Drulă (USR): „Autostrada Tg. Mureș - Iași nu va beneficia de fonduri europene în următorul program operațional european” / Care sunt singurele două proiecte ce ar urma să fie finanțate

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:08 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


A8 Tg Mures - Iasi - Ungheni
Foto: Hotnews
Autostrada „Unirii” A8 Tg. Mureș - Iași nu va beneficia de fonduri europene în următorul program operațional 2021-2027, conform deputatul USR Cătălin Drulă, membru în Comisia de Transporturi din Parlament. Informațiile provin dintr-un draft al programului pe care Guvernul l-a discutat cu partidele politice, iar în el doar două mari proiecte de infrastructură vor beneficia de fonduri europene nerambursabile.” Situația este foarte gravă și ar trebui, în primul rând, ca guvernul să o prezinte cu onestitate cetățenilor”, spune Drulă.

„Premierul Orban tocmai a evitat abil într-o conferință de presă să recunoască că nu vom avea fonduri europene pentru construcția autostrăzii Tg. Mureș-Iași. Un reporter a întrebat corect (citez aproximativ) “având în vedere scăderea fondurilor europene pentru infrastructură rutieră în noul buget al UE, precum și alocarea unei mari părți către finalizarea proiectelor deja în curs, care sunt proiectele noi pentru care mai rămân bani?” Ludovic Orban a evitat să răspundă și a recitat un punctaj despre Masterplan-în-sus, Masterplan-în-jus”, spune Drulă.

Deputatul USR, membru în comisia de Transporturi din Camera Deputaților, prezintă un extras cu informații care ar proveni dintr-un draft al programului operațional pe care Guvernul îl discută cu partidele pe tema viitorului buget al UE.

Conform informațiilor publicate de deputatul USR, singurele proiecte de infrastructură care ar urma să fie realizate cu fonduri europene nerambursabile sunt: autostrada Ploiești - Buzău și modernizarea căii ferate Arad - Timișoara.

„ATÂT. Alte proiecte, cum ar fi autostrada Tg. Mureș-Iași nu au finanțare și nu sunt prevăzute în proiectul de Program Operațional. Situația este foarte gravă și ar trebui, în primul rând, ca guvernul să o prezinte cu onestitate cetățenilor și, în al doilea rând, să se lupte cu cerul și pământul la Bruxelles ca să obținem un buget mai mare pentru dezvoltarea de infrastructură rutieră”, spune Drulă.

Deputatul USR spune că e nevoie ca Guvernul să lupte pentru „obținerea de finanțare pentru autostrăzi și aici fondurile europene sunt absolut esențiale. Dacă alocările și limitările rămân ca în propunerea de astăzi de pe masa UE pentru România e o nenorocire.”

Drulă mai atrage atenția că e nevoie și de reformarea instituțiilor care se ocupă de dezvoltarea autostrăzilor. „Deja au trecut luni de zile de când avem acest guvern și nu se clintește nimic la CNAIR, CFR, CNAB. Dacă tot așa ca în ultimii 10 ani sperăm să facem infrastructură, ne mințim singuri”, spune deputatul.

România ar putea primi în noul buget UE pentru infrastructură mai puțin de jumătate decât a avut alocat până acum

Conform informațiilor prezentate care ar proveni din draftul viitorului program operațional pe infrastructură pentru perioada 2021 - 2027, România ar urma să primească de la UE doar 4 miliarde de euro, din care doar 2,6 mld euro să fie din Fondul de Coeziune și 1,4 mld euro din Fondul de Dezvoltare Regională. La această sumă, în cadrul Programului Operațional, contribuția din bugetul național au urma să fie 3,9 mld euro.

