Trei proiecte rutiere mai puțin cunoscute care vor fi gata anul acesta

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Drum rapid spre Vama Giurgiu
Foto: Catalin Drula / Facebook
În afară de drumuri de mare viteză care vor fi gata până la finalul anului, precum lotul 2 din autostrada A10 Sebeș-Turda, tronsonul 2 din DX12 Craiova-Pitești sau A3 lângă Târgu Mureș , anul acesta se finalizează și trei dintre proiectele din sudul țării - mai mici ca amploare, dar cu un impact semnificativ pentru siguranța, confortul șoferilor și în privința reducerii ambuteiajelor, spune ministrul Transporturilor Cătălin Drulă. Unul dintre proiecte este început încă din 2011, dar abia anul acesta a fost deblocat, în timp ce un pasaj de pe centura Capitalei va fi gata înainte de termen.

Pasaj de la Mogoșoaia


Primul proiect pe care îl prezintă ministrul Drulă este pasajul suprateran de la Mogoșoaia care ar urma să fie gata în luna octombrie, înainte de termen.

„Tot atunci se vor termina atât asfaltările din vecinătate de pe șoseaua de centură, cât și amenajarea turbogirației de la intersecția Centurii cu Strada Gării Otopeni. Traficul de coșmar din zonă va fi ameliorat, odată cu finalizarea acestor proiecte”, spune Drulă.

Potrivit acestuia, stadiul fizic al lucrărilor la pasaj este de 65%, iar pe șantier tocmai ce a început să fie așternut asfaltul.

Pasajul rutier suprateran, cu o lungime de circa 800 de metri, care va muta actuala Șosea de Centură a Capitalei cu ale sale patru benzi peste giratoriul de la intersecția cu DN1A - Mogoșoaia

Lungime: 800 m
Cost: 6,8 mil. Euro
Constructor: Strabag SRL
Contract semnat în: octombrie 2018 (licitația lansată din iunie 2017)
Termen de finalizare: 24 de luni (de la începerea construcției)
Lucrări începute: aprilie 2020
Termen de finalizare: aprilie 2022
Finalizare dorită de Min. Transporturilor: Q4 2021

Stadiu (august 2021): cca 65%




Planul pasajului peste rond:



Centura Mihăilești


Al doilea proiect enumerat de ministrul Drulă este „centura orașului Mihăilești, care va fi și ea gata tot anul acesta, după ani și ani de tergiversări”.

Stadiul fizic al lucrărilor a depășit 75%. În prezent, constructorul execută ultimul strat de asfalt, betonul rutier din parcări și sistemul de iluminat. Urmează lucrări de trasare a marcajelor rutiere și instalarea parapetelui de protecție.

Varianta de Ocolire Mihăilești (Giurgiu - pe DN6, în apropiere de București) este un drum cu câte două benzi pe sens, lung de circa 3,2 km, pe care Compania de Drumuri se chinuie să-l facă încă din 2011. Abia la începutul anului al treilea constructor contractat pentru a finaliza lucrările demarate a intrat în șantier.






---

Drumul expres spre vama Giurgiu-Ruse


Al treilea proiect este drumul rapid către vama Giurgiu-Ruse.

„Vom avea, începând de anul acesta, un drum rapid care va lega Vama Giurgiu-Ruse cu DN5. Are câte 2 benzi pe fiecare sens, separator median și o lungime de 5,7 km. Este construit din beton, cu o tehnologie nouă. Stadiul fizic a ajuns la 50% aici. Aceasta va fi o intrare/ieșire din țară modernă, care are și un alt mare avantaj - degrevează orașul Giurgiu de tranzitul auto și, implicit, de poluarea astfel provocată”, spune Drulă.


