În prima partidă a rundei cu numărul opt din play-off-ul SuperLigii, Farul a fost surclasată chiar pe teren propriu de Sepsi, scor 1-4. Meciul a fost întrerupt temporar din cauza scandărilor xenofobe.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Farul – Sepsi 1-4, în play-off-ul SuperLigii – Covăsnenii scapă de ultimul loc

După o serie excelentă cu victorii pe linie, Farul a pierdut etapa trecută în fața celor de la FCSB, iar vineri a continuat cu o înfrângere în fața celor de la Sepsi.

Pavol Safranko a fost eroul covăsnenilor în prima repriză, cu un hat-trick reușit în minutele 2, 23 și 33.

În minutul 42, arbitrul a fost nevoit să oprească meciul temporar, din cauza scandărilor xenofobe din galeria constănțenilor.

În partea secundă, Cosmin Matei a dus scorul la 0-4 în minutul 69, iar gazdele au marcat golul de onoare în prelungiri, prin Mihai Popescu.

După acest rezultat, Farul rămâne pe poziția a patra a clasamentului, în timp ce Sepsi urcă pe locul 5, cu două puncte mai mult decât Rapid.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe.