Directorul Metrorex, Ștefan Paraschiv, care a demarat în primăvară campania de demolare a chioșcurilor de la metrou, a fost demis din funcție

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2021, 11:56 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Seful Metrorex deschdie cu ranga usa unui chiosc
Foto: Captura Digi 24
Directorul Metrorex, Ștefan Paraschiv, cel care s-a făcut remarcat în primăvară când a demarat acțiunea de demolare a gheretelor și chioșcurilor de la metrou, acțiune ce a generat și greva ilegală a sindicaliștilor conduși de Ion Rădoi, a fost demis de către noul Consiliu de Administrație numit de ministrul interimar de la Transporturi, Dan Vâlceanu. În locul lui Paraschiv a fost numit un manager din industria petrolieră.

Ștefan Paraschiv a fost revocat miercuri din funcția de director general al Metrorex de către Consiliul de Administrație, potrivit Club Feroviar.

Paraschiv, numit la conducerea Metrorex în timpul mandatului lui Cătălin Drulă la Transporturi, s-a remarcat în primăvară când a denunțat contractul companiei cu sindicatul de la metrou care deținea spațiile comerciale din stații și a demarat campania de demolare a chioșcurilor. Atunci Paraschiv a și participat activ la acțiunile de demolare, punând mâna pe rangă la un moment dat și forțând intrarea într-un magazin care nu fusese deschis de către chiriași.

În locul său a fost numit șef la Metrorex Laurențiu Gabriel Trușcă, un manager provenit din industria petrolieră. Trușcă a lucrat la Rompetrol Downstream timp de 12 ani, apoi pe rând la Nobel Oil Downstream și, ultima oară, la Octano Downstream SRL.

CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4690 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Indiferent ce a facut (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cine l-a demis e un idiot!
    • +9 (9 voturi)    
      PNL l-a demis pt ca nu e omul MAFIEI (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:27)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      PNL si PSD isi impart toate functiile, TVR, Metrorex


      urmeaza in primavara 3 posturi de judecatori la CCR
    • +6 (8 voturi)    
      pai asta a fost (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 14:10)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      una din cerintele psd: sa repuna in functiune reteaua lui radoi ca de acolo veneau bani seriosi pentru buzunarele lor
  • +27 (33 voturi)    
    Ce n-a reusit ra doi (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:03)

    axxa [utilizator]

    Reuseste cu brio mafia psd si pnl. Ce inseamna sa vorbesti aceasi limba, se inteleg de minune ... si inca nu au inceput de-a binelea guvernarea. E doar incalzirea.
  • +7 (7 voturi)    
    V-ati convocat degeaba! (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:10)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    18 decembrie e ziua cand se pot declansa alegerile anticipate!
    Cred ca asta le spune Mutu!
    Programul de guvernare e de kakao!
    Ciolacu da-i si lupta, da-i si lupta!
    In final alegeri anticipate!
  • +12 (12 voturi)    
    Noul Consiliu de Administrație numit de PNL (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:14)

    FanelJr [utilizator]

    Foarte frumos PNL, multumim.

    Cand a fost Drula ministru, Paraschiv a prins curaj fiind practic impins sa faca ce trebuia facut de zeci de ani, adica sa elimine cel putin o parte din afacerile facute de Radoi.

    Drula nu mai e ministru, Paraschiv pica pentru ca trebuie pedepsit de PNL+PSD+UDMR pentru curaj.
  • +9 (9 voturi)    
    Se reface cartelu lu Radoi (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:28)

    George1000 [utilizator]

    Se reface cartelu lu Radoi
  • +1 (1 vot)    
    director demis (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:32)

    blacksheep [utilizator]

    Fara o finantare adecvata, vointa politica in modernizarii si eficientizarii (dar trebuie tinut seama in primul rand de siguranta calatorilor), nici un director nu va avea succes.
    Nu in ultimul rand concursuri publice pentru ocuparea fiecarui post, criterii clare si transparente de competenta si exclus total factorul politic pe care l-as numi extrem de toxic.
    • +1 (1 vot)    
      prietene (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 14:12)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      visezi frumos dar iti amintesc faptul ca traim in Romania........
  • -2 (4 voturi)    
    daca (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:50)

    costelo999 [utilizator]

    trecea la peneleu raminea in fonctie, asa de la plusere tre sa plece ca nu mai sunt la guvernare, asa e in politica
  • +4 (4 voturi)    
    Trist dar adevarat... (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:51)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    Adevarata față a pnl (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    inhăitat cu psd la ordnul trumisului de la Grivco.
  • +8 (8 voturi)    
    PNL si Iohannis in slujba mafiei PSD (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:54)

    neagoe [utilizator]

    Mafia PSD a dat ordin ca Radoi sa fie readus la putere iar PNL s-a executat.
    Prin Capo di Tutti Capi, KW Iohannis.
  • +6 (6 voturi)    
    incepe... (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:54)

    DegL [utilizator]

    Reforma model USL.
  • +8 (8 voturi)    
    mafia a invins (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 12:56)

    liviu_ [utilizator]

    uraaaaa
    iar o sa fie chioscurile lu radoi peste tot...

    multumim votantilor FSN ...

    cand o sa inteleaga romania ca psd si pnl sunt GROPARII romaniei ?!
  • +5 (5 voturi)    
    cel mai eficient ministru (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 13:27)

    zot [utilizator]

    in guvernul catu a fost demis, iar acum psd ul isi repune
    clientii in fonctii
  • +3 (3 voturi)    
    sapte ani impreuna? CNA, CCR, etc (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 16:04)

    Barbaneagra [utilizator]

    S-au gandit bine fratii mafioti: sapte ani acopera cam cat le va trebui sa isi puna proaspete cozi de topor la CNA si CCR.
    Cat despre CSM, ICCJ, nu mai trebuie sa se framante: au o pepiniera solida de judecatoare sluj si procurori presh.
    Codruta Kovesi va intra in istorie ca singurul procuror curajos , dat la o parte de Presedintele Romaniei.
    Hai, gata, capu la fund.
    • 0 (2 voturi)    
      Se zice : (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 17:01)

      rapidos [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Capul la fund , pauza s-a terminat ! Noi , romanii , suntem la putere , ne-au pacalit destul , au strans bani pentru 3 generatii , bani care vor fi confiscati si din ei se vor construi spitale si scoli !iar ei , vor infunda puscariile !!!
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri anticipate ! (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 16:57)

    rapidos [utilizator]

    nu v-ati prins niciunul ! in ultima clipa , una dintre echipe , rupe alianta , care de fapt e ca un anus contra naturii , , , pnl-ul e faramitat ,ba chiar catzu nu mai e sustinut de nimeni , poate doar de valceanu si urmeaza alegeri anticipate , care bineinteles , vor fi castigate de psd si aur , dupa care urmeaza demiterea lui iohannis si 4 ani de liniste si pace , prosperitate si pedepsirea celor care si-au batut joc de romani ! s-au aliniat planetele , d'aia ii e frica lui klauss !
  • 0 (0 voturi)    
    metrou, mafie, radoi (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 21:16)

    ras-putin [utilizator]

    o sa vina martafoi si o sa ceara depagubiri pentru demolarea chioscurilor ilegale. si o sa le si primeasca, ca asa e la usl.