​Articol actualizat

VIDEO A început demolarea spațiilor comerciale de la metrou: Primele chioșcuri, evacuate în stația Ștefan cel Mare / Cordoane de jandarmi în jurul magazinelor ce sunt evacuate. Comercianții protestează

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Demolarea magazinelor de la metrou
Foto: AGERPRES
Evacuarea și demolarea spațiilor comerciale a început de miercuri dimineață din stația Ștefan cel Mare, a anunțat Ministerul Transporturilor. Primele demolări sunt făcute de către angajații ADP Sector 2, primarul Sectorului 2 Radu Mihaiu fiind și el prezent la acțiune. Tot miercuri ar urma să fie evacuate spațiile comerciale din stația Pipera. Termenul limită pentru eliberarea spațiilor comerciale de la metrou a expirat vineri, 2 aprilie.

UPDATE



13.00 La prânz cordoane de jandarmi au apărut în jurul spațiilor comerciale, în condițiile în care situația a devenit tensionată. Proprietarii chioșcurilor au schimbat replici cu primarul sectorului 2, Radu Mihaiu dar și cu directorul Metrorex, Ștefan Paraschiv, filmat încercând să deschidă un spațiu cu ranga, notează Mediafax.

„N-au voie... Nu ție rușine să pui mâna pe rangă, nesimțitule” se aude cum strigă un comerciant în timp ce șeful Metrorex pune mâna pe rangă și începe să forțeze ușa chioșcului.

„Hai că nu poți, fraierule”, strigă o femeie din spatele jandarmilor când șeful de la Metrou eșuează la prima încercare de a deschide ușa chioșcului.

„Poliția și jandarmii nu au altceva de făcut decât să asiste cum un director... pus tot de lume să dea drumul și să spargă magazinul. Praful să se aleagă de tine! Javră ordinară! Hai intră în magazin, jegule”, strigă o altă femeie.




11.50 La fața locului s-a iscat un scandal după ce mai mulți comercianți i-au cerut primarul sectorului 2 să înceteze evacuările, reclamând acțiunea ca fiind ilegală. În replică, Radu Mihaiu a susținut că autoritățile sunt îndreptățite să evacueze spațiile pentru că nu au avize de securitate și nu au fost ridicate cu autorizații de construire.

---

Radu Mihaiu, primarul Sectorului 2 a declarat la fața locului că Primăria pe care o conduce a primit de la Metrorex sesizări că există chioșcuri ridicate pe domeniul public din cadrul stațiilor de metrou care nu au autorizație de construire și că, potrivit controalelor interne, sunt un pericol în caz de evacuare de urgență. Mihaiu spune că Poliția Locală S2 a făcut verificări și au constatat că lucrările s-au făcut ilegal.

„Cât timp se construiește ilegal pe spațiul public nu putem avea pretenția că ne civilizăm”, a afirmat edilul.

„Marfa din chioșcurile care au fost evacuate va fi preluată cu proces verbal și depozitată, iar proprietarii vor putea să o recupereze”, a precizat Mihaiu.

Mihaiu a spus că șase magazine din stația Ștefan cel Mare vor fi evacuate, două la Pipera și alte câteva la stația Piața Iancului până la finalul săptămânii.



---

Sursă foto: AGERPRES

Metrorex a anunțat de vinerea trecută că termenul pentru eliberarea spațiilor comerciale a expirat, iar că din această săptămână vor începe procedurile de evacuare.

Compania Metrorex spune că din 2018 a expirat contractul cu sindicatul USLM condus de fostul parlamentar PSD Ion Rădoi prin care formațiunea sindicală închiria spațiile comerciale. Totodată, Metrorex spune că spațiile comerciale sunt un pericol pentru siguranța cetățenilor și că pentru acestea nu au fost identificate autorizații de construire emise.

„Compania Metrorex avertizează, pe această cale, că termenul acordat pentru eliberarea spațiilor comerciale, care funcționează ilegal pe domeniul public al statului, expiră la miezul nopții. Contractul de asociere în participațiune dintre Metrorex și firma sindicatului USLM a expirat din anul 2018, ocuparea domeniului public făcându-se fără drept, în prezent”, transmite Metrorex într-un comunicat.

„De asemenea, pentru spațiile comerciale nu au fost identificate autorizații de construire emise.

Pericolul pe care acestea îl reprezintă pentru siguranța călătorilor și a infrastructurii de metrou este unul iminent pentru că:

● spațiile reprezintă obstacole în calea de evacuare în caz de urgență;
● îngreunează accesul la hidranții interiori;
● nicio construcție după 2010 nu are aviz ISU.

Pentru corecta informare a publicului, reiterăm faptul că stațiile de metrou reprezintă proprietate publică a statului, dată în concesiune companiei Metrorex”, anunță compania.

„Ocuparea fără drept a domeniului public al statului este o încălcare flagrantă a legii. Lipsa autorizației de construire și nerespectarea normativelor de siguranță reprezintă o adevărată urgență de siguranță și ordine publică”, mai transmite Metrorex.

Vezi și:

Reamintim că Metrorex a transmis în data de 25 martie o somație către firma sindicatului condus de Ion Rădoi să dezafecteze „în regim de urgență” spațiile comerciale pe care le administrează în stațiile de metrou din Capitală, spații comerciale prin care sindicatul încasează 75% din chirii.

