Licitația pentru autostrada Ploiești-Brașov va fi lansată luni. Dăncilă: În termen de 30 de zile, investitorii români şi străini pot depune ofertele

de C.D.     HotNews.ro


Autostrada
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, joi seară, că licitația pentru autostrada Ploiești-Brașov, în parteneriat public-privat, va fi lansată luni, iar în termen de 30 de zile investitorii străini și români vor putea depune ofertele. Tipul licitației va fi selecția competitivă a adăugat prim-ministrul.  

"Mă bucur să anunţ că, luni, se va lansa licitaţia pentru realizarea autostrăzii Ploieşti - Braşov, în parteneriat public-privat, un proiect aşteptat de mult timp şi pentru care Guvernul a făcut eforturi în ultimele luni. În termen de 30 de zile, investitorii români şi străini pot depune ofertele, iar tipul licitaţiei va fi selecţia competitivă. Vor urma negocieri cu investitorii selectaţi, astfel încât în luna decembrie estimăm semnarea acordului de parteneriat public-privat pentru realizarea acestei autostrăzi", a afirmat Viorica Dăncilă, într-o declarație de presă susținută joi seară la Palatul Victoria și citată de Mediafax.

Aceasta a adăugat că au fost pregătite, în ultima perioadă, mai multe proiecte guvernamentale. "Am pregătit în ultimele luni mai multe proiecte guvernamentale care au ajuns la maturitate. Prin aplicarea lor vom crea mai multe locuri de muncă şi mai bine plătite, vom atrage proiecte de investiţii cu valoare adăugată mare. Beneficiile sunt atât economice şi sociale, dar şi în măsură să consolideze România ca o destinaţie atractivă pentru mediul de afaceri", a completat șeful Executivului.



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

4379 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Unde " depunem " Vasilico ? Ce zice jupanul ? (Joi, 11 octombrie 2018, 21:23)

    Plagarus [utilizator]

    Cu cine semnezi "deconcesionato " ?
    • +9 (15 voturi)    
      Mai terminați cu sperietoarea Ploiești-Brașov (Vineri, 12 octombrie 2018, 0:51)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      De multi ani, dar în special din 2012 suntem terorizați cu aceasta autostrada intre Ploiești și Brașov. Costurile sunt foarte mari, utilitatea mica.
      Sunt alegeri prezidențiale în 2019 și ca urmare iar apare gogoașa asta.
      Ar trebui data o lege care sa interzică menționarea în presa a acestei terori. Ziaristul care vorbește de ea este imediat condamnat la săpat 400 m șanț de 2 m adâncime, la cazma, într-o comuna fără canalizare.
      • +7 (9 voturi)    
        Gogonele de toamnă! (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:07)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Se lansează licitația,dar legea PPP se va da la anul(și la mulți ani).Veorica o fi băut ceva și crezând că-i must a tulburat-o și vorbește și nu gândește.Legea PPP este de fapt o hoție legalizată.Faci afaceri fără bani și încă de lungă durată.
  • +5 (11 voturi)    
    sa mearga bocila pe autostrada Ph-Bv cu plata (Joi, 11 octombrie 2018, 21:50)

    mnicku [utilizator]

    eu unul nu voi circula pe ea.............

    taxe, taxe, taxe, platite de toti soferi ca sa aiba ei de unde-si umple buzunarele
  • +6 (14 voturi)    
    Cine vinde tara acum? (Joi, 11 octombrie 2018, 21:51)

    Alex S [utilizator]

    La noi nu existau bani pt aceasta autostrada, e nevoie sa o facem pe banii strainilor si dupa aceea sa ne mulga de bani pt totdeauna? Astia trebuie bagati la parnaie pt inalta tradare.
    • +5 (13 voturi)    
      Pai Pomenile ptr Marea Betoneala a (Vineri, 12 octombrie 2018, 3:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Neamului de unde crezi ca se recupereaza? De la Neamul Prost care merge la mici si bere acolo, banii UE nu sunt buni deoarece nu se pot fura!
  • +8 (10 voturi)    
    Spaga pentru autostrada ! (Joi, 11 octombrie 2018, 22:11)

    FG [utilizator]

