Lotul 3 al autostrăzii A1 Lugoj-Deva, aproape de reziliere. Pro Infrastructura: „O reziliere în acest stadiu ar fi dezastruoasă. Deschiderea traficului ar fi amânată cu câțiva ani”

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Autostrada Lugoj - Deva, lot 3 (aprilie 2018)
Foto: Asociatia Pro Infrastructura
Lotul 3 al Autostrăzii A1 Lugoj - Deva ar putea fi reziliat după ce reprezentanții CNAIR au făcut o vizită inopinată marți pe loturile 3 și 4 ale Autostrăzii A1 Lugoj-Deva și au constatat o mobilizare slabă a constructorilor în apropierea sărbătorilor Pascale. CNAIR susține că pe Lotul 3 există și niște lucrări neconforme. „Problemele invocate de cei din CNAIR pentru lotul 3 sunt fie afirmații mincinoase, fie dezinformări”, susține Asociația Pro Infrastructura care avertiează că „o reziliere în acest stadiu ar fi dezastruoasă”.

„Vizita "inopinată" și poziția extrem de dură, în special la adresa constructorului de pe lotul 3 (Comsa), denotă rea-voință, lipsă de înțelegere față de un partener comercial și duplicitate, cei din CNAIR înțelegând până la urmă motivele activității slabe, însă doar pentru antreprenorul de pe lotul 4 (UMB), probabil dorind să găsească motive pentru rezilierea contractului cu spaniolii de la Comsa”, susține Asociația Pro Infrastructura (API) într-un comunicat.

”O astfel de reziliere în acest stadiu ar fi DEZASTRUOASĂ, atât din punct de vedere al deschiderii circulației, care ar fi amânată cu câțiva ani, dar și din punct de vedere al revendicărilor financiare ale antreprenorului general care ar fi cerute din cauza gestionării complet greșite a contractului de către CNAIR”, spune API.

Reprezentanții ONG-ului spun că pe lotul 3 chiar s-a muncit și s-a avansat în aceste zile și prezintă imagini surprinse miercuri în zonă de unul dintre pasionații de infrastructură. „(...) cei de la Comsa erau prezenți pe tot șantierul și executau lucrări de asfaltare, umpluturi, turnare beton, taluzare și construcție parcări”.

„(...) problemele invocate de cei din CNAIR pentru lotul 3 sunt fie afirmații mincinoase, fie dezinformări! Soluția tehnică pentru stabilitatea terasamentelor la kilometrul 76 (zona nodului rutier de la Ilia) a fost prezentată de constructor și aprobată de către consultantul lucrării. Mobilizarea este una suficientă pentru ca lucrările din contract să fie finalizate în acest an DACĂ se rezolvă situația contractuală și disputele, așa cum afirmă și consultantul de pe acest proiect”, arată API.

Cei din asociație cred că după Paște mobilizarea constructorului va crește și că nu se poate vorbi despre o incapacitate a antreprenorului de a continua și finaliza proiectul, atât timp cât sectorul de autostradă se află la un procent fizic de peste 80%.

„Toate aceste lucrări au fost verificate de consultant și plătite de CNAIR. A identifica drept unic vinovat constructorul pentru problemele tehnice apărute este o abordare incorectă, iresponsabilă, care manipulează opinia publică”, suține API.




A1 Lugoj - Deva, Lot 3

    km 56+220 - km 77 + 361 / 21,14 Km - între Ilia și Holdea
    Valoare contract: 579.92 milioane lei
    Constructor: JV Teloxim Con SRL / Comsa SA / Aldesa Construcciones SA / Arcadis Eurometudes SA
    Începerea lucrărilor: decembrie 2013
    Stadiu: 79,8%
    Stadiu financiar: 78,67%


Citeste mai multe despre   


















8599 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Sarman poporul meu.... (Joi, 5 aprilie 2018, 9:29)

    ww [utilizator]

    ce viitor sumbru ti se pregateste!

    Pentru ca un popor sa fie tinut vesnic la stadiul de colonie sunt patru directii majore in care trebuie actionat: justitia si statul de drept; invatamantul si educatia; sanatatea si, bineinteles, infrastructura. Dupa cum se vede, inchinatorii la vitelul de aur actioneaza sistematic pentru a tine Romania exact acolo unde au tinut-o in utimii 150 de ani. Dupa atacurile de la 11 sept parea ca ni se schimba si noua soarta, dar Iuda are grija sa ne duca exact la stadiul la care eram inainte de acele triste evenimente. Ce ne trebuie noua autostrazi si justitie! Noi trebuie sa muncim si iar sa muncim, sa poata altii trai in huzur.
    • +5 (9 voturi)    
      Ai si tu putina coerenta (Joi, 5 aprilie 2018, 10:27)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui ww

      scrii niste idei atat de incoerente si faci niste aluzii catre ceva, dar de fapt nu spui nimic. Cine are interesul ca Romania sa ramana colonie, ce legatura are 11 Septembrie cu schimbarea sortii? Cine e Iuda?
      • +3 (7 voturi)    
        Cine nu invata din istorie.... (Joi, 5 aprilie 2018, 12:04)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Cine nu isi poate aminti trecutul....