A doua zi, o parte din sindicaliștii conduși de Ion Rădoi și o parte din lucrătorii din spațiile comerciale au blocat circulația metroului printr-un protest spontan care a ținut metroul bucureștean pe loc aproape o zi întreagă. Blocarea metroului bucureștean a generat o pagubă directă de circa 2,8 milioane de lei, a anunțat ulterior Metrorex.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30456 vizualizari

  • -104 (130 voturi)    
    Aveau marfa buna si ieftina. Concurau marile (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:51)

    D-or [utilizator]

    lanturi?
    • +68 (84 voturi)    
      Era buna (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:04)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu se strica a doua zi... a treia.
      • -59 (81 voturi)    
        Da (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:55)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Iar tovarasul Stalin a decis ca lumea trebuie protejata de marfa care se strica a treia zi cu forta.
        • +70 (86 voturi)    
          Fara buticareala (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:10)

          Y [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

          Nu amice, doar ca nu poti sa pui taraba unde vrei tu intr-un oras civilizat. Orice constructie care are nevoie de autorizatie ISU, trebuie reautorizata la astfel de modificari. Latimea culoarelor nu tine doar de estetica.
          • -26 (32 voturi)    
            Aha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:09)

            Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Y

            Intai era marfa proasta, acum nu are autorizatie. Cand o sa afli ca unele au autorizatie da tot sunt demolate cu ce scuza o sa mai vii ?
            • +24 (24 voturi)    
              Din pacate, situatia legala e clara (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:13)

              sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

              Contractul a expirat acum trei ani. Nu mai au nicio forma legala prin care au chioscul acolo.

              Termenul limită pentru eliberarea spațiilor comerciale de la metrou a expirat vineri, 2 aprilie.

              Tu ce faci daca ai un chirias care refuza sa iti elibereze apartamentul timp de trei ani de zile, desi contractul a expirat?
              • +3 (3 voturi)    
                Nici nu conteaza! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:34)

                Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

                Nici nu conteaza ce fel de contract ar fi avut cu sindicatul (care apropo, cum naiba are el insusi drept asupra spatiilor de la metrou?!), e o chestiune de siguranta! ESTI SUB PAMANT la metrou! Se pot intampla multe catastrofe! Iar coridoarele alea au fost proiectate la dimensiunea respectiva ca sa poata asigura o evacuare rapida a calatorilor!
                Dar acesti... o fac pe-a indianul care nu intelege romana ioc, si continua sa isi tina tarabele acolo cu nesimtire, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! Ei si sindicatul au senzatia ca in comunism au fost fortati mii si mii de militari si civili sa sape coridoarele la dimensiunea respectiva, doar sa poata vinde ei chiloti si sa profite de pe urma unui spatiu care nu este al lor?!
                Tarziu, dar a venit timpul sa dispara maimutareala asta!
                • -3 (5 voturi)    
                  Exact, o chestie de siguranta. (Joi, 8 aprilie 2021, 0:00)

                  Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

                  Se intampla vre-un dezastru au la indemana mancare, haine, stingatoare de incendiu, cat sa rezisti cateva zile bune.
                  Desfintarea dughenelor=scaderea sigurantei.
                  • +2 (4 voturi)    
                    Nici filozof (Joi, 8 aprilie 2021, 0:34)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                    Nici comentator
                    Doar esti chibitzar
    • +70 (86 voturi)    
      Chiocurile de chiloti de la Unirii - mai dureaza? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:24)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      pe mine ma intereseaza sa dispara chioscurile de la UNIRII, acolo vreau sa vad actiune
      • +26 (36 voturi)    
        Dar gheretele din GaraDeNord? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:30)

        Feroviarul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Probabil cele de la Unirii/Victoriei vor fi demolate in weekend, cand nu e asa aglomeratie si nu deranjeaza asa mult circulatia calatorilor. Dar gheretele din incinta Garii de Nord sunt ok ?
        • +15 (15 voturi)    
          aici e vorba de cele din subteran (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:16)

          mache [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

          din spatiul Metrorex

          Cele de la Gara de Nord tin de CFR
        • -12 (22 voturi)    
          Singura mercerie pe care o mai stiu, acolo e. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:20)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

          Cu ce si pe cine incurca respectiva mercerie?

          Stii tu unde gasesc alta? Crezi ca din vinzarea de ace de cusut si papiote se cistiga destul pentru un spatiu intr-un mall?
          • +3 (5 voturi)    
            Serios? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:39)

            Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Gasesti "ace" in hipermarket-uri, nu ai nevoie de magazin specializat!
            Dar ar putea sa si-l mute intr-o piata! Acolo probabil spatiile sunt mai ieftine. Sau sa isi schimbe modelul de afacere!
            O sa vezi pe cine incurca daca se iveste vreun incendiu sau ceva similar la care o sa se calce lumea in picioare sa iasa afara de sub pamant!
          • +1 (1 vot)    
            halatul, cat e halatul!?.. (Joi, 8 aprilie 2021, 15:01)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Si tu ai nevoie de ace de cusut si papiote des, dar nu-ti aduci aminte decat cand intri la metrou? :)

            Nu mai plange, am eu o solutie pentru tine. Intri pe Google Maps si cauti "mercerie". Vei fi suprins sa afli cate sunt si ce gama variata de produse de mercerie iti ofera, in afara ce ace de cusut si papiote.
        • +7 (19 voturi)    
          Nu, toate trebuie sa dispara cu tot cu gara aia (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:26)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

          Gara de Nord e o mizerie, o rusine nationala

          Neacoperita, jegoasa, invechita, cu casele de bilete imprastiate prin toata gara.

          cu angajati ce lucreaza in conditii mizerabile etc etc

          si pe langa asta mai sunt si acele chioscuri cu MONOPOL pt ca apartin aceleiasi firme si care NU da bonuri adica face evaziune fiscala
      • +6 (6 voturi)    
        La Unirii 1 (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:02)