În actualul exercițiu financiar al UE, Programul Operational Infrastructura Mare (POIM) 2014 - 2020 beneficiază de o alocare financiară de cca. 10,8 mld. Euro, din care:

- 6,94 mld. Euro Fond de Coeziune
- 2,28 mld. Euro Fond European de Dezvoltare Regională
- 1,62 mld. Euro Cofinantare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23066 vizualizari

  • -32 (46 voturi)    
    deci (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:21)

    martel55 [utilizator]

    ddispare si pretinsul avantaj ca primi de la ue bani pentur dezvotlare...mair amn doar dezavantajele,. incepand cu faptul ca indivizi necunoscuti , nealesi si care nu rapsund fata de nimeni din briocratia bruxeleza vor lu decizii peste capul alesilor romani, asa ca nici macar sa mai mergem la alegeri
    • +21 (33 voturi)    
      tu poti sa nu mai mergi la alegeri (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      La cat intelegi din politica si economie, chiar ar fi indicat... Totusi, ai putea sa incerci sa mai citesti o tura articolul poate intelegi cine decide ce proiecte de infrastructura se finanteaza....
    • +13 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:43)

      Vlad38 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      faptul ca stii sa scrii si sa citesti nu inseamna ca nu poti fi analfabet functional...
    • +7 (21 voturi)    
      Please translate (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:48)

      berryandrei [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      În ce limbă ai scris?
      Ne-am adunat vreo 4 colegi, și de 2 ore încercăm să deslușim ce-ai scris. Ai milă de noi!
      • -6 (20 voturi)    
        Coincidentia oppositorum lui Vlad38 (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:33)

        Magherandu [anonim] i-a raspuns lui berryandrei

        Degeaba ai invatat perfect la scoala limba romana daca nu poti intelege un text scris cu greseli.
        Tot analfabet functional se cheame ca esti.
      • +1 (15 voturi)    
        De ce oare Sud-ișii își bat joc de Bucovina? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:31)

        Entiu [utilizator] i-a raspuns lui berryandrei

        De ce oare Sud-ișii își bat joc de Bucovina?
        Sud-istii nu vor sa avem o autostrada in Bucovina… să fie legată de vest!?


        Dezinteres si lipsa de implicare!
        Cita birocratie infantuare din partea unor mitici de bucuresti!?
        In situatia de fata, ar trebui sa se puna in slujba oamenilor.
        Oamenii din zona Bucovinei au nevoie de o autostrada!
        Numai in Romanica este brambureala peste tot!
        Sud-istii nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina, au grija lor, sa fie numai la ei.
        Toate proiectele sunt focusate pe Sud. De ce Sud-iștii nu vor să lege Bucovina de Vest? De ce Sudi-știi țin Bucovina, Moldova într-o stare de înapoiere de sute de ani?
        Pentru Bucovina, Moldova nu se gasesc niciodata fonduri ca, deh, nu-s bani! Moldova este lasata mereu in saracie, pentru ca moldovenii sunt blegi si tac!
        Ei isi fac acolo in SUD tot ce vor: autostrazi, constructii deosebite in detrimentul moldovenilor care totusi au cersit sa se faca unirea la 7/19 august 1858.
        In Moldova foarte rar se face cite ceva, aproape nimica...totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.
        Aeroportul de la Salcea a ,,inghetat”, soselele peste tot sunt subdimensionate, la autostrazile spre Cluj si Iasi s-a renuntat pentru totdeuna!
        De ce oare Sud-ișii își bata joc de Moldova?
        Pai atunci hai sa rupem țara-n trei sau patru - Ardeal, Moldova si Valahia si sa ne vedem fiecare de treaba noastră.
        De ce nu este lăsată Moldova să fie legată de vest?
        • +1 (5 voturi)    
          pana acum (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:29)

          yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

          s-a facut cam totul in Transilvania. Problema cu autostrada Moldova Transilvania este ca e foarte scumpa (aproape tot traseul e prin munti si ca UE nu mai vrea sa o finanteze spre deosebire de Pitesti-Sibiu unde vrea. Realist in Moldova se poate face A7 (a si inceput bucata de langa Bacau care are relief mult mai prietenos.
        • -7 (7 voturi)    
          DRULA nu i Sudist (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:46)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

