Asociatia Pro Infrastructura, mesaj dur dupa ce a fost reziliat unul din contractele pentru autostrada Targu Mures - Iasi: "Directorii CNAIR sunt incompetenti, rau-voitori, manipuleaza opinia publica si isi bat joc de cetateni. Condamna regiunea Moldovei la subdezvoltare si izolare economica"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 12:03 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole

Autostrada spre Moldova, misiune imposibila
Foto: CNADNR
Directorii Companiei de Autostrazi "sunt incompetenti, rau-voitori, manipuleaza opinia publica si isi bat joc de cetateni", reactioneaza Asociatia Pro Infrastructura dupa ce contractul pentru revizuirea SF-ului pe 96 de km ai sectiunii Targu Mures - Ditrau, parte din autostrada pana la Iasi , a fost reziliat de catre autoritatile de la drumuri. Pro Infrastructura acuza conducerea CNAIR ca prin decizia de a rezilia contractul, in loc sa-l reactiveze, "condamna regiunea Moldovei la subdezvoltare si izolare economica" si cere noului Ministru al Transporturilor, Lucian Sova, sa demita directorii de Drumuri "pentru incompetenta, rea-vointa, manipulare si sfidarea cetatenilor".

Pe 19 ianuarie Compania de Autostrazi decidea sa rupa contractul pentru revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru cei 96 de km ai sectiunii Targu Mures - Ditrau, parte din autostrada pana la Iasi. HotNews.ro scria despre aceasta reziliere ce a venit dupa ce contractul, semnat inca din 2015, a stat mai mult suspendat. Asociatia Pro Infrastructura care anuntase rezilierea a aluat si ea pozitia si a denuntat decizia CNAIR.

In replica, purtatorul de cuvant al CNAIR, Alin Serbanescu a declarat ca "este impropriu spus ca s-a reziliat contractul. Contractul a incetat de drept".

"Este o declaratie falsa, mincinoasa, facuta fie din incompetenta, fie cu rea-vointa si buna-stiinta cu scopul de a manipula opinia publica", reactioneaza acum Asociatia Pro Infrastructura (API).

ONG-ul care monitorizeaza proiectele de infrastructura din tara sustine ca in adresa de reziliere Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere isi fundamenteaza decizia pe doua clauze contractuale: articolele 31.5 si 36.1. "Articolul 31.5 este CORECT invocat, insa articolul 36.1 este GRESIT invocat!", scrie API care publica si o explicatie pe larg pe forumul peundemerg.ro.

"Articolul 36.1 spune, in esenta: "Contractul va inceta AUTOMAT daca Prestatorul nu a intreprins activitatile generatoare de plata in termen de 12 luni de la data de incepere a prestarii serviciilor." Acest articol este GRESIT invocat ca motiv de reziliere din simplul fapt ca acest contract a fost activ O SINGURA LUNA DE ZILE din momentul emiterii ordinului de incepere (20.11.2016) si pana la ridicarea suspendarii (19.01.2018), iar Prestatorul, conform clauzei, are termen 12 luni (!) sa inceapa lucrarile", scrie Pro Infrastructura.

"Prestatorul (Search Corporation) nu poate fi "tras la raspundere" si NU I SE POATE REZILIA CONTRACTUL pe motiv ca nu a inceput lucrarile in 12 luni de la ordinul de incepere pentru ca pur si simplu NU AU CURS 12 LUNI in care PUTEA sa le inceapa, contractul fiind activ (fara suspendare) doar O LUNA DE ZILE (intre 20.11.2016 si 20.12.2016). Mai mult, aceasta greseala flagranta creeaza o portita pe care proiectantul (Search) o poate folosi pentru a cere despagubiri in instanta!", mai sustine Asociatia.

Articolul 35.1 stipuleaza ca  "In cazul in care perioada de suspendare a Contractului excede 12 luni, Beneficiarul are dreptul de a rezilia Contractul".

"Asadar, Beneficiaul (CNAIR), are DREPTUL, dar NU ESTE OBLIGAT sa rezilieze. Mai mult, contractul a fost suspendat prima data timp de aproximativ 14 luni (intre iulie 2015 si septembrie 2016) si CNAIR a luat decizia (corecta, in favoarea proiectului) sa NU activeze aceasta clauza. Atunci A RIDICAT SUSPENDAREA, chiar daca avea optiunea sa rezilieze contractul inca din iulie 2016, dupa 12 luni de suspendare initiala (din lipsa de finantare)", continua explicatia Asociatia Pro Infrastructura.

"Simplu spus, directorii CNAIR sunt incompetenti, rau-voitori, manipuleaza opinia publica si isi bat joc de cetateni, condamnand regiunea Moldovei la subdezvoltare si izolare economica prin DECIZIA DE REZILIERE a acestui contract, sfidand cu nerusinare eforturile societatii civile si chiar ale politicienilor care cer aceasta autostrada, avand (100% legal si contractual) optiunea SA RIDICE suspendarea, asa cum TOT EI au facut in septembrie 2016! Anul 2018, al Centenarului Marii Uniri, va fi inca un an pierdut pentru Autostrada A8!", sustine Asociatia Pro Infrastructura.

ONG-ul cere noului Ministru al Transporturilor, Lucian Sova, sa demita conducerea CNAIR "pentru incompetenta, rea-vointa, manipulare si sfidarea cetatenilor" si sa "faca demersurile necesare pentru recrutarea unei echipe de management care doreste si poate sa implementeze aceste proiecte majore!".


Citeste mai multe despre   



















5918 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    E bine ca au reziliat! (Vineri, 2 februarie 2018, 12:13)

    Andy500 [utilizator]

    Stiu ca suna ciudat, dar oricum nu ar fi inceput lucrarile in urmatorii ani si SF-ul ar fi expirat!
    Asta e un mod bun de sifonat banii publici: faci SF-uri care nu vor fi puse in practica niciodata.
    Deci e bine ca au renuntat sa arunce banii aiurea.
    Din pacate, mi-e teama ca banii oricum se vor duce in alte buzunare private.
    • +1 (3 voturi)    
      stiu ca ti-ai luat minusuri.... (Vineri, 2 februarie 2018, 14:28)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      dar sunt de acord cu tine. Porcariile astea de SF-uri nu ar trebui aprobate decat atunci cand exista o portita deschisa in privinta finantarii proiectului. Nu te apuci sa faci fezabilitati ca boul cand tu nu ai nici macar 1% credit pt proiect.
      • -3 (5 voturi)    
        Pro Infrastructura e un grup de amatori și atât (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:44)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Mesaj dur din partea grupului Pro Infrastructura?! Imi vine sa rad.

        Respectivii sunt niște amatori fără studii de specialitate iar părerile lor nu valorează mai mult decât ale unui aeromodelist, fără bacalaureat, care face comentarii tehnice privitoare la ultimele avioane care au intrat în dotarea SUA, Rusiei, Chinei, etc.
  • +10 (12 voturi)    
    Directorii CNAIR ... (Vineri, 2 februarie 2018, 12:25)

    Geo7 [utilizator]

    Aceste persoane trebuie demise și judecate pentru sabotarea economiei și ținerea acestei părți a României în faza prelungită de subdezvoltare. Chiar nu există nici un fel de consecințe pentru acești incompetenți??? Se poate semna o petiție? Se poate organiza un marș?
    • +1 (7 voturi)    
      clar (Vineri, 2 februarie 2018, 14:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      Sa executam un protest pe facebook. Dam fiecare cate 10 like-uri, pana strangem un milion de like-uri si apoi intram pe youtube si dam si acolo like.
      Apoi ne organizam intr-o armata de bloggeri si scriem toti cate 3 bloguri si ne dam like-uri incrucisat.
      In ultima instanta organizam un flashmob si simulam ca dam like pe ceva, pe orice si sigur hotimea din Romania se va jena, vazand puzderia de likeuri, iar lucrurile vor intra pe un fagas normal.
  • +17 (19 voturi)    
    ACUM ATI REALIZAT?! Tarziu... (Vineri, 2 februarie 2018, 12:26)

    schroedinger [utilizator]