        Almi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        macar alea nu miros, eu am o problema cu infectia aia de magazin care vine mancare gatita. Te apuca greata atunci cand treci pe langa el... E si amplasata strategic, intre un magazin de chiloti si unul care vinde carcase si cabluri de incarcare pentru telefoane...
    • +33 (73 voturi)    
      hehe (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:33)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      De ce nu zici ca concurau multinationalele, esti un trol rus mai timid?
      • +1 (37 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:56)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Nu multinationalele, ci multinationalele occidentale :)
        • -1 (9 voturi)    
          Toate au marfa tot "made in China" (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:11)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

          Doar etichetele difera.
      • +5 (9 voturi)    
        Chiloti si merdele ca in metrou nu vinde nimeni.. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:20)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Serios vorbind, nu e chiar de ras. Sunt niste oameni care sufera.

        Dar nici ce era prin metrou nu e ok deloc. Zonele trebuie reamnajete complet. Suprafata de inchiriat trebuie scazuta. Trebuie impuse niste standarde si stabilta o lista clara cu produse de comercializat. Si inchiriat pe preturi reale, nu 8 euro pe metru patrat pe luna.

        Ati vazut cum arata un metroul in vestul Europei? Statiile mici nu au decat automate de bilete sau alimentare. Statiile mai mari au ceva automate, inclusiv pentru fotografii de legitimatii, chioscuri de ziare/presa/carti si cateva mini-cafenele.

        Si cam atat. Chiar nu poti face talcioc in metrou.
        • +2 (2 voturi)    
          cam... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:47)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Redus spatiul de inchiriere...? Da, cam la zero!
          La metrou ai nevoie de coridoare largi pentru evacuare rapida in caz de pericol! Pt ca oamenii se panicheaza si se calca in picioare!
          Va dati seama cam despre cati oameni vorbim? Doua trenuri a cate 600 de pasageri plus alte cateva sute care asteptau acele trenuri! Daca trebuie sa fie evacuati toti brusc (asa cum apare o catastrofa), va dati seama ce tragedie poate avea loc daca le sta in cale chioscurile cu chiloti si "ata de cusut"?!
    • +13 (31 voturi)    
      se strange latul de la Moscova? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:42)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      sau despre ce lant vorbesti?
    • +32 (42 voturi)    
      sigur (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:18)

      Alex2024 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      aveau marfa ieftina si buna zici? Adica luau din Europa/Doraly sau ce mai e pe acolo cu 2 lei si dadeau cu 4 nu ? Marfa de calitate de altfel , sunt sigur ca aveau si autorizatii si tot in regula.
    • +13 (15 voturi)    
      concurau in topul evaziunii (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Idiot sa fii sa te bucuri ca ai cumparat de la buticarul care nu-ti da bon, nu vireaza TVA, nu vireaza taxe pe munca, in timp ce tu esti cu taxele la zi si ai mai dat si comision la bancomat sa scoti cash, ca buticarul tau evazionist nu accepta plata cu cardul.
    • +6 (10 voturi)    
      aha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:59)

      real didi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      bravo, Drula, baga buldozerele in ei. dupa basescu, esti singurul care nu face rabat de la lege. imi aduc aminte ce curatenie a facut base de o parte si de alta a bulevardului iuliu maniu prin 2003. acolo erau gherete de la lujerului pana la gorjului, una langa alta, ca in bangladesh.

      hai si la metrou sa fie curat si frumos.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca glumesti, metroul nu e bazar ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:17)

      Raka [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Cum ar putea chinezariile, bazarerile alea sa concureze cu marfa adevarata. Nu te opreste nimeni in Romania sa iti deschizi un magazin cata vreme ai toate avizele si respecti regulile. Felicitari pentru curatenia de primavara. Asa se fac lucrurile intr-o tara ,membra a uniunii europeane , in curs de civilizare.
  • +56 (74 voturi)    
    Radoi este Ceaușescu Doi (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:52)

    un domn [utilizator]

    In 2024 protectorii lui Radoi : P$D sa NU ajungă in Parlament !
    • -40 (60 voturi)    
      avrea tu alegeri tocmai in 2024 :)) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:53)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de data asta sigur se lasa cu anticipate.
      la cum se inteleg pnl cu usr si plus, alianta nu are cum sa tina 4 ani.
      iar psd ar fi chiar fraieri sa accepte sa guverneze 2 ani cu pnl
      • +22 (32 voturi)    
        Kiseleff 10 este gol și mucegăit (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Numai o Flacăra pentru deratizare salvează Imobilul
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:55)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          S-au mutat la Rahova...
      • +18 (34 voturi)    
        Stai tu linistit... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:18)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        ....ca nu vor fi alegeri mai devreme...Chiar daca se cearta USRPLUS si PNL si chiar si cu UDMR...daca s-ar ajunge la alegeri anticipate, cel putin in momentul de fata ar avea cu totii de pierdut...USRPLUS si PNL ar pierde guvernarea, iar pierderea pentru UDMR ar fi sa ajunga AUR la guvernare....

        Deci uita asta si nu iti fa sperante desarte...SI pana la urma e normal sa fie si discutii contradictorii, doar in PSD era unanimitate...
        • +15 (21 voturi)    
          teama lui @Bocu (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

          este data de faptul ca in 2024 votul lui pentru P$D va fi degeaba ! P$D NU mai intra in Parlament !
          • -4 (4 voturi)    
            nici in 2020 nu a fost primul :))) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:11)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            nu stiu cine e mai aproape de PNT, PNL sau USR, dar PSD in nici un caz.
            Asa sperati si in 2020, ca nu mai intra in parlament, daca nu fortau alegerile in decembrie, nu mai prindeau guvernarea pnl si usr
      • +1 (1 vot)    
        PSD (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:54)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        PSD nu mai au partid! L-au furat extremistii de la AUR odata cu electoratul!
        E timpul sa asezi PSD-ul in sertarul cu nostalgii, alaturi de PCR, tovarase!
  • +55 (75 voturi)    
    ce stire! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Trebuiau sa fie daramate de acum 20 de ani daca nu si mai mult!
    • +38 (52 voturi)    
      Un lucru normal devine stire in Romania (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:17)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      pentru ca ne-am chinuit 30 de ani cu PSD si acum cu PNL.
      • -29 (33 voturi)    
        Lol (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:56)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Statiile de metrou de prin alte tari nu au magazine ?
        • +29 (35 voturi)    
          In alte tari nu exista mafia lui Radoi, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:16)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

          care sa foloseasca proprietatea Metrorex ca sa faca bani firma lui Radoi.
          • -18 (20 voturi)    
            Aha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:16)

            Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

            Deci pana la urma tot de politica tine treaba, te doare in cot de magazinele de la Metrou, da trebuie executat Radoi ca e inamicul nostru politic. Sictir.
            • +11 (11 voturi)    
              Radoi abuzeaza de Metrorex (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:07)

              emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

              Radoi e un infractor de drept comun, dar fiind postac PSD, tu ai inteles ca asta il face "inamic politic".

              Ai rautatea in sange.
              • -4 (4 voturi)    
                Da, stiu (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:31)

                Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

                Fara judecata domnu comisar decide cine este infractor "de drept comun" si il trimite la canal. Asta e justitia.
                Cine nu sare, ajunge la nchisoare.
                • +2 (2 voturi)    
                  Nu iti face griji ! Ciolacuu (Joi, 8 aprilie 2021, 0:36)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                  Se pregateste sa ii incalzeasca shalele lui Liviu, Borcea va incalzi shalele Irinucai, asta i circuitul Dragostei in Natura
            • +7 (7 voturi)    
              Faraoane, nu e nici de politica, nici de magazine (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:25)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

              E despre lege. Magazinele alea se afla acolo ilegal de peste 3 ani si la limita legalitatii de peste 20 de ani.
              Vad ca in momentul cand se incearca aplicarea legii subit unii sunt mai egali ca altii iar altii sunt "victime politice" Sa mearga mai la CEDO Radoi al tau daca e victima.
              • -3 (3 voturi)    
                Vai vai (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:32)

                Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Da cand corporatiile internationale evazioneaza sau austriecii ne taie padurile atunci nu se mai "aplica legea".
                Cand e vorba de micii buticari romani, atunci sa se aplice.
                Iti pasa de lege cum ii pasa lu Iohannis de romani.
                • +2 (2 voturi)    
                  Ha , ha , ne taie austriecii (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:56)

                  kokos [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                  padurile ! Ne-au invadat triburile de austrieci si ne jefuiesc padurile! Postacule , padurile le taiem noi singuri , nu vine nimani din afara sa ni le taie!
                  • -1 (1 vot)    
                    Ah bine (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:58)

                    Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui kokos

                    Austriecii le taie nu personal cu mana lor, ci folosind sclavi locali. Concluzia: nevinovati, coane fanica.
        • +31 (33 voturi)    
          Magazine vs dughene (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:21)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

          Unele au magazine. Niciunele nu au dughene de talcioc, ca la noi. Și nicăieri nu stau în calea căilor de evacuare, ca aici.
          • -18 (20 voturi)    
            Minti (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:15)

            Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

            Si afara sunt dughene.
            • +9 (11 voturi)    
              :))) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:18)

              Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

              poate in mintea ta incetosata de timp si dragoste PSD- mafiotista...:))) Si acum pt. idiotii ca tine: daca sptiile erau date , o mica parte la sindicat, si majoritatea inchiriate prin licitatie, ar fi fost ceva da asa, ... bani pentru javra santajista..
              • -2 (4 voturi)    
                Concluzie (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:29)

                Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

                Esti un incetosat care uraste sindicatele si nu a iesit pe afara sa vada cum arata statiile de metrou prin alta parte.
                • +1 (1 vot)    
                  Lasa o usor cu jignirile (Joi, 8 aprilie 2021, 0:37)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                  Esti nou pe Forum, mai ai rabdare
  • +28 (42 voturi)    
    Analistul pulitic Niuluc cum comenteaza ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:05)

    Susufler0 [utilizator]

    A da, stiu ... "Rezistii... rezistii" !
    • +25 (39 voturi)    
      hehe (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:34)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      E ocupat sa-i faca corectura lui "animatron" ca nu le da mazeta bun de tipar.
      • -20 (34 voturi)    
        penibili sunteti (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:06)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        in loc sa comentati ce aveti de comentat la articol voi muscati de tur pe unul si pe altul. :))
        • +14 (20 voturi)    
          ))))) nu musca nimeni pe nimeni ))) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          cum sa ataci purtatori de ciuma rosie )))) ei sunt ocrotiti si de politia animalelor )))) sunt Monumente ale Romaniei !
      • +9 (13 voturi)    
        :)) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        :)))))

        PS. :)))))))))))))))))))))
    • +9 (19 voturi)    
      )))) au simptome dupa inocularea Sputnik V (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ))) csf )))) ncsf ))))
      • +6 (6 voturi)    
        Sa-si ia inima in dinti atunci, sa scuipe-n san (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si sa incerce si cu Baby Johnson !

