Primarii celor mai mari patru orașe din vestul țării au format o alianță care își propune să le conecteze prin autostrăzi și linii ferate de mare viteză

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:44 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Cele patru orase
Foto: Google Maps
​Primarii celor patru mari orașe din vestul țării - Cluj Napoca, Timișoara, Oradea și Arad - au creat o alianță care își propune să le conecteze prin autostrăzi și linii ferate de mare viteză. Pentru viitoarele proiecte, edilii nu stau la mila Bucureștiului și vor să obțină finanțare direct de la Bruxelles, scrie Gazeta de Cluj.

“Noi, Nicolae Robu, Gheorghe Falcă, Ilie Bolojan și Emil Boc, primarii orașelor Timișoara, Arad, Oradea și Cluj-Napoca, am decis înființarea Patrulateralei Vestului, for informal pentru schimburi de idei și de experiență între noi, dar și de cooperare pe proiecte mari, în primul rând de conectivitate de mare viteză și în plan cultural.

Ne propunem ca această structură să fie cadru pentru schimburi de idei și de experiență între noi, dar și de inițiere împreună de proiecte infrastructurale majore, mai ales pe linia îmbunătățirii conectivității între cele patru orașe – cale ferată de mare viteză, autostradă, drum expres, rapid – și de cooperare în domeniile cultură, educație, sănătate, turism, sport, securitate. Vrem să dăm și un exemplu național de cooperare pentru abordarea de proiecte mari, inaccesibile fiecăruia în parte.

Nu ai cum să obții o sursă de finanțare dacă vii cu o bucățică dintr-un astfel de proiect mare, trebuie să vii cu întregul. Or, se știe că Uniunea Europeană are și proiecte majore, pentru care se pot obține bani direct de la Bruxelles. Sunt mai multe surse de finanțare și vrem să ajungem să accedem la ele și vom începe să lucrăm efectiv în cadrul acestei patrulaterale a vestului”, spune Nicolae Robu.

„Cele patru orașe au semnat un document de lucru. Apoi vrem să semnăm cu alți primari. Sunt patru mari teme, una este Capitală Culturală Europeană. Cultura se poate întinde pe tot ceea ce înseamnă zonele frumoase din Caraș Severin, de potențialul istoric din Hunedoara, de ceea ce înseamnă vinurile din Arad, de apele termale din Oradea, de potențialul turistic al Clujului”, susține Gheorghe Falcă.

La rândul său, Ilie Bolojan a declarat că parteneriatul este foarte important și pentru Oradea din punctul de vedere al conectivității, pentru că există o legătură foarte importantă între aceste orașe.

Edili din mai multe orașe au participat la Timișoara la evenimentul Hub Urban Talks, al cărui scop este de a găsi soluții comune, soluții care implică administrația locală, mediul de afaceri și cetățenii pentru a avea un oraș care să crească inteligent și sustenabil, având comunități locale active și colaborative.

Au fost prezenți specialiști de la Banca Mondială și de Comisia Europeană, experți internaționali din Olanda, Suedia și Finlanda, lideri ai administrației publice ai mediului de business.

“Umblând un pic și prin oraș, inclusiv prin mall, am fost surprins de notorietatea pe care o am în rândul clujenilor, de cât de la curent și de apreciativi sunt ei cu manifestările mele pe scena politică și cu ce fac ca primar în Timișoara și de simpatia pe care mi-au arătat-o. Atât pe stradă, cât și în mall, am fost solicitat la o mulțime de poze, iar șoferii celor două taxiuri cu care am circulat mi-au cerut ambii o amintire “selfie”. La rândul meu, vreau să-i asigur de toată prețuirea mea. Știu că sunt oameni harnici, deschiși la minte și la suflet, civilizați și de mare cumsecădenie. Și le fac o dezvăluire, Clujul e unul din orașele cu loc aparte în sufletul meu, din două motive: a fost primul oraș mare vizitat de copilul de la țară care am fost, la vârsta adolescenței și m-a impresionat profund cu frumusețile sale (Grădina Botanică, Parcul Chios, catedralele catolică și ortodoxă și piețele conexe, o mulțime de alte clădiri deosebite); la Florești, devenit între timp Dumbrăvița sau Girocul Clujului – mi-am efectuat stagiul militar de nouă luni și prin Cluj mi-am petrecut învoirile în oraș, “scăpările” din cazarmă”, relatează primarul bănățean, pe pagina sa de Facebook.


Citeste mai multe despre   
















18954 vizualizari

  • +73 (73 voturi)    
    Luati exemplu (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:15)

    ipolitic [utilizator]

    De patru ori bravo celor patru primari. Eu cred ca vor reusi ce si-au propus si vor da exemplu si altor orase cu primari destoinici sa formeze axe de dezvoltare. Altfel sub aceasta guvernare PSDragnea vor ramane in vesnica dependenta si subdezvoltare aidoma judetului Teleorman.
    • +25 (27 voturi)    
      Descentralizare (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:42)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      A început cineva un proiect numit descentralizare. Numai că a venit PSD-ul și ca de obicei, când schimbă ceva PSD-ul sigur e in rău. Și nu s-a mai auzit nimic de acel proiect.

      Nu am nimic cu Iohannis, dar părerea mea e că ar fi trebui să se implice muuult mai mult.
    • +35 (39 voturi)    
      semnal (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:22)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Acesta e un semnal clar ca cel putin Transilvania e hotarata sa mearga spre integrarea totala cu UE.Asteptam provincia...
      • +7 (7 voturi)    
        da,da,mare dreptate ai! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:51)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        In Moldova stau si asteapta..minuni..ideea este super..si poate oamenii organizati de prin moldova care protesteaza pentru autostrazi,schimba directia si merg direct la primari cu o solicitare asemanatoare.. Iasi+Bacau,etc..
        E rusinos si ticalos cati bani ''moca'' nu sunt luati de la uniune..
      • +2 (6 voturi)    
        draq_nea vrea sa lege (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:20)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Teleormanul de Jilava si de Rahova...prin tunel "cu suspendare"
    • +14 (18 voturi)    
      STOP (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:41)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      teleormanizarii Romaniei !
  • -36 (42 voturi)    
    zic (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:37)

    zigot [utilizator]

    de ce nu este prins si brasovul?
    si macar un judet din sud, fie chiar si teleormanul( fara
    ironie)
    • +17 (23 voturi)    
      pai cred ca (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:02)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      s-a mers pe orasele apropiate,din vest,dupa ce se rezolva treaba aici cu conexiunile,probabil se va merge mai departe...
    • +22 (26 voturi)    
      Colega! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:14)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Ar fi acceptat cei patru primari sa stea la aceeasi masa cu un condamnat penal din Teleorman? Sunt oameni destepti, vor continuitatea proiectului si ei stiu ca Dragnea va imbraca niste straie speciale cu dungulite, cat de curand! Asa ca nu se pot incurca cu el, care are alt traseu!
    • +14 (18 voturi)    
      Brasovul... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:23)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ...e destul de departe si "multumita" guvernarilor de pana acum nu e legat cu autostrazi de nimeni.Cat despre dorinta de a fi legati de sud... ... ...
    • +22 (22 voturi)    
      Explicatie (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:39)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Brasovul tocmai s-a intele cu fiefurile psdiste
      Bucuresti si Constanta. Aferim!
    • +17 (19 voturi)    
      Bv (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:46)

      msk [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Primarul din Bv a semnat un parteneriat cu Bucurestiul si cu Constanta ...... atat l-a dus mintea !
      • +7 (7 voturi)    
        Intain se se completeze Nordul, cu Moldova (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:15)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui msk

        si apoi mai vedem cu Sudul. Cu sudistii nu va merge la fel, va fi mai greu.
    • +5 (11 voturi)    
      Și Brașovul a semnat ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 19:02)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ...un parteneriat asemănător cu cele mai curate, civilizate și bine gospodărite (ha, ha !) orașe din România: Constanța și Bucureștiul. Asta pentru că Brașovul are un primar care nu prea știe cum e cu civilizația vest europeană. El știe doar șosele și giratorii să facă. Ce transport ecologic, piste de biciclete, zone verzi, pietoni, trotuare ? Nuuu, mașini și atât !
      • -12 (14 voturi)    
        Ca Cluj-napoca o fi un oraj curat. Buna Gluma (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:14)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        Cred ca ar mai trbui sa treci pe acolo. Cladiri jegoase... tigani la fiecare intersectie. Oras trist cu multa promovare online. Nimic mai mult.
        • +7 (9 voturi)    
          esti simpatic (Joi, 4 octombrie 2018, 7:49)

