VIDEO Autostrada la care se lucrează de 7 ani și e aproape gata de inaugurare / Cum arată acum și cum se compară avansul lucrărilor cu stadiul de acum trei luni

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 17:04 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


A10 Sebes - Turda Lotul 2 - comparatie lucrari
Foto: Captura YouTube
Circa 29 de kilometri de autostrada ar urma să fie dați în folosință în câteva săptămâni, astfel încât de la Sibiu la Cluj Napoca se va putea circula continuu doar pe șosea de mare viteză. Din cei 29 de kilometri, ultimul tronson la care încă se lucrează are circa 25 de kilometri, iar execuția sa a început încă din 2014. Deși deschiderea traficului în acest an e aproape o certitudine, pe o anumită bucată se va circula doar pe unul din sensurile autostrăzii din cauza unei alunecări de teren ce încă necesită monitorizare și lucrări.

Lotul 2 din Autostrada A10 Sebeș - Turda are o lungime de circa 24,3 km, însă odată cu deschiderea sa vor fi dați în trafic alți circa 4,5 km de autostradă de pe loturile adiacente care nu puteau fi folosiți până acum.

Stadiul lucrărilor în prezent a depășit 90%, iar ultimele imagini de pe șantier ilustrează cât de aproape este acest lot de a fi dat în circulație.

Pe toată lungimea lotului s-a turnat deja asfaltul, iar pe multe porțiuni se lucrează la montarea ultimelor parapete și trasarea marcajelor.

În prezent, scriptic tronsonul a ajuns la un progres fizic de circa 90%, însă imaginile video surprinse din dronă arată că Lotul 2 este foarte aproape de finalizare și de deschiderea traficului.

---

A10 Sebeș - Turda - trafic deschis cel mai probabil pe o singură cale la Oiejdea


Desigur, încă există câteva zone unde constructorul se concentrează cu lucrările pe ultima sută de metri.


Probabil cel mai sensibil punct este zona alunecării de teren de la Oiejdea (min. 4:40), acolo unde au trebuit turnate mai multe ziduri de sprijin pentru a preveni alunecarea dealului prin care trece autostrada.

Pe un sens de circulație însă s-a turnat deja asfaltul, urmând ca porțiunea să fie deschisă traficului la „half profile”, pe o singură cale în ambele sensuri, pe cei circa 200 de metri, urmând ca lucrările de monitorizare și consolidare a dealului să se încheie undeva spre primăvara anului următor.

Și la nodul rutier de la Teiuș (min 13:00) încă mai sunt câteva mici lucrări de finalizat.

La fel și în zona subtraversării drumului județean DJ107E, în apropiere de Sâncrai și Aiud (video-ul de mai jos), unde se lucrează acum la finalizarea rampelor, montarea parapetelor și a panourilor fonoabsorbante.

În acel punct finalizarea pasajului peste autostradă a fost întârziată de problemele cu exproprierea unei proprietăți și cu accesul în curtea acesteia.

---

A10 Sebeș - Turda - Lotul, comparația lucrărilor la 70 de zile


Într-un clip comparativ publicat pe YouTube, utilizatorul Adisan, membru al comunității de pasionați de pe forumul peundemerg.ro, a realizat o punere în oglindă a întreg tronsonului 2 al autostrăzii A10 Sebeș - Turda așa cum arătă el acum și cum arăta în urmă cu aproape 3 luni.


---

Autostrada 10 Sebeș - Turda - De ce au durat lucrările șapte ani în loc de doi ani?


Fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă, a spus că realizarea autostrăzii A10 Sebeș - Turda a durat atât de mult pentru că proiectul a fost scos la licitație pe baza unei documentații de slabă calitate.

„De ce durează șapte ani în loc de doi ani? Pentru că lansezi o licitație pe o documentație proastă în care nu apar problemele din teren, nu apare că o bretea trece printr-o groapă de gunoi, nu ai făcut exproprieri, nu ai avize de relocări, de utilități, adică nu ai nimic pregătit. Și apoi constructorul intră în teren și începe să se dea cu capul de ele și să se lovească de birocrație. Suprapus peste un management lax al proiectului în perioada guvernărilor PSD 2017 – 2019, dar și peste probleme financiare ale firmei grecești care lucrează acolo, ajunge să dureze un proiect șapte ani în loc de doi”, a spus Cătălin Drulă la Europa FM.

„Este un contract semnat în 2014 sau 2015, pe repede înainte. A fost o idee a lui Ponta, cred, în 2013, să-și lege numele de un proiect, dar a scos un studiu slăbuț la licitație. Actualizat în trei luni de la drum expres la autostradă, iar o parte de întârzieri sunt consecința acestui fapt”, a mai spus vicepreședintele USR.