        PS. Cine stie... ?!
  • +31 (39 voturi)    
    Mai sa fie... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:19)

    cristi_an [utilizator]

    " Poliția Locală S2 a făcut verificări și au constatat că lucrările s-au făcut ilegal."
    Ieri? ca altfel nu inteleg cum de s-a constatat abia acum :)
    • +22 (26 voturi)    
      Chiar asa,abia acum? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:47)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      oare de ce???
  • +25 (33 voturi)    
    de ce St. cel Mare?!? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:20)

    Nevermind [utilizator]

    Din anchetele de presa am vazut ca iubi a lui radoi avea combinatii cu spatiile din Unirii. De ce nu s-a inceput fix cu alea?
    • -27 (37 voturi)    
      ca nu se actioneaza din razbunare? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:55)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ca in democratie nu se actioneaza din razbunare.
      nu demolezi niste chioscuri ca sa te razbuni pe seful de sindicat, le demolezi ca trebuie.
      democratia e grea pt usereici
      • +22 (28 voturi)    
        gigele, care razbunare? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        radoi a declarat oficial ca nu are nici cea mai mica legatura cu ele si nici nu-si amintea daca o stie pe aia de o f.te. Deci, daca nu avea legatura, dupa cum spune el, unde e razbunarea?

        + ca cel mai mare trafic e la Unirii, deci se eliberau caile de evacuare in caz de incendiu.
      • +12 (12 voturi)    
        cine a spus razbunare ? Radoi ? Drula ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        hai sa lamurim acest Aspect !
    • +3 (5 voturi)    
      Politia locala inseamna primaria de sector (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Spatiile respective tin de ADP-ul de sector.

      La Unirii va trebui sa mai astepti. Acolo ar trebui sa-si dea acordul Baluta si Negoita.
    • +3 (5 voturi)    
      Foarte simplu (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:36)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Unirii si Victoriei au pe anumite cai de acces trafic intens in timpul saptamanii, cum era de asteptat ca la primele sa fie taraboi cu urlete si zbierete cum vezi mai sus au inceput cu alte locatii si le lasa pe cele cu trafic intens la toate orele pentru zilele mai putin aglomerate

      Din acelasi motiv nu au inceput demolarea la ora 7
      • -4 (6 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Esti constient ca 3-4 au picat in weekend si sunt dupa 2, cand a expirat termenul limita, nu? Daca tot argumentezi ca trafic intens si aglomeratie ;)
  • +34 (56 voturi)    
    Felicitari Drula :) (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:24)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Ca un chirurg profesionist a reusit sa extirpe o tumoare(sindicatul lui Radoi)...Inca o dovada suplimenatra ca USRPLUS si partea reformista din PNL e ceea ce are Romania pentru a fi adusa pe calea cea buna...

    PSD, AUR si partea corupta din PNL sunt cei care ne otravesc si apar astfel de tumori, cum e acest Radoi...
    • -4 (26 voturi)    
      Unde e partea "reformista" din PNL? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:56)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Eu nu o vad.

      Orban si Citu sunt niste demagogi. Florin Roman e un comunist amator de cenzura. Gorghiu e practic Iordache, apara infractorii. Bode apara interlopii.

      Unde sunt "reformistii" din PNL?
    • -22 (30 voturi)    
      Hehehe (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:57)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Daca sindicatele sunt tumori, atunci patronii ce sunt ?
      • +1 (1 vot)    
        Patronii sunt aia care platesc salariile (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:30)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        Indirect, inclusiv pe cele ale sindicalistilor de la metrou si a tuturor bugetarilor.
        Fugi in Venezuela sa ne povestesti cum e!
        • 0 (0 voturi)    
          Gresit. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:39)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Indirect, consumatorii sunt cei care platesc salariile, inclusiv pe cele ale patronilor.
          Venezuela e o tara capitalista, peste 70% din economie este privata, dar se traieste prost dupa ce in 2006 au descoperit cele mai mari rezerve dovedite de petrol din lume si nu le-au cedat americanilor.
          Acum mai da fuga pe la scoala.
          • -1 (1 vot)    
            Go to Venezuela (Joi, 8 aprilie 2021, 0:25)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

            Ce mai stai in Romania?
            • +1 (1 vot)    
              Lol (Joi, 8 aprilie 2021, 2:13)

              Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Nu ma duc in Venzuela pentru ca sunt patriot.
              Tu ce mai stai in Romania, de ce nu esti in USA sau Europa de Vest la idolii tai ?
              • -1 (1 vot)    
                Ca sa re educ (Joi, 8 aprilie 2021, 7:01)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                “Patrihotzii”
                • +1 (1 vot)    
                  Clar (Joi, 8 aprilie 2021, 9:14)

                  Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  Copiii "rezistenti" ai fostilor comisari sovietici, vopsiti in "capitalisti" tot cu re educarea au ramas, ca parintii lor.
                  • -1 (1 vot)    
                    Baiul este ca Tu iubesti (Joi, 8 aprilie 2021, 9:26)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                    Sovieticii, ceea ce arata CLAR de unde iti incasezi simbria
                    • +1 (1 vot)    
                      Sigur ca da (Joi, 8 aprilie 2021, 9:37)

                      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                      In ani de zile postacii tradatori de tara nu au evoluat peste a isi acuza opozitia nationalista ca e platita de Putin.
                      Daca astea sunt instructiunile de afara csf, trebuie sa te conformezi, nu ai csf.
                      • -1 (1 vot)    
                        Recunoașterea Păcatelor tale (Joi, 8 aprilie 2021, 10:23)

                        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                        In Postul Pastelui este o Speranța !
                        • +1 (1 vot)    
                          Haha (Joi, 8 aprilie 2021, 10:53)

                          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                          Dante a identificat locul tradatorilor de tara in al noualea cerc al iadului, Antenora.
                          Stia el ceva.
                          Tu trebuie sa te rogi sa nu existe justitie divina.
                          • -1 (1 vot)    
                            Faptul ca Iadul (Joi, 8 aprilie 2021, 11:31)

                            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                            Este o destinație turistică Draga tie nu pot sa combat !
                            De gustibus
    • +19 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:58)

      [anonim] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

  • +4 (18 voturi)    
    Alex Nedea... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:25)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    De ce nu face un reportaj incendiar despre asta...Nu are binecuvantare de la patronul spiritual...Dan Voiculescu...?!
  • +35 (47 voturi)    
    bravo Radu Mihaiu ! bravo Drula ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:35)

    hcoanda [utilizator]

    Nu veti vedea magazine in metrou nicaieri in lume; placinte alaturi de sosete si papuci de plaja.
    Cine a acordat autorizatii de functionare fara aviz de incendiu de la ISU ?
    Functia metroului e transportul de calatori si doar atat.
    Maxim aparate de cafea, apa si sandwich-uri.
    Mafia lui Radoi destructurata.
    • -25 (33 voturi)    
      Hahaha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:00)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      Doar in New York de exemplu:
      https://youtu.be/_o4xh32pvQA?t=241

      Ba cine va scrie minciunile astea pentru prostii care nu au iesit inca afara ?
      • +19 (23 voturi)    
        minti pe fata (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:30)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        Alea nu sunt gherete improvizate si adaugate ulterior pe culoare. Sunt spatii integrate in constructie din start. Si nu vezi chiloti si placinte, doar cafea si bauturi racoritoare. Iar statia cu magazine e defapt un mall.
        • -7 (15 voturi)    
          Prietene (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:18)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

          In caz ca nu ai vazut la noi nu sunt doar gherete improvizate, desi acestea sunt destule si afara. Pot sa te creada doar idiotii care nu au fost prin metrou prin Londra, Paris, Moscova, Tokyo, etc.
          • +2 (6 voturi)    
            Ascunzi cu dibacie infractiunile lui Radoi (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:12)

            emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

            care capusa efectiv Metrorex. Fiind si tu sluga PSD, stii exact "reteta succesului" lui.
            • -2 (2 voturi)    
              Lol (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:35)

              Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

              Ok deci ce te deranjeaza pe tine nu sunt magazinele de la metrou, ci dusmanul tau politic. Daca trebuie sa distrugi vietile vanzatorilor ca sa ajungi la el, e ok pentru tine.
              • 0 (0 voturi)    
                P$D este Dusmanul Romanilor (Joi, 8 aprilie 2021, 0:27)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

                Din mai 1990 - ytd
                Politic au subtilizat 45 miliarde euro
    • +13 (17 voturi)    
      Nu a inventat Radoi roata... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:21)

      Thakka [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      Sunt multe tari in care vezi magazine la metrou...e vorba ca la noi se merge pe spaga si castig pe persoana fizica...Problema cea mai mare e ca nu castiga Metrorex-ul , ci sindicatul condus de Radoi.
      In legatura cu ceea ce se vinde ai dreptate. Nu ar trebui sa fie comercializate decat produse alimentare si eventual carti, ziare, reviste.
    • +13 (15 voturi)    
      as completa (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:27)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      si fara subventia statului sa sustina ditamai salarii !
  • +29 (37 voturi)    
    Normalitate.Hai ca se poate (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:48)

    persuasiv [utilizator]

    Bravo !!!
  • +22 (28 voturi)    
    Sindicatul trebuie scos din acordurile comerciale (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:03)

    bigbrother [utilizator]

    ma refer la acte de comert intre Metrorex si persoane juridice. Nu inteleg de ce sindicatul administreaza aceste spatii, concesionarea spatiului public s-a facut catre Metrorex iar sindicatul NU reprezinta Metrorex ci doar lucratorii din aceasta firma.

    E musai ca legea sa fie schimbata a.i un sindicat sa NU poata face acte de comert, fara exceptie. Conform legii, sindicatul este o forma de organizare voluntara a angajatilor, in scopul apararii drepturilor si promovarii intereselor lor profesionale, economice si sociale in relatia cu angajatorul.

    Si ca sa nu credeti cumva ca sindicatele nu au bani iar cei care conduc aceste sindicate fac voluntariat pe nimic, cititi aceste articole:

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/taxa-ilegala-dar-tolerata-cum-sunt-penalizati-cei-care-nu-intra-in-sindicat-548257

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/romania-sindicala-liderii-care-castiga-si-pana-la-7-500-de-euro-pe-luna-544355
  • -2 (16 voturi)    
    Bani (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:12)

    hmc [utilizator]

    Sper ca toate cheltuielile cu dezafectarea le platim tot noi, de la bugetul de stat, nu sindicatul mafiotului, nici comerciantii.
    N-ar fi corect sa ia de la aia care au castigat, cat exista
    18 milioane de prostanaci.
  • +20 (26 voturi)    
    ultima sandrama (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:22)

    mos ion roata [utilizator]

    este sindicatul Radoi PF. Demolare si depunere la racoare.
  • +12 (24 voturi)    
    Oameni de cuvant , si Drula si (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:24)

    kokos [utilizator]

    Mihaiu . Inceputul e bun , sa o tineti tot asa ,si ceilalti primari de sector , sa scapam o data de toate cotetele din toate statiile de metrou.
  • -23 (41 voturi)    
    Demolarea acelor chioșcuri e normala (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:34)

    galeo [utilizator]

    Însă acum, in criza financiara, momentul e inoportun.
    In perioada de criza tu ca stat vii cu masuri de ajutor, nu tai și închizi accentuând criza economica.
    • +2 (18 voturi)    
      Nu se agraveaza criza economica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:08)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Singurii care au de suferit (victime colaterale) sunt acei cativa vanzatori. Patronii lor si sindicatul au incasat milioane pe nedrept. Conducta se inchide acum iar acele milioane pot fi folosite pentru a sprijini lupta impotriva crizei economice.
      • -9 (19 voturi)    
        Pe acei vanzatori (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:36)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        Nu ii mai angajează nici naiba.

        Cum anume ajung acele milioane în combaterea crizei economice?
        Banii pe care îi dădeam pe merdeneaua de la metrou rămân necheltuiti in buzunarul meu, nu în lupta cu criza economica.
        Iar banii necheltuiti din buzunarul meu nu mai plătește salariul vânzătorului, impozitul pe profit și dividende către statul român.
        • +3 (15 voturi)    
          tare asta (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:04)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Hai sa vedem pe mfinante un "gheretist" de-asta care vinde merdenele, ce impozit pe profit a platit in ultimii 30 de ani. Oare ajunge de o merdenea?..
          • -3 (11 voturi)    
            Mă gândesc ca (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:48)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Ceva ceva tot plătește.
            Pe langa asta mai mănâncă de pe seama lui un angajat, un contabil.
            Tu de ce te bucuri, că sunt câțiva oameni care vor muri de foame?
            Te bucuri de râul altora?

            Am spus că acele kioscuri chtcioase trebuie demolate, dar într-o perioada când acei oameni rămași pe drumuri și-ar găsi de lucru ușor în altă parte.
            E o perioada grea pentru toți, hai sa incercam sa nu facem rău și viața mai grea unora dintre noi.
            Ura naște ura
            • +1 (1 vot)    
              Mai gandeste un pic (Joi, 8 aprilie 2021, 12:55)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui galeo

              De ce ramasi pe drumuri? Crezi ca este nevoie de investitii majore ca sa-si mute bucataria?
              Daca exista cerere pentru produsele respective, sigur vor gasi spatii in care sa-si desfasoare activitatea legal.
    • 0 (2 voturi)    
      Vai de capul tau Viorico! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      "Acccentuand criza economica"
      Noaptea mintii psd-iste!
  • +17 (25 voturi)    
    in sfarsit... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    dar trebuie scapat de toate!
  • -12 (22 voturi)    
    Hahahaha nu poate demola decat in S1 si S2 (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:44)

    AndyXXX [utilizator]

    Pentru ca de fapt statiile alea nu sunt ale Metrorex, sunt ale primariilor de sector. Deci are nevoie de autorizatie de demolare de la primariile de sector. Si nu va primi autorizatie decat de la S1 si S2 care au primari USR. Asa ca demoleaza la Stefan cel Mare, Iancului si Pipera fiindca acolo poate :-))))) Piata Unirii e pe teritoriul sectorului 4, acolo nu-i da nimeni autorizatie de demolare :-)))))))
    • +7 (11 voturi)    
      Solutii se gasesc (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Ai dreptate, la Unirii trebuie sa demoleze Baluta.
      Dar se poate si altfel - pentru constructii si functionare ilegala ISU si ANAF pot emite amenzi saptamanal. Iar Metrorex se poate constitui parte civila in procese in care sa ceara daune comerciantilor si primariilor de sector pentru ca nu respecta legea si pun in pericol viata calatorilor.
  • -4 (12 voturi)    
    Poliția Locală S2 a făcut verificări (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:46)

    blacksheep [utilizator]

    Cum au facut verificari, de au constatat dupa mai mult de 10 ani ilegalitatile?
    Or intre timp au invatat sa citeasca.
    Deci guvernul a dus santajul pana la capat.
    Daca acceptau taierile de buget, salarii si personal ramaneau cu spatiile comerciale.
    Urmarea in episodul urmator.
    Sigur, curand metroul Bucuresti va fi comparabil cu cel din Londra sau chiar Tokio.
  • -15 (31 voturi)    
    ma uit... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:50)

    sile1 [utilizator]

    ....la multimea de indivizi care comenteaza ca e bine ca se demoleaza chioscurile si culmea mai primesc si o groaza de voturi pozitive !

    Bai baieti v-ati gandit ca acolo isi castigau niste oameni o paine de pus pe masa copiilor,a familiilor lor ?

    V-ati gandit vreodata ca era mai bine ca inaite de fi daramate aceste chioscuri sa li se fi creat posibilitatea acestor oameni sa aiba o activitate din care sa-si castige existenta?
    Eventual prin construirea in alte locuri acceptabile si accesibile a unora noi ?

    N-am vazut pe nicaieri o pozitie oficiala din acest punct de vedere !

    SIgur aspectul estetic si cel de ordin tehnic justifica actiunea de demolare dar cu aspectul uman sau umanitar cum ramane ?

    De ce trebuiau actualii guvernanti sa intre cu "bocancii" in vietile oamenilor ?

    Mai ganditi inainte de va refula ,in scris,frustrarile !
    • +13 (25 voturi)    
      nu stiu daca esti troll sau nu... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:43)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ...dar acele magazine nu aveau nicio autorizatie ..mergand pe principul enuntat de tine..trebuie sa acceptam ilegalitati ca sa nu moara lumea de foame.
    • +8 (12 voturi)    
      as spune ca tu esti frustrat (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:59)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      si refulezi aici.
      Lumea s-a saturat, ba, de ilegalitati! Pricepi?
      • -1 (3 voturi)    
        Da ,ba pricep... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:51)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        Dar tu ai priceput ce am zis eu, bah ?