          rocj [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          eu de vreo 3 ani nu am mai vazut tigani pe strazile din cluj si toate cladirile centrale sunt renovate sau in curs de renovare
    • +2 (2 voturi)    
      harta (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:26)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      De ce? Uita-te pe harta Romaniei ca sa vezi de ce. Daca si cand va fi gata si autostrada Transilvaniei si Brasovul va fi conectat. Cat despre Teleormanul lui Dragnea acesta a vut grija sa fie printre cele mai sarace si putin dezvoltate judete.
  • +21 (21 voturi)    
    Din haos ,doamne sa nascut (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:51)

    hamangiul [utilizator]

    Ne bucuram in ciuda lor....
  • +35 (35 voturi)    
    Intre timp, Bucuresti se pregateste de iarna rece (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:02)

    2087 [utilizator]

    cu RADET rebranduit de PSD, dar cu servicii la fel de proaste, intermitente.
  • +16 (20 voturi)    
    daca Bucurestiul nu si revine (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:08)

    Hans Metter [utilizator]

    Ardealul e pa... dar sansele sunt mici. Bucurestiul are dusmani imaginari (statul paralel, UE, gheii etc)
    • +11 (13 voturi)    
      De ce sa plece Ardealul?! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:13)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      sa plece Bucurestiul! Adica de ce trebuie sa "cerem" ceva de la Bucuresti, n-am inteles. Este Bucurestiul parintele si noi ceilalti copii, sau ce?!
      • +1 (7 voturi)    
        Nu pleaca nime ungure. Nu va mai felicitati atata. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:15)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Voi si udmrul ce va tot vaicariti atata. Romanii din toata tara vor o tara unita. SI o au. Doar ungurii tot injura Romania online.
        • +3 (3 voturi)    
          o sa mai vorbim (Joi, 4 octombrie 2018, 8:50)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          peste ceva vreme daca si romanii din ardeal vor mai vrea sa stea aproape de bucuresti. La cum vad eu lucrurile acum directia ardealului pare spre vest (nu alaturi de ungaria - ca astia merg spre est, ci autonomi si chiar poate independenti)

          Tie ti se pare ca ardelenii sunt multumiti de politica de la Bucuresti ?!
      • +2 (2 voturi)    
        pai cum sa nu cereti de la Bucuresti?! (Joi, 4 octombrie 2018, 8:45)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Banii se impart la Bucuresti. Politica se face la Bucuresti fie ca va place sau nu. Dar nu se face bine, din pacate

        Dar eu tocmai asta ziceam, ca intr-o zi s-ar putea sa nu va mai placa de Bucuresti (dupa tonul tau deja suntem acolo) si intr-o zi o sa cereti sa fiti pe cont propriu. Momentan Ardealul e cam rosu (la fel ca toata tara de altfel)
  • -13 (25 voturi)    
    Ar fi o stire buna... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:11)

    Diem01 [utilizator]

    ... daca n-ar fi rea. Cei care nu cunosc valoarea unor specimene ca Falca sau Robu se bucura. Eu care traiesc in Timisoara ma ingrijorez cand vad astfel de stiri. Fratia hotilor si incompetentilor ?
    • +21 (21 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:52)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Diem01

      Intre ei mai e si Boc care, nu stiu daca va aduceti aminte, a fost si prim ministru. Unul mult mai bun ca Viorica.
      Asa ca, chiar daca Robu e un papagal, de Falca nu stiu, de Bolojan si de Boc am auzit lucruri bune ca primari
      • +3 (3 voturi)    
        ACUM E BUN! (Joi, 4 octombrie 2018, 7:16)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        Cand s-a redus fondul de salarii la bugetari, trebuia omorat!
        Dupa 30 de ani au aflat o mica parte dintre primarii Romaniei ca pot accesa fonduri europene pentru dezvoltarea regionala!
        Nimic nou! Nu va mai minunati! Asteptati sa vedeti daca se va misca vreo lopata, nu mai sariti asa!
  • +20 (20 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:41)

    Observatory [utilizator]

