Autostrada Moldovei A7: Primul tronson din A7 a fost scos la licitație / Cât costă cei 63 de km dintre Ploiești și Buzău și când vor fi gata

de Redactia     HotNews.ro


Autostrada Moldovei - A7
Foto: Hotnews
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a scos la licitaţie lucrările de execuţie la primul tronson al Autostrăzii Moldovei A7, Ploieşti - Buzău, cu cele trei loturi: Dumbrava-Mizil, Mizil-Pietroasele şi Pietroasele - municipiul Buzău.

Potrivit anunţului CNAIR publicat luni pe SICAP, valoarea contractului pentru execuţia autostrăzii, cu lotul 1 Dumbrava - Mizil (km 0+000 - km 21+000), lotul 2 Mizil - Pietroasele (km 21+000 - km 49+350) şi lotul 3 Pietroasele - municipiul Buzău (km 49+350 - km 63+250), este estimată, potrivit Agerpres, între 4,290 miliarde de lei şi 5,062 miliarde de lei, fără TVA.

Costul lucrărilor pentru lotul 1 este estimat între 1,655 miliarde de lei şi 1,952 miliarde de lei, fără TVA, pentru lotul 2 la 1,475 miliarde de lei şi 1,741 miliarde de lei, fără TVA, iar pentru lotul 3 valoarea este cuprinsă între 1,160 miliarde de lei şi 1,369 miliarde de lei, fără TVA.

Tipul procedurii este licitaţia deschisă, iar achiziţia nu implică încheierea unui acord-cadru.

Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 4 august 2021, ora 15:00, dată la care acestea vor fi deschise.

CNAIR estimează că va obţine finanţarea necesară semnării contractului în trimestrul IV al anului 2021.

Duratele contractelor pentru fiecare lot în parte este de 80 luni şi cuprinde: 20 luni perioada de execuţie a lucrărilor şi 60 de luni perioada de garanţie a lucrărilor.

"Durata contractelor de lucrări poate varia în funcţie de perioada de garanţie a lucrărilor ofertată de operatorii economici desemnaţi câştigători", precizează Compania de Drumuri.

Click pe poză pt mărire



Autostrada A7 - „Coloana Vertebrală” a Moldovei, salvarea față de criminalul drum E85




Foto: Traseul autostrăzii A7. Traseul pentru Pașcani - Suceava - Siret este orientativ* / Vezi aici traseul A7 de la Ploiești la Pașcani / Vezi aici traseul studiat de la Pașcani la Siret


Autostrada Moldovei A7 este cel mai avansat dintre marile proiecte de infrastructură rutieră pentru regiunea Moldovei.

Aproape 440 de kilometri de autostradă în Moldova de la Nord la Sud - „Coloana vertebrală” a Moldovei - și care va prelua traficul pe ruta unde se înregistrează cele mai mari valori ale traficului din regiune și care în prezent se desfășoară pe DN2/E85, un drum național cu câte o bandă pe sens și un acostament puțin mai lat folosit adesea neregulamentar de către șoferi drept încă o bandă de circulație.

Odată finalizat, A7 va prelua mare parte din traficul de pe actualul DN2/E85, un drum care, din punct de vedere al accidentelor, este cel mai periculos drum național din România.



CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















36671 vizualizari

  • +11 (39 voturi)    
    Lol (Marţi, 1 iunie 2021, 17:54)

    HP [utilizator]

    Extrem de scump.

    Acum vreo zece ani existau niste standarde de pret, iar km de autostrada la campie era in jur de 6-8 milioane de euro.

    La un miliard de euro, 60 de km, ar veni aproape 17 milioane.

    Cu 17 milioane faci autostrada prin munti.

    Ma rog, asa ar trebui.

    Cu 16 milioane la fel de bine am putea sa scoatem puscariasii si armata la treaba, ca ii intretinem si pe unii si pe altii din bani publici si nu fac nimic.
    • 0 (20 voturi)    
      bravo (Marţi, 1 iunie 2021, 18:52)

      envy [utilizator] i-a raspuns lui HP

      si uite cati s-au construit intre timp cu standardul ala de pret

      2+2 = 4 ?
    • -4 (24 voturi)    
      pret/km (Marţi, 1 iunie 2021, 18:58)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Mai acu' o zi ne dadeam de ceasu mortii ca chinezii "jefuiau" Macedonia facand - cu 20 poduri si 16 tuneluri in munti- 41 km. de autostrada cu 1 mld. $. Ni se pare insa normal ca , in Ro., in campie -oricine altii decat chinezii - sa liciteze, cu aceiasi bani, 51 km. Inca nu comentam costul final.La mai mare, Romania!
    • +7 (13 voturi)    
      15,81 milioane euro per kilometru (Marţi, 1 iunie 2021, 23:54)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Foarte scump, mai ales că e vorba de o bucată de drum drept cu o garanție de numai 5 ani. Doar că banii vin din UE, ei au dat ei au luat. UE fie lăudat. Probabil că există și un parandărăt că altfel nu-mi explic valoarea atât de mare a contractului.
    • 0 (0 voturi)    
      cimpie (Marţi, 6 iulie 2021, 12:48)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui HP

