Ungaria anunţă că şi-a terminat partea din coridorul rutier central-european Via Carpatia / Pe unde trece Via Carpatia prin România și ce tronsoane mai avem și noi de terminat

de C.V.     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2021, 10:49 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Traseul Via Carpatia
Foto: Hotnews
Ungaria este prima ţară care a construit deja toate elementele care îi revin din coridorul rutier central-european Via Carpatia, relatează MTI, potrivit News.ro. Coridorul autostrăzii Via Carpatia leagă şapte ţări, din Lituania şi până în Grecia, creând o conexiune între porturile Mării Baltice, Mării Egee şi Mării Negre, pe direcţia nord-sud.

Odată cu finalizarea, în toamnă, a autostrăzii M30 din Ungaria, care face legătura între autostrada M3 şi graniţa cu Slovacia, a luat naştere şi ultimul element maghiar al coridorului. În urma secţiunii nou construite între Miskolc şi Tornyosnémeti, de la Budapesta se poate ajunge pe autostradă până la Kosice (Slovacia), precizează MTI.

Odată cu finalizarea acestui drum de mare viteză, Ungaria s-a achitat de toate sarcinile asumate – cu cinci ani mai devreme decât termenul-limită al construcţiei întregii Via Carpatia, care este anul 2026. După autostrada M30, secţiunea maghiară a coridorului continuă cu autostrada M3, apoi cu autostrada M35, în direcţia Debrecen, iar în final, cu autostrada M4, în direcţia Oradea.





„Ungaria a reuşit să îşi dezvolte singură infrastructura proprie de transport – datorită muncii depuse de cetăţenii săi, bazându-se pe creşterea economică. În 2010, lungimea totală a reţelei interne de autostrăzi a fost de sub 1300 de kilometri; acum, ea se apropie de 2000 de kilometri”, a subliniat Tamás Schanda secretar de stat în Ministerul Inovaţiei şi Tehnologiei.

„Datorită investiţiilor realizate în ultimii 11 ani, acum putem ajunge pe drumuri cu patru benzi la Eger, la Salgótarján, la Sopron, la Szolnok, la Szombathely şi la Veszprém. Vorbim, acum, de o legătură completă pe autostradă între capitala Ungariei şi cea a Slovaciei, Bratislava; înainte de 2010, niciun drum de mare viteză nu ajungea la graniţa cu România, spre Transilvania, acum se lucrează, deja, la pregătirea celui de-al treilea. Din 2019 încoace, este al treilea an consecutiv când reţeaua de drumuri de mare viteză din Ungaria a crescut cu peste 100 de kilometri în fiecare an. Impulsul fără precedent al dezvoltărilor este confirmat şi de faptul că progrese comparabile au fost înregistrate numai de două ori”, a explicat oficialul ungar.

Pe unde trece VIA CARPATIA prin România


Coridorul Via Carpatia trece prin România și se desparte în două ramuri. Coridorul „intră” pe la Borș, iar la Lugoj se împarte în ramura sudică (Lugoj - Drobeta Turnu Severin - Calafat - Podul Calafat-Vidin) și ramura nordică Lugoj - Sibiu - Pitești - București - Constanța.

Pe anumite sectoare deja țara noastră a realizat autostrăzile sau drumurile necesare pe acest coridor, însă mai rămân unele proiecte rămase de implementat:
  • A11/Drum expres Borș - Oradea - Arad
  • A1 Lugoj - Deva, secțiunea cu tuneluri de la Margina-Holdea.
  • A6 Lugoj - Drobeta Turnu Severin - Calafat
  • A1 Sibiu - Pitești
  • A0 Centura București











