VIDEO Primul TGV african a atins 357 km/h în teste și va fi lansat oficial în Maroc, la final de an

de Vlad Barza     HotNews.ro


TGV marocan
Foto: ONCF
Primul TGV din Africa urmează a fi dat în folosință peste câteva luni în Maroc, iar în teste trenul a atins 357 km/h, urmând ca viteza maximă comercială să fie de 320 km/h. Marocanii spun că este cel mai ieftin TGV, cu un cost de 9 milioane euro/km, dar sunt și voci care contestă proiectul, într-o țară cu nivel scăzut de trai unde banii ar fi putut fi investiți în alte domenii.

În 2007 s-a anunțat că Marocul va avea tren de mare viteză, iar lucrările au început în 2010 și trebuiau să se termine în 2015, dar au urmat mai multe amânări, în special din cauza exproprierilor.



Costul de aproape 2 miliarde de euro a fost împărțit între Franța (51%) și Maroc, Arabia Saudită, Kuweit și emiratul Abu Dhabi (49%). Au fost cumpărate 12 rame de la Alstom și trenul, denumit Al Borak, va face două ore și zece minute de la Tanger la Casablanca, față de cinci ore cât fac trenurile convenționale din prezent.



Mai multe companii franceze au primit diverse contracte pentru construirea liniei despre care marocanii spun cu mândrie că este cea mai ieftină linie de mare viteză construită, la 9 milioane euro/km, față de 20 milioane/km media europeană. Printre companiile franceze care au lucrat se numără SNCF, Egis, Systra, Cegelec, Ansaldo, Engie și Colas Rail.

În teste, pe 19 iunie, trenul a atins 357 km/h.

Marocul, condus de regele Mohamed al VI-lea, vrea să devină o putere industrială regională și a investit miliarde de euroi pentru a atrage investitori, celebră fiind și fabrica Renault de la Tanger. Despre uriașele investiții din port puteți citi pe larg aici.

Proiectul TGV-ului are și contestatarii săi, mulți spunând că banii ar fi putut fi mult mai bine folosiți la construcția de școli, drumuri, canalizare și rețele electrice.

Surse: Le Figaro, Le Parisien, Maroc Diplomatique



Citeste mai multe despre   


















2572 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Meanwhile, in Romania, 2018, secolul 21! (Vineri, 13 iulie 2018, 16:04)

    dandra [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=bckA5VufQGs
  • +9 (11 voturi)    
    a investit miliarde de euroi (Vineri, 13 iulie 2018, 16:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    :)
  • +8 (10 voturi)    
    Să le explice și lor d-l ministru Șova... (Vineri, 13 iulie 2018, 16:20)

    Nyk1 [utilizator]

    ...cum stau lucrurile cu investitorii și infrastructura, că văd că nu s-au prins.
  • +11 (15 voturi)    
    prosti sa fie marocanii (Vineri, 13 iulie 2018, 16:26)

    Itsoc [utilizator]

    sa nu faca lobby la renault sa mai bage o fabrica in maroc si sa-si retraga operatiunile din romania cu tot cu brandul dacia care oricum nu e promovat pe nicaieri pe unde dacia se vinde ca fiind brand romanesc.
    sa moara de ciuda dacii si in plus romania sa piarda niste bani la buget si sa astige vreo 25.000 someri.
    asta pentru aia pe care politica nu-i afecteaza.
  • +11 (13 voturi)    
    Bravo Maroc! (Vineri, 13 iulie 2018, 16:33)

    Stefannel [utilizator]

    Sa nu mai spune careva ca Romania este o tara din lumea a 3-a, precum cele din Africa!. Africa a organizat un campionat mondial si are TGV.
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 13 iulie 2018, 17:01)

    Hans Metter [utilizator]

    "sunt și voci care contestă proiectul, într-o țară cu nivel scăzut de trai unde banii ar fi putut fi investiți în alte domenii."

    pai nici nu ma indoiesc ... trebuie sa le cumpre la preturi de 3ori mai mari de la altii
  • +3 (5 voturi)    
    bai, trece TGVeul asta pe langa camile (Vineri, 13 iulie 2018, 18:42)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ca investitiile si dezvoltarea, pe langa Romania !
    doar politicienii raman pironiti locului, da' nu de uimire, ci din cauza hotiei, pt. ca pot.
  • -8 (12 voturi)    
    Ce TGV mon cher ... (Vineri, 13 iulie 2018, 20:34)

    DanDare [utilizator]

    ... F16 la mana a 3-a , asta e investitie adevarata !!!

    Ia sa vedem cand o sa vina Putin sa invadeze Marocul cum se apara ei, fug cu TGV-ul ???

    Pfiii ... niste fraieri marocanii astia !