Autostrada Comarnic-Brașov: Experții calculează o taxă de de acces de 6,3 până la 12,6 euro/100 km

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2018, 22:49 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Autostrada Comarnic-Brasov, un proiect care bate pasul pe loc
Foto: Hotnews
Experții care au elaborat studiul preliminar pentru viitoarea autostradă Ploiești-Comarnic-Brașov trasează o taxă de acces de 6,3 euro/100 km pentru autoturisme, 8,8 euro/100 km pentru vehicule comerciale grele și 12,6 euro/100 km pentru autocare, arată un document publicat în Monitorul Oficial, potrivit Mediafax.

Autostrada se va construi în regim de parteneriat public-privat (PPP) și va fi operată până în anul 2043. Studiul citat, care fundamentează viitorul proiect, conține estimări de trafic și de costuri, ajungând la concluzia că va fi necesară aplicarea unei taxe de acces. Această taxă ar putea fi, potrivit calculațiilor menționate, de 6,3 euro/100 km pentru vehicule ușoare (LGV, din care fac parte autoturismele și mașinile până la 3,5 tone), apoi de 8,8 euro/100 km pentru vehicule grele (camionete, camioane, TIR-uri și alte mașini peste 3,5 tone) și de 12,6 euro/100 km pentru vehicule de pasageri (autobuze sau autocare).

Potrivit experților, acestea sunt „tarife maximale inițiale care ulterior vor suferi indexări conform contractului.

La capitolul costuri, viitoarea autostradă este calculată la 1,39 miliarde de euro în varianta unei finanțări „clasice” și la 1,21 miliarde de euro în varianta PPP.

Autostrada Ploiești-Brașov a fost împărțită de către inițiatorii studiului în 3 sectoare:
- Sector 1 - Ploiești-Comarnic, km 0+000 - km 48+600;
- Sector 2 - Comarnic-Predeal, km 48+600 - km 84+800;
- Sector 3 - Predeal-Brașov (Cristian), km 84,4 - km 106,2.


Autostrada București - Ploiești - Brașov: Studiul de fundamentare al Parteneriatului Public Privat, aprobat de Guvern / Cât ar putea costa, cât va dura parteneriatul, ce va plăti statul român și ce taxe ar putea fi puse șoferilor chiar din 2019



















4974 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Preturi ok, dar (Luni, 10 septembrie 2018, 23:06)

    JHolden [utilizator]

    cu conditia sa dispara accizele, roviniete si alte taxe. Si sa dispara si gruparea mafiota CNAIR, ex CNADNR. Si Neaga sa fie judecat pentru devalizare, impreuna cu toti secretarii de stat, ministrii si prim-ministrii de dupa 90.
    • +8 (8 voturi)    
      da, preturi ok.... (Marţi, 11 septembrie 2018, 2:31)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      dar cu conditia sa treci o data cand esti in vacanta.:)
      • +2 (2 voturi)    
        asa zic si eu, (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        o data la cateva luni as plati taxa, dar in niciun caz pentru o utilizare zilnica.
    • +2 (2 voturi)    
      OK? (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:08)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      Serios? In grecia costa 3 euro aici 6 ... foarte ok ...
    • +2 (4 voturi)    
      @Jholden (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:44)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      NU este un pret ok... Asta inseamna cam 40 ron taxa de autostrada + combustibilul consumat 5l *5.8 ron te duci la aproape 80 ron pt 100 de km ? Si vorba ta, ai rovigneta, acciza combustibil - culmea, cei 7 eurocenti pentru constructia de noi drumuri si autostrazi nu s-a scos inca din pretul combustibilului.... Deja este dubla taxare pentru acelasi lucru.
  • +26 (26 voturi)    
    taxa a la "experti" (Luni, 10 septembrie 2018, 23:16)

    xyz2033 [utilizator]

    venituri in lei, impozitare in euro.
    Romania #100
  • +19 (21 voturi)    
    Expertii ?!? (Luni, 10 septembrie 2018, 23:23)

    tybvaly [utilizator]

    Cine sunt acesti experti?!?
    • +12 (14 voturi)    
      Păi cum cine (Marţi, 11 septembrie 2018, 7:32)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui tybvaly