    Felicitări , mai bine ar fi sa tăiați comunicarea cu Gașca de golani hoți și cu siguranța o sa aveți succese și mai deosebite !
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Ignorati Bucurestiul si puneti-va pe treaba !
    Sunt convins ca veti avea tot concursul CE !
  • +20 (20 voturi)    
    Excelent! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:03)

    Habermas [utilizator]

    Ar trebui extinsa asocierea spre Targu Mures, Piatra Neamt (sau Targu Neamt, alternativ) si Iasi. Stiu, politic este greu dar nu imposibil. O alianta pe directia Timisoara ... Cluj ... Iasi ar fi salvarea Romaniei.
  • -13 (23 voturi)    
    Vechiul PDL (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:17)

    adi345 [utilizator]

    Bravo PDL old team, aratati-le mafiei comuniste PSD cum se scoate tara din criza(2009) si se face si treaba ;)
    • -11 (19 voturi)    
      corect (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:07)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui adi345

      Mai vine si udrea, cu base-n spate, si se mai serveste o poveste frumoasa unor fraieri.
      • +3 (5 voturi)    
        Poveste servita de statul paralel in frunte cu (Miercuri, 3 octombrie 2018, 19:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Dragnea, Tariceanu, Voiculescu . . . .
    • +11 (11 voturi)    
      Care PDL? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:23)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui adi345

      Bolojan si Robu nu au fost niciodata in PDL.
  • -42 (50 voturi)    
    Atentie la Boc. Micuțu' taie 25% (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:59)

    Soulless [utilizator]

    Păzea la buzunare.
    • +20 (22 voturi)    
      Dap. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:59)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Soulless

      A taiat 25% din hartiile pe care trebuie sa le depui la administratia locala.
    • +16 (16 voturi)    
      ihi (Miercuri, 3 octombrie 2018, 19:21)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Soulless

      Lasa ca va da PSD-ul 100% cu care o sa cumperi la anu' doar jumate din ce poti cumpara acuma.
    • +7 (11 voturi)    
      In 3 ani de guvernare Boc s-u facut mai multi km (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Soulless

      de autostrada decat in urmatorii 6 ani de guvernare PSD cu ai lor exceptionali prim ministri: ponta, Grindeanu, Tudose si Dancila.
      A fost singurul guvern care a inceput reformarea statului roman. Stii ce spuneau manifestantii din diaspora la manifestatie: vrem o tara ca afara. Cu institutii ca pe vremea impuscatului avem tambalaul de acuma cu o jandarmerie care gazeaza manifestanti pasnici si un PM de tot rasul.
  • -28 (32 voturi)    
    secesiune! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:38)

    gpavel [utilizator]

    se contureaza o secesiune a transilvaniei,mai toate autostrazile s-au facut in ardeal si tot nu sunt multumiti,mai vor,,daca bruxelles-ul accepta, lucrurile se rostogolesc in acest sens,nici o autostrada peste munti,moldova va fi prima nemultumita si va cauta solutii, chiar daca ele implica separarea!poate marile puteri doresc aceasta dezvoltare tragica a tarii!
    • +12 (12 voturi)    
      Am ras de m-am spart. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:59)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      .
    • +25 (31 voturi)    
      marile puteri? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:06)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      de unde ai venit, din 1914? UE se roagă de noi să facem naibii autostrada pitești - sibiu. Când a căzut guvernul Ungureanu (2012) proiectul era finalizat, banii erau în cont (5 miliarde de eur, din care UE ar fi decontat 85%) și în 3 săptămâni urma să se organizeze licitația. Primul lucru pe care l-a făcut guvernul Ponta a fost să sisteze TOATE investițiile rămase de la Boc. Suntem în 2018, în cei 6 ani am fi avut autostrada gata, luând în considerare și întârzierile inerente în România. Nu a fost să fie, din 2012 PSD a fost practic continuu la putere (guvernul cioloș de câteva luni și cu majoritate pesedistă în parlament nu poate fi luat în considerare ca guvern liber, era un fel de guvern luat ostatic de mafia pesedistă). Filozofia PSD e simplă: lăsăm țara să se ducă de râpă, TOT bugetul îl dăm pe consum (aka salariile bugetarilor+asistență socială), după noi potopul.
      Mișcarea celor 4 primari este doar PRIMA dintr-o serie lungă, de care o să tot auzim în anii ce vin: Ardealul o să se organizeze, o să aplice la fonduri europene, o să construiască, și încet încet (de fapt de pe acum) nouă ardelenilor nu o să ne trebuiască autostradă peste munți. Din Cluj în București facem vreo 7 ore, dacă o să facem Cluj Budapesta în 3 ore o să fie o alegere extrem de simplă pentru clujeni, Budapesta este la un mileniu distanță de București, cu evenimente, magazine și mă rog, orice, de 10X mai bune decât Bucureștiul
    • +8 (12 voturi)    
      Pai nu prea s-au facut, e logic sa fie nemultumiti (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:08)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Adica din ce trebuia facut, s-a facut 10% in Transilvania, 0 % in Moldova si 15% in Muntenia.

