VIDEO A fost deschis circulației ultimul tronson din Autostrada A 10 Sebeș-Turda, după 7 ani. Se va circula fără întrerupere între Sibiu și Cluj

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 30 noiembrie 2021, 15:34 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Autostrada A10
Foto: Ministerul Transporturilor
Ultimul tronson de 25 de kilometri din Autostrada A 10 Sebeș-Turda a fost deschis circulației, marți după-amiază, deși nu toate lucrările sunt finalizate. Astfel, după 7 ani de la semnarea contractului pentru această autostradă, se poate circula fără întrerupere între Sibiu și Cluj.

În jurul orei 15.00, zeci de mașini erau la nodul rutier Alba Iulia Nord. În scurt timp a fost formată o coloană, pe două benzi, în spatele mașinilor de poliție, în așteptarea deschiderii oficiale a circulației, scrie Alba 24.

Deschiderea traficului s-a făcut fără oficialități și fără tăiere de panglică. ”Ar fi fost rușinoș să fie prezent vreun ministru pentru a da drumul la circulație”, a spus un șofer prezent în coloană.




Viteza este restricționată la 100 de kilometri la oră pe toți cei 24,25 kilometri ai tronsonului pentru că gardul de protecție nu a fost instalat în totalitate. Constructorul are la dispoziție două săptămâni pentru a monta gardurile, astfel încât să se poată circula cu 130 de kilometri la oră.

În zona Dealului Oiejdea, unde au apărut alunecări de teren, una dintre căi nu este încă finalizată, astfel că pe acest sector - de 1,5 km - se poate circula în ambele sensuri, dar pe o singură cale, în regim de drum național. De asemenea, este limitată viteza la 60 km/h în zona respectivă.

Conform Ministerului Transporturilor, deși se află în întârziere, antreprenorul și-a asumat că încheie toate lucrările până în aprilie 2022.


A10 Sebes - Turda - Lotul 2 - 24,25 km - Alba Iulia Nord (Pârâul Iovului) - Aiud (Km 17+000 – Km 41+250)

Valoare: 549.33 MIL. LEI (fară TVA)

Constructor: Aktor

Contract: Semnat în 2014

Termen de finalizare (contractual): Octombrie 2016

Deschidere circulație: 30 noiembrie 2021

Stadiu fizic / stadiu financiar (noiembrie2021): 92% / 88%


Promisiuni pentru inaugurarea A10 Sebeș - Turda, Lotul 2 - 2019? 2020? 2021?



Deschiderea Lotului 2 (24,25 km) ar finaliza practic darea în trafic a întregii autostrăzi A10, după ce în decembrie anul trecut a fost deschis și Lotul 1 (17 Km). Ambele loturi în lucru încă din 2014.

Întreaga autostradă A10 are o lungime de circa 70 km și leagă autostrada A1 (Sebeș) cu autostrada Transilvania A3 (Turda).

Lucrările la Lotul 2 (și nu doar) au trenat ani la rândul, față de termenul inițial de 2 ani - parte din vina autorităților (documentație slabă scoasă la licitație, probleme în teren depistate ulterior, avize emise greu sau relocări de utilități care s-au lăsat așteptate), parte din vina constructorului (mobilizare slabă și probleme financiare).

În ultimii ani Lotul 2 a tot fost dat ca aproape gata, dar niciuna din promisiunile politicienilor de la vârful Transporturilor nu a fost respectată.

În 2019, când la șefia Transporturilor era Răzvan Cuc, se vorbea de finalizarea tronsonului până la final de an, asta după ce Cuc s-a dus pe șantier și a făcut spectacol cu rezilierea contractului. N-a fost să fie...