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















62169 vizualizari

  • +20 (60 voturi)    
    heh (Marţi, 28 decembrie 2021, 11:01)

    codyrocco [utilizator]

    al naibii unguri, cum se dau ei mari...da' nu se compara cu noi! ce, au ei cumva tuneluri dacice sub bucegi?
    • -8 (42 voturi)    
      Adevarat, nu se compara la construit drumuri (Marţi, 28 decembrie 2021, 11:46)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      cu noi, dar, daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu au avut nici 150 de km de facut si aia in camp. Sunt tare curios cat le ar fi luat (chiar si lor) sa faca prin culoarul Timis-Cerna si (mai ales) intre Orsova si Severin, ori pe deal.munte ori in Dunare!
      • +10 (28 voturi)    
        da (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:51)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Eu sunt curios cat le-ar fi luat sa faca Tg.Mures - Ungheni. Uite, noi am terminat-o deja.
        • +4 (20 voturi)    
          Habar n am, (Marţi, 28 decembrie 2021, 13:53)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

          eu nu am spus o ca sa ii discreditez pe aia, am spus o doar in sensul ca in Ungaria sunt mult mai usor de facut drumurile (tara mai mica si tara de campie). Evident, ca astora la noi le a luat 15 ani sa faca Buc - Constanta, in plin Baragan cu podurile peste Dunare construite de pe vremea lui Ceausescu (daca nu aveau podurile, mai dura 5-10 ani). In acelasi timp, in Italia, autostrada care merge de Napoli la Regio Emilia si stramtoarea Messina, a fost construita in 60 de ani! Da, da, 60!!! Se numeste si acum ''autostrada rusinea Italiei'', deci se poate si mai rau!
          • -1 (15 voturi)    
            Pai na (Marţi, 28 decembrie 2021, 16:30)

            aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            cica romanii sunt urmasii dacilor liberi
            • +3 (21 voturi)    
              Poate sunteti, na, ce sa zic? (Marţi, 28 decembrie 2021, 17:06)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

              dar, daca ma gandesc la autostrada aia din Italia se pare ca si aia sunt urmasii ''romanilor liberi''.
              PS Ati vazut doi-trei nebuni, fani sosoaca sau aur si ii dati cu asa cu ''dacii liberi'' non stop! Eu nu cred ca am vazut popor care sa si denigreze tara mai rau decat romani! Si sunt vazuti oribil de altii pt ca fac asta! Adevarul e ca ce incredere poti avea in cineva care si blesteama locurile natale si nu e capabil sa disocieze intre locurile copilariei (care trebuie sa fie sacre, indif de unde ai fi si ce necazuri ai fi avut) si niste politicieni de cacao, vremelnici!
              • -3 (11 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 decembrie 2021, 20:40)

                [anonim] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                • +4 (4 voturi)    
                  Abtine-te Bosho! (Miercuri, 29 decembrie 2021, 14:08)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

                  Esti crunt in analfabetismul tau nefunctional!
                • +4 (4 voturi)    
                  Glumesti, nu? (Miercuri, 29 decembrie 2021, 19:53)

                  Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui

                  As vrea sa cred ca ai fost sarcastic, dar in ziua de azi a Sosoacai... nu pot fi sigur, deci te rog clarifica!
              • +2 (4 voturi)    
                pai (Marţi, 28 decembrie 2021, 23:25)

                codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                pana n-o sa invatam sa vrem sa nu mai fim prosti, io-te asa o s-o ducem.
        • +2 (2 voturi)    
          eu sunt si mai curios (Joi, 30 decembrie 2021, 10:48)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

          daca ungurii gasesc originalul contractului cu Bechtel.Asta e greu, nu sa faci autostrazi.
    • -2 (34 voturi)    
      Grecia, Slovacia, Ungaria, portiuni foarte mici (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:30)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Sunt statele cu cele mai reduse portiuni din viitoarea Via Carpatica, asta e un fapt.

      Romania are de construit o portiune de 4 ori mai mare decat cea ungara, a terminat Timisoara-Lugoj, iar pe ruta alternativa (de la Lugoj la Constanta) lipseste doar Sibiu-Pitesti.

      La sfarsitul anului 2021 (date din 18 decembrie), Romania avea dat in folosinta un total de 942 km de autostrazi (sau drumuri expres in regim de autostrada) si alti 382 km in diferite stadii de executie (alte sute de km sunt in studii de proiectare).

      Problemele noastre sunt datorate nu doar "mafiei", ci legislatiei care permite contestatii la nesfarsite si care a blocat ani de zile anumite proiecte.

