Sorin Grindeanu: „Compania de Autostrăzi este sufocată de proiecte” / Ce fel de proiecte vrea ministrul Transporturilor să fie transferate Consiliilor Județene

de C.V.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:38 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Drumul din beton spre Bulgaria
Foto: CNAIR
Ideea descentralizării unor proiecte de infrastructură rutieră a fost ridicată marți din nou de către ministrul Transporturilor, vicepremierul Sorin Grindeanu, într-o conferință la Călărași. Grindeanu s-a plâns că actuala companie de drumuri are prea multe proiecte în gestiune și că unele tipuri de proiecte ar trebui date spre implementare consiliilor județene.

„S-au făcut paşi importanţi în asocierea Consiliilor Judeţene Galaţi, Brăila Ialomiţa şi Călăraşi pentru drumul transregio de la Galaţi-Brăila la Călăraşi şi face parte această asociere din ceea ce am anunţat că doresc să fac şi aici s-au făcut paşi importanţi şi se vor face în perioada următoare şi anume faptul că lucrări de acest tip plus lucrări pentru variantele ocolitoare vreau ca Ministerul Transporturilor şi anume CNAIR-ul să le descentralizeze, să le dea către autorităţile locale. Explicaţia este simplă, am mai dat-o, o mai spun o dată: în acest moment CNAIR-ul are în gestiune foarte multe proiecte şi, din păcate, este sufocat de toate aceste proiecte şi atunci acest proces de descentralizare este unul pe care îl voi urmări şi îl vom face”, a declarat Sorin Grindeanu, marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Călăraşi, potrivit News.ro

Acesta a menţionat că „s-au făcut paşi importanţi” în aşa fel încât asocierea dintre cele patru județe să preia în gestiune ceea ce înseamnă drumul transregio.

Grindeanu a mai spus că şi centura ocolitoare a municipiului Călăraşi va trece la administraţia locală, pentru ca aceasta să urmărească lucrările.

„Experienţa de până acum ne-a arătat că este necesar acest pas important şi că poate fi o soluție pentru implementarea mai rapidă a unor proiecte”, a adăugat Sorin Grindeanu.

Ministrul Transporturilor a anunţat, de asemenea, la Călăraşi, că a discutat cu constructorul pasajului de la Drajna, al cărui termen de finalizare este, conform contractului cu CNAIR în anul 2023, însă constructorul s-a angajat să îl termine înainte de termenul din contract, respectiv la finalul acestui an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2038 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    greu la deal cu boii mici (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:48)

    cristi_an [utilizator]

    astia nu sunt obisnuiti cu munca ci doar cu spaga. Si asa au gasit un motiv sa dea si altor lipitori de mancare.
  • +9 (9 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:50)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sa mănânce și gura baronilor PZD ceva ca doar cine semnează recepția are nevoie de vile cu piscina si teren de tenis.
  • +11 (11 voturi)    
    Pleaca, ba (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:10)

    informel [utilizator]

    si cheama-l pe Drula sa salveze situatia
  • +6 (6 voturi)    
    Câtă viziune! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:36)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ăa de la Brăila e şpagar!
    Cunoscut!
    De ăilalţi se aude ca nu pot fi scoşi din lene si ignoranță!
    Chiar de vrei, n-ai cu cine!

    De ce nu incerci cu şpagarii de la Brasov si Prahova?
    Se incepea la Campina - Sacele!
    38 de km!
    Scăpai in 9 luni de injuraturi de pe Valea Prahovei!

    Sau
    De ce Drum expres Focsani -Braila sau Drum Expres Buzau -Braila fara C. J. BZ, VN, BR?

    Pâna incepe CNADR sta Podul Braila muzeu?

    Pune spagarii la treaba, monitorizeaza proiectele că ramâi cu banii căpuşați de aceşti Sifonari de la C.J.!

    După cum vezi Bh -Ar a inceput din proprie initiativa!
    Aici mai bine-i pui in lagărul de hoți!
  • +4 (4 voturi)    
    Cum adica sufocata? (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:49)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu e haos organizat?
    Aşa se vede din F35!

    Dar CNI ce face?
    Se face ca munceste?
    Se vede ca nu munceşte ninic!

    De 7 ani are protocol semnat pentru traseul Autostrazii Campina-Sacele de 38 km si nu se intampla nimic!

    In Italia un fragment de 38 km de interjudetean se face in maxim 9 luni!

    Aici la Romania lui Grindeanu dureaza 9 ani sa inceapa si 4 ani sa termine aceasta "Autostrada"!
  • +3 (5 voturi)    
    O buna ocazie de a pasa responsabilitatea (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:53)

    Caligula [utilizator]

    E de remarcat ca pasarea proiectelor e propusa doar acolo unde PSD-ul e puternic la conducere, deci e un cadou politic. Expertiza nu cred ca exista la judete, doar sinecuri.

    Asta cam arata care e directia in privinta profesionalizarii aparatului administrativ in actuala guvernare.

    Totusi, daca nu se construiesc drumuri, sau se construiesc prost, PSD-ul deconteaza la alegeri. Castiga AUR.
    • 0 (0 voturi)    
      Deconteaza pe dracu' (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 14:27)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Prostii tot pe trandafiri pun stampila, sa fure si hainele de pe ei.
  • +3 (3 voturi)    
    ;-) (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:27)

    Elfu [utilizator]

    astea sunt declaratii care pregatesc modificarea schemei de personal si divizarea zonelor de influenta si alocare a banilor pe criterii politice.... datorita gruparilor existente in cadrul drdp-urilor care favorizau cheltuirea doar in anumite zone si 'neglijarea' altora au aparut nemultumiti care vor sa beneficieze de mecanismul existent (fara discutii prea multe intre fractiuni) ...

    scuze pt exprimare - cred ca ati inteles ce am vrut sa zic

    "Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere va înfiinţa Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Buzău. Noua direcţie regională va avea în administrare infrastructura rutieră de pe raza judeţelor Buzău, Brăila, Galaţi şi Vrancea." de exemplu.


    dar e posibil sa gresesc si oamenii sa fie foarte bine intentionati ...
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 14:27)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      "Bine intentionat"
      "PSD"

      Choose one
  • 0 (0 voturi)    
    dl grindeanu (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:26)

    zot [utilizator]

    este la nivelul lui dan andrusca, dar care vorbeste,
    vorbeste.
    daca tacea nimeni nu s-ar fi gandit ca cineva poate atinge pragul de competenta al predecesorului sau.