În 2020, ministrul Lucian Bode, pe atunci la cârma Transporturilor, promitea din nou că Lotul 2 și Lotul 1 vor fi gata până la final de an. Lotul 1 s-a deschis în decembrie (parțial, restul în iulie 2021). Pentru Lotul 2... n-a mai fost să fie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13482 vizualizari

  • -27 (41 voturi)    
    minciuni (Marţi, 30 noiembrie 2021, 15:38)

    levierul [utilizator]

    de la Sibiu la Floresti, dar nu la Cluj. Asa fac romanii autostrazi. In loc de Timisoara au facut in Giarmata
    • +29 (31 voturi)    
      asa e (Marţi, 30 noiembrie 2021, 15:58)

      radu42 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      niste nesimtiti, au adus reteaua nationala de autostrazi tocmai la 20 de minute. pai noi platim impozite si sa nu avem autostrada in fata blocului?!?!?!?
      • +14 (16 voturi)    
        Lol (Marţi, 30 noiembrie 2021, 16:12)

        brifcor [utilizator] i-a raspuns lui radu42

        Și chiar până în curte sau sus, în apartament !
      • +1 (3 voturi)    
        Esti pe langa (Miercuri, 1 decembrie 2021, 13:21)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui radu42

        20 de minute faci noaptea sau in weekend. In realitate, se face catre o ora in orele de varf pana acolo din centrul Clujului, adica jumatate din toata durata Cluj-Sibiu.
        Ai fost vreodata in alte tari europene? AI vazut pana unde ajung autostrazile si centurile?
        • 0 (0 voturi)    
          da (Joi, 2 decembrie 2021, 14:02)

          radu42 [utilizator] i-a raspuns lui copci

          da maestre, ajung pana in fata blocului, n-ai citit mai sus? tu nu vezi ca si eu sunt nemultumit?!
    • +7 (13 voturi)    
      arer dreptate (Marţi, 30 noiembrie 2021, 17:20)

      iCalin [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Majoritatea clujenilor merg spre Feleac si Turda, iar in Turda te intampina un ambuteiaj de toata frumusetea, pentru ca nu s-a reusit sa se conecteze autostrada cu DN in Tureni, unde este nevoie de un drum de 1 km,
    • +9 (15 voturi)    
      Levierule (Marţi, 30 noiembrie 2021, 17:21)

      oldman_boy [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Daca le-ai fi dat adresa, ar fi facut autostrada până în casă la tine.
      Așa, s-a oprit la unu' din Florești în poartă în loc de unu' din Cluj.
    • +3 (5 voturi)    
      De la o minciuna la alta (Miercuri, 1 decembrie 2021, 1:24)

      Sebycopilu [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ai vrut sa zici de la Sibiu la Gilau…pana in Floresti mai sunt vreo 5-6 km de unde se iese de pe autostrada :))
    • +1 (3 voturi)    
      Unde ai văzut autostradă pe la poarta fiecăruia. (Miercuri, 1 decembrie 2021, 8:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Spui bine //levierul//, un obiect folositor dar înapoiat tehnologic. Tu vrei autostradă care să treacă prin centrul localității și pe la scara blocului unde locuiești. Dacă ai răbdare, va trece și pe la tine, peste bloc(poți urca cu liftul), nu te grăbi să mori. Ca să nu te plictisești ,învață, mai citește cărți de cultură generală. Îți vor prinde bine, vei ști unde trăiești.
      • -3 (3 voturi)    
        voi stii si limba romana (Miercuri, 1 decembrie 2021, 9:40)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        :)
  • +17 (31 voturi)    
    Drulă (Marţi, 30 noiembrie 2021, 17:11)

    Celbland [utilizator]

    Felicitări, Cătălin Drulă !!!