      4.3 mmilioane pe km cimpie
  • -10 (28 voturi)    
    incredibil costa cant pensii fara contributivitate (Marţi, 1 iunie 2021, 18:04)

    hopsinoi [utilizator]

    pe 3 luni. Intelgi de JAF e in tara asta cu complicitatea intelopilor de la PSDUDMRPNL. BAi cat de greu e sa dai o lege care macar de acum incolo sa se treca pe contributivitate.

    Daca nu era acest jaf puteam avea autostrada pana la LUNA.
  • +6 (34 voturi)    
    In sfarsit ! (Marţi, 1 iunie 2021, 18:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Dupa primul metru de autostrada din Moldova, avem sperante sa apara si primul kilometru.

    Mi se pare mie, sau Drula chiar isi face treaba (tine de niste termene) ?
    • -4 (26 voturi)    
      ! (Marţi, 1 iunie 2021, 18:34)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      isi cam face treaba! E unul din cei mai buni ministri pe care i-a avut Romania ever, dar era frumos daca incepea invers, din Nord in Sud, sa intelegem si noi ceva! Hai cu A8, aia chiar e importanta, eu nu dau doi bani pe Bucharesh, vreau iesire in vest, nu in tigania din Sud!
    • +8 (14 voturi)    
      Hai cu A7 (Marţi, 1 iunie 2021, 23:33)

      louisjr [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      E foarte simplu sa ai termene. Le spui celor care implementeaza proiectele ca raspund cu functia pentru ele. Drula a curatat metroul de tarabe...curata si ragaliile din CNADNR si i invata sa se tina de treaba si sa faca autostrazi cu banii UE. Nici nu mai conteaza cat costa km...ca i da UE. Numai sa se faca odata. Pesedeaua a ingropat autostrazile de fiecare data cand au ajuns la ciolan. In 2012-2013 Ponta inaugura cate 120km de autostarda pe an..nelicitand nimic, asa ca dupa ce s-a terminat ce-i lasase "incompetentu' boc"...nu s-a mai facut nimic. Acum trebuie sa liciteze masiv..ca se pierd bani UE...si ne-au mai venit pe cap si banii PNRR..deci e de construit grupa mare. O sa vina bulangii rosii la ciolan iar...cand s-or inaugura loturile astea multe licitate in ultimele luni..mama lor de hoti. vor inaugura iar de doua ori ciotul..pe fiecare sens..cum facura la Cernavoda in 2013,
      • +1 (1 vot)    
        asa este (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:53)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui louisjr

        in guvernele Boc de atunci a fost cel mai tare ministru al transporturilor din Romania , Radu Berceanu. Ala cu sturionii.
        Ce-mi place cand distorsionati realitatea , adaptand-o propriilor voastre nevoi. Sau poate aveti propria realitate in care traiti satisfacuti .
    • +2 (6 voturi)    
      Uhm... (Miercuri, 2 iunie 2021, 0:56)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Dar au aparut deja... langa Bacau.

      Iar Buzaul inca nu este in Moldova, deh.
  • +5 (27 voturi)    
    Lol (Marţi, 1 iunie 2021, 18:13)

    mitg [utilizator]

    Scrieti cand s-a tras primul strat de asfalt eventual, ca pana atunci sunt doar povesti.
    • +9 (25 voturi)    
      ! (Marţi, 1 iunie 2021, 18:35)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Povestile le gasesti la psd! Meri la ei si cere, ca au stat 30 de ani in parlament degeaba!
      • -9 (21 voturi)    
        Lol (Marţi, 1 iunie 2021, 21:27)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        1. PNL au guvernat in jur de 10 ani, fie în USL, fie ca PDL, fie singuri, ca să nu mai vorbim de sutele de primării și consilii.

        2. Comparativ cu PSD sunt la fel de corupți, cu diferența că pesedeaua mai dădea și pomeni pe când ăștia știu doar tăieri.
        • 0 (6 voturi)    
          huh (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:31)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Da de unde "dadea pomeni" psd, din banii lui dragnia sau a lui veorika? Ori vrei sa zici ca psd tiparea bani la sediu in kiselef si ii impartea clientelei politice??

          Foarte bine ca "asta stiu doar taieri", asta inseamba ca nu se mai batjocoreste banul steans de la romani.