      Comunicatele de acest gen ajuta foarte mult campania electorala a FIDESZ, au destinatie interna in principal.

      In secundar, se transmite ideea catre Bruxelles ca Ungaria condusa de Orban se descurca foarte bine si fara ajutorul UE ("Ungaria a reusit sa isi dezvolte singura infrastructura proprie de transport"..).

      Propaganda anti-romaneasca (venita dinspre Rusia si de la vecini din vest) se chinuie din rasputeri sa diminueze orice face Romania pozitiv si sa amplifice orice e negativ.
      Trist ca presa romaneasca "pune botul" la manipularile astea, dar asta e, suntem in continuu razboi informational.

      Romania progreseaza an de an, in ritmuri mai rapide decat cele ale unor state care cultiva mentalitati colective hranite de un trecut imaginar.

      Asta agaseaza probabil, dar sunt cifre, e factual ca Romania a reusit cele mai spectaculoase recuperari, intre tarile estice ale UE, ale decalajului cu vestul Europei.

      Suntem la 72% din media PIB/loc si la 80% la AIC/loc (consum individual efectiv), adica la nivelul Polonie sau Portugaliei si cu AIC net in fata Ungariei (viata mai ieftina in Romania).

      In urmatorii ani vom se vor construi alte sute de km de autostrada, dar sper sa facem eforturi mult mai serioase cu infrastructura feroviara, pt ca autovehiculele sunt din ce in ce mai penalizate de politica "eco".
      • +6 (22 voturi)    
        Manipulari dusmanoase. (Marţi, 28 decembrie 2021, 16:37)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        1. "Suntem la 72% din media PIB/loc....adica la nivelul Pol. si Portug."
        De unde ai cifrele? I-auzi aici:
        - Eurostat: Datele din 2020 (Eur)
        - UE 27: 26.380;
        - Polonia 12.700; Ungaria 12.700; Portugalia 17.000 . Doar Bulgaria. e mai jos decat noi: 6.400 .
        - Romania: 8.830.
        O simpla impartire arata ca suntem la 33,4%. din media EU.
        2. "In urmatorii ani vom se vor construi alte sute de km de autostrada,...". Asta da previziune!
        • -10 (20 voturi)    
          mars la Moscova (Marţi, 28 decembrie 2021, 17:03)

          mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui atc

          puti a vodka de la o posta
          • +3 (9 voturi)    
            saracutz... (Marţi, 28 decembrie 2021, 20:05)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

            ..nici sa faci deosebirea intre palinka si vodka!? Si nici intre Budapesta( de unde-mi vin forintzii) si Moscova?
        • 0 (6 voturi)    
          corectie (Miercuri, 29 decembrie 2021, 0:46)

          Migo [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Se referea la PIB/ cap de locuitor la paritatea puterii de cumparare (PPP)
        • -1 (1 vot)    
          pune mana pe carte sau google (Sâmbătă, 1 ianuarie 2022, 22:05)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui atc

          scrie gdp ppp. invata ce e ppp. taci.
          • 0 (0 voturi)    
            Eu? (Duminică, 2 ianuarie 2022, 14:18)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            Unde scrie ce spui tu( gdp, ppp)? Poate in inchipuirea ta!
            Eu m-am referit la un citat intre "..."! Macar acu' ai priceput?
    • +8 (20 voturi)    
      Ungurii au 228 km și romanii 104 din Via Carpatica (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:44)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Intre Miskolc și Tornyosnémeti sunt doar 65.3 km pe M30 (prin câmpie plata) iar pana la Kosice în Slovacia mai mergi cam 20 km. Sectorul acesta mult trâmbițat leagă Budapeste de Kosice.

      - De la Tornyosnémeti la Bors sunt 228 km, prin Ungaria.

      - De la Arad la Lugoj sunt 104 km prin Romania.

      Ambele tronsoane fac parte din Via Carpatica însă amândouă au prea putina legătură cu proiectul Via Carpatica.