          Dar a preluat apucături de Sudist din 2017 ytd, practic și a recunoscut inutilitatea in acea comisie
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:50)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      păi cum nealeși? anul acesta am votat pentru parlamentul Europei.
    • -3 (5 voturi)    
      M-am saturat de aberatiile lui Drula (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:01)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Autostrada aia e incredibil de costisitoare, nu vom avea bani niciodata, in plus sunt restrictii uriase de mediu ca sa o faci prin zona aia ultra-protejata. UE nu va deconta niciodata banii aia. Realitatea e ca singura solutie pentru Moldova e drum expres Suceava-Buzau si legatura Bacau-Brasov (expres sau autostrada). Sa terminam cu prostiile, noi nu suntem in stare sa facem pe Valea Prahovei unde e mult mai usor si mai ieftin. Drula e IT-ist, nu e constructor dar isi da cu parerea despre orice de parca sa faci infrastructura implica aceleasi costuri cu dezvoltarea de soft.
      • -1 (3 voturi)    
        nici la Comisia IT face mare lucru (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        este doar o Portavoce...
    • +2 (2 voturi)    
      bani sunt (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:01)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui martel55

      problema nu e ca nu sunt bani, ci ca nu s-a facut lobby pentru ei. Cu alte cuvinte nu am cerut la timp (si nici nu avem intentia se pare), si s-au alocat in alta parte.

      Doar nu crezi ca aia de la Bruxelles o sa traga de noi ...
      • -1 (1 vot)    
        Nu sunt bani (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:31)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        Nu sunt bani daca vrei sa faci proiectul ala sa respecte toate restrictiile de mediu. Costurile sunt absolut imense.
  • +38 (40 voturi)    
    mda (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:25)

    SoulSearcher [utilizator]

    deci 2014-2020 am avut la dispozitie 11 miliarde de euro pt autostrazi de la UE..

    si noi n-am luat absolut nimic...

    ar trebui luati toti cei care au avut functii in ministerul transportului in perioada 2014-2020 si impuscati efectiv...

    atentat la siguranta nationala si a noastra tuturor
    • -1 (13 voturi)    
      Plus cei ce i-au votat (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:51)

      berryandrei [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Plus cei ce nu au ieșit la vot.
  • +2 (10 voturi)    
    Coorect! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:05)

    Magherandu [anonim]

    Nu-i nevoie de autostrada TgMures-Iasi ci doar de autostrada TgMures-Budapesta.
    Si cei cu risipa aia pe autostrada Ploiesti-Buzau?
    Ia fiti atenti ca pierdeti pasi din programul "Pas cu pas" de refacere a "Sistemelor mari"!
  • +1 (7 voturi)    
    Daca tot sunt bani europeni (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:28)

    Casargoz [utilizator]

    Si se face Ploiesti Buzau. De ce nu ne propunem mai mult de 60 de kilometri in moldova in 7 ani (2021-2027)
    De ce nu se face direct Poiesti Buzau Focsani:)
    Ca tot este campie.
    Si de ce nu se fac studiile acum ca sa inceapa lucrarile in 2021?
  • +5 (17 voturi)    
    PSD n-a vrut bani de la UE (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:01)

    radu222 [utilizator]

    Aduceti-va aminte cum spunea Dracnea ca nu vrea bani europeni ca este prea complicat de luat. Aduceti-va aminte cum ii ruga Corina Cretu sa ia bani pentru autostrazi si, in general, pentru infrastructura, dar n-au vrut. PSD n-a vrut bani de la UE pentru ca nu se pot fura.
    Va mai spun ca a fost un fond de aproape 1 miliard de euro pentru ruta de transport M. Nordului - Rin - Dunare-M. Neagra. A acesat PSD ceva ca sa cumpere cateva dragi, un spargator de gheata, sa repare constructiile din porturile dunarene. Va spun ca nu, nu i-a interesat. Acum se pare ca UE nu mai da bani pentru autostrazi. Sa votam PSD!!!
  • +5 (15 voturi)    
    Moldova este umilita din nou (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:46)

    robyzs [utilizator]

    Moldova este umilita din nou, acum de PNL prin Ludovic Orban dar si de Iohannis care a semnat memorandumul pentru Autostrada Moldovei, acum aflam ca nici in 2020 nu vor incepe lucrarile la Autostrada Moldovei, intre timp lunar este un accident mortal pe E85.