Drum de legătură DN5 - Vama Giurgiu

Lungime: 5,72 km
Constructor: PORR Construct
Valoare: 107 mil lei. fără TVA
Contract semnat în: 19.11.2019 (proiectare și execuție)
Lucrări începute: 21 octombrie 2020
Termen contractual: Q4 2022
Finalizare posibilă: Q4 2021



---






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















74782 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    Deblocarea proiectelor facuta de Drula (Vineri, 20 august 2021, 18:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci nu imi vine sa cred cate proiecte au fost deblocate sau demarate de catre omul asta. Ca or fi gata anul asta, in 2 ani sau 6, tot e incredibil.
    Dovada ca se poate. Nu, ca s-a putut mereu, dar nu s-a vrut.

    Ce vedeam, mai stiti? Erau anuntate 9-10 proiecte, aprobate 7-8, 5-6 erau anuntate ca incepute, 3-4 incepeau si 2-3 km din unul singur era inaugurat inainte de alegerile urmatoare.
    • +5 (13 voturi)    
      chiar asa (Vineri, 20 august 2021, 22:37)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      mie unuia mi-era frica ca vor ignora infrastructura de drumuri nationale/judetene daca se apuca de autostrazi. si n-a fost asa, s-au tinut de reparatii, extinderi si drumuri noi (daca ar fi bani, in ritmul asta, toate drumurile nationale vor fi reparate sau chiar extinse unde este nevoie pana in 2024).

      iar in privinta autostrazilor au inceput lucrarile pe cam tot atatea sectoare cat au fost incepute in ultimii 7 ani pana in 2021.

      este clar ca s-a schimbat ceva, in conditiile in care bugetul anual nu este radical diferit fata de anii anteriori. si acum stau si ma intreb ce naiba s-a facut cu banii in anii precedenti?
    • -9 (17 voturi)    
      Deci nu-mi vine să cred (Vineri, 20 august 2021, 23:47)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      câți activiști USR activează pe HN. Deci este chiar WOW.
    • -1 (1 vot)    
      intr-adevar (Luni, 23 august 2021, 18:41)

      Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Da asa este! Insa ce gasesc eu bizar este ca nu mai vedem cirul cu studii peste studii de fazbilitatea samd.
      Insa nu este opera PNL-ului sau al lui Drula. Este NATO si americanii care au nevoie ca de aer de drumuri sa mute trupelke cit de repede se poate la granita de est.
      La asta se adauga alte chestii ciudate: Ucraina a zis azi ca vrea sa dezocupe Rusia, MApN-ul angajeaza intr-o veselie rezervisti, se vorbeste de armata pentru tineri pe baza de voluntariat, unitati de nivel batalion, regiment samd sint upgradate la next level.
      Toata aceasta harmalaie nu poate fi decit cu scopul de a pregati urmatoarea hirjaona a lui Putin cu NATO. Iar pentru asta, la nivelul RO, trebuiesc finalizate drumuri, podul de la Braila(care brusc a fost erectat, fara galagie, fara studii peste studii, etc.), etc. E in stadiu de proiect si un drum expres care sa lege baza de la Kogalniceanu de Tulcea si Braila/Galati...
  • -2 (18 voturi)    
    Km de autostradă în 2021 (Vineri, 20 august 2021, 21:46)

    MDamain [utilizator]

    Da, se mișcă puțin lucrurile. Un ritm de melc turat...
    Analiză: Avem 800 Km de autostradă și ar fi necesari cam 4500Km. În ritmul de 40Km/an (în anii buni!) ne-ar mai trebui mai bine de 90 de ani ca să avem un sistem de autostrăzi funcțional.
    Bani sunt, deoarece multe autostrăzi au o finanțare generoasă de la U.E. Iar diferența până la 100% se poate împrumuta fără nicio problemă. Dacă lăsăm copiilor noștri datorii reprezentând bani cheltuiți pe autostrăzile pe care umblă, vor fi fericiți să le achite.
    Din păcate le lăsăm datorii imense făcute pentru a achita costul incompetenței și corupției politicienilor care ne-au condus și ne conduc.
    Sigur, nu Drulă poartă vina. Dar nici nu cred că va face parte din soluția salvatoare. Nu în ritmul în care se lucrează.
    • +6 (12 voturi)    
      da si nu (Vineri, 20 august 2021, 22:27)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui MDamain