      Sectoarele sus menționate au fost construite mai mult din motive de interese locale sau naționale fără a se fi avut în vedere legarea Marii Baltice de portul Salonic.
      • +3 (3 voturi)    
        Sa nu numaram de doua ori (Miercuri, 29 decembrie 2021, 20:42)

        mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Arad - Lugoj, face parte din coridorul 4 european, care trebuia terminat de peste zece ani
  • +16 (30 voturi)    
    rusine nationala (Marţi, 28 decembrie 2021, 11:14)

    vigni [utilizator]

    30 ani de esecuri si abia POATE o sa avem o autostrada care traverseaza tara, alegemi in fruntea tarii niste _oi si ne comportam ca niste oi.
    CAND o sa faca ceva pe nord sud prin Moldova un drum de carausie intensa grecia-turcia bulgaria pana in polonia
    Nu a facut Ceausescu care putea dicata trasee fara despagubiri si alte piedici, nu o sa faca acum cand lumea circula cu avioane si pe facebook
    Cine se simte rusinat?
    Bine ca mai trezeste presa adormirea asta a natiunii !
    • -8 (22 voturi)    
      Rușinea celor care au fost la guvernare. (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Nu rușine națională. De ce ne-ar fi nouă rușine că cei care au fost la guvernare sau dovedit niște dobitoci.
      • +8 (12 voturi)    
        Martieni? (Marţi, 28 decembrie 2021, 14:27)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pai dobitocii aia nu au venit dintre noi, ia mai uita-te bine la vecinul, poate are stofa de politician, ca doar nu sunt martieni!
      • +9 (19 voturi)    
        Cine i-a votat? (Marţi, 28 decembrie 2021, 14:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Daca alesii s-au dovedit niste dobitoci, despre majoritatea de alegatori care i-a adus la putere ce putem spune?..
        Democratia nu este intotdeauna cea mai buna solutie. Democratia, dictatura mediocritatii, nu functioneaza cand ai prea multi pomanagii si hoti.

        Cand intra un strain in Romania, nu se intreaba cine a fost la putere in 2010. Vede ce vedem si noi. Vede Romania. Si trage concluziile de rigoare despre romani.

        Este o rusine nationala. Exceptie fac doar nesimtitii care nu stiu ce-i rusinea..
      • +13 (19 voturi)    
        Nu s-au votat singuri (Marţi, 28 decembrie 2021, 14:48)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ”Rușine națională” este corect.
      • +8 (8 voturi)    
        Pentru că (Marţi, 28 decembrie 2021, 19:27)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pentru că “cei de la guvernare” sunt aleși de noi!
        Deci: Să ne fie rușine!!
  • -7 (15 voturi)    
    lungul drum catre Posada (Marţi, 28 decembrie 2021, 11:34)

    Casargoz [utilizator]

    Un drum care nu duce nicaieri in romania. sau mai bine zis duce catre Posada :)
    Desi cu bani americani se putea face ...
    e vorba de coridorul nord sud ...
    https://sgp.fas.org/crs/row/IF11547.pdf
    The Three Seas Initiative Investment Fund, a mechanism intendedto draw in private-sector financia lsupport,was launched in 2019 with an initial commitment of €500 million (about $602 million) from development banks in Poland and Romania. As of April 2021, 9 of the 12 3SI countries have pledged contributions totaling about €1 billion ($1.2 billion). The fund’s currenttarget is to raise €3 billion to €5 billion ($3.6 billion to $6 billion).
    • +18 (22 voturi)    
      ????!!! (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:58)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Adica, ce ''Posada''? In ziua de 26 (alaltaieri), m am intors de la Muntele Mic. Pe E70, Caransebes - Severin era ca pe Valea Oltului, bara la bara si tir langa tir (70%bulgari si turci, dar si greci). Am scapat de trafic la Simian, dupa Severin, unde ei o luau catre Calafat, catre pod. Deci, cum adica nu duce nicaieri? Doar pe la la tine prin sat trece ''drumu' important''?
      • +5 (7 voturi)    
        Istoria… (Marţi, 28 decembrie 2021, 19:29)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Era o trimitere (idioată) la Carol Robert de Anjou, regele HU
      • -1 (1 vot)    
        Cronica pictata de la viena (Miercuri, 29 decembrie 2021, 10:12)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Posada:
        POSÁDĂ, posade, s. f. 1. (Pop.) Curătură (în pădure). ♦ Loc neted pe un deal sau pe un munte unde a existat o așezare omenească. ♦ Loc de odihnă pentru călători. 2. (Pop.) Trecătoare (îngustă) în munți. ♦ (În Evul Mediu) Obligație a țăranilor dependenți de a face de strajă în preajma trecătorilor din munți. 3. (Înv.) Loc întărit în mod natural (care servea ca punct de vamă)

        Ca sa traduc pe intelesul tutulor ( era o persoana culta care folosea expresia deci o licenta poetica):

        Un drum care duce pe o vale ingusta, o atostrada care duce undeva : intr-o trecatoare demna de un ev mediu timpuriu.
        Un loc in care daca ajungi cu masina, nu poti decat sa te rogi sa treci :)

        Duce nicaieri pentru ca degeaba ai 2-3-6 benzi care se duc intr-un loc in care da Carol robert de Anjou a simtit neajunsurile vaii inguste strajuite de de taranii din muntii lotrilor care faceau de straja probabil :) De ce s-or numi muntii lotrilor?

        Problema e alta ca bani au fost si poate ca mai sunt: dar am o veste proasta nu ea basolut nimeni sa se ocupe de asta.

        Cat despre satul meu... Bulgarii se roaga de romania de vreo 10 ani sa mai faca unul doua poduri peste Dunare, au si semnat vreo 2-3 acorduri de parteneriat.. :) pe banii lor , sau pe fondurile lor de la uE...fdar sunt niste talibani prin administratie care zic ca n-avem nevoie de poduri cu bulgarii. Asta e tara...

        Concluzia 2: In ziua de 26 te-ai intors de muntele mic ( frumos aeroportul german de la 1800 de metri:) e un exemplu de infrastructura si ingeniozitate. Ai venit printr-o vale ingusta, nu puteai depasi nu puteai face nimic.. Ai fost la Posada .
  • +2 (20 voturi)    
    dar.. (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:09)

    hobo [utilizator]

    acolo e dictatura.
  • +15 (31 voturi)    
    De ce am senzatia (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:43)

    JustinCase [utilizator]

    De ce am senzatia ca toate tarile vor termina partea lor, in timp ce Retardia inca se va juca cu carioacele pe hartie?
    • -8 (14 voturi)    
      de (Marţi, 28 decembrie 2021, 15:16)

      ionoi [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      aia...pt ca esti nascut in Tg Mures..Covasna..sau chiar in Hu
  • +9 (31 voturi)    
    Romania n-a terminat (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:46)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Coridorul IV paneuropean cu termen de finalizare 2012(sper sa nu gresesc), si viseaza la Via Crpatia !?
    Relax, vine sf. Ion, apoi pastele mamii lor de politicieni, ceva Marii, mari si mici, parascurva si apoi e iarasi craciunul...
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Marţi, 28 decembrie 2021, 23:27)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ar trebui sa pot vota de mai multe ori pentru un asemenea comentariu - ai reusit sa cuprinzi chintesenta poporului astuia in doua fraze :)))
  • -14 (20 voturi)    
    oricat (Marţi, 28 decembrie 2021, 12:56)

    PISSIKU [utilizator]

    As fi fericit sa ajung cu masina din Ro in Franta sau Italia fara sa trec pe la unguri !!! ...oricat de bune drumuri ar avea ei !

    Recunosc ca "noi" suntem cam tampitei !
    • 0 (6 voturi)    
      Nu e mare diferenta (Marţi, 28 decembrie 2021, 15:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui PISSIKU

      Sofia - Belgrad - Zagreb - Udine. Aceeasi distanta prin Ungaria, doar ca stai un pic mai mult la frontiere.
  • +6 (18 voturi)    
    Dar nu parca Orban (Marţi, 28 decembrie 2021, 15:18)

    Scarface1000 [utilizator]

    era corupt, era ineficient, slab, blamat, acuzat etc?