    Moldovenii ar trebui sa dea statul in judecata la CEDO pentru ca timp de 30 de ani, taxele si impozitele platite de ei au fost redirectionate catre autostrazi spre Marea Neagra sau doar in Transilvania.
    • 0 (8 voturi)    
      Banii din impozitele voastre moldovene au intrat (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:45)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      în bugetarii voștri. Atât. Cei din Transilvania nu au avut nevoie de banii voștri, i-au avut pe-ai lor. Uite de ce-ar fi bună o descentralizare adevărată.
    • +3 (9 voturi)    
      moldovenii s-au trezit prea tarziu (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:58)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Moldovenii s-au trezit, dar prea tarziu. Pret de vreo doua decenii si jumatate moldovenii au votat masiv cu PSD, cu niste talhari tradatori de tara gen Nastase, Dragnea, etc.
      Cei din judetele din sud sunt - genetic vorbind - irecuperabil. Ei sunt axati sa-si vanda propriile fiice "la produs" si n-au nimic impotriva. Pt ei talharia, hotia, netremnicia, face parte din structura lor genetica. Sigur, sunt si exceptii, dar democratia nu lucreaza cu exceptiile iar dictatura, de regula, lucreaza cu exceptiile negative.
      Dar daca moldovenii s-ar fi alaturat ardelenilor, PSD ar fi fost un partid marginal, al sinistrilor din sud, iar Romania ar fi avut un cu totul alt parcurs. Mai bun.
      Decenii intregi moldvenii s-au luat singuri de fraieri, uitand ca ei au creat cultura tarii asteia, uitand ca pe vremea cand Iasul era deja o bijuterie de oras, Bucurestiul nu era decat un targ mizerabil.
      • -1 (5 voturi)    
        Iacata ca (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:17)

        Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Crup

        amu, cu Iohannis ASTA, moldovenii s-au alaturat "ardelenilor" si se pare ca au picat din lac in put!
        Deocamdata.
    • -1 (5 voturi)    
      Moldova? (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:13)

      Magherandu [anonim] i-a raspuns lui robyzs

      Doar nu va asteptati ca o conducere austro-ungara a Romaniei sa bage bani in Moldova, Muntenia sau Dobrogea?!
  • -1 (7 voturi)    
    cei mai fraieri sunt ca de obicei moldovenii (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:54)

    Dodel540 [utilizator]

    Si acum serios, de ce nu facem autostrazi in parteneriat cu China? Daca nu se mai poate cu UE.
    Muntenegru deja face asta si vor avea autosytrazi inaintea Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      guvernanti (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:35)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      nu vor guvernanții, adică PNL
    • 0 (0 voturi)    
      Atenție ! (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:34)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Zona Balcanilor e sub influență rusă.
      Muntenegru nu face excepție.
      Poate(nu am informații verificabile în acest sens) că statul chinez investește-n infrastructura rutieră din MN așa cum o face cu succes în Africa(pe care o domină).
      E modul clasic de a pune stăpânire pe ceva-îndatorarea cu sume enorme pe termen lung.
      Am găsit asta.O las aici.
      https://www.ft.com/content/d3d56d20-5a8d-11e9-9dde-7aedca0a081a
      Există înțelegeri între Rusia și China fără nici un dubiu vis a vis de investirea banilor PRC.Au atât de mulți bani încât cumpără orice.Cu banii respectivilor bineînțeles!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:52)

    Joe@Black [utilizator]

    De o suta de ani nu se gasesc/nu se doreste sa se construiasca drumuri moderne in Moldova pentru dezvoltarea acestei zone foarte sarace...

