele argumente pe datele de la Corpul de Control", a spus ministrul Dan Costescu cand a fost intrebat de un ziarist de ce a decis acum sa-l demita pe Neaga.

Narcis Neaga este director general al CNADNR din vara lui 2013. In timpul mandatului sau marile proiecte de autostrazi au avut de suferit mari tergiversari si intarzieri, inclusiv proiectul autostrazii Pitesti - Sibiu ce a fost intarziat birocratic aproape doi ani in timp ce s-a negociat concesiunea autostrazii Comarnic - Brasov, concesiune ce presupunea un cost urias si care in cele din urma a esuat.

Cele mai mari bile negre din mandatul lui Narcis Neaga (vezi aici un articol detaliat):

- S-a inchis si demolat partial un lot de autostrada deschis traficului in urma cu mai putin un an - Sibiu - Orastie Lot 3

- S-au prelungit extrem de mult reluarea procedurilor si contractarea studiilor la Sibiu - Pitesti

- Ce-a de-a treia tentativa de concesionare a autostraziii Comarnic - Brasov a picat

- 10 km de autostrada langa Lugoj zac nedeschisi circulatiei de doi ani, desi sunt finalizati, pentru ca acel lot se termina in camp, fara vreun mod de descarcare a circulatiei

- Au fost lansate licitatii in contradictie cu Master Planul de Transport

- Autostrazile si drumurile nationale pe care nu le-am putut termina la timp vor manca cel putin 1 miliard de euro din cei 2,7 miliarde de euro disponibil pentru infrastructura rutiera in exercitiul financiar european 2014 - 2020.

- intarzierea uriasa a ciotului de autostrada care sa lege A3 de Bucuresti

- intarzieri pe A1 Lugoj - Deva, unde licitatia separata pentru tunelurile pentru ursi nici pana azi nu a fost lansata, desi situatia este cunoscuta din 2013

- licitatia pentru Studiul de Fezabilitate a drumului expres spre Moldova nici pana azi nu a fost relansata, desi ea trebuia inceputa din 2015, iar o prima tentativa a fost anulata in luna martie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12467 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Aleluia (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:59)

    Adri4n [utilizator]

    In sfarsit
    • +24 (24 voturi)    
      priviti acest om (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:33)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

      multe din frustrarile pe care le traim zi de zi i se datoreaza lui.
      • +15 (15 voturi)    
        O fi fost de capul lui? (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:25)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Dezastrul se datoreaza guvernelor incompetente, premierilor penali, clientelismului politic si securistic, si tuturor partidelor acre au fost doar mafii puse pe furt si au jefuit tara.
        • +12 (12 voturi)    
          De acolo se împute peștele (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:07)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Iar metoda lor de manifestare este promovarea personajelor ca Neaga. Orice curățenie trebuie să înceapă cu eliminarea lor.
  • +22 (24 voturi)    
    Doar atat? (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:04)

    midufi [utilizator]

    Niciun fel de responsabilizare...
    • +8 (20 voturi)    
      lasa ca vine... (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:15)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui midufi

      metrorexu` si ne explica cum sa taiem peroanele, autostrazile, podurile, etc. de pe lista noastra de optiuni viitoare;

      poate nou` de la metrorex ne expolica cum se face smenu` pe banii de la stat stiut de toata lumea si anchetat intr`un al 12`lea ceas de dna,

      poate aflam cum poate metrorexu` sa cumpere rame de la spanioli mai scumpe decat aceleasi rame de metrou construite la juma pretu in tara (cele construite in tara erau construite de o asociere dintre spanioli si fabrica din Arad)

      sleahta de impotenti intelectual;

      iubesc tradarea, dar urasc pe tradator.
      • +2 (2 voturi)    
        hai ca (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:48)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

        nu e dracu asa negru ..."metrorexu" e interimar la CNADR
    • +24 (24 voturi)    
      Ai putintica rabdare (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:19)

      Yoda [anonim] i-a raspuns lui midufi

      Pai e putin ocupat DNA-ul astazi, dar zilele urmatoare, poate ca trece cineva si pe la el, sa-l mai intrebe de vorba.
    • +19 (19 voturi)    
      Urmează. (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:34)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui midufi

      Să sperăm că hoțiile dezvăluite,vor fi confirmate și vor fi eliminați toți din gașca lui Narcis Neaga.În ultimul timp la CNADNR sau produs numai lucruri rele și nu era nimeni vinovat.
    • +2 (2 voturi)    
      Ar trebui cautat putin si la "oua"..... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 6:43)

      8736 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      .....alea de aur. In mod sigur batjocorirea romanilor de catre acest biped nu s-a facut gratis, deci trebuie sa se regaseasca in vile, terenuri, masini de lux, bijuterii, actiuni la societati, conturi bancare in Ro sau afara, pe numele lui sau al rudelor de gradele 1 - 4 si care nu pot fi justificate.. Nu mai vorbesc de pozitionarea in posturi bine platite in institutii bugetare a acelorasi rude de gradele 1-4, pe motiv ca tata/unchiul/bunicul este CNADNR-ul. Material, nu gluma, pentru DNA. Spor la treaba, LC Kovesi!
  • +20 (20 voturi)    
    de curiozitate ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:08)

    dnicu [utilizator]

    ne puteti spune ce a facut acest domn in timpul mandatului sau ca si director la CNADR? ... asta daca a facut ...

    Ma gandesc ca omul cand a venit in 2013 a venit cu o agenda ... care a fost aia?... si ce a reusit el sa indeplineasca in toti acesti ani.
    • +7 (7 voturi)    
      ... o sa facem ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:41)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

      ... shi o sa dregem ... .
      la capitolul realizari poate nu ar strica verificarea averii .
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:28)

      OSA [anonim] i-a raspuns lui dnicu

      acest domn si-a facut datoria.
  • +21 (21 voturi)    
    doar demis ??? si prejudiciul facut de neaga? (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:09)

    mnicku [anonim]

    ca banuiesc ca SRI-ul si DNA-ul nu dorm.
    De ani de zile apar dovezi despre jaful din CNADNR si nimic nu se intimpla.

    D-le ministru iti e teama sa spargi in gasca de derbedei? fa curatenie generala acolo si vom avea si noi autostrazi.

    Poate aflam unde-i contractul cu Bechtel
  • +26 (26 voturi)    
    Cat cotiza asta la (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:14)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ....ponta?!
  • +18 (18 voturi)    
    Da, dar... (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:15)

    prompt [utilizator]

    ...pe sefii lui, ponta si mai ales sova, nu-i intraba nimeni, nimic!!!
  • +12 (12 voturi)    
    demis (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:18)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Demis inseamna ca a fost trimis acasa sa abereze pe banii lui sau ca a fost numit vice-sef cu acelasi salariu?
  • -8 (8 voturi)    
    Schimbam (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:24)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    cadrele, ca de obicei! Degeaba atata vreme cat plimbam saracia de buget dintr-un buzunar in altul, iar de la transporturi se taie intotdeauna, poate sa vina si Elvis ca tot n-o sa faca nimic! Banii aia abia daca-ti ajung de peticit drumurile, de reabilitat niste centuri si de platit aceleasi studii de fazabilitate din 2 in 2 ani, dupa ce expira! Tot bani aruncati pe apa sambetei vor fi si de acum incolo! Poate sa aiba toata bunavointa din lume, fara finantare ca lumea nu faci nimic! La fel si medicii de familie, care au cabinete pe la subsoluri insalubre, sau cei din spitalele pline de gandaci...ei tipa, ei aud!
  • -4 (6 voturi)    
    Rotatia cadrelor... (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:35)

    The Real Sasha [utilizator]

    A fost indepartat prin avansare.
  • +8 (8 voturi)    
    Urmeaza retinerea&arestarea ?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:46)

    CatalinGhe [utilizator]

    Ar trebui facut acum un sondaj cu privire la urmatorul aspect: cand il va retine DNA fata de momentul destituirii ?

    Eu primul - cel tarziu vineri, asta putand insemna inclusiv azi !
  • +5 (5 voturi)    
    Banc-VORBA ARDELEANULUI (care nu sînt) (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:46)

    pointless man [utilizator]

    „Dacă vrei să Homor(e)
    Cumpără-ți motore !”