      Oamenii au voie sa fie nemultumiti si fara sa fie acuzati instantaneu de secesiune.

      In loc sa functionam in Cultura Central Europeana (asa cum ar dori Transilvania si Moldova, poate chiar si Dobrogea si Oltenia), functionam dupa cultura turco-levantina, asa cum se simte Muntenia (ma rog, 2/3 din ea) bine.

      Toata media centrala respira si reflecta, acest tip de cultura sudista semi-orientala.

      Este absolut nefiresc si toxic. Trebuie neaparat sa mutam capitala de la Bucuresti la [undeva in nord].
      • +2 (2 voturi)    
        Toti avem un dusman comun. (Joi, 4 octombrie 2018, 10:08)

        Ioan25 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        De cand problema autostrazilor din Romania tine de orasul Bucuresti? Ce legatura are? Credeti ca bucurestenii sunt cei ce infraneaza dezvoltarea tarii? Problema sunt hotii din parlament si guvern care sunt din toata tara. Inclusiv din Timisoara si Cluj, nu doar din Bucuresti. Bucurestiul este cel mai mare contribuitor la bugetul de stat, si comparativ cu cati bani da, primeste cel mai putin inapoi. Deci putem spune ca Bucurestiul este cel mai defavorizat oras din punct de vedere al cum se imparte bugetul de stat. Bucurestenii nu au nici o problema cu modul in care se dezvolta Ardealul, si iti spun, din punct de vedere al unui om care traieste in Bucuresti de 10 ani, ca imi doresc foarte mult ca proiectul celor 4 primarii sa se concretizeze. Nici un om normal la cap din orice parte a tarii nu ar pune bete in roate unui astfel de proiect. Hai sa nu deviem totul intr un conflict inexistent intre zonele tarii si sa vedem cu totii ca avem un dusman comun. Hotii din conducerea tarii, care, repet, sunt din toata tara. Dragnea si Dancila nu sunt din Bucuresti, sunt din Teleorman, votati la conducerea psd-ului si de catre psd-isti din Ardeal (vezi ultimele rezultate al cex-ului). Deci, si noi, cei din Bucuresti, ii avem pe cap si incercam sa scapam de ei cat mai repede. Si iti garantez ca nu suntem putini bucuresteni care vor sa schimbe Romania. Si cand zic Romania, eu ca bucurestean, ma refer la toata tara, nu doar orasul asta.
    • +3 (11 voturi)    
      sau se vor alia toate regiune minus Muntenia (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:10)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      si vor expulza Muntenia din Romania. Adica de ce sa plece Transilvania si Moldova? Sa plece Muntenia, daca tot trebuie sa place cineva.
      • +3 (3 voturi)    
        Republica Sovietica Oltenia-Teleorman (Joi, 4 octombrie 2018, 9:08)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Cu presedinte ales pe viata si drept ereditar si capitala la Belina.
        Tot tine referendumul doua zile. AVati timp sa scrieti de mana pe buletinele alea cu Romanati
        hehe
    • +11 (15 voturi)    
      Poti sa ne spui ce ai baut,... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:21)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      ... ca sa stim sa evitam produsul?

      De unde pana unde secesiune? Adica daca unul isi face casa fara sa ceara aviz de la Baroneasea Teleormaneasa, e secesionist?

