Ministrul Transporturilor, despre Podul de la Brăila: „Spun de pe acum, podul frumos și nou - al treilea pod suspendat ca lungime din Europa - va rămâne muzeu timp de un an”

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Podul peste Dunăre de la Brăila
Foto: CNAIR
​Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila va rămâne un „muzeu” - o spune chiar ministrul Transporturilor. Cauza? Drumurile noi care trebuie de conexiune cu podul nu vor fi gata la timp. „Asta ca urmare a unor inacțiuni din trecut pe care acum încercăm să le reparăm din mers”, a explicat Cătălin Drulă la interviurile HotNews.ro.



„Sunt în rezolvare problemele de la Brăila. Va ieși în curând autorizația de construire pentru un sector de 7 kilometri. Vor ieși apoi și pentru restul. Sunt acele drumuri de legătură care au fost lăsate de izbeliște”, a spus ministrul Drulă.

„Spun de pe acum, un an va rămâne podul frumos, nou, al treilea ca lungime pod suspendat din Europa... va rămâne un an, 2023 dacă nu mă înșel... va rămâne un muzeu, acel termen pe care l-am popularizat. Asta ca urmare a unor inacțiuni din trecut pe care acum încercăm să le reparăm din mers”, a explicat Drulă.

Reporter: Puteți accelera ceva?

„Asta și încercăm. De aia și apare acum acea autorizație de construire de 7 km, poate reușim să fie mai puțin de un an de zile. Când spun aceste termene nu înseamnă că sunt resemnat cu ele. Unde se poate încerc să aduc lucrurile în zone mai bune. Dar nici să spun, cum aruncă politicienii, deobicei „Va fi totul bine, gata. Într-o lună terminăm autostrăzile”. Spun lucrurile realist. V-am spus: onestitate, reformă, eficiență și profesionalism, astea sunt coordonatele echipei de la ministerul Transporturilor”, a mai spus ministrul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28164 vizualizari

  • -22 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:05)

    [anonim]

    • +14 (18 voturi)    
      poti sa explici? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:25)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui

      pentru ca nu va fi folosit un an, il darmam...
      te auzi vorbind?
    • +12 (28 voturi)    
      ciudat (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:40)

      Cosmin-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui

      E ciudat sa nu mai fii mintit, nu?
    • -10 (26 voturi)    
      Pod Dunare (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:47)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui

      C'esti nebun? Adica, sa renuntam la minunatele imagini de pe HN cu stalpii care cresteau din apa Dunarii ca prazul dupa ploaie? Si ce daca erau inainte de alegeri? O sa fie din nou peste 4 ani!
    • +10 (22 voturi)    
      Nu asa s-a pus problema (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui

      Pur si simplu a atras atentia asupra a ceva ce altii ascundeau. Cand fiecare ministru al transporturilor era intrebat daca X proiect e gata pana la data Y, toti ziceau da, iar cand nu era cautau scuze. El zice ca nu se poate. Chiar ca e ciudat. Un ministru nepopulist care nu minte si promite lapte si miere? CU ADEVARAT CIUDAT !!!!
  • +25 (37 voturi)    
    ba, esti nebun? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:07)

    c2 [utilizator]

    suntem in ianuarie 2021 si ministrul transporturilor ne zice ca Romania e incapabila sa construiasca niste drumuri de legatura spre un pod pana in 2023?

    in ce tara traiesc?
    • +9 (27 voturi)    
      e mai bine (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:26)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui c2

      sa se promita ca construiesc intr-un an si sa nu faca nimic?
    • -3 (25 voturi)    
      "in ce tara traiesc?" (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:31)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui c2

      "in ce tara traiesc?"
      ===============================
      In tara lui "nu se poate". In tara unde SRI si DNA le stiu pe toate. In tara in care nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.

      ...pana la urma-urmei, tara-i frumoasa...da' e populata!
      • +3 (5 voturi)    
        ție îți (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cântă cucul ce să scrii? La fostul ministru de la transporturile pesediste, mă refer.
    • +11 (29 voturi)    
      in ce tara? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:41)

      Cosmin-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Intr-o tara in care adevarul doare si in care avem un ministru care nu minte cum respira.
    • +1 (11 voturi)    
      Nu te gandi la 2 ani (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:54)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Ai vazut ca s-a facut ceva trainic in ultimii 30 de ani? Ah, uitasem: mall-uri.
      • -4 (4 voturi)    
        Ce ofticos (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:15)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Da de biserici precum ciupercile dupa ploaie, nu zici nimic?? Vad ca si de Catredala, ai uitat ??
        • +4 (4 voturi)    
          Pai sa-l punem ministru pe Daniel (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:05)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

          Pare ca el stie sa duca un proiect la capat cu toata opozitia in cap in timp ce domnul ministru stie sa ne spuna doar ce nu se poate.
          Oare cati ori fi spus nu se poate lu’ Jobs, Musk sau altora ca ei si probabil credeau in ce spuneau? Din pacate nu astia sint oamenii care imping lucrurile inainte...
    • +3 (5 voturi)    
      din 2013 Romania construieste 9 km de autostrada (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:15)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui c2

      din 2013 Romania NU e in stare sa construiasca cei 9 KM de pe autostrada A1 Deva - Timisoara

      si astazi ne-a spus ca mai dureaza inca 3 anideci vor fi 10 ANI pt 9 KM de autostrada si aia finantata de UE adica nu e vb de bani
  • -2 (8 voturi)    
    xcxcxcx (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:54)

    solar [utilizator]

    De 30 de ani ne jucăm de-a baba oarba cu dezvoltarea țării ! Zona DELTEI si a celor doă mari orașe dunărene aferente ei, trebuia demult să stea in atenția tuturor guvernelor RO . N-a fost destul de puternnică vocea lui YVES COUSSTEAU ? N-au fost destule resurse ? AU FOST ! In primul rînd cele două orașe trebuia să fie ”unite” intr-o administrație METROPOLITANĂ UNICĂ . Sunt prea apropiate unul de altul ( 25 km ), zona are un potențial economic, turistic și cultural enorm, cum puține zone din lume au , ca să fie altfel !
    Si , NU ! Nu putem învinui UE pentru asta ! TREBUIE SĂ ÎNVINUIM RO ( noi toți !) că nu știm ce vrem , că nu avem percepția justă a nevoilor de dezvoltare , la care nu se poate renunța decît renunțînd la esențial . Sigur că pentru asta trebuie luptat ! CINE SĂ O FACĂ DACĂ NU NOI ! Nimic nu e pe gratis pe lumea asta . Nici acum nu realizăm problema asta ? ! ?Ar trebui să nu-mi pese, eu fiind bănățean și știind bine ce-i BANATUL ! Dar cunoscînd BINE si acea zonă extraordinară a RO , rămasă în urmă pentru 3 generații față de Banat !
  • +3 (11 voturi)    
    Dosare (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:58)

    aicieu [utilizator]

    Cand ne anunta ministrul ca a depus reclamatii la Parchet ca salariati din subordine au adus prejudicii statului? Ne-am saturat de "greaua mostenire". De ce trebuie sa plateasca cetateanul de rand? Vreau ca functionarii statului care nu si-au facut treaba cum trebuie sau au facut-o in mod defectuos, sa plateasca. In felul asta se mai face curatenie prin ministere si alte institutii capusate. Bineinteles, daca se vrea!
    • -3 (5 voturi)    
      Bine de tot ai punctat (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:17)

      Gicone [utilizator] i-a raspuns lui aicieu

      E valabil si la deciziile justitiei (dar nu numai), ce apoi sunt atacate la CEDO, iar statul roman (adica noi toti) platim. De ce? Sa plateasca aia care au dat decizia aiurea respectiva, nu noi toti.
  • 0 (8 voturi)    
    Vrem și numele celui care a determinat acest fapt (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:50)

    hsl [utilizator]

    Deciziile unui politician au făcut ca să apăra acest decalaj; cum îl cheamă deci oe respectivul?