      pe fond ai dreptate, ritmul trebuie crescut. in rest, ai tendinta sa exagerezi. in prima faza cred ca am putea trai decent si cu 2000 - 2500 de km de autostrada, cu conditia sa fie autostrazi continue est - vest si nord - sud. fara psd la guvernare (sau orice alt partid care opreste toate investitiile pentru a redirectiona banii in pomeni electorale) se pot face fara probleme 100 - 150 km pe an. si (nu ca ar fi mare diferenta) avem deja peste 900 km, nu 800. luand in calcul ipotezele astea, cred ca cei 90 de ani pe care-i estimezi se pot transforma in 15, e realizabil.
    • 0 (4 voturi)    
      alo (Sâmbătă, 21 august 2021, 0:16)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui MDamain

      "se poate împrumuta fără nicio problemă. Dacă lăsăm copiilor noștri datorii reprezentând bani cheltuiți pe autostrăzile pe care umblă, vor fi fericiți să le achite."

      Care copii?!?!?!
  • +4 (12 voturi)    
    A pus Drula biciu pe ei (Vineri, 20 august 2021, 22:05)

    fanegr1ja [utilizator]

    Bravo Drula!
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 20 august 2021, 22:55)

    tudorr [utilizator]

    ZERO in Moldova... Clasic! Dupa psd, moldovenii vor vota masiv hAur, sa nu va mirati!
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Duminică, 29 august 2021, 15:09)

      Tibi_N [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Sunt din Oltenia dar inteleg frustrarea ta. Si in Oltenie este aproape la fel. Se pare ca toate investitiile majore se fac numai in Ardeal. De ce? Poate vor sa-l marite. Si sa mai spuna cineva ca ne coducem singuri.
  • -1 (3 voturi)    
    tot nu inteleg de ce predecesorii lui drula (Sâmbătă, 21 august 2021, 12:31)

    SARS-CoV-2 [utilizator]

    au stat in expectativa.
    cred ca au actionat la ordinul rusiei+ungariei,
    alta explicatie nu gasesc.

    culmea,in anii trecuti erau vremuri mai bune,
    covidul nu aparuse,atunci de ce au stagnat lucrarile ?
    • +3 (3 voturi)    
      Au actionat la comanda ciumei rosii (Sâmbătă, 21 august 2021, 14:58)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui SARS-CoV-2

      care nu vroia fonduri UE fiindca nu se puteau fura. E de ajuns sa exemplific cazul primarului din Ciugud care pesedist fiind a incalcat ordinul lui dragnea de a nu se atinge nimeni de fonduri europene sau linia de metrou spre aeroportul Otopeni care putea fi finantata de UE, dar slugile pesediste (si nu numai) au facut tot ce era necesar ca proiectul sa nu fie pus in fapta.
      Pina la rusia, ungaria e cale lunga. Aici, in romanika ne lovim de obiceiul unora care spun "da' mie ce-mi iese?"
  • 0 (0 voturi)    
    DN5 (Luni, 23 august 2021, 13:09)

    Chasm [utilizator]

    Bucuresti - Giurgiu ar trebui facut express sau autostrada, este o rusine, si este si foarte circulat!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 29 august 2021, 15:05)

    Tibi_N [utilizator]

    Romania, tara europeana care nu demult se mandrea cu investitii unice in europa sau in lume, acum se mandreste cu un pasaj si un drum de 5.7 Km. Daca atat tintim, ce putem cere mai mult? Altii construiesc autostrazi pe mare de nu mai vezi malul si te simti ca in filmele SF, sau atostrazi prin tuneluri care traverseaza Alpii iar noi ne madrim cu un drum de 5.7 km la Giurgiu!!! Halal.