      Pentru linistirea ta, nu, nu se desparte nimeni. Dar ideile de cooperare de acest fel pot fi un exemplu foarte bun de antreprenoriat regional indreptat spre rezolvarea problemelor reale, nu a celor inventate de un grup de corupti. Alte orase pot urma exemplul si se pot forma poli de prosperitate care ridica nivelul de trai peste tot.
  • -3 (5 voturi)    
    Ca un oltean smecher... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:16)

    Robin_W [utilizator]

    ii astept pa astia sa-si faca si si apoi trag si eu una de la Teleorman pana la cea mai apropiata autostrada si in felul asta raman pe jos numai aia de mai la centru-est...
  • +13 (15 voturi)    
    EXCEPTIONAL ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:16)

    andipetre [utilizator]

    Nu spun deseori asa ceva, dar cred ca aceasta e una din cele mai bune vesti legate de administratie si politica din ultimii 28 ani. Daca nu chiar cea mai buna, cel putin pentru acele orase.

    Exemplul lor trebuie urmat, iar aliantele trebuie facute exact in acest fel, pentru a deservi interesele veritabile si concrete ale cetatenilor si regiunilor. E timpul sa nu ,mai astepte nimeni schemele confuze de "dezvoltare", mazgalite haotic de asa-zisii "specialisti" din si mai confuzele noastre guverne.
  • +10 (14 voturi)    
    poate... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:56)

    codrean [utilizator]

    ar trebui cooptat si SatuMare. Electrificarea CF Timisoara-Baia Mare ar fi un obiectiv important, la fal dublarea si elecrtificare liniei Oradea-Cluj !
    • +5 (5 voturi)    
      Satu Mare are primar ungur. Nu se baga el fara o (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:18)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      spaga minima.
    • 0 (4 voturi)    
      Ar trebui mutata capitala la Alba Iulia (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:29)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      pentru ca Romania sa se dezvolte. Cu Bucurestiul o tot dam cu oistea in gard de ajungem rapid in no an's land dintre UE si Rusia. O zona ca ca si in Donbas.
      • +1 (1 vot)    
        poate, (Joi, 4 octombrie 2018, 13:57)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui ty

        e o idee mai veche, de prin "interbelic". Era sustinuta si in romanil lui Camil Petrescu "Patul lui Procus". Il mai tii minte pe Ladima ?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu am citit Patul lui Procust de Camil PETRESCU (Joi, 4 octombrie 2018, 20:03)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          Am cautat sa vad despre ce este vorba dar nu cred ca mi-ar fi plcut.
          "Ladima este poet talentat si gazetar intransigent, care cumuleaza toate celelalte trasaturi generale ale personajului camilpetrescian: intelectual lucid, analitic, inadaptat social, hipersensibil, insetat de adevar si demnitate. El traieste in lumea ideilor pure, avand iluzia unei iubiri ideale si aspirand catre demnitate umana absoluta in profesia de ziarist, ca esente existentiale."
  • -6 (8 voturi)    
    Transilvania Independenta (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:27)

    Emil Aluas [utilizator]

    Emil Aluas

    Dorim o Independenta TOTALA a Ardealului SI Banatului. Asa si-au dorit locuitorii acestor tinuturi binecuvantate inainte si dupa 1918. Dorim sa avem tara noastra de tip federal, TRANSILVANIA, fara Bucuresti si fara Budapesta, o tara cu constitutia si moneda noastra, cu limba noastra oficiala, o natiune care sa fie integrata in cultura si valorile Central si Vest Europene. Prof. Emil Aluas, Cluj-Budapesta.
    • +1 (7 voturi)    
      Cine sunteti "voi" cei care "doriti"? (Joi, 4 octombrie 2018, 1:24)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Emil Aluas

      In afara de dumneavoastra, domnule Almas Imre, mai sunt si altii? Sunt, deci, mai multe voci? Care doresc? Tot profesori, sau au si alte meserii? Ati putea sa ne spuneti si care e limba aceea oficiala pe care o vorbiti in luxoasele camere cu pereti albi, maiestuosi si tapetati cu puf, din orasul Cluj-Budapesta?
  • +3 (5 voturi)    
    Aici sunt banii nostrii ! Se schimba calimera. (Joi, 4 octombrie 2018, 5:45)

    Plagarus [utilizator]

    Incepe marea migratie a romanilordin sud,in Transilvania & Banat.
    • +1 (1 vot)    
      Bani nostriiiiii ... ce-ati facut cu ei? (Joi, 4 octombrie 2018, 9:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ?