INTERACTIV Harta autostrăzilor din România. Toate proiectele de autostrăzi și drumuri expres, cu informații actualizate la zi

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Harta Interactiva a autostrazilor si drumurilor expres din Romania
Foto: Cestrin
O hartă interactivă cu toate proiectele de autostradă și drumuri expres - proiecte finalizate și deschise, în execuție, în licitație sau în pregătire studii de fezabilitate și proiecte tehnice - a fost făcută publică de către Compania de Autostrăzi. Harta conține traseele în detaliu ale proiectelor, dar și informații actualizate de două ori pe lună referitoare la stadiul implementării, termene sau alte observații și probleme.

HARTĂ INTERACTIVĂ - Autostrăzile și drumurile expres din România


- Consultă legenda și vezi ce reprezintă culorile pe care le au proiectele de pe hartă.

- Închide „Legenda” pe butonul „<<” din colțul dreapta-jos al chenarului cu informații.

- Folosește mouse-ul pentru zoom / pinch-to-zoom pe mobile.

- Click pe autostrăzi pentru detalii și informații

- Poți schimba harta de fundal (basemap) de pe butonul cu patru chenare albe din zona +/- pentru zoom. Pot fi selectate mai multe tipuri de hărți de fundal, printre care hărți satelitare sau Openstreetmap.



Harta poate fi accesată direct aici, într-un tab nou.

„Am creat niște instrumente care să asigure informații la zi pentru publicul român, pentru cetățeni, pentru mediul de afaceri și pentru mass-media privind evoluția proiectelor de dezvoltare a infrastructurii de transport de interes național. Unul dintre aceste instrumente este harta interactivă care prezintă toate proiectele de infrastructură de transport de interes național rutiere și evoluția lor”, a explicat joi directoarea CNAIR, Mariana Ioniță, care a mai precizat că informațiile de pe hartă vor fi actualizate de două ori pe lună.

„Sper că această modalitate de prezentare a proiectelor noastre dă mai multă transparență activității noastre și cred că va răspunde multor întrebări pe care altfel noi le primim în scris”, a mai spus Ioniță.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















51554 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    mda (Vineri, 12 iunie 2020, 8:52)

    SoulSearcher [utilizator]

    hoho

    am sa fac un print screen la acest articol

    si am sa-l las mostenire stra-stra-stra-nepotilor mei

    sa se uite si ei cum erau acum 100 de ani, cand romania avea drumuri obosite si aglomerate
    la fel cum va fi si peste inca 100 ani, cand vor avea ACELEASI drumuri obosite si aglomerate :DDDD
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 10:18)

      [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

      • +5 (7 voturi)    
        mda (Vineri, 12 iunie 2020, 11:51)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui

        buna idee, chiar merita inramata, merci de idee ;)

        e posibil sa fie mai scumpe precum picturile in ulei ale lui Grigorescu

        mai ales ca peste 100 ani, vom avea fix aceiasi infrastructura :DDDD
      • 0 (8 voturi)    
        geaca de piele... (Vineri, 12 iunie 2020, 11:58)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui

        Cine-i crede pe astia ?! una spun si alta fac! In realitate au stors la fel ca psd profitul companiilor de stat, si au bagat in pensii speciale si salarii la bugetari! In cea mai severa criza financiara care a existat, tu sa nu te atingi deloc de pensiile speciale(de serviciu) si de salariile bugetarilor(sa-i tii pe gratis acasa) este de NEIERTAT! preferi sa ne indatorezi si copii si nepotii dar nu te atingi de speciali si bugetari este, repet, de NEIERTAT!
        • 0 (0 voturi)    
          Vezi ca-n parlament PSD&complicii sai este la (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 22:56)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          putere. Poate te asculta si da o lege prin care taie toate pensiile speciale . . . .
    • -1 (5 voturi)    
      bine ca stam acasa (Vineri, 12 iunie 2020, 11:31)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ca altefel rupeam liniile de carioca de pe harta!
    • +1 (1 vot)    
      Cât optimism!! (Vineri, 12 iunie 2020, 16:50)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Și eu zic că e buna ideea cu pusul în ramă dar cred că peste vreo 50 de ani va fi mai scumpă pentru că se vor deteriora și drumurile/autostrăzile existente! Deci lumea se va putea uita cu jind la ce avem noi acum! Eu nu credeam să văd PSD-ul cum transformă în rău toată țara în doar câțiva ani. Scenariul ca autostrăzile făcute prost să se deterioreze este destul de plauzibil. Îs curios în ce stadiu este autostrada în care Dragnea însuși a pus o bordură?
  • +7 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 8:53)

    [anonim]

  • +1 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 9:31)

    [anonim]

  • -2 (8 voturi)    
    Matematica simpla (Vineri, 12 iunie 2020, 10:07)

    dandantheman [utilizator]

    Comparati rata de progres la constructia de autostrazi vs. rata de depopulare a tarii multumita lighioanei politice si o sa va dati seama ca toate planurile astea sunt praf in ochi, pana ce vor reusi sa construiasca ceva palpabil, nu prea va mai avea cine sa foloseasca autostrazile astea noi-noute.

    Vom fi 16.5 milioane pana in 2050, adica inca 3-3.5 milioane in minus, apoi pana in 2100 inca 4-4.5 cu minus, adica aproape jumatate fata de populatia de acum.

    Nu mai vorbesc ca in anul de gratie 2100 ma astept ca transportul sa fie ceva mult mai avansat tehnologic decat masini pe autostrazi.
  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 10:11)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    Lipseste din hartă o bucata (Vineri, 12 iunie 2020, 10:47)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Din celebra autostrada Ploiesti -Brasov lipseste o bucata, cam de la Predeal la Rasnov cumva.
    Oare se face tunel in loc de autostrada?
    • +1 (1 vot)    
      se face (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:18)

      madafaca [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Acolo se face zona de teleportare tur-retur...:)))
  • +6 (6 voturi)    
    rosu (Vineri, 12 iunie 2020, 11:01)

    andimi [utilizator]

    ce putin rosu e pe harta!
  • -5 (9 voturi)    
    Romanii sunt prosti (Vineri, 12 iunie 2020, 11:09)

    levierul [utilizator]

    Daca te uiti pe harta asta, e foarte clar un singur lucru: Romanii sunt prosti de bubuie.
    Autostrazile, cum sunt ele in momentul de fata si cum sunt proiectate sa fie cele care vor fi construite, sunt facute de niste imbecili. E inadmisibil sa faci o autostrada mai lunga decat un drum national, existent. In timp, companiile care vor face transport pe autostrada vor iesi in pierdere daca folosesc autostrada. Daca vor fi oblicati sa o foloseasca, atunci vom iesi toti in pierdere pentru ca transportul va deveni mai scump. Scopul autostrazii este de a micsora costurile! De asta spun, romanii sunt prosti.
  • +5 (7 voturi)    
    A6 - mai exista ca proiect? (Vineri, 12 iunie 2020, 11:15)

    Cetateanul-Z [utilizator]

    Stiu ca vorbim despre despre niste proiecte science-fiction, proiecte care probabil nu vor fi realizate niciodata. Dar ma uimaseste ca nici macar in aceasta categorie nu apare autostrda A6. Traficul intre Simian (langa Drobeta Turnu Severin) si Lugoj este infernal. De cand s-a construit podul de la Vidin-Calafat este plin de tiruri bulgaresti, turcesti, grecesti. De la nodul rutier de la Simian, DN6 trebuie sa preia traficul atat dinspre Calafat cat si dinspre Craiova. Iar imediat dupa, pe centura Severinului, se mai adauga si traficul dinspre Targu Jiu. Iar localitatile fara centura de pe DN6 dintre Orsova si Lugoj sunt sufocate de trafic.
    • +5 (5 voturi)    
      A6 este sabotata! (Vineri, 12 iunie 2020, 12:20)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul-Z

      pai A 6 spre calafat este ramura principala a coridorului 4 , traverseaza toata peninsula balcanica pana la Atena si Istambul si subventionata de UE cu 85% din fonduri, ramura nordica spre constanta e considerata o anexa platita de ue, platita doar la cererea romaniei. Romania saboteaza ramura sudica, din prostie, nu-mi dau seama de ce, practic ne scoatem singuri de pe fluxul de marfa orient-occident si de aici pierzand multe investitii(nefiind pe un coridor cu flux de marfa), fluxul mutandu-se prin serbia (care are autostrada) ! Sabotand aceasta autostrada practic sabotezi si partea de sud a romaniei(vaduvind-o de investitii) si principalul traseu de export pt ford in special! Si eu sunt uimit de ce aceasta autstrada este sabotata de toate guvernele!
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru putinul rosu... (Vineri, 12 iunie 2020, 12:10)

    prompt [utilizator]

    ...existent pe harta, trebuie sa la multumim in primul rand politicienilor care nici macar dupa aderarea la UE nu au fost in stare sa profite de banii europeni destinati infrastructurii rutiere. Dar mai ales celor din ultimii 8 ani in frunte cu catastrofalul cuplu Ponta-Sova.
  • +4 (10 voturi)    
    Nostalgicii sa se abtina (Vineri, 12 iunie 2020, 12:24)

    buncrestin [utilizator]

    Rog nostalgicii perioadei de mare glorie a comunismului romanesc sa se abtina de la mistouri intrucat in epoca pe care o preaslavesc infrastructura auto din tara a batut pasul pe loc, fiind nevoie de zeci de ani pentru a moderniza, cat de cat, reteaua de drumuri nationale si judetene care era praf in 1990. Ca sa nu mai comparam cu ce s-a construit in occident in perioada 1950 - 1990, 40 de ani de investitii sustinute, cu pasii de melc facuti de Romania marilor si iubitilor conducatori. Mistocarii sa mai treaca pe la scoala si sa invete sa aiba putina decenta.
  • +5 (5 voturi)    
    Alte hărți (Vineri, 12 iunie 2020, 12:34)

    aqualung [utilizator]

    Recomand http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html - fără vise, cu termene realiste, și actualizată să cuprindă exact starea fiecărui proiect.
  • 0 (0 voturi)    
    A13 Bv-Bc (Vineri, 12 iunie 2020, 13:24)

    SAorin [utilizator]

    Nu inteleg de ce in aceasta harta interactiva traseul autostrazii A13 Bv-Bc a suferit modificari, fiind intepata mult mai la sud de Bc in viitoarea A7 Ploiesti-Pascani sau actualul DN2?Prin aceasta modificare sunt afectate toate comunitatile din vestul si nord-vestul jud.Bacau,cu mun.Moinesti si orasele Comanesti,Darmanesti cca.100.000 de locuitori.
  • +3 (3 voturi)    
    infrastructura (Vineri, 12 iunie 2020, 13:30)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Infrastructura tarii spune multe despre noi. Incepand de la politicienii corupti ce folosesc bugetul tarii ca pe contul personal, pana la mentalitatea poporului ce isi alege mereu astfel de conducatori. Inca un exemplu trist ca suntem 100 de ani in urma fata de lumea dezvoltata.
  • +1 (1 vot)    
    SF (Vineri, 12 iunie 2020, 14:30)

    m1ha1l [utilizator]

    Va rugam adresati autoritatilor competente cererea poporului sa nu se mai foloseasca de acronimul SF pentru ca deja este acceptat international si ne dezamageste pe toti. Ori complet Science Fiction ori altceva. Cu nerabdare, poporul.
  • +3 (3 voturi)    
    Shova style, bubuie harta de autostrazi... (Vineri, 12 iunie 2020, 16:20)

    Savitar [utilizator]

    Carioca sa traiasca pt iluziile create, trecute si viitoare!!!
  • +2 (2 voturi)    
    "Costele, au venit sa-ti puna telefon" (Vineri, 12 iunie 2020, 16:37)

    bigbrother [utilizator]

    Partea asta din reclama asta imi pare atat de actuala de fiecare data cand e vorba de statul roman. Dar nicio problema, carioci sa fie si copaci sa mai ramana netaiati, ca autostrazi terminate nu vom vedea noi prea curand.
  • +2 (2 voturi)    
    Saraca Moldova (Vineri, 12 iunie 2020, 21:32)

    robyzs [utilizator]

    Saraca Moldova, 30 de ani de promisiuni de la PSD-PNL dar zero rezultate deși Klaus Iohannis si PNL Iași au promis urgentarea lucrărilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru 4 trons. din A7 sunt in curs de elab. SF (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 2:05)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      si proiectele, forezele pt studiile geo lucreaza,finantarea este asigurata si exista sansa ca in 2021 sa inceapa efectiv construirea.Daca se are in vedere ca traseul este pe teren ses, realizarea nu este.asa dificila si ca urmare A7 se poate realiza mai repede si mai ieftin ca A8(Tgm- Iasi) care traverseaza Carpatii OrientaliSe pare c-a trebuit sa vina o femeie la CNAAIR ca sa apara niste semne mai bune pt.Moldova.
  • +1 (1 vot)    
    Co. Baraganu -Lanurile (Vineri, 12 iunie 2020, 22:12)

    Iacob29 [utilizator]

    Se para ca astia care au facut aceasta aplicatie au incurcat Lanurile cu com. Baraganu . HA , Ha