          Rushpnake, crezi ca romanii sint latrinisti la cap sa inghita orice galusca a ciumei rosii???
      • 0 (2 voturi)    
        nu serios? (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:55)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        parca Basescu a fost cel care a spus ca Romania nu are nevoie de autostrazi.
    • -4 (14 voturi)    
      a.s. (Marţi, 1 iunie 2021, 19:02)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "... pana atunci sunt doar povesti.". Mai putin SF-urile care aduc rapid parandaraturile!
    • -10 (16 voturi)    
      Pai in jumatate de an (Marţi, 1 iunie 2021, 23:01)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      drula n-a facut nici macar 1 m de autostrada, s-a remarcat doar cu povestile de adormit copiii pe facebook,
  • -1 (7 voturi)    
    Pariu că va fi gata (Marţi, 1 iunie 2021, 18:32)

    nick24 [utilizator]

    întâi tronsonul 2 și apoi 1!
    Ca să fie o bucată muzeu pt 1 an, 2....
    Dar poate că nu! Poate acum ministerul transporturilor va urmări PE TEREN, pe șantier organizarea, faptul că se lucrează, nr de utilaje, nr de muncitori, etapele și obiectivele intermediare.
  • -4 (22 voturi)    
    Fabulos! Totul! (Marţi, 1 iunie 2021, 19:33)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Termenul :
    20 luni perioada de execuţie a lucrărilor.
    63 km in 20 de luni?
    Ha.ha!

    Pretul: 5 mil. €.
    Adică 17 -18 mil.7/ km!
    La campie!
    Bani din PNRR!

    Va fi A7 new Bechtel?
  • -11 (17 voturi)    
    Autostrada Moldova dar incep lucrarile dinMuntenia (Marţi, 1 iunie 2021, 22:24)

    clement234 [utilizator]

    De ce nu au inceput lucrarile din Suceava sau Bacau? adica din regiunea Moldova?
  • -1 (3 voturi)    
    scump? (Miercuri, 2 iunie 2021, 7:52)

    mongolul [utilizator]

    pai functionarii si politicienii ce sa fure? de ce credeti ca nu se privatizeaza sectorul?
    Autostrada Moldovei, dar se incepe din Muntenia..... Nu se putea incepe din nord?
  • +2 (4 voturi)    
    3 benzi... (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:29)

    tomi2381 [utilizator]

    La preturile astea ar trebui sa se facă macar 3 benzi pe sens...trafic sigur este...
  • +1 (3 voturi)    
    Cetatea de scaun a Moldovei a fost fix la Ploiești (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:33)

    hsl [utilizator]

    până când a fost mutată în Buzău.
    O autostrada cu numele „Moldova” nu poate să fie decât în Moldova, iar Moldova începe imediat ce ieși din Buzău prin N.
  • -1 (3 voturi)    
    imens (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:44)

    martel55 [utilizator]

    pretul per kilometru avand in vedere ca e o zona aproape de campie, la limita cu dealurile...daca pana acum nu s-a facut autostrazi din lipsa de vointa politic,a nu ced ca e normal ca acum sa ne bucuram ca se fac la orice pret....la 17 milioane/km ar fi trebuit sa se faca tulenuril si viaducte, nu niste poduri simple, oare parchetul europena isi va permite sa nvestigheze aceasta afacere avand in vedere ca e girata de "oamenii buni"?
  • -1 (3 voturi)    
    SF (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:10)

    Stelistu [utilizator]

    Cei care au facut studiul de fezabilitate au bagat prea mult "bicarbonat". Probabil au si firma de executie. Pentru cei neaveniti, contributia UE nu este integrala, iar banii sunt si din contributia Romaniei. E o idiotenie sa spui ca "nu conteaza pretul ci conteaza sa se faca". Asa a facut si Mazare !?! Pretul adjudecat nu va fi de 16 mil. euro, dar oricum va fi f. mare. Vezi preturi la autostrazi similare in Europa occidentala si te convingi cum stam...Dar cu autostrada Comarnic - Brasov ( cea mai necesara ) cum ramane dl. Drula ? Nici o actiune , nici o speranta. Merg des la munte si ma ia groaza...
    • +1 (1 vot)    
      Da de ce-ar fi așa de „necesară” Comarnic Bv? (Joi, 3 iunie 2021, 10:28)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui Stelistu

      Brașov are aeroport, are legături (sau nevoie de legături) cu partea de vest - pentru a căra marfa în UE - în timp ce Comarnic este o biată stațiune montană cu câteva mii de locuitori.
      De ce i-ar păsa unui brașovean să ajungă la Comarnic pe autostradă?
      • 0 (0 voturi)    
        Cum asa? (Joi, 10 iunie 2021, 12:40)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

        Unde mai sta bucuresteanu' in trafic?
    • 0 (0 voturi)    
      CEA MAI NECESARA? (Joi, 10 iunie 2021, 12:38)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Stelistu

      E SIBIU PITESTI, nu Comarnic Brasov.... dar deh, fiecare cu ce-l doare