    Dacă nu era “câinele” Drulău, nu vedem autostrada nici peste 20 de ani.
    • -2 (4 voturi)    
      M-ai lămurit! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 8:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Nu știam cine-i ăla care sprijinea dealul ăla care nu voia să stea locului, să poată lucra constructorii la autostradă. Deci era Drulă. Și acum tot acolo este?
  • 0 (18 voturi)    
    Povesti cu pesti (Marţi, 30 noiembrie 2021, 17:29)

    Please [utilizator]

    De fapt pana in Gilau. De unde mai faci vre-o 40 de minute pana in Cluj.
    • +5 (7 voturi)    
      *Vreo (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:05)

      Foresta [utilizator] i-a raspuns lui Please

      Du-te la școală! Autostrăzile așa se fac, nu trec prin centrul orașului!
    • +4 (6 voturi)    
      sfat (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:30)

      radu42 [utilizator] i-a raspuns lui Please

      o recomandare ar fi sa nu mai lasi masina in Gilau dupa ce iesi de pe autostrada
    • +2 (6 voturi)    
      40 de minute, bara la bara (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Please

      si cu treceri de pietoni din 50 in 50 de metri ca traversezi un sat ardelenesc de 10 km de-a lungul unei sosele, cum sunt si celelalte, din tot Ardealul.
  • +3 (7 voturi)    
    regiunea Moldova (Marţi, 30 noiembrie 2021, 17:48)

    vlad.pe [utilizator]

    De cand au trecut alegerile nu am mai auzit nimic de Autostrazile din regiunea Moldova, sa vedem ce va spune coalitia PNL-PSD la urmatoarele alegeri, nu vor putea da vina pe USR+ ca pana acum
    • +2 (2 voturi)    
      USR-ul tocmai e singurul partid... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 13:46)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      ...care a insistat pe autostrazile din Moldova. Acum că au fost aruncati de la guvernare nici nu se mai pune problema de autostrazi in Moldova. PSD si PNL nu au aaceasta prioritate.
  • +1 (7 voturi)    
    rusine politicienilor (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:03)

    Dofe [utilizator]

    Faptul ca nu se fac autostrazi se datoreaza incopetentei politicienilor. Marea problema este ca nu fac legi care sa faca ca un proiect in momentul in care se blocheaza sa fie relicitat in scurt timp, sa nu fie blocat cu contestatii, Principala problema nu este lipsa banilor ci incopetenta clasei politice de a crea un cadru legislativ care sa faca ca firmele serioase sa castige licitatiile, sa fie eliminate firmele neserioase. O alta problema este frica/incopetenta de a lua decizii. Nici PNL nici PSD nu are oameni competenti in acest domeniu, singura solutie vad sa se aduca un profesionist din exterior, care sa aiba un contract clar, sa fie bine platit, fara interese politice. Din pacate peste 2-3 ani ne vom confrunta cu intretinerea si reparatia acestor autostrazi de slaba caliate.
  • +1 (7 voturi)    
    Indicator (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:08)

    echoBRAVO [utilizator]

    Eu m-am "speriat" de modul cum au fost scrise localitatile pe panoul indicator.
    Am crezut ca a fost mutat Bucurestiul in Ungaria.
  • +4 (4 voturi)    
    Treaba superficiala.. (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:29)

    CogitoErgoSum. [utilizator]

    Nici macar panglica nu au taiat.. Unde o sa se ajunga!?
    • -3 (5 voturi)    
      Nu știu să organizeze o festivitate. (Miercuri, 1 decembrie 2021, 8:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CogitoErgoSum.

      Dacă era Drulă, erau puzderie de ziariști, tv-uri, interviuri, pupături, alaiuri și după ce plecau vedeai dezastrul. Putem spune că era //stilul Ponta// care ,după inaugurare ,sa ales praful.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare bucurie pentru locuitorii din Alba (Luni, 6 decembrie 2021, 12:34)

    vidra [utilizator]

    Am mers ieri pe noul tronson: pare mai calitativ decat lotul Pizarotti, unde cred ca voi merge si pe cand se ridica restrictiile tot cu 100kmh (limitarea de acum), cel putin peste pasajul de la Alba Nord sunt niste valuri de dai cu capul de plafon daca mergi mai tare. In rest, pe lotul Aktor lumea parea ca respecta restrictiile. F frumos, comparabil cu Turda-Gilau.