    Cum se poate ca ei sa termine CU 5 ANI INAINTE ce au de facut?

    Deci inseamna ca nu de prosti vteaza Ungurii pe Orban sau nu inteleg eu corect...?
    • +1 (11 voturi)    
      De proști! (Marţi, 28 decembrie 2021, 16:20)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Opozitia at fi făcut dublu si fără șpăgi de la contractanți.
      • +1 (3 voturi)    
        de unde stii tu Nostradamus (Miercuri, 29 decembrie 2021, 18:09)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        ce ar fi daca erau altii la conducere ca sun taree curios... ?
  • +3 (13 voturi)    
    Comparam: (Marţi, 28 decembrie 2021, 16:12)

    atc [utilizator]

    La o suprefata de 2,5 ori mai mica si o populatie de 2 ori mai mica, Ungaria a construit de 2 ori MAI MULTI km. de autostrazi. Singura noastra mandrie e ca-l avem pe Orban "cel bun", spre deosebire de "cel rau" al ungurilor.
  • +1 (11 voturi)    
    nu (Marţi, 28 decembrie 2021, 16:40)

    hanu [utilizator]

    orban e doar inamicul nr 1 al comunistilor pe stil woke.
  • +1 (9 voturi)    
    La Calafat (Marţi, 28 decembrie 2021, 17:53)

    adrian88000 [utilizator]

    este pod peste Dunare ?
    • +5 (9 voturi)    
      Nuuu.... (Marţi, 28 decembrie 2021, 19:59)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ...se trece cu bacu'; daca-l iei! Daca nu, la toamna.
      • +2 (2 voturi)    
        Tare ! (Miercuri, 29 decembrie 2021, 19:30)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui atc

        O Autostrada care se termina in malul Dunarii. Si continua de pe celalat mal. Foarte ciudat !
        • -2 (2 voturi)    
          Nu e ciudat, atc mananca ruble (Sâmbătă, 1 ianuarie 2022, 22:25)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          exista pod calafat vidin inca de 9 ani.
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 decembrie 2021, 20:41)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Cireasa de pe tort (Miercuri, 29 decembrie 2021, 18:01)

    away [utilizator]

    Avem ministru matematician si pesedist, scriitor de carti fantoma , care nu pot fi gasite nici macar la el acasa. Habar n'aveti ce usor calculeaza el lungimile drumurilor de pe harta cu ajutorul lui taticu' si al partidului care l'au planat la Ministerul Transporturilor.
    Vai de mama noastra cand o scoate Grindeanu la sfarsit de mandat vreo cateva mii de km de autostrada cu ajutorul integralelor "orizontale".
  • +3 (3 voturi)    
    Auto (Joi, 30 decembrie 2021, 10:32)

    Odan [utilizator]

    Probabil ca prin 2100 vom termina si noi restul ...
  • +3 (3 voturi)    
    hotii si oportunistii nu lasa nimicin urma decat d (Joi, 30 decembrie 2021, 13:54)

    razeshu [utilizator]

    Degeaba ne plangem si ne tot lamentam dand vina pe politicieni, de vina suntem noi toti.
    Te uiti in comunitatile mici de unde se "ridica" primarii smenari - nu vezi sa se adune lumea in jurul unui om onest din sat sa il puna pe lista si sa il voteze. Stau si se vaita in broboada ca iar au venit niste hoti la putere si nu fac nimic. In tara asta tribala in care nimeni nu vede dincolo de intereul personal si al familiei comunitatea nu exista, spatiul public e zona libera la furat si functiile sunt pozitiile de unde furi linistit cu pixul, nu cu carca.
    Politicienii d ela varful partidelor sunt de mucava, nu au nici o putere in fata Serviciilor si a primariilor din tara care asigura fondurile Partidelor. Acesti lderi nu sunt decat varful icebergului de coruptie si incompetenta la formarea caruia pun umarul toti votantii. Inclusiv cei care nu voteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Aiaiai (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 13:36)

    vidra [utilizator]

    Nebunie pt oradenii care merg la shopping la Debrecen