    Exista proiect PPP pentru autostrada asta de 10 ani !! .... a fost omorat pentru ca nu lua nimeni spaga !! A venit Narcis Neaga sa vada cum se va lua spaga chiar si in PPP !!
    • +3 (5 voturi)    
      Orice,orice,orice...... (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:15)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui FG

      Numai banii de la UE nu sunt buni !!! Sunt bani......."insemnati"...!!!:) Stiu ei d c vor orice altceva in afara de banii UE !!
  • +9 (11 voturi)    
    prioritate! (Joi, 11 octombrie 2018, 22:18)

    ber [utilizator]

    Pe asta o faceti in parteneriat public privat dar Pitesti- Sibiu cu bani europeni nu va gabiti sa o faceti! Sa vedem cati vor merge pe autostrada asta!
    • +6 (8 voturi)    
      STAI LINISTIT, (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:02)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Ca nu o sa o faca!
      Gargara de 2 bani. Pana nu se desfiinteaza CNAIR/ADR si ministerul transporturilor, nu o sa vedem nici o autostrada!
  • +7 (9 voturi)    
    M-am saturat de vesnica limba de lemn! (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:02)

    cearly [utilizator]

    Pe cine vrea sa pacaleasca neroada asta? Investitorul este deja cunoscut, mai trebuie stabilita spaga, care va face parte integranta din deviz si contractul de executie. Si uite asa, vom fi fruntasi in lumea asta la cel mai mare pret pe Km de autostrada. O gramada de sobolani vor sa se hraneasca din acest proiect.
  • +6 (6 voturi)    
    Da, și pe PPP iese 13,6 miliarde de euro... (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:38)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..pe cei 61 km.
    Și rămâne cum a fost. Adica nu se face.
    Asta in timp ce UE le dă bani de Pitesti -Sibiu și Tg-Mures Iasi, da' astea nu se fac.
  • +6 (6 voturi)    
    Autostrada Moldovei (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:15)

    florinos [utilizator]

    Când vă apucați de Autostrada Moldovei pentru care UE are bani si ne oferă ajutor pentru proiect ?

    PSD IASI, SUCEAVA, NEAMT, BACAU, BOTOSANI, VASLUI ar trebui sa forțeze guvernul sa inceapa lucrarile la primii metri de autostrada din Moldova dupa mai bine de 22 de ani de guvernare PSD (FSN-PDSR-USL-PSD)
  • +3 (3 voturi)    
    Ai sa dai sama, doamna! (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:01)

    Ovidiudoc [utilizator]

    Oare cat de prosti putem fi considerati?
    Nu sunt buni banii europeni. Sunt gratis si nu pot fi sifonati. Mai bine ... sa fie cineva care sa suga ani si ani ...
    Merg pe principiul "platesc prostii". "Tara te vrea prost" nu mai functioneaza, stimabililor si onorabililor.
    La revolutia din decembrie unii oameni curajosi s-au pus inaintea tancurilor. Cred ca acelasi lucru ar trebui facut si in cazul autostrazii ce se anunta a fi construita in PPP.
    Se tot discuta in Romania despre boicot. Ce-ar fi sa boicotam noi prin a refuza sa circulam pe autostrada asta, desi ne-o dorim din tot sufletul, dar boicotul sa se faca nemteste?
    Viorica, ai citit ceva carti la viata ta? Alexandru Lapusneanu, de exemplu? Lapusneanu nu e autorul,Vasilicoooo. Negruzzi se numeste ... Ei bine, acolo vei intalni un citat celebru: "Ai sa dai sama, doamna!"

    Numele imnului national ar trebui sa ne trezeasca.
    O strofa mai putin cunoscuta a acestuia sau, mai bine zis care nu se doreste a fi cunoscuta, este:
    "Români din patru unghiuri, acum ori niciodată
    Uniți-vă în cuget, uniți-vă-n simțiri!
    Strigați în lumea largă că Dunărea-i furată
    Prin intrigă și silă, viclene uneltiri!"
  • 0 (0 voturi)    
    Licitatie (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 10:06)

    Bratianu [utilizator]

    Sunt convins ca TELDRUM va castiga licitatia. Doar e cea mai tare companie din lume