    Ca sa nu mai spun ca de mult timp sunt propagate "informatii" precum ca Europa nu ne lasa sa constrium autostrazi, fiindca ii concuram pe ei!
    Incredibil cat de prost poate sa fie acest sarman popor!
    • +16 (18 voturi)    
      CNAIR nu munceste, ci doar toaca bani (Vineri, 2 februarie 2018, 12:52)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Scopul CNAIR n-a fost niciodata sa faca autostrazi, ci sa toace bani publici.

      Haha, credeati ca CNAIR face autostrazi? Ce fraieri sunteti! Asta e Romania! Totul e o tzeapa!

      Daca vreti sa vedeti autostrazi, plecati din tara, faceti un sejur prin alte parti.

      Cine vreti sa faca autostrazi? Neocomunistii astia?

      Astia nu stiu nici cat sa ia o diploma la FF, trebuie "la distanta" fiindca sunt prea prosti pentru FF.
    • +13 (15 voturi)    
      Scenariu posibil... (Vineri, 2 februarie 2018, 13:04)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      - Stii cum facem ?
      - Tu reziliezi contractul si zici ca te iei de mine ca nu am inceput si dealea cu patriotismul dai tu..
      - Eu nu zic nimic la presa si dupa ....asa.... dau in judecata ca ai reziliat inainte de termen.
      - E vorbita toata treaba...... si cer despagubiri valoare contract.In doua termene luam banul...M-a'ntelegi?
      - Exact ca si cum as fi facut contractul dar nu facem nimic...ca si asa nu stiam sa il facem ....ca m-a bagat nasul la inaintare ca rezolva el da nu s-a mai putut stii... nu?
      -Da ....
      -Te bagi ...? Ca e vorbita si la instanta....
      - Ma bag....
  • +14 (16 voturi)    
    Nu va mai plangeti... (Vineri, 2 februarie 2018, 12:33)

    Ponta [utilizator]

    ... ca babele in fata sobei.
    Haideti in strada sa le rupem capatzanile, si sa-i spanzuram de picioare.
    Daca noi doar stam si ne jelim o furam si mai rau.
  • +4 (20 voturi)    
    autostrada? (Vineri, 2 februarie 2018, 12:34)

    asddd [utilizator]

    ce va trb voua moldovenilor autostrada; pupati racla lui dracnea!! :DDDD
    • +6 (10 voturi)    
      Despre relatii de cauzalitate (Vineri, 2 februarie 2018, 13:49)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui asddd

      nu te-a invatat nimeni la scoala ta de meserii? Chiar nu realizezi ca pupatorii de pantofi ai psd-istilor provin tocmai din zonele defavorizate? Eliminarea cauzelor subdezvoltarii duce la dispaitia efectelor acesteia.
  • +11 (13 voturi)    
    API are dreptate (Vineri, 2 februarie 2018, 12:36)

    aniod [utilizator]

