O nouă stație supraterană de metrou pe Magistrala 2 între stația Berceni și Șoseaua de Centură. Primăria Sector 4 pregătește o licitație de 31 milioane de euro

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:53 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Metroul la suprafata in Bucuresti
Foto: Captura YouTube
O nouă stație de metrou supraterană va fi construită de Primăria Sector 4 între stația Berceni, actualul capăt de linie al Magistralei 2 de metrou din București, și Șoseaua de Centură. Licitația va fi publicată pe 4 octombrie, proiectul are o valoare estimată la circa 31 milioane de euro, iar durata lucrărilor va fi de 22 de luni.

„Marți, 10 septembrie a.c., a fost publicat în noul sistem de achiziții publice - SICAP, anunțul privind “Elaborare Proiect Tehnic și execuție lucrări pentru edificarea unei statii de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură””, anunță Primăria Sectorului 4 care mai precizează că data estimată pentru publicarea anunțului de participare este 04 octombrie 2019.

„Potrivit anunțului, unul din obiectivele majore ale administrației Sectorului 4 în domeniul mobilității urbane este extinderea magistralei de metrou M2 la limita de sud, cu o stație situată între stația de metrou existentă Berceni și Șos. de Centură. În vederea implementării acestui proiect de infrastructură, Sectorul 4 a încheiat un protocol cu S.C. METROREX S.A. În baza acestuia, a fost derulat contractul și a fost recepționată documentația “Studiu de fezabilitate pentru edificarea unei statii de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură.”, transmite instituția.

„Conform studiului de fezabilitate, destinația clădirii propuse va fi aceea de clădire civilă (publică) pentru transport cu metroul – STAȚIE DE METROU SUPRATERANĂ. Clădirea va asigura un mediu propice circulației pietonale (tip transport cu metroul și spații publice urbane de circulație)”, mai comunică administrația sectorului 4.

Valoarea estimată a proiectului este de aproximativ 146 de milioane de lei (fără TVA).

Durata de execuție a achizitiei „Elaborare Proiect Tehnic și execuție lucrări pentru edificarea unei statii de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură„ este de 22 luni, din care 4 luni perioada de proiectare. Totodată, potrivit anuntului menționat, procedura aplicată va fi cea a licitației deschise sau a negocierii competitive, iar criteriul de atribuire va fi cel mai bun raport calitate-preț.

Conform informațiilor transmise, Primăria Sector 4 va asigura finanțarea, proiectarea și edificarea obiectivului de investiții. În același timp, administrația locală mai precizează că a inițiat discuții deja cu reprezentanții AM-POIM din cadrul Ministerul Fondurilor Europene, respectiv OI-Transport din cadrul Ministerului Transporturilor, concretizate prin aprobarea de către Comisia Europeană a modificării POIM prin introducerea sectoarelor municipiului București în categoria beneficiarilor eligibili, în parteneriat cu Metrorex, pentru Axa Prioritară 1. OS 1 Creșterea gradului de utilizarea a transportului cu metroul în București – Ilfov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14535 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    adica trenul va iesi din subteran (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:41)

    bancher [utilizator]

    si va avea statie la suprafata?? Foarte tare, sa o vad si pe asta.
    • +16 (18 voturi)    
      pai are deja 1 (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:02)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      va avea inca una :)
    • +16 (16 voturi)    
      Deja iese (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:06)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Deja Iese, la statia Berceni.
      • +3 (7 voturi)    
        bravos! (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:50)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Sincer, nu am mai circulat pe acolo de n ani, stiu ca s-a prelungit metroul dincolo de IMGB, dar nu stiam ca iese in camp.
        E f bine ca s-a progresat, in Washington am mai vazut metrou care la suburbie iese la suprafata, si mi s-a parut super cool.
        Din punctul meu de vedere ideea este f buna!
    • +7 (7 voturi)    
      Deja se intampla asta (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:08)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Doar ca nu are statie...e camp acolo. E o solutie buna ce se poate face repede. Apoi, fiind camp acolo, pot construi o parcare pentru cei care vin dispre comuna Berceni.
      • +1 (3 voturi)    
        Un pic de atentie (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:14)

        Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Daca nu se construieste statia dincolo de centura, spre Com. Berceni, e degeaba. Important e sa se scape de traversarea centurii.
    • +6 (6 voturi)    
      e deja iesit acolo (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:15)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ultima statie, Berceni, e la suprafata.
      Deci va continua cu inca o statie. Pana la centura mai sunt ~2.4 km.
      • +3 (3 voturi)    
        f bine (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:51)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        sa faca si parcai langa aceste 2 statii, sa le conecteze la viitoarea sosea de centura, si sa vezi ce se va dezvolta si sudul.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:33)

          ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Plus o parcare inainte de centura si un pasaj pietonal peste centura, pana la metrou si gata.
  • +5 (7 voturi)    
    Primăria Sector 4 (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:42)

    florinos [utilizator]

    Primăria Sector 4 unde sef este Baluță care pune 3 borduri una peste alta si taie copaci ca sa puna niște vaze.
    • +3 (5 voturi)    
      Primaria Sector 6 (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:37)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Si prim-aria Sector 6 pune 3 borduri una peste alta si taie copaci ca sa pună niște vaze, dar e mai performanta ca in sectorul 3: asfaltează sub ghivece.
      In plus are și surse de finanțare din autorizațiile de construcție date pe ceea ce ar fi trebui sa fie strada fabricii.
      In plus in sectorul 6 s-a descoperit adevărata valoare a cailor ferate industriale: desigur nu pentru transport pentru imobiliare. Pasajul de cale ferata de la lujerului care ar fi putut deveni o banda de circulație :) are un bloc construit chiar la ieșire, construit peste calea ferata. Calea ferata se termina in bloc.
      • 0 (0 voturi)    
        Acea cale ferata chiar era enervanta (Joi, 12 septembrie 2019, 8:21)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        ...pentru miile de locuitori din blocurile adiacente cand suiera trenul noaptea. In schimb da, str. Lujerului a fost asfaltata de curand fara a fi nevoie, iar trotuarul este intr-o stare jalnica: gropi, damburi de asfalt (!), tufisuri si copaci crescuti prea mult, garduri care ingusteaza locul, masini parcate aiurea... Da lasa ca familiile Manescu si Poteras s-au imbogatit.
  • -2 (6 voturi)    
    ? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:25)

    albastru de Romania [utilizator]

    intrebarea e cine are teren langa viitoarea statie de metro din camp ???

    eu sigur nu.
    • +3 (5 voturi)    
      Irelevant (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:41)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      Statia aia + parcari sunt necesare...sa vii din comuna Berceni pana la metrou e infernal. Orasul are nevoie de un sistem park and ride...iar asta se poate face doar acolo unde ai suficient teren liber + infrastructura metrou.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum (Joi, 12 septembrie 2019, 15:05)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      Cum cine? BOR ! La capatul liniei e un cimitir! Sa vezi ce bani frumosi pupa daniel dupa ce vinde o bucata din cimitir la pret de vila in Cotroceni!

      Asta explica bugetul de 21 milioane de euro pt un peron si un acoperis (sinele deja sunt amplasate)
  • +3 (7 voturi)    
    21 mil (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:57)

    tudor74 [utilizator]

    Sina deja exista pana la sos de centura, ce naibii poate sa coste 21 de milioane de euro? Doua peroane, un acoperis si turnichetii de access costa 21 de milioane de euro? WTF !
  • -2 (4 voturi)    
    imi place ca in ro totul e de pe o zi pe alta (Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:09)

    Itsoc [utilizator]

    primaria Paris a anuntat proiectul Grand Paris care prevede 3 linii noi de metrou in afara Parisului de acum 12 ani si de atunci se lucreaza neintrerupt pentru a fi gata pana la Olimpiada din 2024.

    In Ro e gen, ieri s-au cumparat toate terenurile in zona, azi nimeni nu stie nimic, maine se anunta stirea ca se incepe smecheria, se vand terenurile la preturi de 2-3 ori mai mari ca urmare a vestii si maine nu se mai stie nimic de proiect, vedem, poate daca ne votati in 2020 vedem prin 2023 daca facem vreun studiu de fezabilitate sau nu prin 2027 ca sa incepem in 2035.
    • +1 (1 vot)    
      nu mai e chiar asa de rau (Joi, 12 septembrie 2019, 10:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Au inceput si la noi sa se miste lucrurile. Eu zic ca va fi mai bine pe viitor, cu conditia sa stim pe cine sa votam ca sa nu iesim din UE>
      Eu am prins vremuri mult mai rele decat cele din ziua de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai (Joi, 12 septembrie 2019, 15:07)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "Eu am prins vremuri mult mai rele decat cele din ziua de azi."


        Stii cat de usor ne putem intoarce la vremurile rele de ieri / acum 10, 30 , 50 de ani ?