    FMM de P$D, PNL si toti M..ii de la conducerea acestei tari plina de ratati care nu au curajul sa scoata capul din pamant si sa isi ceara drepturile!

    Nu sunt postac, si nici de stanga, dar imi doresc investii tii in infrastructura pentru a vedea o farama de dezvoltare si in zona mea...dar m-am saturat de toti ratatii care se perinda pe la fraiele acestei tari!

    Puie MNL!!! Puie MNL!!!! Puie MNL!!!
    • -2 (2 voturi)    
      colonie. (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:08)

      Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Joe@Black

      La statutul de azi al Romaniei, dezvoltarea infrastructurii ar ajuta in principal pe jefuitorii tarii.
      Io-s foarte, foarte, foarte de stanga la ce si cum se intampla de 30 de ani in Romania si nu numai.
      • 0 (0 voturi)    
        ba fix dimpotriva (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Magherandu

        Infrastructura ar genera concentratie de fabrici in moldova si in sud cam ca in Ardeal, ceea ce ar mari semnificativ numarul oamenilor care-si pot castiga o paine in privat, deci devin independenti de sistemul de pomeni de la stat si in consecinta incep sa aiba pretentii si aspiratii de oameni liberi, ne cumparabili cu suta de lei aruncata in scarba de guvernanti la salariu la stat, ajutor social sau pensie. Si in consecinta politicienii fi nevoiti sa isi schimbe comportamentul de vataf pe plantatie.

        Hai sa ne uitam ca in Ardeal sunt primari gen Boc si Bolojan, pe cand in sud si moldova avem doar aproape exclusiv feude in care baronul local sef e dumnezeu, unde nu poti sa-ti deschizi un chiosc de ziare fara sa te asociezi cu cine trebuie, unde tot poporul voteaza cu sefu' care da ajutoru'. Iar diferenta de abordare o gasesti fix in proportia de oameni liberi, angajati in privat.

        Sau hai sa ne uitam unde au fost proteste mari in perioada in care ciuma rosie ciopartea statul de drept. Inafara de Bucuresti si Iasi, toate protestele erau in Ardeal: Cluj, Timisoara, Arad, Oradea, Brasov. Iar cele doua exceptii, Bucuresti si Iasi, tin tot de numarul mare de angajati la privat, oameni liberi, nedependenti de sistemul de ajutoare de la stat.
        • 0 (0 voturi)    
          concentratie? primari? (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:14)

          Magherandu [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          Concentratie e cam exagerat.
          In legatura cu Ardealul, trebuie sa constientizati toti ca nici primarii nici ardelenii(romani) nu au merite deosebite (nu in principal), ci apetenta occidentalilor (stim noi care in principal) pentru Ardeal.
          Deci, atentie (de fapt este la vedere):
          Ungaria: banca, terenurile si agricultura;
          Austria: banci, agro-industria, padurile si bogatiile subsolului.
          Cum ar fi: romani treiti-va macar in ceasul al-11-lea!
          • 0 (0 voturi)    
            fugi bre de-acilea... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:18)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Magherandu

            Tu ai fost prin Ardeal sa vezi cat e somajul, cati asistati sociali sprijina masa la crasma? Si asta se datoreaza in foarte mare masura faptului ca sunt aproape de autostrazi. Ce treaba are ce-am zis eu cu nationalismul tau de caverna de pe bvremea lu' nea-nicu. "nu ne vindem tara" mai are adepti doar pe la mesele de sah si table de prin parcuri...

