Metrorex: In trei luni circa 2.000 de oameni au calatorit cu biletul unic metrou - RATB

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Metroul din Bucuresti
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
"In ultimele trei luni, 2 000 de oameni au calatorit cu metroul si cu mijloacele de transport in comun R.A.T.B. utilizand biletul unic", anunta Metrorex. Biletul unic de calatorie valabil si pe metrou, si pe mijloacele RATB a fost pus in vanzare din luna decembrie si presupune un interval de 60 de minute in care utilizatorul poate calatori indiferent cu orice mijloc de transport in Capitala.


Biletele unice metrou-STB (fosta RATB):


- Bilet unic 60 minute (valabil pe liniile urbane R.A.T.B. si Metrorex) - 5 LEI

- Bilet cu 10 calatorii de cate 60 minute pentru fiecare calatorie (valabil pe liniile urbane R.A.T.B. si Metrorex) - 34 LEI

- Abonament de o zi (valabil pe liniile urbane R.A.T.B. si Metrorex) - 17 LEI

Potrivit ordinului de ministru care aproba introducerea biletului unic, Metrorex si STB (fosta RATB) isi vor imparti din valoarea tichetului comun exact valoarea calatoriilor pe care o percepe fiecare pentru metrou, respectiv pentru mijloacele RATB, diferenta de circa 1 leu fiind valoarea suportului contactless.

"Titlurile prevazute mai sus accepta ultima validare cu un minut inainte de expirarea perioadei stabilite 60 min.) si permit calatoria pana la capatul liniei la R.A.T.B. sau pana la iesirea din statie de la Metrorex S.A", se arata in anexa ordinului de ministru aprobat in decembrie.

"Abonamentul de o zi valabil pe liniile R.A.T.B. si Metrorex S.A. permite un numar nelimitat de Avalidari, atat la R.A.T.B., cat si la Metrorex S.A., are valabilitate 24 ore incepand cu ora si minutul la care se face prima validare si permite calatoria pana la capatul liniei la R.A.T.B. sau pana la iesirea din statie de la Metrorex S.A", se mai arata in anexa ordinului de ministru.

Biletele unice RATB-Metrorex au mai fost puse in circulatie in trecut, dar ele au fost retrase in anul 2014 dupa ce Metrorex a incheiat contractul comercial cu RATB pe fondul acumularii unor datorii de peste 17 milioane de lei din partea operatorului de transport public bucurestean.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1436 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 16 martie 2018, 12:17)

    HChifteluta [utilizator]

    2000 de oameni in trei luni! Mare realizare! Le-as da prime si promovari alora care au venit cu ideile astea cretze! Ne meritam soarta!
  • +2 (2 voturi)    
    realizare de doi lei (Vineri, 16 martie 2018, 12:29)

    hifi [utilizator]

    Mai putin de 700 de calatori pe luna!!!
    Normal, daca te urci in autobuz in 60 de minute poti merge cel mult trei statii
  • +1 (1 vot)    
    Dupa 5 ani (Vineri, 16 martie 2018, 12:56)

    florinos [utilizator]

    Asta după ce au trecut 5 ani de când s-a suspendat abonamentul Metrorex-Ratb
  • +1 (1 vot)    
    am avut si eu un abonament comun (Vineri, 16 martie 2018, 13:08)

    bancher [utilizator]

    RATB-Metrorex si degeaba l-am avut.
    Era un card, si a mers cam o luna....apoi la metrou nu ma primeau cu el pe motiv ca RATB nu vrea sa dea banii incasati pe abonamentele comune, proportional cu cota Metrorex.
    Asa ca l-am folosit doar la RATB, ca pe orice abonament obisnuit.
    Nu luati abonamente comune pe perioade mari ca ramaneti cu banii dati, iar se cearta metrorex cu RATB si noi ramanem cu abonamentele platite.
  • +1 (1 vot)    
    Cam putin (Vineri, 16 martie 2018, 13:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Problema e ca cei 5 lei sunt la risc daca stai enorm in autobuz si nu mai ajungi la metrou. In cazul asta e mai sigur poate sa iei bilete separate din start.
    Ideea e buna, insa pana nu se fluidizeaza transportul la suprafata nu se va schimba nimic in bine.
    • 0 (0 voturi)    
      La suprafață sunt multe probleme. (Vineri, 16 martie 2018, 16:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Este dificil să obții un bilet din orice stație.Nu înțeleg de ce nu sunt automate de bilete.Se poate lua cafea și nu poți lua bilet!Nu văd nici o preocupare pentru încurajarea transportului în comun.În Gara de Nord nu poți afla cum procuri un bilet RATB.Prin stații nu există nici-un fel de instrucțiuni.Firea se laudă că este preocupată dar este vizibil că nu știe ce probleme sunt.
  • +1 (1 vot)    
    degeaba (Vineri, 16 martie 2018, 14:51)

    chillbill [utilizator]

    Pai degeaba faci abonamente comune daca tu nu ai decat cateva statii unde poti sa schimbi civilizat metroul cu tramvaiul.
    De cand am plecat din Romania, uitasem chiar ca exista acolo problema asta cu biletele. In Berlin (si oriunde altundeva in Germania) de exemplu, exista BVG (metoru, tramvai, bus, ferry) si Deutsche Bahn (renumitele S-Bahn si trenuri regionale urbane), unde poti sa te sui in oricare din ele cu bilet cumparat de la oricare din cele 2 companii.
    Ca sa nu mai zic ca de cele mai multe ori poti sa calatoresti din usa-n usa si pe distante lungi (ICE+metrou) cu acelasi bilet.
    • -2 (2 voturi)    
      ma lasi cu astfel de comparatii... (Vineri, 16 martie 2018, 15:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

      acolo biletele sunt f scumpe, e normal sa ai calitate.
      In Romania o calatorie cu RATB-ul este 1.30 ron (0.28 euro) iar la metrou, o cartela cu 10 calatorii costa 20 ron (2 ron calatoria sau 0.43 euro).
      In Frankfurt am platit 2.45 euro ptr un drum cu tramvaiul de vreo 5 statii (ca daca faceam mai multe statii, intram in alt inel si era mai scump).
      Asa ca nu mai compara tu 0.28 euro cu 2.45 euro.
      • 0 (0 voturi)    
        pai.. (Vineri, 16 martie 2018, 16:26)

        chillbill [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        si cum vine asta, voi va plangeti acolo ca vreti transport civilizat dar cum au marit un pic pretul cum sariti toti.
        plus ca la noi RATB/Metrorex sunt masiv subventionate de stat/primarie. Asa ca stai linistit, daca n-ar da statul bani, pretul ar fi ca aici..
  • -1 (1 vot)    
    turisti (Vineri, 16 martie 2018, 15:41)

    dick357 [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ca am avut cel putin 2000 de turisti straini in Bucuresti!