Hartă: Traseul A10 - Lotul 1 (15 km din 17 km au fost deschiși traficului în decembrie 2020), Lotul 2 (24,3km)

---

A10 Sebes - Turda - Lotul 2 - 24,25 km - Alba Iulia Nord (Pârâul Iovului) - Aiud (Km 17+000 – Km 41+250)

Valoare: 549.33 MIL. LEI (fară TVA)

Constructor: Aktor

Contract: Semnat în 2014

Termen de finalizare (contractual): Octombrie 2016

Deschidere posibilă: Decembrie 2021 (realist)

Stadiu fizic / stadiu financiar (noiembrie 2021): 92% / 89%

---

Promisiuni pentru finalizarea A10 Sebeș - Turda, Lotul 2 - 2019? 2020? 2021?


Deschiderea Lotului 2 (24,25 km) ar finaliza practic darea în trafic a întregii autostrăzi A10, după ce în decembrie anul trecut a fost deschis și Lotul 1 (17 Km). Ambele loturi în lucru încă din 2014.

Întreaga autostradă A10 are o lungime de circa 70 km și leagă autostrada A1 (Sebeș) cu autostrada Transilvania A3 (Turda).

Lucrările la Lotul 2 (și nu doar) au trenat ani la rândul, față de termenul inițial de 2 ani - parte din vina autorităților (documentație slabă scoasă la licitație, probleme în teren depistate ulterior, avize emise greu sau relocări de utilități care s-au lăsat așteptate), parte din vina constructorului (mobilizare slabă și probleme financiare).

În ultimii ani Lotul 2 a tot fost dat ca aproape gata, dar niciuna din promisiunile politicienilor de la vârful Transporturilor nu a fost respectată.

În 2019, când la șefia Transporturilor era Răzvan Cuc, se vorbea de finalizarea tronsonului până la final de an, asta după ce Cuc s-a dus pe șantier și a făcut spectacol cu rezilierea contractului. N-a fost să fie...

În 2020, ministrul Lucian Bode, pe atunci la cârma Transporturilor, promitea din nou că Lotul 2 și Lotul 1 vor fi gata până la final de an. Lotul 1 s-a deschis în decembrie (parțial, restul în iulie 2021). Pentru Lotul 2... n-a mai fost să fie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30725 vizualizari

  • +16 (46 voturi)    
    multumim Drula si USR! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 17:19)

    I [utilizator]

    .
  • 0 (20 voturi)    
    realitate (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 17:58)

    Wheelwright [utilizator]

    Asta cu de la Cluj-Napoca la Sibiu, oricine e din zona stie ca nu e asa. Ca si clujean te "urci" pe autostrada fie la Gilau, fie in Turda, ambele locatii destul de departe de oras, si iti poate lua mult timp de cand iesi din oras. E bine ca s-a terminat chiar si asa.
    • +4 (18 voturi)    
      Voiai sa taie orasul in doua nu? (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 18:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Nu preferi tu sa mergi pe drumul vechi? adica sa nu te mai urci la Turda sau Gilau pe autostrada? Ca dupa cum zici clujenii nu au nici-un avantaj.
      Cand e prea departe, de ce e prea departe, cand vor sa o apropie de oras, vezi scandalul de la Iasi acum, de ce se apropie de oras!
      • -1 (9 voturi)    
        Nu chiar (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:28)

        JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Dar o posibilitate ar fi fost să ocolească orașul pe partea cealaltă, pe lângă aeroport. Fiind cel mai mare din Transilvania, ar fi fost util să poți ajunge ușor la el și din alte orașe decât din Cluj.
        Nu mai vorbesc că terenul era mai puțin accidentat pe partea aceea.
        Dar asta e ... atâta s-a putut.
        • 0 (8 voturi)    
          CE inseamna sa nu te pricepi: (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 23:31)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

          Solutia ta e proasta. Si pentru ca vad ca habar n-ai de realitate, atat pot sa-ti spun: in cadrul studiului au fost mai multe variante, inclusiv cum zici tu; s-a ales varianta cea mai buna.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu e asa! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 20:29)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Din Baciu faci exact 15 minute in conditii de trafic pana la Nadasel. E cel mai comod.
      Decat la Gilau …
    • +4 (8 voturi)    
      Asta e (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:02)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Daca zonele ideale pt. a construi o autostrada mai aproape de oras au fost acaparate de smecheri imobiliari, ce sa-i faci? N-ai ce sa-i faci! Gilau sau Turda sa va ajunga.
    • -3 (3 voturi)    
      Conexiunea de la Tureni ar fi utila (Luni, 8 noiembrie 2021, 12:28)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Corect, un clujean care locuieste in Someseni nu va intra pe autostrada de la Gilau, va folosi centura "de diamant" dar din pacate tot nu va putea intra pe A3 pana nu se face conexiunea aia de la Tureni, e de noaptea mintii de ce nu s-a facut in atatia ani.
  • +10 (30 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 18:34)