        Asadar, iti recomand manualul de istorie.
        La care ar trebui adaugati: Heliade Radulescu, Hasdeu si cam toata intelectualitatea care a simtit si gandit romaneste in a doua jumatate a secolului al XIX-lea, Iorga, Paulescu, Sadoveanu, Eliade, memoriile victimelor comunismului. Mai mult decat pe toti, ti-l recomand pe EMINESCU (desigur nu cu "Ce te legeni codrule?")
        Poate la sfarsitul lecturii, vei descoperi niste triste tipare ci cicluri pe care Romania pare condamnata sa le repete vesnic. Poate vei gasi raspuns si la restul intrebarilor, afland si cine e Iuda.
      • -6 (6 voturi)    
        asociatia lui Drula de la USR.... (Joi, 5 aprilie 2018, 12:07)

        ghita fugaru' [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Guvernul spune ca a gasit probleme la constructia autostrazii iar salvatorii neamului spun sa se continue lucrarile.
        Ce vor? Sa se surpe si asta peste un an?
        Au destule de criticat in ceea ce priveste infrastructura, nu e cazul sa critice si ce e este normal
        • 0 (0 voturi)    
          guvernul zice ca... (Joi, 5 aprilie 2018, 17:13)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ghita fugaru'

          nu zice ca problemele sunt tot din cauza prostiei guvernului?
    • 0 (4 voturi)    
      Foarte bine ai punctat (Joi, 5 aprilie 2018, 11:06)

      calin__ [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Total de acord cu ce ai zis.
  • +31 (31 voturi)    
    Nu si-au luat spaga (Joi, 5 aprilie 2018, 9:31)

    cartofil [utilizator]

    Si-atunci ii calaresc pe constructori pana pricep si daca nu pricep ii elimina ca sa vada si altii ce patesc daca nu se adapteaza la practicile partidului hotilor.
  • +13 (13 voturi)    
    clarificare (Joi, 5 aprilie 2018, 10:21)

    mi_po [utilizator]

    Oameni buni, intelegeti ca nu mai sunt bani pentru asa ceva. S-au terminat de mult. Votantii partidului de guvernare nu vor autostrazi, vor galeti si zahar la kilogram.
    Asta au inteles guvernantii, banii s-au evaporat, acum inchidem ce nu trebuie! Zile faine!
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Joi, 5 aprilie 2018, 11:52)

    SoulSearcher [utilizator]

    eu zic ca guvernantii cauta sa mai taie din costurile de investitii asumate deja...

    ca sa aiba cu ce plati salariile si pensiile dublate/triplate

    si cum investitiile in autostrazi sunt niste contracte comerciale ce trebuiesc respectate, hai sa le cautam nod in papura si sa reziliem... ca sa redirectam banii catre salarii si pensii

    jesus...
  • +5 (5 voturi)    
    Iar nu au bani... (Joi, 5 aprilie 2018, 12:49)

    Stef_and [utilizator]

    Sa plateasca constructorii. Si acum se pregatesc din timp.
    O turma de olteni incapabili au ajuns la conducerea tarii
    Inca era bine cu miticii de la Bucuresti. Ponta era un domn pe langa Tudose, Dancila si teleormanenii astia- de altfel un judet facut la repezeala de Ceausescu, si asistat social peste 50%.
    Neam de traista.
  • +4 (4 voturi)    
    haha (Joi, 5 aprilie 2018, 13:06)

    toxx [utilizator]

    lasa-ti-le dracu de autostrazi, ca pesedeaua nu are nevoie de asa ceva! cu caruta mergi pe oriunde. dinamitati-le si pe alea existente, A3, A2 si A1 ca sa fim exact unde trebuie, acum 100 de ani. vindeti si asfaltul rezultat de acolo, componentele de siguranta la fier vechi, si dati bani la pensii si bugetari. pana veti ramane in tara doar cu bugetarii, asistatii, pensionarii, sa va vad atunci de unde scoateti bani.

    N-ar da o criza de 2008 peste tara asta, sa se trezeasca toti la realitate ?
  • +3 (3 voturi)    
    inca un succes.... (Joi, 5 aprilie 2018, 13:22)

    liviu_ [utilizator]

    bravos....
    cat de curand o sa ne-o ia si somalia inainte

    adevaru e ca suntem in kkt cu banii... si astia taie din orice loc pot!