    Situatia nu este noua. In plus, conducatorii politici pe care i-a avut Romania s-au ingrijit doar de propriile interese. Moldova a fost lasata intentionat de izveliste
  • -2 (14 voturi)    
    Sholdovenii au ce merita. (Vineri, 2 februarie 2018, 13:01)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Care este partea rosie din tara de 28 de ani? Sholdova! SI daca nu voteaza ex-PCR voteaza pseudoPNL adica tot exPCR.
    Sa crape toti, din partea mea, eu doar imi pun de-o parte pentru mine. Nu imi mai pasa deja de copii morti pentru ca nu s-au vaccinat, deci morti degeaba, nu mai imi pasa ca nu exista spitale, ca nu exista strazi, Mie sa-mi fie bine, nu votes PCR niciodata si dobitocii din jurul meu care de 28 de ani isi voteaza Tartorii, ucigasii, sa se duca!
    E timpul sa lucreze evolutia!
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 2 februarie 2018, 13:34)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      @Prea_Tarziu: pastilele, iar ai uitat pastilele! Ia verifica de unde sunt primarii in Constanta sau Bucales?
      • +5 (7 voturi)    
        Ma refer la cei 28 de ani! (Vineri, 2 februarie 2018, 15:11)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        De cand leprele puse de soldoveni si olteni ne mint frumos cum o sa restructureze "din temelii" si cum "o sa ne fie bine" in timp ce fura de rup!
        Inteleg sa votezi o data, vezi ca te fura nu te mai atingi de ei, votezi altceva, cum a fost votat PDL vezi ca s-au ocupat cu jaful si astia nu te mai atingi TOATA VIATA de ei, treci la PNL vezi ca fura si aia NU TE MAI ATINGI TOATA VIATA de PNL treci la USR.
        Uite, la mine USR-istii sunt singurii pe care acum i-as vota iar. Ma dezamagesc si nu schimba din temelii cu adevarat, altii la rand. Niciodata aceiasi borfasi. Pana dai de oameni normali la cap, de bun simt.
        Ce fac soldovenii si oltenii? II violeaza borfasii si nu le fac nimic de 28 de ani? Ei constant borfasi si anul viitor! Sa lucreze evolutia! Sa voteze asa pana raman in Sholdova 50.000 oameni!
        • +3 (3 voturi)    
          Mau usurel sa nu faci infarct (Vineri, 2 februarie 2018, 19:29)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Intre timp am vazut ca si Transilvania a ajuns Rosie, incredibil, nu??? Nu sholdovenii is de vina, ci prostia, nepasarea si lenea.
    • -2 (4 voturi)    
      lucreaza, lucreaza (Vineri, 2 februarie 2018, 14:34)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Mutantii ca tine s-au adaptat cel mai bine la comunism, chiar daca acu te dai mare dizident. Intr-un fel esti dovada ca speciile cele mai adaptabile prospera.
      Homo Sobolanus.
  • +10 (12 voturi)    
    de cand ati votat iliescu (Vineri, 2 februarie 2018, 13:03)

    pb80tm [utilizator]

    si ati lasat aceasta banda de infractori comunisti la conducere vati condamnat. asta e rezultatul votului incepand cu 1990. nu sunt bani. in 30 de ani i-ati tocat pe pomeni electorale. bani de autostrada sunt in sticle de ulei si plase cu psd
  • +7 (11 voturi)    
    Stiati ca ? (Vineri, 2 februarie 2018, 13:24)

    Frankie [utilizator]

    In Romania, de 30 de ani, nu s-a facut nici o autostrada completa ? Bucuresti-Constanta era inceputa de Ceausescu in 1986 si la revolutie era deja aproape 40% facuta.
    • -1 (1 vot)    
      Legenda interurbana (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Mare gospodar si asta Ceausescu. Stiai ca si-a dat bacul intr-o ora, cu brio ?
      Daca citim acum ceva din el, sigur devenim genii.
      • +1 (1 vot)    
        Ce legatura are bacul cu infrastructura ? (Miercuri, 14 februarie 2018, 8:04)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Cu ce ma incalzeste pe mine bacalaureatul lui Ceausescu? Aici era vorba de autostrazi....

        Si-o fi luat Ceausescul bacul intr-o ora dar astia au luat doctorat in 3 secude.
  • +3 (5 voturi)    
    moldova e intr-un cerc vicios! (Vineri, 2 februarie 2018, 14:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    singura nu se poate extrage din k..t!
    • +1 (1 vot)    
      Moldova = Votant PSD de baza (Miercuri, 14 februarie 2018, 8:05)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Se vede saracia din satelit acolo la ei in Moldova. Votati PSD in continuare dragi moldoveni si nu va mai plangeti de saracie.