    Anges [utilizator]

    Moldova n-are o autostrada si Ardealul isi leaga intre ele cele 2 autostrazi. Si pe urma te mai intrebi de ce dezvoltata tara inegal si se duc investitiile straine doar intr-o anumita zona…
    Altfel toti platim taxe la fel.
    • +4 (24 voturi)    
      lasa (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 19:54)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      Ca voi aveti biserici
    • +2 (20 voturi)    
      Moldova (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:02)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      Moldova si Oltenia au votat si voteaza in draci psd adica saracie. Aia votezi, aia ai.
      • +8 (16 voturi)    
        Si totusi taxele sint egale (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 22:43)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui I

        A aloca banii dupa partizanat politic sau vot e ilegal si imoral. Iar pe termen lung toata lumea pierde.
        Daca Moldova ar avea infrastructura, ar avea investitii straine.
        Daca ar avea investitii straine, ar avea un nivel de trai ridicat.
        Daca ar avea un nivel de trai ridicat, nu ar vota PSD.
        Nu ardelenismul sau moldovenismul atrage optiunea politica.
        Asa doar ne furam caciula unul la altul si pierde o tara intreaga…
        • +1 (3 voturi)    
          ? (Duminică, 7 noiembrie 2021, 20:29)

          I [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          ce sa mai aloci daca se fura? ei au votat ca de banii tarii sa se ocupe hotii. Cand o sa inteleaga asta si nu o sa mai voteze 2 mici si o bere atunci o sa se schimbe si la ei.
    • -5 (13 voturi)    
      lasa (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:03)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      Ca la voi nici vaccinul nu va ajuta la dezvoltare si ala macar e gratis.
    • +2 (12 voturi)    
      normal e sa incepi de la Vest spre Est (Duminică, 7 noiembrie 2021, 10:52)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      ca sa conectezi treptat Romania de Europa de Vest. Asa se procedeaza de cca 10 ani. Timp de 20 de ani de tranzitie marcata de obscurantism ortodox s-a pierdut timpul cu sosele si autostrazi in Estul si Sudul tarii, vezi autostrada de sezon, utilizata doar vara, Bucuresti - Constanta.
      Acum e momentul sa fie strapunsi muntii, dupa ce ai ajuns cu autostrada la Sibiu, spre Sud, si de la Tg Mures, spre Est, spre Moldova. Utilizand bineinteles bani veniti la buget din taxe si impozite platite de regiunile mai dezvoltate care deja sunt conectate economic cu Vestul (Transilvania, Banat).
      Asta e ordinea fireasca a lucrurilor, asa a procedat Ungaria in anii 90, s-a conectat prima data cu Austria. Acum s-au mutat oportunitatile maghiarilor spre Est, spre Romania.
      • -1 (11 voturi)    
        Unde vezi tu normalitate!? (Duminică, 7 noiembrie 2021, 21:19)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Si ce treaba are ortodoxia!? Ar fi chiar tare dupa ce un guvern incapabil a dat vine pe BOR pentru vaccinare (si mai nou si pe Academia Romana!!!), sa dam vina pe BOR si pentru autostrazi.
        Autostrada spre vest trece intr-adevar prin Transilvania, chiar 2, dar nu mi-e clar de ce trebuie si legat Sibiu de Cluj prin autostrada inainte sa legam Iasul…Cred ca asta era discutia. Pe asta cum o joci?
        Iar autostrada spre Constanta, pe langa faptul ca face parte dintr-un coridor pan-european, leaga primul oras al tarii de la 5-lea si cel mai mare port tarii, nu al 2-lea de al 14-lea!!!
        Cat despre dezvoltare mai gandeste-te odata la puterea industriala a sudului, mult peste Ardeal: toate rafinariile sint in sud, PH si CT, cel mai mare combinat siderirgic la Galati, metale neferoase la Slatina, automobile la Pitesti si Craiova, 55% din soft-ul romanesc e facut la Bucuresti. Ce de calibrul asta in Ardeal!?!?
        Da, putem sa ne intrebam de ce abia acum se lucreaza la un drum expres (nu autostrada) sa lege Pitesti de Slatina si Craiova…
        Dar stai importante sint Sibiu si Cluj pentru ca…
        • -4 (6 voturi)    
          Hai ca termin eu propozitia (Luni, 8 noiembrie 2021, 12:35)

          vidra [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          Pentru ca pe la Sibiu trece tot sudul catre Europa. Si pe la Cluj trece tot estul, incluzand Moldova.
    • -2 (8 voturi)    
      si moldovenii tot pe acolo trec (Duminică, 7 noiembrie 2021, 15:05)