        Daca pe tine te da unul afara de la servici si te lasa cu c..rul in drum de pe o zi pe alta cum ti-ar place istetule ?

        Asa cum am scris si probabil ai citit dar n-ai inteles sau ai inteles ce-ai vrut tu,acele chioscuri trebuiau mutate din motive estetice si tehnice dar nu prin ordin imperativ de pe o zi pe alta .

        Dupa ce zeci de ani nu s-a intamplat nimic vii si constati ca s-au produs ilegalitati acolo si te razbuni pe oameni pentru ca un golan ca Radoi si-a batut joc de ei si si-a tras bani necuveniti ?

        Unde ai fost tu si lumea la care faci referire ca s-a saturat de ilegalitati toti anii astia...ai iesit cumva in strada cu pancarta de gat sa strigi ..afara cu Radoi de la metro...?

        Da, ilegalitati s-au comis dar nu se indreapta ilegalitatile cu niste nedreptati !

        Tu faci dovada ca esti frustrat cand nu stii sa discerni lucrurile si rabufnesti si cand nu e cazul !

        Ai inteles acum ba inteligentule ? ?
        • 0 (2 voturi)    
          Sa ii ia Radoi in primire (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:41)

          cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          Iar tu poti continua discursul cu un megafon catre Radoi.
          Capisci?
    • +3 (11 voturi)    
      dupa 30 de ani de ilegalitati si furturi (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:37)

      programatoru [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ce se itnampla aici e o mica curatenie in marea mizerie

      acum mai ramane sa ne spui cat de importanta/vitala era activitatea acelor vanzatori, 100% la limita de jos a griului economiei, de chinezarii si turcisme

      ca niste joburi s-au pierdut da ... dar sunt destule locuri de munca
    • -1 (3 voturi)    
      Pai sa-i ia Radoi acasa (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      De 3 ani stia ca acele contracte sunt in ilegalitate. Si el si intreprinzatorii respectivi. Si as baga mana in foc ca Radoi le-a promis tuturor ca sunt intangibili si ca el face legea la Metrou.
      Deci hai sa nu o dam cu lacrimi de crocodil de mila angajatilor.
  • -8 (14 voturi)    
    sa inteleg ca angajatii ADP Sector 2 (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:00)

    Daniel007 [utilizator]

    stateau degeaba, munca lor nu costa? Cine plateste acest serviciu, cat si evacuarea materialelor rezultate, a deseurilor?
  • +12 (18 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:01)

    mdalacu [utilizator]

    Sincer nu credeam ca o sa vad asta. Trebuie curatat tot metroul de astfel de magernite, nu doar cele de la S2!
  • +21 (23 voturi)    
    Ion Radoi, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:29)

    John M. [utilizator]

    Cheama un echipaj cu defibrilator sa stea in stand-by vreo 3 zile. Daca dupa 3 zile n-ai crapat, te-ai scos. A visat neam de neamul tau sa fie milionar in euro?!
    Voi, comunistii, n-ati iesit rau pana la urma. Cumnatul lui Bombonel a cumparat City asigurari ieri, Dragnea face 2 ani max si-i raman milioanele si Irina, Mazare va face 8 ani, dar pentru 100 de milioane jumate natiunea ar face la fel, Truica, Hrebenciuc, Ghita si cati altii v-ati facut de cap si, practic, n-ati patit nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:12)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Unde e Radoooooiiii???/ Sa vina Radoooooiiiii!!!! :)))
  • -7 (9 voturi)    
    lupta de clasa (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:10)

    TrickyWicky [utilizator]

    Dintre fostii si noii. fostii si au luat inapoi ce era a lor. Acum iau si ce nu era a lor
  • +4 (12 voturi)    
    SUPERB (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:11)

    programatoru [utilizator]

    pur si simplu SUPERB

    ar fi trebuit si niste echipe de la ANAF sa fie prezente, sa faca si o verificare a marfii , provenienta ... din astea ... aproape ca as baga mana in foc ca si-ar fi luat aia mai repede marfa, si fara scandal
  • -8 (8 voturi)    
    circ in fiecare zi (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:36)

    Roxana95 [utilizator]

    In ce tara traim:))
  • +3 (9 voturi)    
    curatenia de primavara (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:06)

    Alin Delin [utilizator]

    BIne venita aceasta masura. Imi pare rau de patronii acelor gherete dar nu cred ca e locul unui balci in tunelurile de la metrou.
  • -1 (11 voturi)    
    Radoi nu va avea prea mult de suferit (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:19)

    Irina25 [utilizator]

    Lucru care nu se poate spune despre amaratii care lucrau acolo...Dar nu ne pasa: fiecare pentru el!
    • +2 (8 voturi)    
      De ce sa tolerez eu infractiunile lui Radoi? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:09)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Fiindca e de la tine din partid?
  • +3 (5 voturi)    
    Civilizatie si respectarea legilor, fara tiganie ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:15)

    Raka [utilizator]

    In Romania ,oamenii trebuie civilizati cu forta. S-au obisnuit toti sa lucreze ilegal , sa construiasca ilegal, sa castige bani fentand statul pentru ca sunt mai destepti decat restul fraierilor care respecta legea, dar nu mai merge asa. Istericile alea, nu au decat sa plece in Africa daca vor bazar si talcioc. E timpul sa ne civilizam si sa respectam regulile daca ne-am saturat sa traim in mizerie si tiganie.