​​VIDEO Prima inaugurare de drum nou în 2020: O bucată din Centura Bacăului a fost deschisă traficului

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Centura Bacau - bratul vestic
Foto: Captura YouTube
Circa 7,4 km din Centura Bacăului, segmentul vestic între DN11 și DN2, un drum nou cu câte o bandă pe sens, a fost deschisă circulației joi dimineața. Momentul marchează prima inaugurare de drum nou, construit de la zero, din acest an. Restul centurii Bacău, drum cu o lungime totală de 32 de km, din care 16 km sunt la profil de autostradă parte din viitoarea A7, e încă în execuția constructorului român UMB și e la un stadiu de circa 73%.

„CNAIR a deschis traficul rutier pe Obiectul 3 al Variantei de Ocolire Bacău, legătura rutieră de la sud de Bacău între DN 2 și DN 11 și Girația A din cadrul Obiectului 1. Sectorul de drum care a fost deschis circulației rutiere este la profil de drum național și are o lungime de 7,366 km”, anunță Compania de Drumuri.



În prezent, stadiul fizic al întregului obiectiv de investiție este de 73%, constructor fiind asocierea de companii românești UMB-Tehnostrade, chiar din zonă.

Bucata inaugurată se vede gata finalizată într-o filmare cu dronă făcută recent de Asociația Pro Infrastructura - min 0.0 - min 6.40:



Contractul de circa 668 milioane de lei a fost semnat în decembrie 2018, după un an de licitație, iar lucrările efective au început în martie 2019. Contractul are un termen de proiectare și execuție de 3 ani pentru toată centura (16,27 km de autostradă plus 14,54 km de drum național cu o bandă pe sens).

Bucata de autostradă ar putea fi deschisă traficului la începutul anului 2021. Deja pe multe zone constructorul a așternut asfaltul, ba a și montat parapete în multe puncte.

În prezent, constructorul dă o mare atenție finalizării podului lung de peste 1,2 kilometri care supratraversează râul Bistrița și albia sa. Podul este unul dublu, cu două fire, și are nu mai puțin de 31 de deschideri. La momentul actual se mai lucrează și la montarea unui alt pod metalic ce va supratraversa canalul Bistrița.

Proiectul VO Bacău trei sectoare, după cum urmează:
  • Sectorul nr. 1: legatura rutieră DN 2 (sud Bacău) cu DN 2 (nord Bacău), în lungime de 20,180 km sector ce se suprapune cu viitoarea Autostrada Moldova A7 între km 2 + 413 și km 18 + 682; (16,269 km)
  • Sectorul nr. 2: legatura rutieră de la nord de Bacău între DN 15 și DN 2 în lungime de 3,160 km;
  • Sectorul nr. 3 (cel inaugurat acum): legatura rutieră de la sud de Bacău între DN 2 și DN 11, în lungime de 7,360 km.

Hartă - VO Bacău și porțiunea care se suprapune cu viitoarea autostrada A7:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13647 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    7 km (Joi, 3 septembrie 2020, 13:33)

    Martinezu [utilizator]

    Atat s-a putut
    Pana la finalizarea completa a drumurilor " noi" bucatelele astea inaugurate inainte se duc dracului si arata ca dupa razboaie.
    De asta, nici cand inauguram si noi in Romania ceva, lucrurile arata deja invechite si parca neterminate.
    romania, tara lucrurului prost si niciodata facut,.
    Cu parere de rau.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu pot să cred... (Joi, 3 septembrie 2020, 16:15)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ... că nu a fost și Ministrul Transporturilor la inaugurare!

      Oh, wait, se îngrijește la năsuc, de când a aflat pe propria piele de ce trbuie să porți centura și pe locurile din spate...
  • -14 (24 voturi)    
    o realizare cincinala a guvernului PNL (Joi, 3 septembrie 2020, 13:46)

    Je__ [utilizator]

    ups.....noroc ca lucreaza UMB pe banii lor, ca PNL n-a bugetat bani pentru centura Bacau :)))

    trebuia sa fie gata prin 2022, nici macar l-a ultima rectificare nu au alocat nici un leu
    • +9 (15 voturi)    
      stai linistit (Joi, 3 septembrie 2020, 14:10)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      au tot emis facturi si au fost platite
    • +3 (5 voturi)    
      Da? (Joi, 3 septembrie 2020, 14:59)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Pai si cat s-a alocat, ce plati s-au facut in 2020?
      Daca tot faceti afirmatii, incercati sa fiti mai concret!
      Chiar credeti ca UMB sau orice alta firma isi permite sa faca cadouri statului?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 3 septembrie 2020, 18:17)

      Joe@Black [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Si-au luat baietii banii aproape toti de la inceputu proiectului, de anu trecut inca...de asta s-a miscat treaba asa.
  • +11 (15 voturi)    
    Vedeți că se poate! (Joi, 3 septembrie 2020, 13:46)

    nick24 [utilizator]

    Erau unii pe aici, care ziceau că nu e posibil, decât cât e gata TOATĂ centura!
    Nu era păcat să fie nefolosită?
    Acum cei dinspre zonele Bicaz, Piatra, Buhuși , care merg către București pot face dreapta Hemeiuș apoi sper că au pus indicatoare spre a ajunge la centura vest.
  • -6 (16 voturi)    
    Contradictie (Joi, 3 septembrie 2020, 14:24)

    holinessdani [utilizator]

