​​VIDEO „Ciotul” de autostradă de lângă Capitală ar putea fi deschis vineri: Imagini din dronă cu ultimele pregătiri

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2018, 12:11 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Autostrada A3 in zona Petricani
Foto: Captura YouTube
Cei 6,5 km de autostradă de la Șoseaua de Centură până în zona Pipera/Petricani ar putea fi deschiși traficului începând de vineri, 14 decembrie, când este programată recepția lucrărilor. Luni o comisie de pre-recepție a vizitat șantierul pe care constructorul s-a mobilizat să-l pună la punct. Imagini aeriene surprinse de Asociația Construim România arată mobilizarea de pe șantier, acolo unde constructorul a ajuns la nivelul detaliilor: lucrează la ultimele marcaje, indicatoare, panouri fonoabsorbante și parapete.

  • Cei 3,3 km la care se lucrează acum intens pentru a fi deschiși vineri se vor alătura altor circa 3,2 km deja finalizați din apropierea strada Popasului și până la Centură. În total, cei circa 6,5 km de la Centură și până în șoseaua Petricani vor avea câte trei benzi pe sens (fără bandă de urgență) și două noduri: la intersecția cu Popasului și un sens giratoriu la intersecția cu strada Gherghiței.
  • La intersecția cu Șoseaua Petricani autostrada se va termina într-o intersecție în „T” semaforizată, cu bretele dedicate pentru virajul la stânga (atât de pe autostradă, cât și de pe Șoseaua Petricani.)



„Ultimele pregătiri pe Autostrada A3 București-Ploiești în vederea recepției de vineri și deschiderii traficului pe cei 6 km. Totodată, va fi dat în folosință și nodul rutier de la Moara Vlăsiei, parte a aceluiași contract”, scrie Asociația Construim România care publică și o filmare realizată din dronă.

„Așa cum putem vedea din imagini au mai rămas puține de făcut, în special la partea carosabilă: marcaje, indicatoare, finalizarea umpluturilor din rosturile de dilatație de la pasaje și poduri, precum și montarea restului de panouri fonoabsorbante”, scrie Asociația.

„Deși mai rămân lucrări de efectuat în exteriorul părții carosabile a autostrăzii, acestea pot fi realizate fără a afecta traficul rutier. Subliniem faptul că noul regulament de recepție permite acum deschiderea traficului pe un segment de autostradă chiar dacă nu a fost realizată o recepție finală, permițând finalizarea completă a lucrărilor ulterior”, scrie Asociația Construim România.

Realizarea ultimilor 3,3 km din A3 spre Capitală a fost contractată în decembrie 2015, cu termen de finalizare noiembrie 2017. Cei 3 km se adaugă la cei circa 3,2 km de la Șoseaua Popasului până la Centură care au fost finalizați din 2015, dar nu sunt legați printr-o intersecție.

Contractul de proiectare și execuție pentru ultimii 3 km a fost atribuit Asocierii Asocierii Aktor - EuroContruct Trading 98 pentru 129.180.727,51 lei fără TVA.

Contractul vizează sectorul de autostrada București - Ploiești, km 0+000 (Intersecție Petricani) - km 3+325, Nod Centură București și Nod Moară Vlăsiei.

În iulie 2012 au fost deschiși traficului cei circa 60 de kilometri de autostrada de la Șoseaua de Centură și până la Ploiești, rămânând însă nefinalizați ultimii 6,5 km spre Capitală și nodurile rutiere.

Citește și:
Un nou termen pentru finalizarea „ciotului” de autostradă Petricani-Voluntari. Ministrul Transporturilor: Apreciez că în cursul lunii noiembrie acest segment va putea fi folosit


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17875 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Min 1'45 (Marţi, 11 decembrie 2018, 12:26)

    Kosmos [utilizator]

    8 muncitori langa o betoniera
    • +1 (1 vot)    
      V-ati impiedicati de ceva pe drumurile tarii ? (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:12)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      s-ar putea sa fie o autostrada
  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 decembrie 2018, 12:34)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Cum ar trebui (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:24)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui

      facuta?
  • +8 (10 voturi)    
    bine ca se face.... (Marţi, 11 decembrie 2018, 12:53)

    bancher [utilizator]

    am fost anul trecut la Ploiesti mergand pe autostrada si mi-au iesit mintile din cap cat am facut din Pipera pana cand efectiv am intrat pe autostrada.
    Sa se faca si nodul acesta, se va reduce aglomeratia pentru cei care vin dinspre A2 si o iau spre Ploiesti. Asa sper sa se mai elibereze si DN1.
  • +12 (16 voturi)    
    . (Marţi, 11 decembrie 2018, 13:20)

    Sarmat [utilizator]

    Doar 6km? Avem nevoie urgent de 600.
    • +13 (13 voturi)    
      da, doar 6 km (Marţi, 11 decembrie 2018, 13:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      dar leaga A2 (estul Capitalei) de nordul capitalei. Putini, dar buni.
      Da, stiu ca suntem patetici ptr ca ne bucuram de 6 km de autostrada, dar demult trebuiau facuti.
      • +1 (1 vot)    
        cum asa? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 9:08)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cum leaga A2 de nordul capitalei? de la Stefanesti la A2 e centura cu o banda pe sens.
        • +1 (1 vot)    
          da, dar ca sa dai din centura (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          in Autostrada Buc-Ploiesti albeai la par de cat stateai prin giratorii. Acum va fi mult mai bine.
  • +9 (11 voturi)    
    BRAVO, DOCILA! (Marţi, 11 decembrie 2018, 14:04)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    N-aveti ce face,
    Docila place!