      Teleormănenii
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Luni, 10 septembrie 2018, 23:41)

    cartograful [utilizator]

    ia sa vedem noi cam ce experti are "tarisoara"...cu 12.6 eur/suta de km o distanta de 500km gen Bucuresti Timisoara ajunge sa coste 62.5 eur doar taxa de autostrada. Daca mai adaugam 8l/suta de km un consum de combustibil mai inseamna inca 10 eur/km deci 50 eur. Adunat face 112.5 eur doar taxa si carburantul fara amortizare masina, alte consumabile, samd. Sa-i anunte cineva pe astia ca exista bilete de avion mai ieftine pe distantele astea iar avionul te duce si de 3-4 ori mai repede. Probabil scopul "expertilor" este sa arate ca autostrazile sunt inutile. Sa mai adaug ca in IT care e muntoasa taxa de autostrada e 6-7 eur/km dar "expertii" nostri reusesc sa propuna 12.5.
  • +14 (16 voturi)    
    sump (Marţi, 11 septembrie 2018, 0:00)

    andimi [utilizator]

    sunt convins ca multi vor spune ”scump, domle, scump” si o vor lua tot pe drumul vechi! Acum, ca o paranteza, pe autostrazile din Grecia e mai ieftin!
    • +5 (7 voturi)    
      Corect! (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:44)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Luna trecuta am fost in Grecia si am ploatit cam 12 euro pentru circa 450 de km de autostrada. Deci in jur de 3 euro per 1 km, pentru masina mica.
      "Expertii" PSD-ului sunt toti hoti de-ai lor!
      • +2 (4 voturi)    
        poate 3 euro per 100km (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:31)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Daca era sa dai 3 euro per kilometru, nu te mai bagai tu sa o iei pe autostrada/
  • +12 (12 voturi)    
    hahahaaa (Marţi, 11 septembrie 2018, 0:08)

    karula [utilizator]

    Bā bāetzi, dar autostrada o construiti, ca noi punem de- o parte pt taxa.
  • +14 (16 voturi)    
    doua observatii (Marţi, 11 septembrie 2018, 3:08)

    ber [utilizator]

    1. sectiunea Bucuresti-Ploiesti nu are de ce sa intre in
    aceasta inselaciune, fiind facuta din bani publici.
    2. la banii astia, dupa ce o vor face, se vor uita la ea si
    vor plati muncitori sa pliveasca iarba care creste
    printre crapaturile asfaltului.
  • +4 (6 voturi)    
    mai bine nu o mai fac (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:33)

    jescu [utilizator]

    La pretul asta, nu mersi ! Nici la veniturile din Germania nu cred ca si-ar permite lumea asemenea taxa de access. Studiul arata doar neputinta autoritatilor. E ca si cum Dacia ar spune ca de maine Loganul de-l fac astazi costa 30000 de euro.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:19)

    dragonfly [utilizator]

    mai scump ca in Spania, Franta si Italia!! dar treaba cu autostrada asta e ca in bancul cu tiganul si potcoava de cal, noi nu avem autostrada dar deja calculam taxe!!!
  • +6 (6 voturi)    
    2 ani (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:26)

    florinos [utilizator]

    De ce doar dupa ce au trecut 2 ani de guvernare PSD-ALDE de-abia acum se vorbeste de autostrada Comarnic - Brasov ?
    Se pare ca PSD si Dragnea au intrat in linie dreapta pentru alegeri si vin cu promisiuni noi sa nu se spuna ca nu au facut nimic, este un fel de ingrasat porcul in ajun doar ca porcul este poporul român care l-a votat si a crezut in Programul de Guvernare.

    Pana acum ziceau ca Iohannis, Statul Paralel si Soros nu i-au lasat sa faca treaba, acum vin cu taxe fanteziste, pai pana o sa fie gata autostrada o sa o platim direct in Bitcoin nu in Euro.
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:43)

    SoulSearcher [utilizator]

    va fi singura si unica autostrada NECIRCULATA din europa cel putin...

    daca se elimina rovigneta si accizele de la combustibil, sunt de acord sa bage taxe pe autostrada, cine are nevoie, sa le foloseasca

    altfel ramanem la DN-urile noastre supra-aglomerate
  • +4 (8 voturi)    
    Taxe si traseu : o catastrofa (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:00)

    LebadaNeagra [utilizator]

    Experti? Ce experti ? In furat si in distrus.
    Furt : platim taxe - nu se vede nici un efect. Sunt stransi munti de bani, iar investitiile nu mai apar. Sau nu sunt finalizate. Sau sunt facute atat de prost incat intretinerea si reparatiile incep imediat.
    Distrugere : cum sa pui o autostrada in mijlocul statiunilor de pa Valea Prahovei? Ei spun ca azi se ajunge la 30,000 vehicule zilnic si ca traficul va creste de 8 ori. Adica va fi o fabrica de gaze - veniti turisti sa va relaxati la munte, la aer curat. Va fi o fabrica de zgomot. Autostrada este necesara, vitala - dar construita corect, la distanta de localitati.
    • +1 (1 vot)    
      cu ce te ajuta 30000 de vehicule (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui LebadaNeagra

      parcate cu motorul la relanti sau mergand cu 5km/h???