Stații de încărcare pe autostradă pentru mașini electrice. Compania de Drumuri vrea să le instaleze pe A1 și A2 de la Constanța la Nădlac

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 7 februarie 2020, 11:56 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Masina Renault la incarcat
Foto: Renault
Pe autostrada A1 de la Nădlac la Sibiu și de la Pitești la București, precum și pe autostrada A2 de la București la Constanța ar urma să fie instalate stații de încărcare pentru vehicule electrice. Compania de Drumuri anunță că a început să consulte piața pentru a lansa o licitație în acest sens.

„CNAIR SA anunță persoanele interesate că în perioada 06.02 - 16.02.2020 se desfășoară procesul de consultare de piață privind Caietul de Sarcini pentru realizarea proiectului Instalarea stațiilor de reîncarcare pentru vehicule electrice în anumite Spații pentru Servicii situate pe Autostrada A1, tronsoanele Nădlac - Timișoara – Sibiu și Pitești - București și pe Autostrada A2, București – Constanța”, transmite CNAIR.

Astfel, odată finalizat Caietul de Sarcini, CNAIR ar urma să lanseze o procedură de achiziție publică pentru realizarea stațiilor de încărcare.

Autostrada A1 are în prezent 446 de km aflați în exploatare din care 111 pe București - Pitești, 175 între Sibiu și Holdea și 160 de km de la Margina la Nădlac.

Autostrada A2 de la București la Constanța are o lungime de 203 km.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3376 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    si cine plateste (Vineri, 7 februarie 2020, 13:25)

    mmmircea [utilizator]

    pentru toata distractia ? CNAIR le face din bugetul statului adica din banii incasati de la toti romanii ca sa beneficieze 1% din romanii. Macar le fac cu taxa, sau e moca pentru smecheri ? Propun in contra-partida sa faca si benzinarii cu alimentare gratuita pentru posesori de bolizi de peste 100.000 euro.
    • +4 (6 voturi)    
      greu tata, greu (Vineri, 7 februarie 2020, 14:18)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Ca sunt sau nu cu plata, asta se va vedea ulterior. Ideea este ca nu putem trece la masini electrice daca nu exista infrastructura. Fara ea lumea nu isi cumpara masini electrice si fara sa-si cumpere lumea nici nu va scadea pretul la acestea. Poate la inceput se vor oferi incarcari gratuite, dar nu uita ca benzina si motorinia sunt purtatoare de mari taxe, care pentru stat sunt importante. Prin urmare, cand majoritatea flotei de masini din Romania va fi electrica vom vedea ce taxe vor inventa baietii. Poate un pret la poma de curent extrem de mare sau vignete pe fiecare drum in parte... vom trai si vom vedea. Statul nu da nimic gratis....
    • +2 (4 voturi)    
      Fara banii snobilor ... (Vineri, 7 februarie 2020, 15:18)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Sa stii ca fara banii acestor snobi dispusi sa plateasca preturi premium de 100.000 EUR pentru a avea cele mai noi modele de masini si cele mai noi si inca nu prea fiabile tehnologii, bani cu care firme precum BMW, Mercedes sau Tesla isi finanteaza si amortizeaza cercetarea si dezvoltarea tu/noi nu am avea acuma pe Logane sau Megane ABS, ESP, GPS, parcare automata, etc

      Si masinile electrice vor deveni mai fiabile si pentru ca acesti snobi arunca cu bani si platesc cat evident nu fac masini si tehnologii inca insuficient testate si dezvoltate.

      La fel a fost si la telefoane, la computere, la fel va fi si la calatoriile spatiale, doar cateva exemple. Asa merge economia de piata: pe baza lacomiei, snobismuluisi CREATIVITATII unor oameni.Problema statului, a adevaratului stat este cum sa reglementeze si sa struneasca aceste calitati si defecte astfel incat si ceilalti cetateni sa traga folos din ele.
  • -2 (12 voturi)    
    Minciuna sau nu, credem ca electricile nu polueaza (Vineri, 7 februarie 2020, 14:25)

    CezarN [utilizator]

    Este parte a noii campanii mondiale de spalare a creierelor.
    • +1 (1 vot)    
      Da ma (Vineri, 7 februarie 2020, 20:52)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Normal ca si fotovoltaice si alte cele bazat "pur" pe electric nu e pur in realitate sau nepoluant 100%. Dar sa compari sa zicdem un procent de 60% si unul de 40% e faza cu mere si pere.

      Dar sa spui ca nu scade "decat x%" asa ca nu merita, e penibil. Orice lucru care mitigheaza, reduce, previne sau ajuta trebuie sa fie din plin folosit si sa profiti amplu de orice astfle de beneficiu. Asa poti argumenta ca nici wireless n ue mai bun ca wired, ca viteza pe fir e mai mare.

      Nu stiu daca iti place sa dezinformezi sau sa distragi atentia, poate est consevartor si traditionalist, poate esti nationalist si vrei doar produse romanesti (care nu-s inca 100% electrice), nu stiu. Dar eu zic sa-ti revizuiesti mentalitatea, altfel, poti la fel de bine sa traiesti in paralel cu lumea reala care, desi, in Romania inca nu a depasit anul 2005, noi tot vrem sa ne apropiem macar de 2010 si vedem dupa daca meritam sa fim in pas cu lumea civilizata. Insa tu vei ramane in 1910.

      Gandeste-te bine la ce iti scriu.


      P.S. orice numar, statistica sau valoare este pur folosit ca exemplu, nu am stat sa calculez, este gandit doar sa transmita o idee, asa ca pentru cine nu poate gandi outside of the box, ghinion, nu va desenez, folositi-va cutiuta din mansarda, atat cat puteti.
  • -3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 februarie 2020, 15:03)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Și generatorul (Vineri, 7 februarie 2020, 16:00)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui

      Să stea la tine în sufragerie? Ca să-ți dai seama cam ce înseamnă NOX? Parcă era mai ieri un articol care spunea că bucureștenii au o speranță de viată cu 4 ani mai mică din cauza poluării. Chiar așa de repede ai uitat?
  • -5 (5 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 7 februarie 2020, 16:28)

    Orpheus [utilizator]

    E bine sa avem infrastructura, dar nu inteleg scenariul.

    Plec spre Sibiu si ma gandesc: hai sa fac si o pauza de 2-3 ore ca sa-mi incarc bateria. Suna rezonabil sau practic?
    • +1 (1 vot)    
      Bun (Vineri, 7 februarie 2020, 20:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Si echivalentul? Daca pompa de benzina se misca greu si dura 1h sau 2h sa iti umple rezervorul? Ce ziceai? "ah, ce masina tampita, mai bine avea pedale ca bicicleta sau vasle ca barca pentru ca mor de plictiseala aici" sau cum???
    • 0 (0 voturi)    
      Nu trebuie să incarci total (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:56)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      La un încărcător rapid Tesla se încarcă la 80% în 40 minute. De fapt cu o Tesla ai putea face drumul București Sibiu fără să încarci deloc (teoretic).

      Ținând cont că la 2-3 ore de mers e recomandată o pauză ai putea să folosești alea 30 de minute să bei o cafea și să mai încarci un pic mașina.

      Încarcarea la mașinile electrice nu e liniară, primele procente se încarcă foarte repede după care din ce în ce mai încet. De fapt e chiar indicat să nu încarci până la 100% pentru a prelungi viața bateriei.