            Si mai esti si total dezinformat. Uite, iti dau link de la prietenii tai de la sputnik, sa nu spui ca nu-i sursa de incredere... https://ro.sputnik.md/economics/20180126/16918073/banci-romania-cine-controleaza.html

            Zi-mi si mie ce banci importante au ungurii. Macar de ziceai de austrieci.... In primele 5 banci, alea care conteaza, ai 2 romanesti, doua austriece si una frantuzeasca....
            Cat despre terenuri, cate sunt detinute de unguri?
  • +2 (4 voturi)    
    la un moment dat mamaliga va exploda (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:24)

    bogdan1477 [utilizator]

    Va veni un moment in care si Moldova si Ardealul vor ajunge la concluzia ca le e mai bine separat decat sub umbrela sudului. Abrambureala si lipsa totala de viziune, costurile aberante si planificarile facute in total dispret fata de orce minima logica, sutele de milioane daca nu miliarde varsate de la bugetul de stat la bugetul capitalei, ca trebuie salvat Radetul sau trebuie reparat metroul, in timp ce primaria da alte sute de milioane plocon la biserica sau construieste stadioane de sute de milioane de euro cu gazonul camp de cartofi, toate astea si multe altele vor determina la un moment dat o federalizare a tarii cel putin.

    Uitati-va doar in poza asta:
    https://www.b1.ro/stiri/eveniment/iata-harta-europei-la-capitolul-autostrazi-cum-se-vede-romania-comparativ-cu-alte-tari-foto-267252.html

    cum arata reteaua de autostrazi in orice tara UE fata de Romania. Si hai sa nu ne concentram pe cati km de autostrada avem, ci pe cum s-a construit. Se observa vro logica? Pare sa existe un plan cat de cat logic? Sau arata a ceva total haotic, fara cap si fara coada?
    • +1 (1 vot)    
      Soldat neinstruit bogdan 1477 ! (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:24)

      Totorina [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Pe loc, repaus !
      Nu Unirea Tarii este problema, ci leprele si viperele din toate partidele pe care We, the People le-am incalzit in sanul nostru; pentru care suntem de treizeci de ani in stare sa ne invrajbim cu familiile, prietenii si vecinii !!!
      De serpi si scorpii trebuie curatata Tara, nu rupta in bucati , asa cum ai primit tu ordin sa promovezi pe aici !!!
      Tuturor celor care promoveaza dezbinarea nationala; ruperea in bucati a Tarii, le-am pregatit cate un glonte de Manlicher, din cele cu care s-au rupt barierele nedrepte in august 1916.
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti un fel de "sondatul japonez" (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:25)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

        Te crezi undeva pe la 1916 si-ti aperi patria si neamul. Doar ca lumea s-a schimbat fundamental de atunci, suntem intr-o uniune de natiuni in care te poti oricand muta in orice tara doresti, in care lumea se misca liber, in care importanta e calitatea vietii, nu patriotismul retard. Daca ramanem cu Moldova in stadiul actual, cu infrastructura zero, in 10 ani va mai exista Iasi-ul, si in rest ceva asistati sociali pe ici pe colo. Restul Moldovei sa va fi mutat deja in europa de vest. Vei ramane cu teritoriul, e drept, dar va fi unul pustiu. Inclusiv acum daca mergi prin satele mai departate de municipii, mai gasesti pe acolo cativa batrani si cativa asistati, si cam atat.

        Ciat despre glontul pe care mi l-ai pregatit... tre sa mergi vro citeva tari bune spre vest ca sa-l poti folosi....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu avem nevoie de foarte mulți bani. (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:03)

    Mirobo [utilizator]

    Resurse avem.
    Umane-e plin de deținuți în pușcării.Să-și scadă din pedeapsă și să-și câștige mâncarea și cazarea muncind,ca noi toți,oameni liberi.
    Materiale-fabrici de ciment sunt(cred că cea mai apropiata de Iași e cea de la Tașca,or mai fi...),piatră la fel,apă este.
    Constructori sunt.
    Utilaje la fel.
    Deci ce scuză avem să nu o facem ,măcar acum?
    • 0 (0 voturi)    
      Normal ca nu banii sunt problema (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      E suficient sa aduni toti banii dati pe studii de fezabilitate si alte hartsogarii din astea de care s-a ales praful si ii dai unui om de afaceri care a dovedit ca stie sa managerieze un priect si in 2 ani ai citeva sute bune de km de autostrada. Asta ca sa nu mai vorbim de evaziune, coruptie, investitii timpe, etc.