FOTO Șapte noi noduri rutiere vor fi realizate pe autostrăzile deja construite din România. Unde vor fi amplasate acestea

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Nod rutier A1-DN7 la Cugir
Foto: Hotnews
Două noi licitații au fost lansate de către Compania de Drumuri și care prevăd realizarea studiilor de fezabilitate și a proiectelor tehnice pentru șapte noi noduri rutiere pe autostrăzi deja construite din țară. Un nod rutier se va afla pe autostrada A4 (centura Constanța), iar alte șase vor fi pe autostrăzile A1 și A3 în zona de vest a țării.

În două licitații publicate marți în SEAP, Compania de Autostrăzi vrea să contracteze pentru circa 2,9 milioane de lei realizarea studiilor de fezabilitate și proiectele tehnice pentru realizarea a șase noduri rutiere pe autostrăzi deja existente și un nod rutier pe viitoarea autostradă A3 în județul Bihor. Informațiile au fost semnalate inițial pe forumul peundemerg.ro

Prima licitație se referă la „Elaborare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic de Execuție pentru „Nod Rutier Cumpana A4 (km 16+700) – DN 39E", autostrada A4 având rol de centură ocolitoare a Constanței. Nodul rutier propus ar urma să fie realizat cu câțiva kilometri înainte de intersecția A4 cu DN39, drumul care duce spre sudul litoralului.

Valoare estimată: 715.990,50 RON fara TVA
Durata contractului: 8 luni
Fonduri: POIM
Termen depunere oferte: 25.06.2020





A doua licitație se referă la "Elaborare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic de Execuție privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrăzile A1 si A3, în zona de Vest a României”.

Valoare estimata: 2.165.317,50 RON fara TVA
Durata contractului: 14 luni
Fonduri: POIM
Termen depunere oferte: 25.06.2020

Nod rutier A1 (km 326+155) - DJ704 (Cugir)



Nod rutier A1 (km 362+813) - DC129 (Santuhalm)




Nod rutier A1 (km 450+210) - DJ609 (Bethausen)




Nod rutier A1 (km 485+030) - DJ609E (Recaș)




Nod rutier A1 (km 528+509) - DJ682G (Cruceni)




Nod rutier A3 (km 39+940) - DN1P (Spinuș) - nod pe viitoarea A3 care încă nu a fost construită.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17346 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Aeroport Otopeni - Autostrada? (Marţi, 19 mai 2020, 12:26)

    voxpopulix [utilizator]

    Legam si noi mileniul asta aeroportul de autostrada? Sunt cativa KM de facut prin camp. Mergea si in regie proprie, mergea facut si cu voluntari, era gata de zece ori pana acum.


    Dar probabil mafia PNL/PSD inca este blocata in calcule si parca nu iese un tun suficient incat sa merite efortul.
    • +4 (6 voturi)    
      Păi (Marţi, 19 mai 2020, 15:05)

      Jack.Shephard [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      avem autostradă suspendată începută de către domnul primar Oprescu și terminată de către pupila lui și a domnului profesor Voiculescu(să-i fie țărâna ușoară), care străbate capitale de la Nord-Vest la Sud-Est după modelul Berlin. Ați uitat de aceasta????
  • +13 (15 voturi)    
    Exact (Marţi, 19 mai 2020, 12:40)

    transalpinarum [utilizator]

    asta vroiam sa comentez! trebuie sa fii ori imbecil, ori mafiot, sa nu legi aeroportul de autostrada...
    • 0 (4 voturi)    
      Unele sunt noduri de autostrada imbecile (Marţi, 19 mai 2020, 16:09)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Incalci principii de proiectare ale autostrazilor doar ca sa pacalesti o mana de niste votanti ; demonstrati ca 300 de masini pe zi merita autostrada... In Olanda au fost refuzati 1500 , si voi prostiti oamenii... de ce nu aratati studiile de trafic cu 10 camioane si 40 de autoturisme?? va e rusine?
  • -8 (10 voturi)    
    risipa vs. incompetenta (Marţi, 19 mai 2020, 12:56)

    EdyT [utilizator]

    niste giratorii direct pe autostrada n-ar merge?... ca v-ati facut mana pe DNCB.
  • 0 (2 voturi)    
    Corect (Marţi, 19 mai 2020, 13:15)

    mopsu [utilizator]

    dar și mai nesimțit să anunți ca se vor face !!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Faceti si noduri dar faceti odată autostrăzi! (Marţi, 19 mai 2020, 13:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Pe partea de vest sunt proiectate mai multe noduri dar inteleg ca de la Deva la Autostrada Timisoara -Arad nu se mai face nimic!
    Celebrul Cuc si alta pasăre dădeau terminate tronsoanele alea!

    La Ploiesti nu se mai face un nod?
    Traficul care vine de Valea Prahovei spre Moldova se duce spre Bucuresti apoi prin câmpii si iese pe la Mizil.
    Este prea lung si nu va prelua acest trafic.
    Fluxul auto va sufoca Ploiestiul va iesi pe la Bucov si apoi direcția Mizil.
    Cf unor discutii ref. La Autostrada Ploiesti - Moldova pe site se pare ca orasul va fi blocat.

    Vad ca se fac noduri de a scoate din izolare sate si comune ce vor sucomba in următorii 30 de ani.

    Pe când un Nod din DN1 inainte de Ploiesti din care sa se continue peste dealuri o bretea pana după Valea Calugareasca.
    Cred ca e mai simplu si mai putin costisor.
    Altfel fluxul auto va sufoca Ploiesti-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    ce sa inteleg? (Marţi, 19 mai 2020, 14:38)

    strategy [utilizator]

    Sa inteleg ca urmeaza campania electorala si e nevoie de fonduri prin studii de fezabilitate ..
    Eu vreau sa vad ziua cand cine greseste, plateste .. mda. Sa inteleg ca inca dorm si visez frumos :) cand in realitate e un cosmar etern.
  • +3 (3 voturi)    
    proiect (Marţi, 19 mai 2020, 15:07)

    anion [utilizator]

    Un nod interesant ar putea fi proiectat si lucrat inca de pe acum in zona de intersectie a CF cu DN2 inainte de intrarea in Focsani. Acesta sa fie si nod pentru autostrada A7 in loc sa ocoleasca 30 km in camp pe terenuri oferite revolutionarilor din Vrancea.
  • +3 (3 voturi)    
    cretinism (Miercuri, 20 mai 2020, 12:57)

    Ipse1954 [utilizator]

    Clujul este la 16 km de autostrada, Timisoara la 20km, Ploiestiul la 10 km, in toate cazurile asta inseamna cel putin 1/2 ora de mers. Si CNAIR face noduri pe cimp. Face nod la Recas si Timisoara este la 20 km. Felicitari pentru viziune.