VIDEO Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Cum arată acum lucrările avansate de pe prima secțiune

de Victor Cozmei     HotNews.ro


A1 Sibiu - Pitesti, Sectiunea1 2021
Foto: Captura YouTube
Lucrările la Secțiunea 1, Sibiu - Boița, parte a autostrăzii A1 Sibiu - Pitești, sunt în plină desfășurare, iar constructorul este mobilizat pe aproape întreg tronsonul. Stadiul lucrărilor ar putea ajunge la 65% - 70%, apreciază Asociația Pro Infrastructură. Unii membri ai asociației chiar pariază că finalizarea secțiunii ar putea avea loc chiar până la finalul anului 2022.

„Constructorul austriac Porr avansează intr-un ritm sustinut. Stadiul lucrarilor este aproape de 31% cu posibilitatea ca anul acesta sa ajungă la 65% - 70%. Lucrări complexe precum viaductul de la Boița pot duce darea în trafic a acestui lot în 2023 dar unii membri API pariază pe a doua jumatate a anului 2022. În orice caz le dorim spor la treabă în continuare celor de la Porr și colaboratorilor lor, și urmărim cu atentie și oarecare îngrijorare procesele îndelungate prin care CNAIR desemnează antreprenorii loturilor grele de munte: 2, 3 și 4”, apreciază Asociația Pro Infrastructura.

Din imaginile publicate se observă cum aproape pe întreg tronsonul constructorul este mobilizat, dar atenția maximă este acordată structurilor și operelor de artă de pe traseu, în special la ridicarea „picioarelor” celui mai spectaculos viaduct de pe traseu - viaductul Tălmăcel. (min. 13.30)

La acest viaduct, de circa 650 de metri lungime, constructorul lucrează, cu ajutorul unui cofraj cățărător, la înălțarea pilelor ce vor ajunge la 30 de metri înălțime deasupra solului.

Lucrările contractate în 2019 cu firma Porr pentru circa 127 de milioane de euro au început efectiv în aprilie 2020 (ordinul de începere a venit în 30 martie), după ce a trecut perioada de proiectare. Termenul de execuție este de 3 ani.



FOTO - Simulare 3D cu viaductul Tălmăcel:


---

A1 Sibiu - Boița - 13,17 km

Constructor: Porr Construct
Valoare: 613 mil lei (cca 127 mil euro)
Contract semnat: aprilie 2019 (12 luni proiectare + 36 luni execuție)
Începere lucrări: aprilie 2020 (ordin de începere pe 30 martie 2020)
Termen finalizare: martie 2023

Săpătură: >1.800.000 m³,
Mixtură asfaltică: >181.000 tone,
Beton: >88.000 m³
Armătură: >12.000 tone,
Foraje: > 15.000 m,
Grinzi prefabricate: 393 bucăți,
Poduri și pasaje: 27 bucăți,
Podețe: 27 bucăți,
Un viaduct cu 10 deschideri: 414,70 m lungime,
Un viaduct cu 8 deschideri: 651,40 m lungime,
Două spații de servicii,
Un centru de întreținere și coordonare,
Două noduri rutiere.




Foto: Secțiunile de pe Autostrada A1 Sibiu - Pitești

---








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15803 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    DN7D (Luni, 1 martie 2021, 11:13)

    nick24 [utilizator]

    Lărgiți și asfaltați URGENT DN7D, care va fi legătură pt MULȚI ANI între capetele de autostradă, mai ușor de construit.
    Va fi un echivalent de DN 68 !
    • -12 (18 voturi)    
      Acest drum (Luni, 1 martie 2021, 12:43)

      BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu va fi niciodata asfaltat si largit . Costa enorm pe acest traseu. Este gresita alegerea facuta de autostrada pe acest traseu. Se va vedea in curand. Autostrada trebuia facuta pe valea Oltului , de la Ramnicu Valcea la Sibiu.
      • +7 (11 voturi)    
        la cate argumente dai, mai sa te cred :)))) (Luni, 1 martie 2021, 13:08)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

        la cate argumente dai, mai sa te cred :))))
        • -3 (9 voturi)    
          Daca (Luni, 1 martie 2021, 15:33)

          BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Ai merge pe drumul de la Curtea de Arges Valea Danului Suici ai vedea cum fuge terenul peste tot . Tot drumul este deplasat , pe toata portiunea. Pe un asemenea teren nu se poate construi nimic. Se stie dintotdeauna de acest lucru.ș
          • +3 (5 voturi)    
            Ups (Luni, 1 martie 2021, 15:44)

            fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

            Așa e și bucata Sebeș-Sibiu în zona Cunța; aia care a trebuit demolată ...
      • -5 (13 voturi)    
        acest drum (Luni, 1 martie 2021, 13:49)

        J-L [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

        Perfect de acord cu buzzbuzzard. TREBUIAU CONSTRUITE DOAR INCA DOUA BENZI pe Valea Oltului prin puscarea dealurilor si largirea vaii cu 10-15 m, solul fiind f stabil acolo.. Costul ar fi fost doar cca 30-40 la suta din costul acestei autostrazi a carei constructie va dura la infinit in jud. Valcea si Arges si care va strica un ecosistem superb din spatele Muntelui Cozia, iar in zona Tigveni-Curtea de Arges solul va aluneca tot timpul, va fi nevoie de investitii colosale pentru a stabiliza acel sol. De aceea s-a si renuntat la calea ferata din zona, o idee superba, care ar fi scurtat drumul intre R Valcea si Pitesti, dar solul nu rezista la greutatea unei garnituri de tren!!..pe rambleul si traseul acelei cai ferate tb. facuta o sosea rapida cu o singura banda, o sapt. se circula intr-o directie, in cealalta, in directia inversa!
        • -5 (9 voturi)    
          acest drum (Luni, 1 martie 2021, 14:20)

          J-L [utilizator] i-a raspuns lui J-L

          Pt. cei care dau voturi negative: poate nici nu erati nascuti cind s-a inceput autostrada Bucuresti-Oradea... Si in aproape 30 de ani, citi kilometri s-au finalizat?? Deci cine nu e informat sau nu gindeste, rog sa se abtina de la rautati si le doresc multa, multa sanatate ca sa prinda gata autostrada Sibiu -Pitesti pe traseul gindit acum!
        • +1 (5 voturi)    
          acest drum (Luni, 1 martie 2021, 14:24)

          J-L [utilizator] i-a raspuns lui J-L

          PS poate unii au inteles gresit, eu continuam cu cele doua benzi suplimentare si de la Ramnicu Valcea pina la Pitesti, treaba cu folosirea traseului caii ferate abandonate ar fi fost o banda in plus pentru fluidizare si scurtarea drumului...
          • 0 (4 voturi)    
            Traseul e ales foarte bine (Luni, 1 martie 2021, 16:00)

            Kap [utilizator] i-a raspuns lui J-L

            Au fost realizate studii și foraje pentru a argumenta acest traseu.
            În plus, este foarte bine că este evitată zona Vâlcea și zona turistică aglomerată dintre Vâlcea și Cozia, cu stațiuni cu tot.
            Traficul de tranzit va fi astfel mutat pe autostradă, valea Oltului rămânând pentru cine vizitează Călimănești Căciulata și Vâlcea.
            Și mi se pare o idee foarte bună să fie asfaltat și lărgit DN7D care oricum deservește o zona superbă dar mai greu de atins.
            Apoi pentru calea ferată iar se pot găsi niște soluții bune de aplicat cu fonduri europene pentru a o da în exploatare, e mare păcat să fie abandonată, ar fi foarte utilă.
            • +1 (3 voturi)    
              DN7D este asfaltat deja pe jumătate (Luni, 1 martie 2021, 18:03)

              nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kap

              Dar trebuie continuat și lărgit.
              Dacă nu e lârgit poate fi folosit numai de autoturisme, camioanele vor folosi varianta prin Rm Vàlcea.
              • +1 (3 voturi)    
                Nu l-am văzut asfaltat deloc (Luni, 1 martie 2021, 18:23)

                Kap [utilizator] i-a raspuns lui nick24

                Ultima dată l-am parcurs în vara lui 2019 de nevoie, valea Oltului fiind sufocată de trafic și plină de accidente. De la Câineni am pierdut asfaltul și l-am găsit abia la Sălătrucu. Și da a fost o excepție mică parcă în centru la Perișani, în rest, pietre și colb cât cuprinde, am ieșit cu mașina albă de-acolo.
                • +1 (1 vot)    
                  DN7D (Marţi, 2 martie 2021, 4:12)

                  nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kap

                  Are 61km și face legura între Câineni si Curtea de Argeș.
                  Este asfaltat pe jumătate.
                  Dacă va fi lărgit și asfaltat în întregime, va fi drumul tehnologic de execuție a autostrăzii, drumul care va uni pt multă vreme capetele de autostradă care vor fi gata mai repede, un drum turistic f spectaculos, drum folosit după ce autostrada va fi gata, în caz de blocaje, accidente, alunecari de teren.
            • -3 (5 voturi)    
              Traseu ales foarte (Luni, 1 martie 2021, 20:04)

              Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Kap

              bine? Pesemne de olandezi, prietenii autostrazilor si porturilor noastre
            • +1 (3 voturi)    
              traseul e ales f bine (Luni, 1 martie 2021, 20:40)

              J-L [utilizator] i-a raspuns lui Kap

              Stimate domn Kap, Sunteti sigur ca aveti cunostinte temeinice despre zona respectiva?? caci eu am, am si zeci de poze facute de mine!..asa s-a zis si inainte de '89 si in cazul caii ferate: au fost facute toate studiile geologice si forajele necesare..si au fost niste povesti de adormit copii....si cind au dat-o in functiune, se scufunda rambleul, se scufundau podurile si viaductele...eu am studiat problema exact in locurile indicate de mine mai sus....ma indoiesc ca Dvs. le-ati parcurs per pedes...si am si putina pregatire superioara in domeniu...si nu in ultima instanta: nu vb. pro domo, sunt ardelean, dar m-ar durea enorm un nou esec rasunator dupa ce si in cazul caii ferate au ciuntit abs. degeaba gradinile si curtile oamenilor rel, saraci din zona!..
  • -9 (23 voturi)    
    incredibil, de apreciat (Luni, 1 martie 2021, 11:19)

    cristian a [utilizator]

    48 de luni de zile (4 ANI) pentru 13 km de autostrada. ritm foarte susținut, Felicitari!
  • -5 (13 voturi)    
    Avantajul (Luni, 1 martie 2021, 12:20)

    ACP [utilizator]

    e ca va muta aglomeratie din jurul Sibiului dar pe Valea Oltului nu se va schimba mare lucru pentru multi ani. Acelasi lucru e pe A1 intre Margina si Holdea Autostrada-DN68A-Autostrada iar portiunea de drum national e distrusa. Nu mai pot fi ocolite toate gropile nici cu 20kmh. Iar licitatatia pentru legatura intre autosrazi nici nu e lansata. E o lipsa de gandire strategica totala iar pe portiunile cele mai dificile, exact acolo nu e autostrada.
  • -10 (18 voturi)    
    ! (Luni, 1 martie 2021, 12:30)

    tudorr [utilizator]

    :)))))) iar filmari din drona pt 0.01cm de autostrazi?
  • -1 (15 voturi)    
    4 ANI! (Luni, 1 martie 2021, 13:24)

    schroedinger [utilizator]

    Pentru 13,17 km....
    Pastele ma-sii de constructie! Si de constructor.