Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Începe oficial construcția pe primul tronson, de la Sibiu la Boița

de Victor Cozmei     HotNews.ro


A1 Sibiu - Boita
Foto: Hotnews
Construcția pe primul tronson al autostrăzii A1 Sibiu - Pitești are undă verde și poate începe oficial după ce Ministerul Transporturilor a emis autorizația de construire pentru Lotul 1 Sibiu - Boița (13,2 km). Contractul pentru proiectare și execuție a fost semnat în aprilie 2019 și are termen de execuție de 48 de luni, din care primele 12 luni sunt pentru proiectare.

„Astăzi, 09.03.2020, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor a emis Autorizația de Construire pentru Secțiunea 1 a Autostrăzii Sibiu – Pitești, Lotul 1, Sibiu – Boița (km 0+000 – km 13+170)”, transmite CNAIR.

Contractul de proiectare și execuție pentru Lotul 1 (km 0+000 – km 13+170), cu o valoare de 612.647.863,38 lei, fără TVA, a fost semnat în data de 14 aprilie 2019, între CNAIR și Compania Porr Construct SRL.

Durata contractului este de 108 luni, din care 12 luni perioada de proiectare, 36 de luni perioada de execuție a lucrărilor și 60 de luni perioada de garanție.

„Studiile topografice, geotehnice, arheologice, hidrologice, precum și lucrările de asanare și deminare au fost finalizate, astfel încât, în prezent, se lucrează la drumurile tehnologice și la platformele pentru foraje piloți”, anunță Compania de Drumuri.

Aceeași sursă anunță că în prezent se află în curs de evaluare și cele 5 oferte depuse pentru contractul de supervizare pentru același lot.

Foto: Secțiunile de pe Autostrada A1 Sibiu - Pitești


În timp ce Lotul 1 e aproape gata pentru construcție, pe Lotul 5 (Pitești - Curtea de Argeș, 30,3 km) licitația lansată încă din iulie 2017 nu este finalizată nici până acum.

Între timp, însă, Compania de Drumuri plănuiește să scoată la licitație pentru proiectare și execuție o mare parte din secțiunile montane din autostrada A1 Sibiu - Pitești, practic zonele cele mai grele, cu toate că vechile studii nu au fost refăcute, iar forajele geotehnice cerute de experții europeni lipsesc aproape cu desăvârșire.

CNAIR susține însă că are o analiză nouă realizată de BEI, care îi sprijină, dar noi informații indică de fapt că aceasta a vizat doar tunelurile, nu întregul traseu. În schimb, experții critică lipsa forajelor geotehnice, iar într-un caz chiar discrepanța majoră între un foraj vechi și unul realizat recent în același punct.

„Riscurile să ne ducem în 20 de ani în ritmul ăsta sunt foarte mari. Dacă nu e studiată cum trebuie, autostrada nu se va face”, avertizează experții.


Citește pe larg:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37506 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Moldova (Luni, 9 martie 2020, 19:54)

    robyzs [utilizator]

    Amuzant ca incepe mai repede decat Autostrada Moldovei dar PNL vrea voturi din Iasi, Suceava, Neamt sau Bacau. Noroc ca mai exista alternativa USR+.
    • +1 (3 voturi)    
      Era de mult in proiect. (Marţi, 10 martie 2020, 9:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Autostrada Moldovei e un proiect de 1 an de zile, hai 2, pe cand autostrada Pitesti-Sibiu e ceruta de UE inca de dinainte sa intram in UE (culoareul 4 paneuropean de transport).
  • -1 (15 voturi)    
    Pret exorbitant (Luni, 9 martie 2020, 20:24)

    Alex388 [utilizator]

    Cum adica 612.647.863,38 lei, fără TVA pentru 13 kilometri? asta inseamna peste 47 milioane de lei per km? Aproape 10 milioane euro per km? Este urias!!! Altii cu 130 milioane de euro fac autostrazi de traverseaza o tara de la un cap la altul!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Sunt viaducte (Luni, 9 martie 2020, 21:10)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Alex388

      Nu e campie, e plin de viaducte si alea sunt scumpe.
      • +3 (9 voturi)    
        E primul sector , cel mai usor de facut , (Luni, 9 martie 2020, 22:09)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        si nu e plin de viaducte.Costa mult si dureaza si mai mult : 3 ani ca sa faci 13 km de autostrada???
        • +4 (8 voturi)    
          ENGLEZII AU CONSTRUIT...42 km (Marţi, 10 martie 2020, 7:39)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          De tunel pentru metrou de la est la vest pe sub Londra in 3 TREI (!!!) ANI !!!
          Si idiotii astia nu sunt in stare sa faca 13 km de sosea in 4 ani!
          Plecati toti si duceti-va dreaqului de incompetenti!
          • +1 (1 vot)    
            Elvetienii au construit ...56 km (Marţi, 10 martie 2020, 10:01)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            .. (Gotthard ).. in 17 ani !! Dupa cum gandesti elvetienii astia sunt mai mult decat idioti.. Ia cauta matale idiotul in alta parte..
          • +2 (2 voturi)    
            Vezi ca englezii (Marţi, 10 martie 2020, 10:15)

            t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            Planifica la Crossrail de prin 1944... :) .

            Din ce tin minte autostrada asta se bazeaza pe studii de fezabilitate slabe cu putine sondari, deci posibil sa dureze mult mai mult :).
    • +1 (1 vot)    
      depinde de topografia locului (Marţi, 10 martie 2020, 9:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alex388

      In campie costa cateva milioane de euro per kilometru. In munti, pretul poate fi infinit, depinzand de cate tuneluri, poduri si viaducte trebuie sa sapi in stanca.
      10 mil de euro per km nu mi se pare mult ptr o autostrada la munte, nu uita ca tot cu acesti bani a facut si Basescu ultimul tronson din autostrada Buc-Constanta, si acolo sunt doar dealuri, nu si munti.
      Numai sa nu faca acte aditionale la contract, si din 10mil per km sa nu il faca 100 mil per km.
      • +3 (3 voturi)    
        E vorba de tronsonul Sibiu-Boita , (Marţi, 10 martie 2020, 11:19)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        unde nu sunt munti , iar terenul e plat ca la campie, si nu sunt tuneluri si viaducte , doar cateva poduri.
        • +1 (1 vot)    
          da, acum mi-am dat seama ca (Marţi, 10 martie 2020, 11:42)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          era vorba doar de primul tronson. Insa nu e chiar scump, asa cum am spus, tot 10 mil de euro per km a costat si tronsonul III din A2. (si este Medgidia - Constanta, unde sunt doar dealuri). Nu se mai fac autostrazi asa de ieftin, cand costa 3 mil de dolari per km.
  • 0 (2 voturi)    
    muahahahaha (Marţi, 10 martie 2020, 12:31)

    pardalian [utilizator]

    Best joke ever!! Inaugurarea va fi la 2 saptamani dupa ce aterizeaza extraterestii. Fix!
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 12 martie 2020, 11:45)

    ContHotnews [utilizator]

    ne vedem in 2030 la inaugurarea primilor 10 km.