    Cam scremut și, oricum nu am nimic cu individu´ în discuțiune. Doar că METROREX îmi sună ÎNTOTDEAUNA ca dracu´.
  • +6 (8 voturi)    
    Sa fie intr-un ceas bun ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:18)

    misu [anonim]

    Desi, daca te uiti la inlocuitor nu ne dam prea multe sanse.
    Pai, fratii mei, Metroul arata ca o ghena de gunoi, credeti ca baiatul asta va reusi ceva la Autostrazi?
    Pe ce va bazati? Ca e Tehnocrat ???
    • +5 (5 voturi)    
      Timp (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:11)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui misu

      Metroul se comportă la fel de rău, e adevărat, dar Homor este director interimar abia din martie anul ăsta. Răul e mult mai vechi.
  • -1 (5 voturi)    
    Si cu asta ce-am facut? (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:23)

    EduardRO [utilizator]

    Vorba lui Tanase: Si cu asta ce-am facut?

    Am inlocuit un hot cu un alt hot!

    Si prejudiciul in atatia ani de directorat? Ca bani au fost o gramada, dar autostrazi.......
  • +12 (12 voturi)    
    Incepe numararea oaulor,de tip Bombo ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:33)

    Plagarus [utilizator]

    Cati d'alde Neaga au tinut biata Romanica pe loc ?
  • +5 (5 voturi)    
    Statistica... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:54)

    intruderul [utilizator]

    In cadrul CNADNR Central 45% din personalul de conducere are titlul de inginer, iar din acestia 28% sunt absolventi ai unei facultati de constructii in specializari cai ferate, drumuri si poduri, constructii civile, hidrotehnica, geodezie.Ia sa vedem ce va face Homor din lista proiectelor ce vor fi finantate in perioada 2014-2020. Poate fi consultata pe site-ul www.Mt.ro,Am rabdare.
  • 0 (2 voturi)    
    hai cu moshu' (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:07)

    Io [anonim]

    Bine ca vine de la o companie care performeaza cu adevarat in tara asta. Ha Ha ha, niste .......
    • 0 (0 voturi)    
      care moshu'l ? (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:45)

      Miky113 [anonim] i-a raspuns lui Io

      Acest domn vizionar NN , la experianta sa: prevad ca va ajunge ceva mare sef la Comisia Ieuropiana de Studiy Anty&Prea Feshabilitate .

      II dorim multe sssuuccessuri !
      Deja se cunoaste primul proiect la care va lucra , din prima zi: "Este fezabila schimbarea directorului CENEADENERE ?! " Termen de .executie : 13 ani.
      Valoare inestimata : olx.000.000 Oiro
  • +1 (3 voturi)    
    POATE?? (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:53)

    MariusEnghes1 [anonim]

    SA NU SARIM DIN LAC IN PUT
  • +1 (1 vot)    
    Ce-i mai ramane lui Narcis? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 5:58)

    Plagarus [utilizator]

    „Timpul” – spune Marin Preda în Moromeţii – „nu mai are răbdare!”
    De pe vremea lui „Măi dragă domnule Jos!”, zis şi „Măi animalule!” draga Narcis, ti-a sosit in sfarsit ceasul si numai onania in fata DNA-ului te mai poate salva !
  • 0 (0 voturi)    
    Cumul de functii (Miercuri, 9 decembrie 2015, 8:44)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    si pe pamant si pe sub pamant... da' cand are nenea asta nou timp sa le faca pe toate? si bine. hmmmm
  • +1 (1 vot)    
    CNADNR-DNA trebuie sa intre in ACTIUNE ! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 11:12)

    PSD a spalat bani grei prin CNADNR -DNA ACTION! [anonim]

    LA CNADNR sa spalat bani pentru PSD !

    Cum ?

    SIMPLU !!!

    Sa semnat si sa platit banii PUBLIC-UE(MILIARDE €) pentru constructii de calitate minora care nu tin nici 6 luni de la inaugurare . Asta da frauda calificata , abus de serviciu fraudulos cu consecinte deosebit de grave pentru Infrastructura si Bugetul Poporului Roman !!!

    PAGUBA se ridica la MILIARDE de € . Cine RECUPERA BANII platiti pentru constructii nefunctionale platite de la gura Poporului. Oare PSD ??????????????????????????

    SRI si DNA pe toata LINEA !!!