      Vic_Tor [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      si daca aveai autostrada de la Iasi la Bacau cu ce ajuta legatura Moldovei cu lumea civilizata? Asa e normal, pleci de la capatul tarii care este conectat la autostrazi si te duci treptat spre cealalta extemitate. Toti moldovenii tot pe la Cluj, Deva si Nadlac circula.
      • +2 (8 voturi)    
        N-are nicio logica (Luni, 8 noiembrie 2021, 7:39)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

        …ce spui. Pleci dinspre vest cu autostrada, dar o continui spre est, ca sa beneficieze toata tara de ea, nu te apuci sa faci densificare intr-o zona cu A10.
        Daca n-are sens sa legi Iasi de Bacau conform teoriei tale, are atunci sens sa legi Sebes de Turda!?!?
        Daca ar fi de investit undeva in infrastructura, tocmai, ca intr-o regiune mai putin dezvoltata trebuie investit mai mult, ca sa produca toata tara la acelasi nivel.
        • -2 (8 voturi)    
          Habar n-ai (Luni, 8 noiembrie 2021, 12:36)

          vidra [utilizator] i-a raspuns lui ids

          Se vede ca n-ai fost nici la Turda, nici la Sebes, in ultimii 15 ani. Drumul ala leaga nordul de sud, e infinit mai aglomerat si mai important strategic decat orice drum din Moldova, incluzand mult hulitul DN2.
          • +2 (6 voturi)    
            Lol (Luni, 8 noiembrie 2021, 21:50)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui vidra

            Cele mai circulate drumuri sint in sud in principal. Da o cautare pe net, ca tocmai a dat CNADNR comunicat pe 4 nov. E DN1 Buc-Ploiesti, Buc-Giurgiu, Pitesti-Craiova, Tulcea -Constanta si E79 in zona Deva.
            Cat despre Sebes-Turda…, mai iesi si tu din casa. Nu are cum sa bata E85, drumul de Moldova, sub nicio forma.
              ()
    • -2 (8 voturi)    
      Bine ca se tine cont de cifrele de trafic (Luni, 8 noiembrie 2021, 12:31)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Anges

      Traficul de pe DN dintre Sebes si Turda bate orice drum din Moldova, deci ce vorbim? Se vede ca n-ai trecut niciodata pe acolo, inainte de A10 am facut si 6 ore (!!!) de la Sebes la Cluj, 115km.

      Si asta era acum cativa ani, de atunci traficul a explodat. Daca n-ar exista A10, cred ca acum s-ar sta pe loc tot drumul. S-a inchis o zi A1 si A10 la Sebes, am facut in peste 2 ore Alba-Sebes, 15km.
  • +8 (10 voturi)    
    acuma-i acum (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 18:45)

    2304 [utilizator]

    sa vedem cine taie "pamblica"
  • -1 (5 voturi)    
    Feleacu (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:47)

    ovicash [utilizator]

    Din Cluj o sa ajungi pe autostrada mai usor prin continuarea centurii prin Vâlcele
  • +1 (7 voturi)    
    Nu o mai dati pe dupa deal! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 23:28)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ati chemat Faraonul la inaugurare?
    Guvernul mieu a facut oleaca de autostrada!
    Cuțu cuţu era in decor!
    Hai baietii, mai repdee!
    Era pe cand nu se zarea azi o vedem si placuta suedeza!
  • 0 (10 voturi)    
    Uite ca tot Drula ne-a lamurit (Duminică, 7 noiembrie 2021, 1:26)

    Amariei [utilizator]

    De ce la noi dureaza 7 ani si la altii 2. Studiile facute prost si cine e "norocosul" care castiga licitatia trebuie sa dea si cu "saru mana" pe la autoritati, in loc sa fe sprijinit. Vorbea ceea, noroc ti-am dat, belea mi-am capatat. Tot inainte USL, noi o sa avem autostrazi gata peste 20 de ani, cand in vest or sa aiba Uber zburator.
  • +3 (5 voturi)    
    Moldova nimic (Luni, 8 noiembrie 2021, 11:05)

    vlad.pe [utilizator]

    Observ ca stirile despre inaugurarile de autostrazi nu spun nimic despre regiunea Moldova, de la alegeri nu s-a mai miscat nimic, doar cateva dosare
  • +4 (10 voturi)    
    Multumim Drula si USR (Luni, 8 noiembrie 2021, 13:15)

    Razvan_M [utilizator]

    ... ca ca ei nu gasim! Sa fie invitat domle si Arogantul la inaugurare, ca sa le creasca sufletul useristilor ca a taiat o panglica idolul lor. Problema ramane in continuare ca tovarasul Drula a inaugurat in mandatul sau 0 (ZERO) km de autostrada. Trebuie sa vedem la clasamentul "realizari" daca este comparabil măcar cu piticul cretin Șova.