    Pedesereul si respecta promisiunile: asa cum a promis pavianul cu mantie, pina la sfarsitul anului acesta se vor da in functiune 100 Km de autostrada!
    Pe bucatele, desigur!
    Si fara racordarile finala - Docila a zis de o suta km, nu a zsi ca va fi o autostrada FUNCTIONALA!

    Pai cum sa nu ii votezi si in 20-20?!
    • +2 (6 voturi)    
      A-nteles in sfarsit occidentul rau (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:06)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      ca e bine sa ne lase in pace, altfel le topim tancurile.
      Amenintarile androidului nostru national au fost civilizate, voalate.
      Rusine occidentului mizer.
      Cati de pe lumea asta fac un tronson in cateva saptamani ?
      Traiasca muncitorii patriei, in frunte cu strungarii-sefi.
      • 0 (0 voturi)    
        binisior, mai putin finalul (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:51)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Pentru cei tineri, notiunile de strung si strungari sunt complet lipsite de sens, ei nu vor pricepe la ce te referi ...
  • -3 (9 voturi)    
    Fără giratoriu (Marţi, 11 decembrie 2018, 14:16)

    fokerul [utilizator]

    la descărcarea în Petricani??? Să vezi ce măcel va fi în intersecţie atunci cănd nu vor funcţiona semafoarele! Doamneee, ce retardaţi, mi se face rău.
    • -2 (8 voturi)    
      aproape sigur (Marţi, 11 decembrie 2018, 14:46)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      blocajul va ajunge pana in intersectia de la Petricani cu Lacul Tei!
      • +4 (4 voturi)    
        cam mare distanta, (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:58)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        e vorba de kilometrii buni pana la lacul Tei. Chiar asa de rau sa se incurce treburile?
      • +5 (7 voturi)    
        Eu ma bucur de fiecare km de autostrada... (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:24)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Prima jumatate de 3.3 km era deja facuta din 2015...
        Cu logica asta, nu mai ajungeau americanii pe Luna... Si nici rusii.
        Macar sa mai vedem ceva km de autostrada dati in functiune. Sa nu uitam: doi ani 2016-2017 nu s-a dat nimic, zero km

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
        • 0 (0 voturi)    
          au ajuns rusii pe luna?!! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          In ce an??
  • +2 (8 voturi)    
    ... ca intreg aliotmanul (Marţi, 11 decembrie 2018, 14:58)

    ruskimushki [utilizator]

    sa se-mpiedice de-un ciot ?
  • +4 (6 voturi)    
    Legatura asta va elimina mult din traficul (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:30)

    t4v1 [utilizator]

    de pe Pipera, Andronache si Petricani.
    • +4 (8 voturi)    
      din Pipera si DN1 sunt de acord, (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      va lua din trafic. Dar de pe soseaua Andronache si Petricani, ma cam indoiesc ca ia ceva....dimpotriva, odata facuta legatura cu autostrada, eu zic ca va atrage noi masini.
  • +9 (9 voturi)    
    LIPSEȘTE O BUCATĂ IMPORTANTĂ!!! (Marţi, 11 decembrie 2018, 15:44)

    nick24 [utilizator]

    nod Ploiești-Buzău, vreo 50 km, dar esențiali pt a scăpa de aglomerația DN2 București-Urziceni.
    Astfel autostrada va avea cu adevărat o utilitate f repede, că Ploiești- Brașov e pt nepoții noștri.
    • +5 (7 voturi)    
      pai sa facem regula de 3 simpla: (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      6 km de autostrada se fac in 6 ani
      50km de autostrada in cati ani se fac??
      Raspuns: 50 ani.
      Deci in 50 ani vom avea autostrada Ploiesti-Buzau.
      pana atunci fiecare se descurca cum poate.
    • +1 (1 vot)    
      mai sunt variante decente (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:21)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      bucuresti-gherghita-mizil-buzau
      doar portiunea mizil-buzau este mai aglomerata - 30 km
  • +1 (1 vot)    
    Loc bun de parcare park & ride (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:50)

    t4v1 [utilizator]

    Vii din Ploiesti, tragi masina in parcare si iei metroul de la Pipera, tramvaiul sau RATB.
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca acum se cheama STB (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      si nu RATB. Sa nu ne amendeze doamna Firea ca nu ii folosim corect numele companiei.
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:47)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Chiar ca esti carcotas... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui

      cred ca va depinde de zile...mai putin in weekend, mai mult martea..
  • +2 (2 voturi)    
    Scump domne scump (Miercuri, 12 decembrie 2018, 12:59)

    CostinHN [utilizator]

    Cum sa nu coste 25 mil euro pe km, cat timp noi ridicam ditamai autostrada cu 6 benzi peste una cu 2 benzi, pe distanta ft lunga datorita vitezei marite, in loc s-o ridicam pe cealalta sau s-o facem pasaj pe aia de 2? Ma refer la Popasului/Racovita vs A3, celebrele poduri de pe DN1 pt Popovicz, Feeria si IKEA facute gratuit peste nimic, si-asa mai departe. Gasim cele mai scumpe solutii tehnice, ca sa mulgem cele mai mari comisioane si spagi.