    La inceputul articolui se spune ca "drum nou, construit de la zero, din acest an" apoi in articol ni se spune ca lucrarile au inceput in 2019 si sunt gata in proportie de 73%!?
    • +4 (10 voturi)    
      Mai cititi o data... (Joi, 3 septembrie 2020, 14:49)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Inainte de a comenta nu e rau sa citim cu atentie ce se scrie.
      Bagatul in seama fara rost nu prea are sens.
    • -6 (10 voturi)    
      si au uitat (Joi, 3 septembrie 2020, 15:06)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Si au uitat ca au fost incepute pe timpul lui Dragnea care a fost cu ministrul Cuc la inceperea lucrarilor. Succes la minciuni
    • +2 (8 voturi)    
      vezi ca nu citesti (Joi, 3 septembrie 2020, 16:47)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ... cum trebuie: virgulele alea au un sens acolo...

      Mai usor de inteles era

      Momentul marchează prima inaugurare din acest an a unuui drum nou, construit de la zero
      • 0 (2 voturi)    
        Centura (Joi, 3 septembrie 2020, 22:08)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Daca tot incercam sa intelegem rolul virgulelor in text, poate vom intelege si ca e greu sa "incepi un drum nou" de la 16, 27 , etc. sa zicem, si nu de la 0 . Nu?
        • -1 (1 vot)    
          Da poti sa incepi un drum nou (Vineri, 4 septembrie 2020, 10:13)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui atc

          (sau o alta constructie ) de la minus2, sau minus3. Stii in ce situatii, nu?
        • 0 (0 voturi)    
          DN2T este construit de la 0... (Luni, 7 septembrie 2020, 1:12)

          mache [utilizator] i-a raspuns lui atc

          daca te-ai fi documentat...

          da' e "cool" sa fii gica contra in 2020, nu?
          • +1 (1 vot)    
            Centura (Luni, 7 septembrie 2020, 10:11)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui mache

            Poate n-ati sesizat, dar comentam folosirea corecta a lb. romane. Un fapt minor, desigur, care n-ar trebui sa intunece o asa inaugurare.( A-propos, aveti stiinta de cati km. de autostrada s-au INAUGURAT anul acesta din cei 70 promisi de dl. ministru - cel ce n-auzea sirena masinii)?
    • -2 (4 voturi)    
      ziarul desteptarea de bacau (Joi, 3 septembrie 2020, 17:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      https://www.desteptarea.ro/in-jurul-datei-de-22-decembrie-vom-circula-pe-bratul-vestic-al-centurii/
      decembrie 2019 ! : ) PACALICI !
  • -1 (5 voturi)    
    drum nou (Joi, 3 septembrie 2020, 14:42)

    flneacsu [utilizator]

    Citez din titlul articolului: '"drum nou cu câte o bandă pe sens, a fost deschisă circulației joi dimineața".
    Adica in anul de gratie 2020 noi ne laudam si inauguram un drum nou (NOU) de cca 7.4 km, o centura a unui mare oras cu o banda de mers pe sens.
    O singura banda de mers pe sens in anul 2020 si noi ne laudam cu asta?
    Pai asa se facea in anii 1950 la noi, ca la altii se faceau 2 benzi pe sensul de mers.
    Drum nou, centura ocolitoare cu o singura banda de mers.
    Cind au aprobat, au finantat si dupa ei nu au abservat lucrul asta?
    Acum se va remedia numai dupa 5 ani de la receptie.
    Halal de inginerii aia scoliti la FF pe la Spiru Haret, pe la partide, ca sa se laude acum cu o singura banda de mers pe sens in 2020.
    • 0 (0 voturi)    
      la asta ma gandeam si eu... (Vineri, 4 septembrie 2020, 2:08)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui flneacsu

      ce dreq de centura e aia cu o banda pe sens. credeam ca au facut ceva mai serios.
  • -2 (4 voturi)    
    No comment (Joi, 3 septembrie 2020, 15:11)

    crackporta [utilizator]

    Cum e posibil sa faci un drum de la zero, centrua de oras mare, in anul 2020, cu o singura banda pe sens. Incredibil...
  • -3 (7 voturi)    
    Bacau (Joi, 3 septembrie 2020, 16:25)

    GICOMANU [utilizator]

    Am vazut ,daca te rotesti de 8 ori in acest giratoriu deja ai parcurs cei 7 km ai Proinfrastructura
  • +4 (4 voturi)    
    UMB (Joi, 3 septembrie 2020, 21:09)

    Mirobo [utilizator]

    Oamenii lucrează bine și repede.Și chiar înainte de termenele agreate.
    M-am convins .
    Bravo lor.
    • +1 (1 vot)    
      centura (Vineri, 4 septembrie 2020, 10:52)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      E meritoriu ce se face, iar continuarea cu cei 17 km. din A7, ce ni se spune ca va fi gata la inceputul lui 2021, ar fi o realizare a unui obiectiv complet, nu bucati de drum inaugurate in pustiu..